Jak napsat maturitní slohovku!

Máte strach z maturitní slohovky? Nevíte přesně, co se po Vás bude chtít? Chtěli byste se dozvědět, jak co nejvíce zvýšit Vaše šance na úspěch?

Maturitní slohovka je tento rok velkým strašákem většiny studentů. Společnost CERMAT se rozhodla pro velkou změnu. Slohové práce již nebudou opravovat učitelé na školách, nýbrž zaměstnanci CERMATU. Nikdo si teď nemůže být ničím jistý. Vaše učitelka Vás totiž nemůže „zachránit.“

Na slohovku o 250 slovech máte 90 minut.  Můžete si vybrat z celkem 10 témat. Radím Vám, vybírejte moudře, jakmile si už nějaké téma vyberete, nesmíte ho změnit.  Vyberte si typ slohové práce, který Vám nejvíce sedí, s tím Vám pomůžu v následujících odstavcích.

Přehled žánru

Vypravování– mezi studenty je to zřejmě nejoblíbenější . Nemusí to být vždy tak lehké, jak si můžete myslet. Pokud píšete vypravování, nikdy neuvažujte o smyslu života (úvaha). Výrazně nepopisujte prostředí (popis). Velmi snadno se může stát, že sklouzne k jinému žánru, a to by pro Vás mohla být konečná. Děj se ve vypravování musí „pohnout“ z bodů A do B. Využívejte krátké věty a přímou řeč.

Úvaha– taktéž velmi oblíbená. Důležité je, abyste se na problém zaměřili ze dvou úhlu, nemůžete se zaměřit pouze na jeden aspekt problému. Každá myšlenka si zaslouží vlastní odstavec. Na konci shrňte k jakém závěru jste došli.  Napsat kvalitní úvahu je celkem složité.

Administrativní dopis– velkou výhodou tohoto „žánru“ je, že stačí napsat 200 slov. Většinou máte za úkol napsat motivační dopis, otevřený dopis, administrativní dopis atd. Pokud se rozhodnete právě pro toto zadání, je důležité si našprtat, jak jdou věci za sebou, která adresa má přednost atd.

Popis/Charakteristika– skutečně musíte danou věc, činnost popsat, ne abyste začali vypravovat nějaký příběh (vypravování). Věty musí být jasné a srozumitelné. Vyhněte se dlouhým souvětím.

Reportáž/Zpráva– ač si vyberete jedno nebo druhé je důležité si uvědomit, jaký čas by měl převládat. Reportáž je v přítomném čase, zpráva naopak v minulém. Kdybyste to zaměnili, tester Cermatu by Vás za to jisto jistě potrestal.

A další…

Při výběru žánru vsázejte na svoje kvality. Poraďte se s učitelem, koukněte na svoje známky. Ideální je, když jdete k maturitě s tím, že máte vybrány 2 žánry, z kterých si vyberete. Vaše mysl se na ně lépe soustředí. Mozek „naladí“ na tento typ slohové práce.

Několik dnů před maturitou si našprtejte teorii k těmto žánrům. Jestliže se totiž nedržíte v zadáni žánru, Vaše maturita skončila ještě dříve, než začala. Teorie Vám může pomoct. Nastíní Vám základní osnovu, poradí Vám, jak postupovat atd. V neposlední řadě Vás znalost teorie alespoň trochu zbaví stresu a strachu.

Držte se tématu

Dalším důležitým bodem je téma. Pokud se ve slohovce nedržíte tématu, je to pro Vás opět konečná. Mějte zadáni stále před sebou a ujišťujte se, že píšete právě o dané věci v daném žánru. Zvládněte tohle a máte na půl vyhráno.

Velmi často se stává, že studenti si vyberou téma, píši o něm 2 odstavce a následně sklouznou k něčemu úplně jinému. Nedopusťte se podobné chyby!

Vyhněte se zbytečným chybám.

Maturita není jenom a pouze téma a žánr. Musí být napsána podle pravidel české pravopisu. Ten si samozřejmě nemůžeme během několika dnů jen tak natlouct do hlavy, proto dodržujte alespoň následující body.

 • 10 nejčastějších chyb- ideálně den před písemnou maturitní prácí surfujte internetem a hledejte nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí. Vyvarujte se hloupostem.
 • Příliš dlouhé věty– nejsme géniové, nikdy nemůže přesně vědět, kdy se píšou čárky. Vyhněte se dlouhým souvětím, pište jednoduše a maximálně srozumitelně. Nikdo Vás u maturity nepovažuje za budoucího Shakespeara, proto si na něj ani nehrajte.
 • Opakování slov– možná teď oponujete, že i já opakuji slova. Máte pravdu, ale můj článek neopravuje tester z Cermatu. Čeština je bohatý jazyk. Využijte Pravidla českého pravopisu a dohledejte synonyma, neztrácejte tím však mnoho času. Sloveso být, mít je obrovským nebezpečím. Nahraďte ho plnovýznamovými slovesy (Np. Budu tam, napište raději: Přijdu).
 • Písmena na konci řádku- jako chyby u maturity se započítávají i písmena na konci řádku. Pamatujte na to. Všechna ačka, ska, očka pište vždy na začátek nového řádku. Předložky patří také na začátek.

Inspirujte se

Jste-li rozhodnuti, jaký druh práce si u maturity vyberete, to nejlepší co můžete udělat, je pročítání vzorových prací.

Skvěle se tak inspirujete, zjistíte, jak by to mělo zhruba vypadat, na co si dát pozor. Mozek tzv. naprimujte na daný žánr a jeho regule. Zavažte se k přečtení několika prací denně. Věřte mi, něco pochytíte, u maturity se Vám to může hodit. Navíc zrychlíte čtení a to Vám pomůže u didakťáku.

Jak se připravit na písemky, ústní atd?

Máte štěstí, připravil jsem pro Vás zcela zdarma kurzu efektivního učení. Vyplňte e-mail, dostanete zdarma ebook Jak funguje mozek, pochopíte principy fungování mozku, naučíte se informace efektivněji ukládat do paměti. V následujících dílech kurzu se zaměříme na soustředění, efektivní metody učení, donucení se učit, hypnotické učení atd. Všechno zcela ZDARMA. Pokud využíváte mobilní amp page pro přihlášení klikněte ZDE.

Snad se Vám článek líbil.

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

2 komentáře to “Jak napsat maturitní slohovku!

 • Ahoj,

  opravdu stačí u administrativního dopisu pouze 200 slov? Nikde jinde jsem se o tom nedočetl.

  Děkuji moc za odpověď! 🙂

  • Samozřejmě je vždycky lepší, když napíšeš slov více. Ale u administrativního dopisu by podle mých zdrojů mělo být tolerováno i 200.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *