Jak se soustředit na učení

Mnoho z Vás se chce efektivně učit, ale čelíte jednomu problému: Nedokážete se během učení soustředit. Určitě byste potřebovali návod, který Vás naučí jak se soustředit na učení.

Můžete znát stovky skvělých technik efektivního učení, ale jsou vám k ničemu, pokud se nedokážete vydržet soustředit déle než pár minut.

V tomto článku se dozvíte Jak se lépe soustředit na učení, rady samozřejmě využijete i v jiných oblastech života. Tipy, které poznáte nestojí moc úsilí a jsou nesmírně efektivní.

jak se soustředit během učení, jak se soustředit na učení

jak se soustředit na učení

Odstraňte všechny rušivé elementy

Nejlépe se učíme, když nejsme ničím rušeni. Prostě se musíte do daného problému úplně ponořit a nenechat se ničím vyrušovat. Když říkám ničím tak vážně myslím ničím.

Úplně tou nejdůležitější věcí je, abyste si během učení vypnuli facebook a mobil. FB a mobilní telefon Vás během učení nesmírně vyrušují, nikdy se tak nebudete na učení ideálně soustředit, následkem toho se mnohem pomaleji učíte.

Náš mozek potřebuje 12 minut souvislého učení bez rušení, aby se dostal do stavu, kdy se učí nejlépe a nejefektivněji s minimálním úsilím. Možná jste tohoto stavu, který se podoba meditaci nikdy nedosáhli, protože se vždy necháte vyrušovat zprávami z fb a messengerem na mobilu. Tento stav je blahobytem pro mozek, když ho během učení dosáhnete, všechno zvládnete několikanásobně rychleji.

Myslím, že není žádný problém vydržet hodinku, dvě bez facebooku. Přátele a drby Vám určitě neutečou. Navíc, když se učíte a přitom si píšete na fb, nikdy nemáte ani z jedné věci plný užitek, a tak se Vám učení i chatování protáhne. Prvně se věnuji hodinu učení, potom hodinu facebooku. Všechno stihnete rychleji a lépe, každou věc si náležitě užijete. (učení nemusí být vždy mučení).

Nemusíte být s přáteli stále v kontaktu, abyste byli milováni: Jak být všemi milován

V nepořádku se nikdy nenaučíte jak se soustředit na učení!

Mezi další zdroje rušivých elementů patří nepořádek. Naše mysl pracuje nejlépe, když má před sebou čistý stůl, nepořádek ho vyrušuje. Mozek se musí soustředit na jednu věc. Můžeme si ho představit, jako malé nezbedné, hyperaktivní dítě, které skáče od jedné hračky k druhé, ale my potřebujeme, aby si hrálo pouze s jednou. Dosáhneme toho pouze tak, že mu dáme jen jednu hračku a všechny ostatní schováme. V našem případě necháme na stole jenom naše učivo. A všechny ostatní věci uklidíme.

Určitě doporučuji, abyste si udělali před učení pořádek a všechny zbytečnosti z pracovního stolu vyhodili! Jen tak uvedete Váš mozek do režimu super soustředění.

Tip! Na pracovní stůl si připravte všechny věci, které budete potřebovat k učení. Je špatné během učení odbíhat od stolu a hledat své poznámky. Má to 2 nevýhody: hledání Vás zdržuje, Váš mozek se dostanete ze stavu flow, což zpomaluje učení. Všechno si připravte, poté se už jen klidně učte bez rušivých elementů.

Mezi další rušivé elementy patří hudba. Všichni hudbu milujeme, ale někdy je potřeba ji prostě vynechat. Jak jsem už zmínil v minulých odstavcích mozek se nejlépe soustředí na jednu věc a nesmíte ho rušit dalšími rušivými elementy. S hudbou se nikdy nebudete učit tak rychle a efektivně jako bez ní. Mozek musí během poslouchání hudby informace zpracovávat a to je pro něj další práce navíc, která ho zpomaluje.

Hudbu poslouchejte jindy, třeba během přestávek! Ale…

S hudbou to není zas tak jednoznačné. Napsal jsem o tom celý článek: Hudba k učení aneb vliv hudby na učení.

Dělejte si přestávky

Nebudu to v tomto článku rozvádět benefity přestávek. O nich si přečtěte v tomto článku

Článek zde: Jak se efektivně učit přestávky

Základní pravidlo

Nikdy se neučte příliš dlouho. Vaši mysl by to zahltilo a nedokázala by zpracovávat informace tak efektivně. Vaše soustředění Vám poděkuje, pokud si budete dělat krátké 5 minutové přestávky po každých 30 minutách učení.

Během přestávek se nevěnujte „intenzivním činnostem“. Tzn. silové cvičení a moc zábavné činnosti, které by Vás mohly odradit od další fáze učení (np. hry, internet). Během přestávky se proto raději projděte, protáhněte se, něco si snězte, napijte se atd…

Motivujte se

Potřebujete se také donutit učit a to je právě to, proč byste se měli při učení motivovat.

Jak se donutit učit?

Někteří z Vás možná nemají problém s technikami jak se soustředit na učení, ale mají úplně jiný problém. Nedokáží se donutit učit. Proto Vám přikládám pár tipů.

Nepřemýšlejte o písemce, kterou máte psát jako o životní události, na které závisí celý život. Prostě si z toho nic moc nedělejte. Co nejhoršího se může stát?

 • Dejte si cíl, klidně může být i nerealistický. Tlačte sami sebe k lepšímu výkonu, lepším než si myslíte, že můžete dosáhnout, možná překvapíte sami sebe.
 • Motivujte sami sebe nějakou odměnou. K tomuhle potřebujete trochu té osobní disciplíny. Stačí i malé odměny, třeba pivo po úspěšné zkoušce. Podmínkou nesmí být pouze to, že projdete testem. Musíte se při učení cítit dobře a mít opravdu dobrou známku, až potom se odměňujte.
 • Ptejte se proč je učení látky důležité. Pro každého je to jiná věc. Ale věřte v každém materiálu si najdete něco zajímavého, co uplatníte v reálném životě, i když se to vám to tak nebude na první pohled připadat. Pokládejte si otázky. Jak to využiji? K čemu je to potřeba? K čemu bych to přirovnal? Je to podobné něčemu, co mě baví?

(Jak udržet pozornost na přednáškách– se dozvíte v tomto článku)

Všechny materiály si připravte už před učením

Toto je extrémně důležité. Chystáte se učit, skočíte do toho, ponoříte se do látky, dosáhnete stavu, ve kterém se mozek nejlépe učí, ale v polovině učení zjistíte, že Vám chybí poznámky a někde jste založili důležitou knihu.

Jak si psát poznámky– naučte se psát dokonalé poznámky.

To Vás zase vyhodí ze stavu super soustředění (tento stav nastane asi po 12 minutách intenzivního soustředění), něž poznámky najdete, úplně ztratíte chuť učit se, také se vytratí veškerá vaše motivace.

Jak se soustředit na učení a nenechat se vyhodit z rytmu?

Nejlepší bude se před učením na jakoukoli písemku poptat u spolužáků, z čeho se vůbec píše. Když to budete vědět, připravte si veškeré materiály, které máte k dispozici, po případě si nějaké půjčte a teprve potom se začněte učit.

Ale jak už bylo zmíněno výše, neučte se všechno najednou, učte se po kouscích a s pravidelnými přestávkami, které Vás udrží v pozoru.

Jak trénovat soustředění – článek rozhodně stojí za přečtení, dozvíte se jak vycvičit pozornost k dokonalosti.

No ale jaké místo je vůbec vhodné pro učení?

Kde se učit?

Jaké je vhodné místo pro mé učení? Ti domýšliví si tuto otázku už určitě pokládali. Je to snad můj pracovní stůl nebo postel, je snad nejlepší učit se v kavárně či knihovně.

Odpověď je velice jednoduchá. Učte se tam, kde je nejméně rušivých elementů. Ale určitě se neučte v posteli. Postel si náš mozek asociojuje se spánkem, nezapnul by se do režimu super učení, ale spíše do režimu spánku. Pokud se Vás někdo zeptá: Jak se soustředit na učení? Určitě mu odpovězte, že se nemá nikdy učit v posteli 🙂

Skvělé místo pro učení je Váš pracovní stůl, který je čistý a bez rušivým elementů, mezi které patří přebytečné papíry, zapnutý počítač. Pokud jste na koleji knihovna je skvělé místo. (klid a uklizeno)

Rozhodně nevyhledávejte místa, na kterých se hodně křičí a je tam hluk. Také nevyhledávejte místa, kde jsou Vaši kamarádi, na rovinu, většinou Vám s učením nepomohou, spíše Vás od něj odradí.

V létě se klidně učte v klidném parku.

Tohle je pouze malá ochutnávka, na téma kde se učit, o této problematice jsem napsal celý článek. Kde se učit-nejlepší místa

Toto jsou ty základní věci přikládám ještě pár tipů.

Tipy

 • Neuvažujte nad svým výsledkem negativně. Představujte si všechny šťastné z vašeho výsledku.
 • Myslete na vaše rodiče, jak budou šťastní po tom, jak písemku skvěle napíšete.
 • Zavírejte dveře v pokoji, ve kterém se učíte.
 • Spěte aspoň 7 hodin denně, učení si plánujte už den do předu.- mozek tak bude odpočinutější, a tím pádem i soustředěnější
 • Jezte zdravě
 • Nepanikařte!! A kdyby náhodou zhluboka se pár krát nadechněte, tím uvolníte napětí.
 • Než se začnete učit, vždy se zeptejte na tyto otázky. Proč se to učím? Jaký můžu mít výsledek a budu úspěšný? Vždy si na tyhle otázky odpovězte, jinak nepokračujte v učení.
 • Když si nedokážete představit učení bez hudby, pouštějte si jen a pouze instrumentální verze vašich oblíbených písniček. Ty Vám až tak výrazně nenaruší koncentraci.
 • Sami si udělejte malý test toho, co jste se naučili!!! Buďte připraveni už před testem.

Věřím, že už víte jak se soustředit na učení. Efektivní učení do školy už Vám snad nebude dělat problém. Osvojujte si techniky uvedené v článku a už nikdy se nebudete muset zabývat slovem soustředění. 🙂

Pokud se Vám článek líbil určitě ho podpořte komentářem a sdílením na facebooku, či jiné sociální síti.

Používáte už některý z těchto tipů?

Fotka od: toolstop

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

16 komentářů to “Jak se soustředit na učení

 • Zdravím tvůrce tohoto skvělého webu. Chtěla jsem se zeptat, z jakých odborných knih (českých i zahraničních) vycházíš? Upřímně, budu dělat seminární práci na téma učení studentů kombinovaného studia – ti co se po určité pomlce vrátili z pracovního života do studia kombinovanou formou na školu a snaží se znovu najet na učící režim. Proto bych chtěla inspirace jaké knihy jsou vhodné. Díky moc Veronika

  • Ahoj Verčo, je toho hrozně moc, čerpám jak z knih, tak ze zahraničních webů. Některé knihy, které jsem četl nejsou přeloženy ani do češtiny. 🙂 Ozvu se ti na e-mail a zkusím ti vypsat aspoň základní seznam. 🙂

   • Díky moc za ochotu! Je to „jen“ semestrální práce, takže zas tolik zahraniční literatury není třeba, stačí ta česká 🙂 děkuji za rychlou odpověď a moc ti fandím 🙂

 • Páleníček
  1 rokem ago

  Jak se naučit soustředit

Trackbacks & Pings

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *