Efektivní učení v kostce, aneb učte se lépe než 99 % studentů

Už jste zřejmě četli mnoho rad, jak se lépe a efektivněji učit. V tomto návodu se naučíte jedny z nejlepších technik, které zlepší vaše učení. Po přečtení všech rad byste měli znát ty nejlepší techniky učení, které nepoužívá 99 % studentů a proto nedosahují skvělých studijních výsledků. Jak na efektivní učení a být v top 1 % studentů?

Pokud patříte k pravidelným čtenářům, už určitě znáte mnoho základních rad jako: učte se pravidelně, spěte alespoň 8 hodin denně a váš mozek bude pracovat lépe, plánujte si učení. Tyhle rady jsou doopravdy funkční. Představme si ale techniky méně známé, které se honosí zabijáckou účinností. Efektivní učení už Vám nebude dělat problém!

Pamatujte: v tomto článku bude mnoho rad a tipů. Bude pro vás téměř nemožné osvojit si všechny techniky najednou. Proto si na každou techniku vyhraďte týden a snažte se ji zavést do vašich učebních návyků. Osvojení technik může trvat týden i měsíc.

Zaměřte se hlavně na to, abyste techniky skutečně používali a pracovali na nich. Když si osvojíte techniku, způsob učení posuňte se k další atd.. rozhodně se nesnažte zavést všechny techniky najednou. Ale rozhodně si zkuste alespoň jednu!

Jak na efektivní učení?

V následujících odstavcích dostanete možnost poznat méně známe techniky efektivního a rychlého učení. Jste zvědaví?

1.  Kombinujte různé zdroje

Všichni z Vás chtějí a zároveň potřebují k učení perfektní poznámky. Jen tak se dokážete na test skvěle připravit. Bez materiálu k učení se jen těžko naučíte. Ti nejlepší studenti ovšem dělají ještě něco navíc, kombinují různé zdroje informací.

Připadá Vám to hloupé a jako zbytečná práce navíc? Není to vůbec hloupé a čas navíc Vám to nepřidá, pokud víte jak na to. 🙂 Takové učení má mnoho benefitů a výhod. Váš mozek dostane příležitost informace porovnat a dokonale je pochopit, získáte nad informacemi nadhled a vše Vám bude rázem dávat smysl. Pamatují se Vám informace, které chápete lépe?

Nezabere Vám to více času, stačí když budete postupovat takto: Prvně se látku naučte se svých poznámek a učebnic. Při opakování navštivte internet a učte se z něho. Když budete opakovat po třetí, otevřete vaše učebnice a sesbírejte další důležitá fakta. Efektivní učení není těžké, je potřeba to hlavně zkusit 🙂 Máte naplánovanou písemku? Zkuste tuhle efektivní metodu učení, učte se z různých zdrojů a nechte Váš mozek pracovat.

Jedním takovým zdrojem může být třeba wikipedie, khanacademy, ted.com a mnoho dalších, stačí googlit. 🙂

Jak si psát poznámky– chcete se naučit psát perfektní poznámky? Navštivte tento článek

jak se efektivně učit, efektivní učení, efektivní metody učení

Jak na to efektivní učení? Už brzy se to dozvíte!

2.  Zjistěte na čem jste

Už v jednom článku jsem Vás učil, jak je sebetestování dobré a pro učení výhodné. Nejlepším způsob učení je vyvolávat informace. Paměť se tím totiž trénuje! Rozhodně se neučte jen čtením! Zkuste to třeba takhle, poprvé se naučím, jdu si opakovat, tak si zkusím na papír napsat, to co už umím. Budete tak skvěle cvičit svůj mozek, aby byl schopen vyvolávat informace z paměti. Více o zkušebních testech, efektivní metodě učení, v článku: jak se lépe učit na zkoušku, test

V článku ovšem chybí jedna věc. Testovat se nesmíte jen na konci učebního procesu, ale měli byste se testovat už od začátku a tím pozorovat svůj progres.

Ještě než se pustíte do prvního učení, otestujte se, stačí to udělat jen v hlavě např. Píšeme z Renesance, co o tom už teď vím? Zkusíte si vzpomenout na informace, které si pamatujete z hodin nebo znáte např. Dekameron, Machiavelli, Počátek 13-14 v Itálii, v Anglii Shakespeare atd…

Důsledkem toho, že si své znalosti ověříte už na začátku je, že během celého učebního procesu budete stále povzbuzení a motivováni. Není nic lepšího a více motivujícího než sledovat vlastní pokrok! Proto se hodně zkoušejte a testujte, zapojte do toho celou rodinu, kamarády, efektivní učení nebylo nikdy snazší.

Jak udělat zápočet z jakéhokoliv předmětu se dozvíte v článku v odkazu.

Následující 3 rady, které mají celkově 1000 slov a jsou plné efektivních a rychlých metod učení si budete muset odemknout likem, tweetem nebo Google +.

3.  Používejte emocionální inteligenci(EQ)

Výzkumy na různých univerzitách po celém světě došly k závěru, že nejlepší studenti nemají to nejvyšší IQ, ale mají velmi vysoké EQ. Ptáte se, co to EQ je? V zkratce je to emoční inteligence, která má na starost naši interakci z druhými lidmi (mezilidské vztahy) a také se stará o to, abychom byli neustále motivováni a je zodpovědná za stres. Čím menší máme EQ, tím hůře se umíme vyrovnat se stresem.

IQ není jediná inteligence– už znáte IQ, EQ, jaké jsou další druhy inteligencí?

My jako studenti hodně často procházíme stresovými situacemi a obdobími, proto se nám EQ občas hodí.

Naštěstí je EQ schopnost jako každá jiná a my se jí můžeme naučit, přinejmenším si můžeme své EQ zvýšit.

Jak jednoduše zvýšit své EQ?

Pro efektivní učení je důležité, abyste nepovažovali studium jako něco zbytečného a otravného. Ano, někdy informace, které se musíte učit jsou naprosto zbytečné, ale skoro vždy jste schopni v tom najít něco zajímavého a fascinujícího, musíte jen hledat. Pokud se Vám to nepodaří, vždy můžete brát učení jako challenge (výzvu). Co je špatného na tom, že si procvičíte mozek a donutíte se dělat něco, do čeho se Vám nechce? Právě v takových momentech se stáváte lepšími a úspěšnějšími. Donuťte se opustit vaši komfortní zónu.

Vnímejte učivo a ne to, že se musíte šprtat. Když máte nastavenou mysl na šprtání, Váš mozek přestává vnímat kontext. A jako bonus učivo naprosto nepochopí. Ve zkratce lze říci, přistupujte k učivo pozitivněji, zvýší se tím EQ. Zkuste si vždy najít tu pozitivnější cestu, která Vás nebude stresovat, nasaďte si při učení růžové brýle a vše půjde jako po másle.

4.  Neporovnávejte se s druhými

Bod 2 Vás naučil, že byste se měli v průběhu učení testovat a díky tomu se motivovat, jelikož uvidíte, jak se v průběhu učení zlepšujete.

Druhou stranou mince je porovnávání se spolužáky. To může být velice kontraproduktivní, s efektivním učením to nemá nic společného. Má to dvě velké nevýhody, vysvětleme si je na jednoduchých a pochopitelných příkladech. Určitě si uvědomíte, že mnoho věci tak děláte a nemají na vaše studijní výsledky zrovna excelentní vliv.

První příklad. Váš spolusedící je nesmírně pilný žák, který v životě nedostal horší známku než 2. Vy se proto snažíte být stejně dobří jako on. Doma studujete jako blázni, při dlouhém učení zapomínáte na efektivní metody učení, vůbec si nedáváte přestávky a máte negativní přístup. Následně při testu dopadne hůře než váš spolusedící. Tenhle postup se opakuje několik dnů. Poté naprosto ztratíte motivaci a chuť k učení. Je to tohle efektivní učení?

Druhý typ lidí: Mají spolusedícího, který má výsledky podprůměrné. Vy máte známky dobré, ale celkem vás štvou jízlivé poznámky spolužáku jaký jste šprt a proč se tak dobře učíte. Z toho důvodu zvolníte a začnete se učit méně, až jednoho dne kompletně ztratíte návyk učení. V průběhu několika měsíců se z vás stává průměrný student, je pro vás velice těžké vrátit se do úspěšně zajetých kolejí.

Jste alespoň jeden z těchto typů studentů? Dejte mi vědět v komentářích.

Proč se tohle studentům stalo, proč změnili své studijní návyky?

Ano, protože se porovnávali s druhými studenty. Učíte se pro sebe ne pro někoho jiného, zajímají vás jen vaše výsledky. Přestaňte se porovnávat s druhými a soustřeďte se jen na sebe. Možná Vám to připadá sobecké. Nemyslím si, sobecké je ničit známky a úspěch ostatním. Buďte soustředění na své cíle a potřeby!

Neznamená to, že od dnešního dne přestanete být v kontaktu se spolužáky. To rozhodně nedělejte! Stačí, když nebude vnímat jejich známky a porovnávat se s nimi. Při tomto bodu využijete i vaši emocionální inteligenci (EQ). Mějte přátele, ale nesoutěžte s nimi, učíte se pro sebe, ne pro druhé.

Efektivní učení je mnohem jednodušší pokud si….

5.  Sedněte si do předních lavic

Pokud máte možnost vybrat si místo, kde můžete během vyučování sedět, bezpochyby si vyberte přední lavice. Má to nespočet výhod, o kterých si hned řekneme.

 1. Budete dávat pozor- asi to všichni znáte, sedíte v zadních lavicích a celou hodinu se bavíte se spolužákem a hrajete hry na mobilu. Poté přijdete domů a zjistíte, že máte psát test, jenže vy jste totálně dutí, protože jste v hodině byli přítomní maximálně tělem, ale vaše mysl byla někde úplně jinde. Na druhou stranu, pokud sedíte v předních lavicích, musíte dávat pozor. Učitel vás celou dobu vidí, kontroluje si vás, někteří se s vámi dokonce i baví. Tohle má výhodu v tom, že se doma nemusíte tak usilovně učit, jelikož si toho hodně zapamatujete už z hodiny/přednášky.
 2. Studenti v předních lavicích dosahují lepších výsledků. Na toto téma provedli experti na učení několik výzkumů. Došli k závěru, že studenti v předních lavicích jsou na zkouškách, testech mnohem úspěšnější než ti v zadních lavicích. Jakých průměrných výsledků dosahovali žáci v jednotlivých řadách?
 • Přední řada: 80 % Není to skvělé? Studenti v předních lavicích mají průměrnou úspěšnost při testech 80 % chcete-li 8 bodů z 10
 • Prostřední řada: 71,6 %
 • Zadní řada: 68,71 % Celkem rozdíl nemyslíte?

Velkým faktorem, který rovněž hraje roli je, jaký máte vztah s učiteli. Když s nimi vycházíte dobře, můžou vám velmi často přilepšit. Více si přečtěte v článku, kde píšu jak si vybudovat dobré vztahy s učiteli.

Při začátku dalšího školního roku do školy nespěchejte. Stačí, když přijdete pozdě, zbudou na vás jen přední lavice. Vůbec to neberte tragicky, spíše naopak.

Pravidlo dne:  Přicházejte do tříd (učeben) pozdě, aby na vás zůstaly místa ve předu!

Možná se budete ze začátku cítit divně, ale to časem zmizí. Vaše známky ovšem nezmizí, ty se jen mnohonásobně zlepší.

Efektivní učení nebylo nikdy snadnější. Tahle rada v podstatě nevyžaduje žádnou reálnou aktivitu. Sednete si do první řady a už můžete prohlašovat, že víte jak se efektivně a rychle učit.

Máte ve škole problémy se soustředěním? Tento článek vás naučí jak se soustředit na učení.

6.  Soustřeďte se na proces ne na výsledek

Úspěšní studenti se nesoustředí na výsledek svého úsilí, nýbrž na proces získávání a pamatování si informace.

Stanfordská profesorka Carol Dweck ve svém výzkumu došla k závěru, že nejlepší studenti:

 • Soustředí se na proces, výsledná známka jim nedělá starosti
 • Věří, že jsou schopni se vše naučit a ve všem se zlepšit
 • Nebojí se výzev a těžkých úkolů
 • Úspěch je pro ně naučit se něco nového a fascinujícího, ne dostat 1* to je pro tyto studenty podřadné

Můžeme zde pozorovat jistý vzorec. Slabší studenti mají cíle, jenž můžeme definovat jako „známkové“. Nejlepší studenti si ovšem dávají cíle informační, chtějí toho hodně vědět na známkách jim až tak nezáleží!

Bohužel, toto je problém nás i škol, dávají nám cíle dostávat ty nejlepší známky, nutí nás, abychom mechanicky memorovali informace. Známky jsou pro ně na prvním místě, vůbec nekladou důraz na učební proces. Jen někteří učitelé nám vysvětlí informaci dobře a zajímavě, ale většina nám neřekne, proč se to učíme, k čemu je to dobré. Proto používejte rady z bodu 1 o více zdrojích informací. Touto metodou se možná naučíte v učivu najít to fascinující, nahlédnete pod pokličku, pochopíte okolnosti a všechno bude rázem lépe šlapat. Učení musíte mít rádi a nesoustředit se na známky. 

Vykašlete se na známky a dávejte si lepší cíle. Cíl jako: chci dostat 1 z angličtiny, nahraďte cíli: chci se plynně domluvit s rodilým mluvčím, chci chápat anglické filmy bez titulků atd..

Tento článek byl hodně vyčerpávající, doufám, že se líbil a našli jste v něm něco nového, co může zlepšit vaše efektivní učení. Škola nemusí být jen to nutné zlo. A učení nemusí být vždy nuda. Na tomto blogu se snažím najít metody jak zrychlit učení, praktikujte tyto metody a budete se učit rychleji. Možná tohle tvrzení není pravdivé, teda pokud se neučíte vůbec! Závěrem Vám doporučím článek. Jiřího Matěje Brůny, který má 6 vysokoškolských titulů a škola ho stále baví, chcete znát jeho tajemství? Jak se zbytečně netrápit školou– článek, který publikoval pro můj blog.

7. Zapomněl jsem na něco?

Máte i vy nějakou efektivní metodu učení a já ji nezmínil. Podělte se svými zkušenostmi a napište mi svou unikátní efektivní metodu učení do komentářů. Jak se učíte Vy?

Stáhněte si můj ebook ZDARMA Jak funguje mozek, najdete ho v pravém rohu nahoře!

 Foto: TMAB2003

Přečtěte si také tyto články:

Efektivní učení nemusí být vůbec těžké, pokud víte jak na to!

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

9 komentářů to “Efektivní učení v kostce, aneb učte se lépe než 99 % studentů

 • Ahoj, hezký článek, jen malá poznámka: Carol Dweck je žena 😉

  • Děkuji za pozitivní reakci. Chybu hned opravím. 🙂 Bohužel jsem si z jména vyvodil, že se jedná o muže.

Trackbacks & Pings

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *