10 jednoduchých tipů, Jak se učit rychleji a s menší námahou

jak se učit, jak se správně učit, jak se efektivně učit, jak se rychle naučit, jak se lépe učit

Jak se učit

Nevíte jak se učit? Trápíte se s učením, nedokážete udržet pozornost a učíte se příliš dlouho? Chtěli byste poznat způsoby, pomocí kterých se budete učit rychle a efektivně?

Na jakserychlenaucit.cz zastávám heslo: Naučte se více za méně času!

V tomto článku se naučíte 10 jednoduchých technik jak se učit lépe!

Všechny techniky jsou zvládnutelné, nepotřebujete žádný speciální trénink, po 5 minutách čtení se můžete výrazně zlepšit v učení! Techniky využívám každý den, neumím si bez nich představit život, staly se pro mě naprosto automatické, věřím, že se Vám podaří dosáhnout stejných výsledků.

Co je to rychlé učení? Jak se učit?

Rychlým učením strávíte méně času. To ovšem není jediná věc. Na jakserychlenaucit.cz se Vás snažím naučit, abyste si učení co nejvíce užívali. Vzdělávání nemá být nuda, kterou všichni nenávidíme.

Informace a lepší vzdělání jsou klíčem k lepšímu a úspěšnějšímu životu, proto je důležité, abyste se naučili, jak se vzdělávat rychle a efektivně.

1/   Nenechte se vyrušovat

Jak se můžete rychle učit, když Vás stále někdo vyrušuje? Správně, nemůžete. Je to prakticky nemožné.

K tomu, abychom se dostali na vhodný režim mozku, vlny alfa, potřebujete alespoň 10 minut nepřerušovaného soustředění. Potom nám jde učení mnohem rychleji.

Proto vždy, než se začnete učit, upozorněte všechny ve vašem okolí, že se jdete učit a potřebujete klid, slibte mamce, že nádobí umyjete později, na fotbal se dívejte s taťkou někdy jindy a sourozenecké bitky nechte na později. Pokud bydlíte ve společném bytu s kamarády, odložte si alkohol na později.

Velkým problémem bývá i facebook a mobil. Doporučuji, abyste během učení měli vypnutý počítač, zapněte ho jen tehdy, pokud ho nutně potřebujete. Mobil si přepněte do tichého režimu a odložte ho někde hodně daleko, aby Vás neznervózňoval.

Osobní tip: Mobil si ještě před tím než se začnu učit, přepnu do režimu letadlo. To zajistí, že mě nikdo nevyruší a moje mysl se může plně věnovat učení.

Už jen tyto snadné krůčky mnohonásobně zlepší kvalitu vašeho studia. Ale pokračujme k dalšímu bodu.

Více o soustředění se můžete dozvědět v tomto článku: Jak se soustředit

2/   Rychlé čtení

Čtete pomalu? Máte problémy s porozuměním textu?

Divili byste se, ale náš mozek je „naprogramován“ na rychlé čtení. Pokud čteme pomalu, náš mozek to většinou nebaví. Což je i důvod, proč textu nerozumíte a čtení Vás nebaví.

Jak číst rychleji?

 • Používejte ukazovátko – oči mají tendenci bloudit. Musíte jim dát jasný směr a rychlost, v tom Vám pomůže ukazovátko. Vezměte si tužku nebo jiný tenký předmět a jezděte s ní po řádcích. Snažte se s ukazovátkem jezdit po řádcích rychleji než zvládáte číst. Váš mozek si na to postupem času zvykne a Vy zrychlíte rychlost čtení.
 • Nedopouštějte se regresí – regrese je vracení se v textu. Pro příklad: Myslíte si, že jste si nezapamatovali jméno z příběhu, tak se k němu vrátíte a čtete znovu. To je špatně. Strašně to zpomaluje čtení. Obzvláště příběhové knihy postavy stále omílají dokola, proto není důležité přečíst úplně všechno. Nebojte se, Váš mozek si umí některé věci domyslet, nepotřebuje znát úplně každý detail. Proto se v textu zbytečně nevracejte.
 • Fixace – Kolik slov dokážete přečíst najednou? Pravděpodobně jen jedno, to je velká škoda. Pokoušejte se na jedno mihnutí oka zachytit více slov, pro začátek stačí dvě, potom tři. Tohle je klíč k rychločtení. Naučte se na jedno mihnutí přečíst více slov!

Více o rychločtení se dozvíte v článku: Jak rychleji číst a více si zapamatovat!

No a jak se učit pomocí moderní techniky multičtení se dozvíte ZDE.

3/   Správná hudba k učení

Posloucháte během učení hudbu? Jakou konkrétně?

Musím Vás zřejmě zklamat, hudba, kterou posloucháte Vám pravděpodobně při učení škodí, zpomaluje učení a snižuje efektivitu.

Proč? Všechno souvisí se soustředěním. Jak už jsme si říkali v bodě jedna. Během učení se musíte minimálně 10 minut soustředit, abyste se dostali na vlny rychlého učení. Hudba Vám v tom zabraňuje, neustále Vás podvědomě vyrušuje!

Asi to všichni znáte, posloucháte hudbu, občas si jen tak pro sebe zpíváte, pobrukujete si, přemýšlíte, o čem je text, a nohou pohupujete do rytmu. To není pro rychlost učení dobré. Neustále Vás to „vyhazuje“ ze soustředění na učení! Mozku nedovolujete informace zpracovat efektivně.

Existuje hudba, která je pro učení vhodná? Jaká?

Ano, existuje, je to hudba, která podporuje alfa vlny. Zkuste si na YouTube najít alfa waves music, studying music. Také doporučuji aplikaci brain.fm, kterou jsem začal před několika týdny k učení využívat.

Dále můžete k učení poslouchat hudbu bez textu, která není moc intenzivní nebo agresivní. Mohu doporučit různé soundtracky filmů.

Je dobré si k učení vytvořit svůj vlastní playlist a toho se držet. Váš mozek si tuto hudbu spojí s učením. Dostanete se tak na alfa vlny mnohem rychleji.

4/   Aktivní učení

Více než 90 % studentů přistupuje ke studiu pasivně. Prostě si jen připraví své poznámky a čtou, čtou a ještě jednou čtou. Tento pasivní přístup je nejméně efektivní metodou učení.

Buďte při učení méně pasivní. Hyřte aktivitou. Udělejte si nové poznámky, flashcards, myšlenkové mapy… (více o nich níže). Testujte se, vyvolávejte informace z paměti. Snažte se převést informace do praxe, používejte představivost, zapojujte všechny smysly, počítejte příklady a přestaňte na ně jen koukat, zapojujte mnemotechnické pomůcky.

Vidíte, aktivní učení není vůbec těžké. Učení se pro Vás stane mnohem větší zábava. Pasivní činnosti nás od přírody nebaví. Máme rádi aktivitu a činnost, i když si to možná nemyslíte. 🙂

Pokud si máte zapamatovat jen jednu radu z tohoto článku, byla by to právě tahle.

Mnohem podrobněji o aktivním učení píšu v ebooku: Jak se efektivně učit nejen do školy.

8/   Myšlenkové mapy

Myšlenkové mapy vymyslel Brit Tony Buzan. Jedná se o skvělý nástroj pro uspořádání myšlenek. Pomáhají Vám látku hlouběji pochopit. Díky myšlenkovým mapám jste schopni vidět souvislosti a navíc jsou skvěle zapamatovatelné, jelikož na podobných principech fungují naše mozky.

Myšlenkové mapy se nejvíce vyplatí dělat pro pochopení učiva, které Vám není tak úplně jasné. Myšlenky si skvěle propojíte, uvidíte souvislosti, které jste předtím neměli šanci postřehnout. Mapy můžete využít i jako formu opakování.

Jak vytvořit myšlenkovou mapu?

Připravte si fixy. Do středu papíru namalujte nebo napište hlavní téma, třeba Jak se učit. Na toto hlavní téma začněte přidávat větve. Může to být aktivní učení, rychlé čtení, pozornost. Na tyto menší větve začněte navazovat konkrétnější větve, které více vysvětlují daný koncept.

myšlenková mapa

Držte se pravidla: Jedna větev, jedno slovo. Od nejdůležitějšího po nejméně relevantní.

K vytváření myšlenkových map můžete využít appky ve smartphonu. Do vyhledávače napište mind maps.

9/   To, co se učíte, musíte chápat

Je téměř nemožné zapamatovat si něco, čemu absolutně nerozumíme. Pro naše hlavy to jsou jenom informace, které se sebou nijak nesouvisí. Nemáme k nim žádný vztah. Všechno se nám učí mnohem lépe, pokud to chápeme a ještě lépe, když nás to baví!

Jak pochopit látku?

Během učení si pokládejte stále otázky:

 • Proč je to zrovna takhle?
 • S čím to souvisí? Na co to navazuje?
 • Co na tom ještě nechápu?
 • Ve kterém kroku tomu přestávám rozumět?
 • Znám někoho, kdo by mi to mohl vysvětlit?
 • Připomíná mi to něco? K čemu se to dá přirovnat?
 • Jak bych to vysvětlil desetiletému dítěti?

Dalším skvělým způsobem zlepšení pochopení jsou už zmíněně myšlenkové mapy. Už několikrát mi pomohly pochopit těžká témata, když jsem to zvládl já, proč ne vy?

Mějte učení rádi

Soustřeďte se vždy na to pozitivní. Nezaměřujte se na věci, které nemáte rádi a nebaví Vás. Hledejte v každém učivu něco zajímavého a pozoruhodného.

Ptejte se:

 • Co je na tom zajímavé?
 • Můžu si to nějak představit?
 • Souvisí to s něčím, co mám rád?
 • Jak si můžu užít 30 minut strávených učením se tohoto?

Nezaměřujte se na negativa a vždy si na otázky odpovězte. Učení Vám půjde rychleji!

10/  Strategie efektivního učení a paměťové techniky

Cítíte, že Vaše současné strategie učení nedávají smysl? Jde Vám učení pomalu a nepřináší téměř žádné výsledky?

Sám jsem se s učením ještě před několika lety trápil. Chtěl jsem to změnit, proto jsem hltal veškeré informace o učení a paměti, postupně jsem vytvořil strategie studia, které se můžete naučit v kurzu efektivního učení ZDARMA. Nemusíte číst každou knihu, absolvovat několik kurzů o efektivním učení jako já. K tomu, abyste se učili rychle stačí sledovat svůj e-mail, v každé lekci Vám odhalím několik tajemství efektivního učení, která Vás ve škole nikdy nenaučí!

Hned v prvním dílu Vám vysvětlím principy fungování paměti. Je důležité se naučit, jak funguje Váš mozek, a poté využít tyto principy ve svůj prospěch.

V druhém dílu se zaměříme na prokrastinaci. Poté se dozvíte jak se soustředit na učení, řeknu Vám o největších chybách, kterých se studenti dopouštějí a odhalím Vám efektivní řešení. Také se zaměříme na plánování a je toho ještě mnohem více.


Součástí kurzu jsou i 2 ebooky zcela zdarma, plus moje osobní poradenství po celou dobu trvání kurzu.

V prvním ebooku se navíc naučíte jednoduchou paměťovou techniku, která Vám pomůže se zapamatováním stovek suchých informací. S trochou tréninku to dokáže každý.

Děkuji, jste opravdu skvělí, tenhle článek byl hodně dlouhý a vy jste se prokousali až do konce, nesmírně si toho vážím. Věřím, že Vám článek ukázal několik užitečných technik jak se učit. Jsem přesvědčen, že Vám pomohou zkrátit dobu strávenou učením!

Naučte se více za méně času! Už byste aspoň trošku měli vědět, jak se učit!

Jak jste se učili doposud? Dejte mi o tom vědět v komentářích.

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

3 komentáře to “10 jednoduchých tipů, Jak se učit rychleji a s menší námahou

Trackbacks & Pings

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *