11 ověřených způsobů jak se motivovat k učení!

jak se motivovat k učení

Jak se motivovat k učení

Chtěli byste vědět jak se motivovat k učení? Asi všichni občas procházíme stádiem, kdy se nám do učení absolutně nechce, schází nám totiž motivace.

Víme, že bychom se měli učit na důležitou písemku/zkoušku, známe všechny hrozby naší nečinnosti, ale i tak učení odkládáme. Nevidíme v něm totiž žádný smysl, a ani za boha se nedokážete namotivovat.

Tajemství motivace Vám odkryji v tomto článku. Dodržujte zmíněné principy a určitě si usnadníte školní

Jak se motivovat k učení 2 druhy motivace

Vnější motivace

Tímto druhem motivace jsou bohužel „hnáni“ téměř všichni studenti. Vnější motivace nevychází z nás samotných! Proto je nefunkční.

Typickým příkladem vnější motivace je: vaši rodiče chtějí, abyste měli dobré známky. Vaše babička a dědeček chtějí, abyste měli dobré známky, vaši učitelé po Vás požadují skvělé známky.

Vnější motivace = dělám to, protože někdo chce, abych to dělal!

Je lidskou přirozeností, že se tímto způsobem nedokážeme dostatečně namotivovat. Nejlépe nás motivuje to, co vychází přímo z nás.

Vnitřní motivace

Je motivace bezesporu silnější a mnohem efektivnější. Pokud se motivujete právě takto, dokážete se na učení, či jiný druh činnosti vydržet soustředit mnohem déle.

Neučíte se proto, že musíte, učíte se, protože Vás to baví, víte, že Vás to přibližuje vašim cílům. Jste si vědomi, že to děláte pro sebe. To Vás požene vpřed!

Vnitřní motivace = dělám to, protože chci!

Jak najít silnou vnitřní motivaci, která Vás bude motivovat?

 1. Mějte jasně stanovený cíl, který Vás potáhne!

Pokud si stanovíme jasný cíl, který vychází z nás samotných, máme napůl vyhráno. Tomu, kdo je poháněný svou touhou jde všechno mnohem rychleji a zábavněji.

Jestliže najdete svůj životní cíl, a dokážete si ho spojit s učením, zjednodušíte si tak mnohonásobně život.

Zeptejte se:

 • Co mě baví?
 • Čeho bych chtěl v životě dosáhnout?
 • Čím bych se chtěl/a v budoucnu živit?
 • Co je můj konečný cíl, sen?

Pokud tento článek čtete s tím, že se chcete naučit motivovat k učení, na otázky si opravdu důkladně odpovězte. Vypište si odpovědi na papír! Informace v hlavě jsou vrtkavé a nepůsobí na nás tak silně jako na papíře.

Každý den, ráno nebo večer si své cíle připomínejte, přečtěte si je nahlas. Jedině tak oživíte svou touhu a udržíte se neustále motivováni. Když máte cíle jen v hlavě, nic nezpůsobují! Nevzplane ve Vás vášeň, která Vás táhne vpřed.

Následně si na papír napište, jak se vaše cíle spojují s učením. Chcete být doktor, právník? Je to snadné, musíte se učit, abyste dosáhli svého cíle.

Samozřejmě, ne každý z Vás míří tímto směrem, někdo z Vás by možná chtěl podnikat, cestovat atd… I tak se dají najít spojení mezi vaším cílem a učením. Ve všech oblastech se musíme neustále vzdělávat, abychom byli konkurenceschopní, když se zastavíte konkurence vás převálcuje!

Někdy může být vaši motivací jen to, že se naučíte na test, abyste přiblížili svým cílům, propadnutí by Vás od cílů o jeden rok odsunulo. 🙂

2. Školní cíle

Už jste si vytyčili své životní cíle, která Vás motivují a nutí Vás něco dělat. Dalším krokem je nastavení si školních cílů.

Na začátku pololetí, semestru, školního roku, si napište, čeho chcete dosáhnout. Np. Chci 2 z matematiky, chci si více užívat učení češtiny, chci vylepšit svůj přízvuk atd…

Poté cíle proměňte na reálné menší kroky. Pro matematiku by to třeba bylo: vypočítat několik příkladů každý den, pro přízvuk byste sledovali anglická videa a snažili se napodobit jejich mluvu.

Mějte hotové velký cíl pro třeba měsíc, dále si tvořte menší, ale splnitelné úkoly. Osobně si píšu týdenní plány, v nich mám, co bych chtěl zvládnout. Minulý týden vypadal takto:

 • Naučit se nových 50 slovíček + každý den opakovat stará
 • Opravit 5 starších článků
 • Zopakovat si 5 celků
 • Nastavit facebook reklamu a sklik kampaň
 • Každý den přečíst minimálně 2 vzdělávací články
 • Dodržovat své pozitivní návyky

Vidíte, nemusí toho být mnoho, ani si moc úkolu pro začátek nedávejte. Základem je nastavit si systém. Motivace je o systémech. Neexistuje nějaké kouzelné slovíčko, které Vás najednou motivuje k 10hodinovému učení.

Každý den, když se vrátíte ze školy, napište si denní cíle. Prostě jen rozdrobte své týdenní úkoly na ještě menší úkoly. Je super, když si do závorky napíšete, jak dlouho Vám úkol zabere. Zbavíte se tak paralýzy mozku, který se často bojí pustit do úkolů, o kterých si myslí, že mu budou trvat příliš mnoho času.

Základem je, abyste byli vnitřně motivováni svými cíli, které poté proměníte na konkrétní úkoly. S vizí konečného cíle v hlavě se Vám pracuje vždycky lépe.

3. Odměňujte se

Učení má bohužel většina studentů spojené s negativními emocemi. Už při pomyšlení na slovo učení, se mnoha studentům ohrnout rty, zhorší se jim nálada.

Všichni učení považují za nutnou povinnost a jen málokdo ho považuje za zábavu a činnost, která má smysl.

Má to několik důvodů:

 • Neumíte se učit to, co neumíme, děláme jen velmi neradi. S větší oblibou se věnujeme činnostem, ve kterých vynikáme. Ve škole nás bohužel nikdo nenaučil jak se učit rychle a zábavně, proto negativní pocity
 • Máte špatnou motivaci– vy už pomalu začínáte chápat základní principy motivace. Jestliže si skutečně nastavíte cíl, který Vás potáhne ku předu, učení si oblíbíte a budete se mu věnovat s mnohem větším nadšením
 • Pouze tresty, žádné odměny– všichni to znáte, nedonesete domácí úkol, ihned dostanete za 5, naopak, úkol máte, nikdo Vás ani nepochválí :(. Školství je v tomto, špatně vymyšleno, pouze trestá, ale jen zřídkakdy chválí a odměňuje.

Jedním způsobem, jak si učení spojit s pozitivními emocemi, je začít se odměňovat za splnění malých úkolů.

Doufám, že si mnoho z Vás osvojí metodu týdenních plánů, když splníte malý úkol ze svého plánu, odměňte se! Zahrajte si oblíbenou hru, jděte s kamarády ven, zkoukněte oblíbený seroš.

Vždy, když skončíte s učením, odměňte se. Je velmi pravděpodobné, že mozek si spojí učení s mnohem pozitivnějšími emocemi, nebude tak k němu přistupovat s takovou nechutí.

Pamatujte! Když nesplníte úkol, neodměňujte se, ztrácí se tak motivační efekt odměny. Malé úkoly = malé odměna. Velké úkoly = velká odměna.

Ode dneška se zavažte k tomu, že si odpustíte svou oblíbenou činnost, ale budete ji používat jako odměnu za učení! Odměna, by měla přicházet ihned po učení, kdybyste se odměnili později, Váš mozek by si už dárek nespojil s učením, ale s jinou činností.

4. Nechce se mi to dělat- mindset

Možná už znáte své cíle, které Vás motivují, ale stane se, že i tak se nedokážete motivovat k učení. Máme ten nechvalně známý mindset: Nechce se mi to dělat. Jak ho překonat? Jak se namotivovat k učení.

Možná čekáte nějakou supr čupr techniku. Představím Vám však jednoduchou, ale efektivní. Prostě s tím začněte!

Výmluvami ničeho nedosáhnete! Nijak Vám nepomohou, ani neuleví. Prostě se to překousněte a pusťte se do práce. Kdykoliv, kdy se Vám něco nebude chtít dělat, začněte si odpočítávat: 10, 9, 8 … na konci se pusťte do práce s tím, že to přinejmenším zkusíte.

Často se bojíme začít, protože si myslíme, že nebudeme dostatečně dobří.  Říkáme si, nedokážu se to všechno naučit, je toho moc, bude mi to trvat moc času, nezvládnu to.

Dovolte si být nedokonalí!

Řekněte si: Naučím se aspoň něco. Zkusím to, uvidíme, co zvládnu. Umět něco je lepší než nic. Stejně se nemusím naučit všechno, abych dostal dobrou známku.

5. Namotivujte se správnou hudbou

Je lidské, že se nám občas nechce. Víte, že to máte skousnout a začít něco dělat. Osobně však využívám ještě jeden způsob, který mě donutí pracovat.

Pustím si motivační hudbu, díky ní mi narostou křídla a mám pocit, že všechno zvládnu. Do učení se tak pustím s mnohem větší vervou. Mám chuť bojovat a ukázat, co ve mně skutečně je. Možná to potřebujete i Vy.

Moje oblíbená motivační hudbu:

 

Příště, když se Vám nebude chtít, nabuďte se motivační hudbou, která Vás nastartujte. Potom vypněte počítač, zbavte se veškerých zařízení, které by Vás mohly vyrušovat a začněte se učit, pracovat.

Vliv hudby na učení aneb co poslouchat k učení– doporučuji přečíst tento článek

6. Nenechte se rozptylovat- unuďte se k smrti!

Víte, proč se ve většině případů nedokážeme motivovat k učení?

Myslíme si, že máme důležitější věci na práci. Neustále nám cinká messenger, na youtube objevujeme nová zajímavá videa a obdivujeme fotky krásných holek na instagramu. 🙂

Na rovinu, jsou tyhle činnosti opravdu tak neodkladné a důležité? Travte denně hodiny těmito zbytečnými činnostmi a můžu Vám zaručit, že se ke svým cílům ani nepřiblížíte. Zmiňované činnosti nejsou ničím přínosné, ale i tak nimi rádi trávíme čas.

K tomu, abychom se namotivovali k učení, musíme tyto činnosti aspoň na chvíli odříznout. Proto, zhruba 15 minut před učení přepněte mobil do režimu letadlo, nic Vás nebude rušit, přestaňte používat počítač, maximálně si pusťte motivační song.

Pokud to zvládnete 15 minut bez technologii, bude pro Vás mnohem snadnější pustit se do učení, protože začnete zažívat nudu!

Během učení se držte stejného principu: Žádné technologie, mobil mějte v režimu letadlo, popř. mějte zapnutou aplikaci Forest, počítač nepoužívejte pokud možno vůbec. Jestli ho však musíte k učení využívat, stáhněte si tento doplněk do prohlížeče a na hodinu až 2 si zablokujte rušivé stránky (facebook, ig, youtube, twitter, a další, kterými mrháte svůj čas).

Nebojte se, aplikaci určitě zvládnete nastavit.

Pamatujte si! Vždy se věnujte jen jedné činnosti, nikdy nemultitaskujte! Učení zvládnete mnohem rychleji, pokud se budete věnovat výhradně učení! Odřízněte se na chvíli od internetu!

7. Představte si, že se učíte

Dělají to profesionální sportovci, tak proč byste to nemohli zkusit Vy?

Je to snadné, představte si sami sebe jak se cítíte motivováni k učení a jdete se s nadšením učit. Vždycky, když se budete nudit, nebo nebudete vědět, co máte dělat, představte si sami sebe, jak se učíte, nebo děláte jinou činnost, která Vás může přiblížit cílům.

Často se říká: Fake it until you make it!

Představy to skvěle zfejkujou a nakonec se budete skutečně cítit motivováni.

8. Buďte pozitivní, negativita Vás zabije!

Dennodenně narážím na studenty, kteří si neustále stěžují. Vadí jim, že je škola těžká, že se musí učit, že jsou učitelé strašní, že jim to nejde a další kecy.

Negativita nás pomalu ale jistě ničí! Dívejte se na všechno růžovými brýlemi. Nesoustřeďte se na to negativní. Hledejte všude jen to pozitivní.

Škola nemusí být těžká, může to být výzva. Učitelé nemusí být strašní, ale můžete si na nich trénovat slušné chování, která se Vám může hodit. Nemusíte se učit, ale můžete poznávat nové zajímavé informace.

Vidíte, kam tím mířím?

Buďte pozitivní a život se Vám odvděčí ve všech směrech.

9. Když ostatní jsou prostě chytřejší!

Setkal jsem se s mnoha studenty, kteří prohlašovali, že jsou hloupí a ostatní to mají v podstatě zadarmo bez učení. Říkali, že se jim nechce trávit čas učením, když to ostatní nedělají.

Není to pravda, zvláště ti nejlepší žáci se musí tvrdě učit. Ani já nezvládnu pochopit nějaké těžké téma přímo z hodiny. Musím se snažit i doma.

Nežijte v přesvědčení, že se musíte snažit a učit se více než ostatní, stahuje Vás to dolů.

Bez práce nejsou koláče. Každý se musí nějak přičinit, aby si mohl ukousnout ze sladké odměny. 🙂

10. Učení se zodpovědným kamarádem

Experti na učení doporučuji, že bychom si měli najít vhodného kamaráda a s tím se učit. Samozřejmě by to měl být člověk, který bude mít skutečně zájem učit se.

Vaše „učební seance“ by měly vypadat asi takto, pozdravíte se, vytáhnete si učebnice, poznámky, nastavíte si časomíru a začnete se učit. Během učení spolu nekomunikujte. S kamarádem se bavte jen tehdy, pokud něco nechápe a potřebujete to vysvětlit a opačně.

Jaký to má smysl učit se s někým, když se s ním nemůžu bavit? Zboříte tak odpor vůči učení, jelikož si Váš mozek uvědomí, že i ostatní se musí učit. My lidi jsme od přírody ovečky a rádi opakujeme chování druhých, konkrétně v učení se nám to hodí.

Ještě je důležité poznamenat, že byste se měli učit s kamarádem na zhruba stejné úrovni, jinak se ztrácí motivační efekt.

11. Poznejte principy fungování mozku, usnadněte si tak studium

Častokrát se nedokážeme k učení namotivovat proto, že nám učení nejde, nevíme jak se správně učit.

Můžu Vás potěšit, efektivní učení není vůbec těžké a zvládne ho každý, stačí poznat metody efektivního učení.

Pro ty z Vás, kteří jsou na blogu noví, jsem připravil ebook Jak funguje mozek, pochopíte základy efektivního učení a zjistíte jak využívat svou paměť lépe. Ebook je zdarma, vyplňte e-mail, do minuty budete mít ebook na svém e-mailu. Nastartujte Vaši cestu za rychlým učením!

Vyplněním e-mailu se přihlásíte i do bezplatného kurzu efektivního učení. Krok za krokem poznáte ty nejlepší způsoby studia. Učení nemusí být mučení!

*Jestliže článek čtete na mobilu, zadejte svůj e-mail ZDE, do 5 minut máte ebook ve své schránce.

Bonusový tip- Netrvá to věčně!

Ještě jeden tip na závěr! Pokud se už ocitáte v koncích, připomeňte si, že to netrvá věčně. Stačí, když vydržíte těch pár dnů, týdnů. Prázdniny vždycky přijdou!

Už víte, jak se motivovat k učení?

Využijte alespoň polovinu rad z článku a s motivaci už určitě nebudete mít problémy. 🙂

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

Trackbacks & Pings

 • 5 technik Jak se donutit učit. Od teď už učení nebude žádný problém! :

  […] taťka už vytahuje pásek, aby vám nařezal. S vámi to ani nehne, je vám to v podstatě jedno. Jak zvýšit svou motivaci, která vás přinutí k […]

  2 týdny ago
 • Poslouchejte na hodinách :

  […] V dnešním článku jsem Vás seznámil s principem poslouchání a soustředění se na hodinách. Tento princip jste už určitě znali a stejně jste ho nedodržovali, ale snad si to od studenta vyložíte jinak než od učitele. Věřte mi, poslouchejte a snažte se chápat učivo, nebudete tak muset trávit hodiny učením. Zkraťte dobu svého učení tímto jednoduchým tipem. Web neopouštějte, přečtěte si i další články, doporučuji Vám tento: 11 osvědčených tipů jak se motivovat k učení! […]

  10 měsíci ago

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *