fbpx

Jak být všemi milován: 6 tajných způsobů

Všichni z nás bychom chtěli vědět, jak být všemi milováni a také bychom chtěli dosáhnout super oblíbenosti.

Sami se zamysleme nad tím, jaký typ lidí máme rádi? Většinou to jsou ti, kteří nám rozumí a naslouchají nám.

Vyplývá z toho, že nejdůležitější dovednost, kterou potřebujeme je umět skvěle naslouchat lidem. V čemž jsme skoro všichni špatní. Každý chce mluvit jen o sobě, druhým v konverzacích moc nechceme dávat prostor.

Většina expertů říká:

Pokud chcete s lidmi dobře vycházet, naslouchejte jim.

Znáte už  základ, tj. musíte naslouchat, ale jak to vlastně dělat správně. Tady máte 6 rad jak být lepším naslouchačem a tím pádem být všemi milován :)

4788753995_abbdcaa795_o

1.) Buďte detektiv

Neberte konverzaci jako tenis, spíš se snažte konverzaci chápat jako policejní výslech. (tenis. pinká se míček ze strany na stranu)

Lepší, než abyste se falešně o druhou osobu zajímali a poslouchali ji, zkuste Vaši konverzaci změnit na detektivní výslech, je to mnohem větší sranda.

Detektiv se ptá na otázky a to byste přesně měli dělat. Neposlouchejte jen nečinně rozhovor, ale ptejte se na všemožné detaily a zajímavosti. Lidé si tak budou myslet, že o ně projevujete skutečný zájem, proto si Vás více oblíbí.

2.) Jak málo dokážete mluvit?

Všichni mluvíme rádi o sobě, je strašně těžké tomu odolat nepochválit si třeba nové hodinky, nebo jen tak netlachat o svém životě.

Většinou, když s někým mluvíme, chceme být považováni za chytré. To ovšem není správný přístup. Chcete, aby se všichni ve Vašem okolí cítili chytře a důležitě?

Většinou, když s lidmi mluvím snažím se hrát s sebou hru: Jak málo toho dokážu říct?

Čím méně mluvím, tím více mám bodů. Můžu mluvit jen tehdy pokud se druhý v mluvení zastaví a já mu mohu pouze položit otázku, aby pokračoval ve svém „téměř monologu“.

Nebuďte zajímaví. Zajímejte se o druhé.

Ale takhle konverzace přece nefunguje! Říkáte si, máte pravdu, ale k tomu, abyste se stali oblíbení musíte hodně přemýšlet nad tím, co řeknete. Co říkat?

Tato hra je velice náročná hlavně pro ty, co o sobě rádi mluví, proto doporučuji článek o mentální odolnosti.

3.) Parafrázujte

Říká se tomu aktivní poslouchání. Lidé kteří skvěle naslouchají, pouze neposlouchají, co druhý říká, ale také parafrázují to, co slyšeli.

Další skvělý způsob jak ukázat, že se o druhého zajímáte, je shrnout to co řekl/a(parafrázovat to).  Osoba Vám během rozhovoru třeba řekne, že vyrůstala na farmě. Někde uvidíte věc, která souvisí s farmou a zeptáte se: Měli jste tohle taky na Vaší farmě?. Nebo vám někdo řekne napínavou historku, můžete tak občas opakovat zajímavé pasáže z historky.

Další hra, kterou v myšlnekách hraji je: Můžu parafrázovat něco, co už řekli?

Používejte obraty jako: Slyším tě správně mluvíš o ….. Nebo to co říkáš je…

4.) Poraďte jim chytře

Lidé potřebují občas pomoc. Ale nikdo nemá rád, když mu někdo říká, co má dělat.

Úplně každý chce být samostatný a chce se rozhodovat o svém osudu sám. Když někomu dáváte rady, stejně vám bude odporovat a neposlechne Vás.

Klíčem jak z toho ven je pokládat otázky, aby k řešení problému došli sami.

Pokládejte jim otázky, které je můžou nasměřovat ke správnému řešení. Nebuďte sobci a nechtějte slíznout všechnu slávu, za to, že jste řešení vymysleli Vy, nechte druhé ať si na to přijdou sami.

Nejlepší je pokládat otázky s Jak?, Proč?, nebo otázky kde jim dáte věci na výběr. (Pojedeš vlakem nebo autobusem?, Proč vlakem? Jak se můžeme dostat do bodu X levněji? )

5.) Pozorujte svoji řeč těla

V minulém článku s rubriky ÚSPĚŠNÝ ŽIVOT, jsem psal článek o 15 chybách v řeči těla. Ovládejte tyto schopnosti a budete mít nakročeno k větší oblíbenosti. A milovanosti od lidí opačného pohlaví.

6.) Chyby, o kterých nevíte

Lidé slyší jiná slova, než ty která Vám vycházejí z úst. Frank Luntz

Pročtěte si tyto fráze, které byste neměli používat v běžné či důležité obchodní konverzaci.

  • Neříkejte: Tohle mi připomíná dobu…. Neříkejte to lidé uslyší. Tohle si nemůžeš pamatovat nikdy si to nezažil.
  • Neříkejte: Nemluvil jsi už o tom někdy. Lidé uslyší. Nemluv raději tohle mě absolutně nezajímá.
  • Neříkejte: Ne tak úplně. Protože oni uslyší: Ne takhle to není, já mám pravdu.
  • Neříkejte: Chápu to. Je to jako bysto řekli: Tohle stačí, víc mi toho říkat nemusíš.
  • Neříkejte: Vím jak se cítíš. Řekněte raději: Jak se cítíš?

 

Shrnutí

Buďte detektiv: zajímejte se o druhé. Nejlepší způsob je být detektivem a být zvědavý.

Jak málo toho dokážu říct. Ptejte se na otázky

Parafrázujte. Odpovídejte na jejich otázky, tím co vám sami řekli.  Používejte jejich fráze.

Poraďte jim chytře. Snažte se jim pomoct otázkami. Nesnažte se slíznout smetanu, stejně vaši pomoc nepřijmou.

Sledujte svoji řeč těla. Přečíst povinně článek, jenž je v linku

Nedělejte tyto chyby. Ještě jednou si uvedené fráze přečtěte a nikdy je neříkejte.

Doufám, že se vám článek líbil a budete aspoň některé koncepty používat, minimálně se snažte více naslouchat a být trochu zvědavější. Pokud máte otázku zeptejte se na ní v komentářích.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

5 Responses to “Jak být všemi milován: 6 tajných způsobů

  • já mám trochu opačný problém, než že bych mluvila pořád o sobě. Já nemluvím téměř vůbec, a dost mi to vadí. Nevíte někdo, co s tím?

  • Čekám kdy se někdo v mé práci začne alespoň částečně chovat jak se tu píše :D Jsou to takové docela typické rady a tipy. Jejich dodržováním však nikoho neoslníte. Pravdou je, že abyste zaujali, nemusíte být sbírkou ctností a zdvořilosti. Spíš musíte umět ukázat, že umíte a věnujete se něčemu zajímavému, co právě daný člověk či skupina lidí považuje za uznání hodné. Klíčem není zajímat se, ale zájem vzbudit. To co je uvedeno v článku jsou spíše jen takové plusové body, které ale mají význam až po tom co zaujmete. Nevím jak všichni ostatní vnímají a dle mého a mé zkušenosti jsou následující fráze vnímány jako:

    Nemluvil jsi už o tom někdy? Myslím si: Super ten člověk ví, že už jsem o tom mluvila, asi mu nejsem uplně ukradena, napříště nebudu muset opakovat co už jsem mu říkala dříve.
    Ne tak úplně. Myslím si: Ok, částečně teda jo, ale v něčem to tak úplně není…konverzace pokračuje např.- v čem je to jiné?
    Chápu to. aka To chápu. Rozumím. Myslím si: přijal a zpracoval moji informaci, chápe mé hledisko. Koncerzace může pokračovat s novou informací.
    Vím jak se cítíš. Myslím si: chápe jak mi je, soucítí se mnou

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *