fbpx

Efektivní učení v kostce, aneb učte se lépe než 99 % studentů

Už jste zřejmě četli mnoho rad, jak se lépe a efektivněji učit. V tomto návodu se naučíte jedny z nejlepších technik, které zlepší vaše učení. Po přečtení všech rad budete znát jedny z nejlepších metod učení, které nepoužívá 99 % studentů a proto nedosahují skvělých studijních výsledků. Jak na efektivní učení a být v top 1 % studentů?

Pokud patříte k pravidelným čtenářům tohoto blogu nebo se zajímáte o efektivní učení, už určitě znáte mnoho základních rad jako: učte se pravidelně, spěte alespoň 8 hodin denně a váš mozek bude pracovat lépe, plánujte si učení, učte se s přestávkami. Tyhle rady jsou doopravdy funkční, ale je to dost? V článku se dozvíte o technikách, které jsou méně známé a honosí se zabijáckou účinností. Efektivní učení už vám nebude dělat problém!

Upozornění: v tomto článku najdete mnoho rad a tipů. Bude pro vás téměř nemožné osvojit si všechny metody najednou. Proto si na každou techniku vyhraďte týden a snažte se ji zavést do svých učebních návyků. Správné osvojení technik může trvat týden i měsíc.

Zaměřte se hlavně na to, abyste techniky skutečně používali a pracovali na nich. Když si osvojíte jednu metodu učení, posuňte se k další atd.. rozhodně se nesnažte zavést všechny techniky najednou. Ale rozhodně si zkuste alespoň jednu!

Jak na efektivní učení?

V následujících odstavcích dostanete možnost poznat méně známe techniky efektivního a rychlého učení. Jste zvědaví?

1.  Kombinujte různé zdroje

Všichni z vás chtějí a zároveň potřebují k učení perfektní poznámky. Jen tak se dokážete skvěle připravit. Bez materiálu k učení se jen těžko naučíte. Ti nejlepší studenti ovšem dělají ještě něco navíc, kombinují různé zdroje informací.

Připadá vám to hloupé a jako zbytečná práce navíc? Není to vůbec hloupé a čas navíc vám to nepřidá, pokud víte jak na to. Studium z více zdrojů má mnoho benefitů a výhod. Váš mozek dostane příležitost informace porovnat a dokonale je pochopit. Získáte nad informacemi nadhled a vše vám bude rázem dávat větší smysl. Pamatují se vám informace, které chápete lépe?

Nezabere vám to více času, stačí když budete postupovat strategicky: Prvně se látku naučte se svých poznámek a učebnic. Při opakování navštivte internet a učte se z něho. Když budete opakovat po třetí, otevřete vaše učebnice a sesbírejte další důležitá fakta.

Jedním takovým alternativním zdrojem informací může být: wikipedie, khanacademy, ted.com a mnoho dalších, stačí googlit.

Jakmile je naše „neuronová síť“ rozsáhlá, mnohem lépe se informace učíme. Řečeno polopatě: Čím více o daném tématu umíte, tím lépe se vám pamatuji další detaily. Efektivní učení není těžké, je potřeba to hlavně zkusit. Máte naplánovanou písemku nebo se učíte na zkoušku? Zkuste tuhle efektivní metodu učení, učte se z různých zdrojů a nechte váš mozek pracovat.

Jak si psát poznámky– chcete se naučit psát perfektní poznámky? Navštivte tento článek

jak se efektivně učit, efektivní učení, efektivní metody učení

Jak na to efektivní učení? Už brzy se to dozvíte!

2.  Zjistěte, na čem jste

Už v jednom z předchozích článků jste zjistili, jak je efektivní metodou učení je sebetestování. Nejlepším způsob učení je vyvolávat informace. Paměť se tím totiž trénuje! Rozhodně se neučte jen čtením!

Zkuste to třeba takhle: Prvně informace přijímám tak, že čtu. Následně si jdu opakovat, tak si zkusím na papír napsat, to co už umím. Budete tak skvěle cvičit svůj mozek, aby byl schopen vyvolávat informace z paměti. Více o zkušebních testech, efektivní metodě učení, v článku: jak se lépe učit na zkoušku, test

V článku ovšem chybí jedna věc. Testovat se nesmíte jen na konci učebního procesu, ale měli byste se testovat už od začátku a tím pozorovat svůj progres.

Ještě než se pustíte do prvního učení, otestujte se, stačí to udělat jen v hlavě např. Píšeme z Renesance, co o tom už teď vím? Zkusíte si vzpomenout na informace, které si pamatujete z hodin nebo znáte např. Dekameron, Machiavelli, Počátek 13-14 v Itálii, v Anglii Shakespeare atd…

Důsledkem toho, že si své znalosti ověříte už na začátku je, že během celého učebního procesu budete stále povzbuzení a motivováni. Není nic lepšího a více motivujícího než sledovat vlastní pokrok! Vybavování navíc upevňuje naučené informace. Proto se hodně zkoušejte a testujte, zapojte do toho celou rodinu, kamarády, efektivní učení nebylo nikdy snazší.

Jak udělat zápočet z jakéhokoliv předmětu se dozvíte v článku v odkazu.

3.  Používejte emocionální inteligenci(EQ)

Výzkumy na různých univerzitách po celém světě došly k závěru, že nejlepší studenti nemají to nejvyšší IQ, ale mají velmi vysoké EQ. Ptáte se, co to EQ je? V zkratce je to emoční inteligence, která má na starost naši interakci z druhými lidmi (mezilidské vztahy) a také se stará o to, abychom byli neustále motivováni a je zodpovědná za stres. Čím menší máme EQ, tím hůře se umíme vyrovnat se stresem a komunikovat s lidmi.

IQ není jediná inteligence– už znáte IQ a EQ, jaké jsou další druhy inteligencí?

My jako studenti hodně často procházíme stresovými situacemi, proto se nám EQ velmi často hodí.

Naštěstí je EQ schopnost jako každá jiná a my se jí můžeme naučit, přinejmenším si můžeme své EQ zvýšit.

Jak jednoduše zvýšit EQ?

Pro efektivní učení je důležité, abyste nepovažovali studium jako něco zbytečného a otravného. Ano, někdy informace, které se musíte učit jsou naprosto zbytečné, ale skoro vždy jste schopni, v tom najít něco zajímavého a fascinujícího, musíte jen hledat. Pokud se vám to nepodaří, vždy můžete brát učení jako challenge (výzvu). Co je špatného na tom, že si procvičíte mozek a donutíte se dělat něco, do čeho se vám nechce? Právě v takových momentech se stáváte lepšími a úspěšnějšími. Přinuťte se opustit vaši komfortní zónu.

Vnímejte učivo a ne to, že se musíte šprtat. Když máte nastavenou mysl na šprtání, váš mozek přestává vnímat kontext. A jako bonus látku nepochopí. Ve zkratce lze říci, přistupujte k učivu pozitivněji, zvýší se tím EQ. Zaměřte se na proces učení a získávání nových znalosti a shoďte ze sebe stres z špatné známky. Zkuste si vždy najít tu pozitivnější cestu, která vás nebude stresovat, nasaďte si při učení růžové brýle a vše půjde jako po másle.

4.  Neporovnávejte se s druhými

Bod 2 Vás naučil, že byste se měli v průběhu učení testovat a díky tomu se motivovat, jelikož uvidíte, jak se v průběhu učení zlepšujete.

Druhou stranou mince je porovnávání se spolužáky. To může být kontraproduktivní, s efektivním učením to nemá nic společného. Má to dvě velké nevýhody, vysvětleme si je na jednoduchých a pochopitelných příkladech. Určitě si uvědomíte, že mnohokrát se chováte podobně a nemá to zrovna pozitivní vliv na vaše studijní výsledky.

První příklad: Váš spolusedící je nesmírně pilný žák, který v životě nedostal horší známku než 2. Vy se proto snažíte být stejně dobří jako on. Doma studujete jako blázni, při dlouhém učení zapomínáte na efektivní metody učení, vůbec si nedáváte přestávky a máte negativní přístup. Následně při testu dopadne hůře než váš spolusedící. Tohle se několikrát zopakuje. Poté naprosto ztratíte motivaci a chuť k učení.

Druhý typ lidí: Mají spolusedícího, který má výsledky podprůměrné. Vy máte známky dobré, ale celkem vás štvou jízlivé poznámky spolužáku, jaký jste šprt a proč se tak dobře učíte. Z toho důvodu zvolníte a začnete se učit méně, až jednoho dne kompletně ztratíte návyk učení. V průběhu několika měsíců se z vás stává průměrný student, je pro vás velice těžké vrátit se do úspěšně zajetých kolejí.

Jste alespoň jeden z těchto typů studentů?

Proč se tohle studentům stalo, proč změnili své studijní návyky?

Ano, protože se porovnávali s druhými studenty. Učíte se pro sebe, ne pro někoho jiného, zajímají vás jen vaše výsledky. Přestaňte se porovnávat s druhými a soustřeďte se jen na sebe. Možná vám to připadá sobecké. Nemyslím si, sobecké je ničit známky a úspěch ostatním. Buďte soustředění na své cíle a potřeby!

Neznamená to, že od dnešního dne přestanete být v kontaktu se spolužáky. To rozhodně nedělejte! Stačí, když nebude vnímat jejich známky a porovnávat se s nimi. Při tomto bodu využijete i vaši emocionální inteligenci (EQ). Mějte přátele, ale nesoutěžte s nimi, učíte se pro sebe, ne pro druhé.

Efektivní učení je mnohem jednodušší pokud si….

5.  Sedněte si do předních lavic

Tento fenomén jsem rozebral v krátkém videu, pokud se vám zrovna nechce číst.

Pokud máte možnost vybrat si místo, kde můžete během vyučování sedět, bezpochyby si vyberte přední lavice. Má to nespočet výhod, o kterých si hned řekneme.

 1. Budete dávat pozor- asi to všichni znáte, sedíte v zadních lavicích a celou hodinu se bavíte se spolužákem a hrajete hry na mobilu. Poté přijdete domů a zjistíte, že máte psát test, jenže vy jste totálně dutí, protože jste v hodině byli přítomní maximálně tělem, ale vaše mysl byla někde úplně jinde. Na druhou stranu, pokud sedíte v předních lavicích, musíte dávat pozor. Učitel vás celou dobu vidí, kontroluje si vás, někteří se s vámi dokonce i baví. Tohle má výhodu v tom, že se doma nemusíte tak usilovně učit, jelikož si toho hodně zapamatujete už z hodiny nebo přednášky.
 2. Studenti v předních lavicích dosahují lepších výsledků. Na toto téma provedli experti na učení několik výzkumů. Došli k závěru, že studenti v předních lavicích jsou na zkouškách, testech mnohem úspěšnější než ti v zadních lavicích. Jakých průměrných výsledků dosahovali žáci v jednotlivých řadách?
 • Přední řada: 80 % Není to skvělé? Studenti v předních lavicích mají průměrnou úspěšnost při testech 80 % chcete-li 8 bodů z 10
 • Prostřední řada: 71,6 %
 • Zadní řada: 68,71 % Celkem rozdíl nemyslíte?

Velkým faktorem, který rovněž hraje roli je, jaký máte vztah s učiteli. Když s nimi vycházíte dobře, můžou vám velmi často přilepšit. Více si přečtěte v článku, kde píšu jak si vybudovat dobré vztahy s učiteli.

Při začátku dalšího školního roku do školy nespěchejte. Stačí, když přijdete pozdě, zbudou na vás jen přední lavice. Vůbec to neberte tragicky, spíše naopak.

Pravidlo dne:  Přicházejte do tříd (učeben) pozdě, aby na vás zůstaly místa ve předu!

Možná se budete ze začátku cítit divně, ale to časem zmizí. Vaše známky ovšem nezmizí, ty se jen mnohonásobně zlepší.

Efektivní učení nebylo nikdy snadnější. Tahle rada v podstatě nevyžaduje žádnou reálnou aktivitu. Sednete si do první řady a už můžete prohlašovat, že víte jak se efektivně a rychle učit.

Máte ve škole problémy se soustředěním? Tento článek vás naučí jak se soustředit na učení.

6.  Soustřeďte se na proces ne na výsledek

Úspěšní studenti se nesoustředí na výsledek svého úsilí, nýbrž na proces získávání a pamatování si informací.

Stanfordská profesorka Carol Dweck ve svém výzkumu došla k závěru, že nejlepší studenti:

 • Se soustředí na proces, výsledná známka jim nedělá starosti
 • Věří, že jsou schopni se vše naučit a ve všem se zlepšit
 • Nebojí se výzev a těžkých úkolů
 • Úspěch je pro ně naučit se něco nového a fascinujícího, ne dostat 1* to je pro tyto studenty podřadné

Můžeme zde pozorovat jistý vzorec. Slabší studenti mají cíle, jenž můžeme definovat jako „známkové“. Nejlepší studenti si dávají cíle informační, chtějí toho hodně vědět na známkách jim až tak nezáleží!

Bohužel, toto je problém nás i škol, dávají nám cíle dostávat ty nejlepší známky, nutí nás, abychom mechanicky memorovali informace. Známky jsou pro ně na prvním místě, vůbec nekladou důraz na učební proces. Jen někteří učitelé nám vysvětlí informaci dobře a zajímavě, ale většina nám neřekne, proč se to učíme, k čemu je to dobré. Proto používejte rady z bodu 1 o více zdrojích informací. Touto metodou se možná naučíte v učivu najít to fascinující, nahlédnete pod pokličku, pochopíte okolnosti a všechno bude rázem lépe šlapat. Učení musíte mít rádi a nesoustředit se na známky. 

Vykašlete se na známky a dávejte si lepší cíle. Cíl jako: chci dostat 1 z angličtiny, nahraďte cíli: chci se plynně domluvit s rodilým mluvčím, chci chápat anglické filmy bez titulků atd..

Tento článek byl hodně vyčerpávající, doufám, že se líbil a našli jste v něm něco nového, co může zlepšit vaše efektivní učení. Škola nemusí být jen to nutné zlo. A učení nemusí být vždy nuda. Na tomto blogu se snažím zveřejňovat metody učení, které vám usnadňují život a zpříjemňují vám čas, který musíte strávit učením. Praktikujte tyto metody a budete se učit rychleji a učení možná přestanete nenávidět. 🙂

7. Zapomněl jsem na něco?

Máte i vy nějakou efektivní metodu učení a já ji nezmínil. Podělte se svými zkušenostmi a napište mi svou unikátní efektivní metodu učení do komentářů. Jak se učíte Vy? Hrozně mě tato informace zajímá. Co vám při učení nejvíce pomáhá? Těším se na vás v komentářích.

Stáhněte si můj ebook ZDARMA Jak funguje mozek, najdete ho na pravé straně, pokud čtete na mobilu, banner je umístěn pod článkem.

 Foto: TMAB2003

Přečtěte si také tyto články:

Efektivní učení nemusí být vůbec těžké, pokud víte jak na to!

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0

10 komentářů to “Efektivní učení v kostce, aneb učte se lépe než 99 % studentů

 • Ahoj, hezký článek, jen malá poznámka: Carol Dweck je žena 😉

  • Děkuji za pozitivní reakci. Chybu hned opravím. 🙂 Bohužel jsem si z jména vyvodil, že se jedná o muže.

Trackbacks & Pings

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *