Jak rychleji číst #1 fixování

Nebaví Vás zdlouhavé čtení? Čtete pomalu? Chtěli byste poznat tajemství rychločtení? V tomto článku Vám odhalím skutečné rady a tipy jak rychleji číst. Přečtením tohoto článku a zavedením tipů do praxe, zvýšíte rychlos čtení až 3násobně. Dobrá čísla, nemyslíte? Pusťme se do toho

jak rychleji číst, rychločtení

jak rychleji číst

Jak rychleji číst

Pokud jste mými pozornými čtenáři a máte opravdovou touhu se zlepšit, určitě jste si udělali test rychlosti sčtení. Ten jsem popsal v článku o rekordech v rychločtení. Pro ty z Vás, kteří si ho neudělali, udělejte si ho. Alespoň budete vědět, o kolik procent jste se zlepšili, když začali číst podle návodu v článku. Výsledky mi potom napište do komentářů dole.

Test rychlosti čtení popíšu ještě jednou. Najděte si na internetu libovolný text a okopírujte si ho Ctrl + C, tento text by měl být dostatečně dlouhý, abyste byli schopní ho číst aspoň 3 minuty. Když najdete vhodný text, nakopírujte si ho do počítadla slov, najdete ho určitě na googlu, stačí zadat frázi počítadlo slov.

Když jste text vložili do počítadla, můžete začít číst, čtěte 3 minuty a poté se zastavte. Vymažte všechen text, který jste nestačili přečíst. Teď se stačí pouze podívat na počet slov a vydělit ho 3. Vyjde Vám, kolik slov jste schopni přečíst za jednu minutu Př. mám výkon 600 slov, vydělím 3, což je 200 slov za minutu, to je přesná rychlost čtení.

Dnešní technika nebude nijak těžká, ale bude efektivní, pomůže Vám také při učení se do školy nebo na písemky, čtením poznámek strávíte ode dneška mnohem méně času.

Jak jsme se učili číst

Když jsme byli malé děti a přišli jsme do školy, naším největším cílem bylo naučit se číst. No a všichni z nás to zvládli. Jinak byste nečetli tento blog.

Určitě už chcete vědět jak rychle číst, ale ještě předtím musíte pochopit, jak jsme se učili číst a kde nastala chyba. Ve zkratce výuka čtení probíhala asi takto:

Jako první věc nás naučili písmena a, b, c, e, g, m, z. Poté jsme začali různě hláskovat, z písmen se staly už zvučné hlásky: ma, ta, me, te, le. Když jsme uměli tohle, začali jsme číst slova mama, tata, televize. Postupem času a tréninkem jsme se naučili číst bez hláskování. A později nám řekli, že už nemáme číst nahlas ale pouze v myšlenkách. Na tomhle bodě se zastavila naše výuka čtení. Od té doby stagnujete.

1280px-Reading_glasses_

jak rychleji číst? Čtěte dál a určitě se to dozvíte.

Regrese

Další neznámé slovo, ovšem má velice jednoduchou definici a každý ji pochopí. Regrese prostě a jednoduše znamená, že se při čtení vracíte zpátky, k tomu, co už jste jednou přečetli.

Čtete článek a máte pocit, že jste něco nepochytili, nebo nepřečetli úplně přesně, tak se k tomu vrátíte. To je ovšem chyba, strašně Vás to zdržuje. A přitom není potřeba se vůbec vracet, texty nečteme proto, abychom si je pamatovali slovo od slova, ale proto abychom poznali hlavní myšlenku, takže jestli vynecháte jedno či dva slova nic se nestane, spisovatelé většinou důležité fakta v textech opakují, určitě o nic zásadního nepřijdete a text Vám to vysvětlí v dalších řádcích. Toto je úvodní tip jak rychleji číst je velmi důležitý.

Samozřejmě regresí se nikdy nezbavíte, ani byste se o to neměli pokoušet, spíše se snažte snížit jejich počet. U složitých textů, učebnic, které se těžkou je prostě někdy nezbytné se vrátit a pročíst si to znovu.

Kolik času ztratíme vracením se v textech (regresí)?

Jedna regrese v textu trvá přibližně 1 sekundu, pokud uděláme 1 regresi trvá to 1 vteřinu, klasická stránka má 40 řádků. Což je 40 sekund x 300 stran . Což celkově dělá 3 hodiny a 20 minut zbytečného čtení navíc. Připadá Vám to strašidelné, kolik času ztratíte jen vracením se v textu?

Zkuste si to, čtěte a donuťte se k tomu, abyste se tak moc nevraceli, poznáte rozdíl jak v rychlosti tak v porozumění.

Zdvojnásobte rychlost čtení díky fixaci.

Fixace

Už v odstavci: jak jsme se učili číst, jsem prohlásil, že naše výuka čtení se zastavila na tom, že dokážeme slovo přečíst tiše v myšlenkách. Proč jenom jedno slovo? Proč jich rovnou nezafixujeme více?

Fixace je odborně: zastavení oka v textu, aby bylo schopno přečíst slovo. Lidé si myslí, že se při čtení očima plynule pohybujeme po řádcích, to není pravda, abychom mohli přečíst slovo, naše oči se musí na chvíli zastavit. Běžní čtenáři se zastavují u každého slova. Rychločtenáři dokáží na jeden pohled (zastavení) zaznamenat více slov, což zrychluje rychlost čtení.

Doufám, že mě teď pochopíte. Pokud chcete číst rychleji, musíte na jednu fixaci (zastavení oka v textu) zafixovat více slov. Sami si to zkuste, není to nijak těžké. Prostě zkuste najednou přečíst 2 slova, aniž byste neudělali další fixaci.

Něco jako kdyby jste četli tento naplácaný text.

jsemskvělý-                                Není to těžké zaznamenat na jeden zátah více slov.

Pokud se naučíte fixovat 2 slova super, naučte se 3 a potom 4, 5. Další meta bude zafixovat na jednou celý řádek.

Jedna fixace trvá +- 0,5 vteřiny. Průměrný řádek má 10 slov, takže 10 vteřina na řádek, pokud nefixujete. Naučte se fixovat 2 slova najednou a máte z 10 sekund 5 vteřin. To je skvělé ne?

Věřím, že to jste to pochopili. Klíčem k rychlosti čtení je číst více slov najednou.

Už nikdy nebudete trávit hodiny učením se na zkoušky, ale k přečtení poznámek vám bude stačit jen polovinu času. Maturitní četba vám zabere mnohem méně času. Ale pozor tohle není všechno, na blogu se naučíte i další techniky, jak zlepšit rychlost čtení a pochopí, zatím procvičujte tyhle: regresi a fixaci, zaručuji Vám, že budete nejrychlejší čtenáři třídy. Naučte i Vaše přátele jak rychleji číst. Sdílejte tento článek!

Bonusem je, že náš mozek pracuje lépe, pokud čteme rychleji (Ale až moc velká rychlost má negativní vliv na pochopení a zapamatování).

Trenéři rychločtení uvádějí, že mozek začíná skvěle pracovat od 500 slov za minutu, tohle bude vaše první meta. Při 500 slovech za minutu se dokonce zvyšuje porozumění a také zvyšujete IQ a všechny ostatní inteligence, článek o nich si určitě přečtěte.

Pokud Vám něco není jasné, zeptejte se mě na to v komentářích.

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

17 komentářů to “Jak rychleji číst #1 fixování

 • Rychlost se mi zvedla o 44 slov za minutu 🙂 Problém je ale v tom, že mě z toho dost bolí oči. Možná je to ale kvůli tomu, že jsem to zatím zkusila jen na počítači. Je to zajímavá metoda, ale přijde mi, že prakticky nevnímám, co čtu.

  • Všechno je to o tréninku. Postupem času si na to zvyknete a textu budete rozumět ještě lépe než běžnou metodou.

   Trénovat doporučuji hlavně na knížkách, z počítače skutečně mohou ze začátku bolet oči.

 • Ahoj,

  tak jsem si to spočítala a dokážu přečíst 454 slov za minutu :), takže jsem téměř na první metě. Jsem zvědavá kolik slov zvládnu přečíst po aplikaci fixace :D.

 • Ja to trochu nepochopila s tou fixaci.. mohl byste mi to nejak konkretneji vysvetlit? Chapu ze je to spojovani slov v jedno, ale nevim jak to udelat. 🙁

  • Provedení nemusí být vůbec těžké, snažíš se prostě najednou přečíst více slov. Naše oči totiž v textu kmitají (na každém slovu udělají jeden kmit). Fixace snižuje počet kmitů očí. Vždycky když čteš, snaž se přečíst na jeden kmit více slov, pro začátek stačí 2. Ještě jinak: jedním pohledem se snaž zachytit 2 slova a více, místo jednoho (to dělá klasický čtenář). Poté oči přesuň(kmitni) a zachyť zase 2 slova najednou. Takhle pokračuj…. Fixace je vlastně zachycení více slov jedním kmitnutím oka/pohledem.

 • Vždy když se snažím fixovat více slov najednou, začnu se v textu ztrácet, nevím, co čtu, nebo se mi stává, že slova přeskakuji. Ukazování si v textu a nedělání regrese mi celkem pomáhají, ale i tak jsem zatím dokázala svou rychlost čtení zvednout jen o 30 slov za minutu :/ Konkrétně ze 170 na 200, což je hodně málo… Přečtu asi tak 30 knih ročně a čtení mě hodně baví, ale občas mě vyčerpává jak mi to nejde a kolik si na to musím vyhradit času. Jak se mám naučit učině fixovat? Jsou ještě jiné metody jak zrychlit čtení?

  • Vše vyžaduje trénink a koncentraci! Možná bych zkusil prvně fixovat bez ukazování si v textu, to nás může občas mást. Zkuste si teda jen fixovat 2-3 slova, ale neukazujte si během toho, ať už prstem nebo ukazovátkem. Poté, když už se naučíte fixovat, zapojte zpět ukazovátko, může to zase pár dnů trvat, než si zvyknete.

Trackbacks & Pings

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *