Jak se naučit na maturitu

Maturity se neúprosně blíží a Vám maturantům zbývá jen pár týdnů, abyste se na ně připravili. Znáte efektivní, rychle a účinné techniky, jak se naučit na maturitu?

Pokud ne, nedělejte si z toho těžkou hlavu. Tento článek Vás na maturitu připraví! Představíme si jednoduché tipy a triky, díky kterým nebude učení se na maturitu tak složité a náročné. Tyto tipy se vztahují na všechny typy učení, nemusí to být jen maturita, ale klidně i státnice nebo náročné a rozsáhlé písemky, testy, či zkoušky

Maturita je typická tím, že je to vlastně opakování za 4 roky studia. Věřte mi, za roky se toho probere opravdu hodně a učení nemusí být zrovna jednoduché. Hlavní je, si vytvořit systém a používat učební techniky, které učení usnadní a také Vám ho zpříjemní.

Ještě nejste v maturitním ročníku?

Můžu Vám doporučit tenhle článek. Jak se učit na maturitu s předstihem. Článek Vás zasvětí do technik, pomocí kterých nic nezapomenete. Také Vám usnadní život, protože už pro Vás učení na maturitu nebude vůbec stresové.

Usaďte se, popíjejte si pivo (jen jedno 🙂 ) a začtěte se do rad, které Vám v následujících odstavcích odkryju. 🙂

Jak se naučit na maturitu, jak se učit na maturitu, jak na maturitu

Jak se naučit na maturitu?

Jak se naučit na maturitu- Rozdělte si učení

Už jsem zmínil na začátku, maturita je velmi obsáhla, je to celé středoškolské studium shrnuto v jedné zkoušce, testu.

Pro maturanty je velmi těžké začít se učit. Hlavně proto, že nevědí, kde mají začít. Nesmíte o maturitě uvažovat jako o jednom velkém učebním procesu. Aby pro vás bylo učení snesitelné rozdělte si studium na menší části! Uklidníte tak i svůj mozek, který je mimochodem strašný lenoch, nerad pracuje na rozsáhlých úkolech najednou.

Krok 1: Napište si na papír všechny předměty z kterých maturujete a postupně si k nim dopište všechno, co se musíte naučit. Příklad čeština a napíšete si tam těch vašich vybraných 20 knih. (Cože ještě nemáte přečteno? 😀 Jak se donutit pravidelně číst)

Klíčem je, zbavit se pocitu, že na maturitu je toho hodně. Musíte na papíře vidět, kolik a co se máte naučit.

Krok 2: Naplánujte si učení. Vezměte si druhý papír a postupně si maturitní otázky rozplánujte: kdy se budu učit? Jak dlouho? Plánování je nezbytné při technikách, které se v článku jak se učit na maturitu naučíte!

Nenaložte si moc práce, dávejte si zvladatelné cíle. Může to vypadat třeba takhle:

  • Ráno si zopakovat maturitní otázky 1,2,3 k češtině. Maximální čas 1 hodinu. Hodinu po učení se z toho vyzkouším, popřípadě poprosím někoho až mě přezkouší.
  • V 11:00 si zopakuji celky X,Y,Z z matematiku. Vypočítám si příklady, protože jen ty mě matiku naučí. Poté se kouknu na starou písemku z celku X,Y,Z a zkusím ji napsat. Maximální čas 1 hodina.
  • Opakování anglické gramatiky, hlavně pomocí testů na internetu. Počet testů 10, maximálně 30 minut.

Takto může vypadat Váš program. Opravdu, snažte se nezahlcovat se zbytečně těžkými úkoly. Ještě jeden tip, kterým se více motivujete. Dávejte si za učení odměny. Například: budu se učit 1 hodinu poté si můžu na 20 minut udělat procházku nebo zahrát oblíbenou hru.

Využívejte během učení přestávek, této tématice věnuji celý článek: Jak se efektivně učit přestávky– toto téma může být velmi zrádné a proto doporučuji, abyste se naučili jak správně „přestávkovat“ Kdy si dávat přestávky, na jak dlouho, víte, co nejvíce vyhovuje vašemu mozku?

Možná Vám to připadá jako málo, ale z vlastní zkušenosti vím, že je lepší si dávat malé a splnitelné cíle, než abyste se mořili v materiálu od rána do večera. Většinou byste skončili tak, že nic neumíte a k maturitě byste si přinesli jen únavu, místo tížených znalostí.

Pamatujte si, že aktivní vybavování (testování sebe sama) je tou nejefektivnější metodu učení, proto byste se měli často během učení testovat a zkoušet.

Jak se naučit na maturitu- soustředění, kde se učit, hudba k učení

Abychom se byli schopni dobře a rychle učit musíme být plně soustředění, také bychom se měli učit na dobrém místě, to je takové místo, které nejvíce vyhovuje našemu mozku a donutí ho fungovat v té nejlepší možné kondici.

Během učení se snažte být čím jak nejméně vyrušováni. Když Vás stále někdo/něco vyrušuje, nikdy nedosáhnete onoho mýtického stavu superučení. Tento stav nastane zhruba po 15 minutách plného soustředění, během kterého Vás nevyrušuje facebook ani vaši rodiče. Proto si vždy vypněte mobil, jeli možno i počítač, jen tak poznáte efektivní způsoby jak se naučit na maturitu, či jiné důležité zkoušky, testy.

Jak se soustředit– tento článek Vás naučí jak být během učení skvěle koncentrovaný a dosáhnout stavu superučení.

Dalším významným faktorem, který ovlivňuje rychlost a efektivitu učení je místo, kde se učíte. Naznačím jen jedno, náš mozek si spojuje místo s činnostmi. Jestliže se často učíte na místě X učení Vám tam půjde lépe. Také Vám na tom místě půjde lépe vybavování informace, proto je dobré mít konzistentní místo, na kterém se budete učit, studium zvládnete lépe. Není ovšem vůbec na škodu se učit i v přírodě, či na procházce, touto metodou zlepšíte svou schopnost vybavování informací na různých místech.

Mým dalším tipem je hudba. S hudbou je to velice individuální. Někdo má rád během učení hluk, někomu vadí sebemenší zvuk. Někteří studenti během učení poslouchají hudbu. Je to správné či nikoliv? Hudba k učení aneb vliv hudby na učení, Vás zasvětí do tohoto problému a dá Vám tipy a rady na učení s hudbou či bez ni. Mám povinnost Vás upozornit, že ne každá rada platí pro všechny! Nakonec je to vždy jen o Vás a vašich pocitech. Platí to tak i při technikách, které Vás učím v tomto článku jak se naučit na maturitu, článek pro Vás slouží jako skica, vy si ji můžete pozměnit k obrazu svému, ale měli byste zachovat základní principy. Při učení se musíte pokaždé cítit pohodlně a bez jakéhokoliv tlaku.

Učte se podle principů mozku!

Můžu Vás potěšit, není to zas tak složité, jsem si jistý, že to zvládnete. Stačí následovat jednoduchý návod.

Pro ty z Vás, kteří jsou na blogu noví, jsem připravil ebook Jak funguje mozek, pochopíte základy efektivního učení a zjistíte jak využívat svou paměť lépe. Ebook je zdarma, vyplňte e-mail, do minuty budete mít ebook na svém e-mailu. Nastartujte Vaši cestu za rychlým učením!

Vyplněním e-mailu se přihlásíte i do bezplatného kurzu efektivního učení. Krok za krokem Vám představím utajované techniky efektivního učení. Učení nemusí být mučení!

*Jestliže článek čtete na mobilu, zadejte svůj e-mail ZDE, do 5 minut máte ebook ve své schránce.

Co jíst a pít

Mnoho studentů během zkouškového období, či maturit holduji energetickým drinkům, mnozí vypijí neskutečné množství kávy. Je to prospěšné pro Váš mozek a zdraví?

Myslím, že si sami dokážete odpovědět. 🙂

Co dělat, abychom byli během učení plní energie a síly?

  1. Dobrá strava
  2. Cvičení
  3. Spánek
  4. Hydratace

Typ jídla, který sníte budu určovat to, jak se budete během dne cítit. Jezte sračky a budete se cítit jako horda sraček 🙂 True Story bro 🙂

Stejné pravidlo se vztahuje i na pití. RedBull ve svých reklamách proklamuje, že nám dá křídla. To je sice pravda, ale po pár hodinách se budete cítit unavení a jako bonus v sobě máte kofein, taurin, který Vám bude v noci bránit spát. Ráno se probudíme opět unaveni a dáte si RedBull, který nám dodá energii na pár minut, ale poté nám zase nedá možnost spát. Dostaneme se do začarovaného kruhu! Energy drinky nerovná se způsob jak se naučit na maturitu!

Základem je dobrý spánek! Nemá cenu se učit do časných ranních hodin. Naprosto ničeho tím nedosáhneme! Budete na druhý den unavení a vašemu tělu se nebude chtít pracovat. Spěte alespoň 7 hodin denně. Snažte se vynechat energy drinky, kávu si dávejte maximálně ráno! Během dne pijte normální vodu, klidně si přidejte šťávu nebo citrón.

Stravujte se během učení zdravěji než normálně! Z radostí Vám poskytnu tipy na druhy jídel, které fungují jako skvělý nakopávač pro Váš mozek:

  • Rybíz- máme už květen, možná už na zahrádkách máte různé bobule a mezi nimi třeba rybíz, který obsahuje mnoho antioxidantů, které Vás udrží soustředěnými a ostrými během celého dne. Hledejte jídla z antioxidanty a konzumujte je!
  • Oříšky– mandle, pistácie, kešu, vlašský ořech, to všechno jsou „mozková jídla“, tyto malinkaté oříšky obsahují velké množství omega 3 mastných kyselin, které jsou nezbytně nutné pro správné fungování mozku. Při příští návštěvě obchodu si zaplňte košík s oříšky, nebudete litovat.
  • Vajíčka– chutnají skvěle a navíc obsahují antioxidanty, co více si můžeme přát. Ládujte se během učení omeletami a dalšími lahůdkami z vajíček. (Jezte i žloutky, vůbec vám neuškodí ani nezvýší cholesterol)

Samozřejmě si můžete dát i nezdravé jídlo, určitě to Váš mozek tak nerozhodí, ale jak se říká: „Všeho s mírou.“

A závěrečný tip cvičení, už jste se téměř naučili jak se naučit na maturitu :), ale zbývá ten poslední krok k dokonalosti: cvičení. Že to s učením vůbec nesouvisí? Budete se divit.

Možná se taky divíte, že máte ve třídě sportovce, kteří tráví hodně času tréninky, ale stejně dosahuje stejných, někdy i lepších studijních výsledků než vy. Není to náhoda. Naše mozky potřebují pohyb, aby skvěle fungovaly.

I vědecké studie potvrdily, že pohyb a sport udržuje náš mozek v kondici. Z vlastní zkušenosti vím, že i největší šprti netráví všechen čas učením. Proto byste i vy neměli trávit veškerý čas studiem. Každý den jste nepochybně schopní věnovat pár minut svému tělu. Nemělo by tomu být jinak, ani během učení na maturitu. Udělejte si během učení přestávku, zacvičte si pár kliku a dřepů, zajděte si na procházku, nebo si zaběhejte. Vytáhněte vaše kolo a udělejte si menší projížďku. Pokud zakrní vaše tělo, zakrní také Váš mozek.

Cvičení má dvě obrovské výhody, vleje do vás lepší a svěžejší pocit. Druhou výhodou bezesporu je to, že si Váš mozek bude schopen vybavit více informací. A ještě jedna výhoda, pokaždé, když se cítím unavený a zacvičím si, cvičení do mě, jako by vneslo život a novou energii.

Předal jsem Vám tipy a triky jak se naučit na maturitu, teď už je to na Vás! Učit se za Vás opravdu nemůžu 🙂 a proto se hlavně začněte s učením, učte se efektivně a pokud možno i rychle. Nezahlcujte se učivem, ale raději si ho rozkouskujte, držte si dobrou životosprávu a všechno půjde snadněji. Využijte i dalších tipů z tohoto blogu, je jich zde celkem dost 🙂 Závěrem: Maturita = formalita 🙂 Věřím, že toto rčení bude platit pro všechny moje čtenáře. Podpořte mě i své kamarády tím, že článek sdílíte!

Asi byste potřebovali vědět, Jak funguje mozek a jakým způsobem využít principy jeho fungování. Zdarma si můžete stáhnout e-book Jak funguje mozek a konečně se začít učit RYCHLE!

 Zdroj fotky:عبدالله بن محمد الجوير

[spu-facebook-page href=“https://www.facebook.com/Jak-se-rychle-nau%C4%8Dit-1613440475603080/“ name=“jakserychlenaucit.cz“ show_faces=“true“ hide_cover=“false“ width=“400″]

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

Trackbacks & Pings

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *