Jak se učit na zkoušky aneb nejdetailnější návod na internetu.

Blíží se Vám zkouškové období? Chtěli byste se na něj konečně skvěle připravit? Tak čtěte dál, v článku Vám představím několik opravdu efektivních technik, které Vám pomohou s efektivní přípravou na zkouškové období.

Učení může být obrovská nuda, pokud nevíte jak na to. Naštěstí existují efektivní strategie učení, které jsou zábavnější a také zaberou mnohem méně času. Několik desítek takových způsobů se můžete naučit na stránkách jakserychlenaucit.cz.

Varuji Vás, nenaučím Vás žádnou zázračnou formulku, která Vám do hlavy ihned nalije stovky informací, i tak se budete muset učit, ale bude to trvat kratší dobu a učení už nebude takové mučení. Chcete vědět jak se učit na zkoušky?

Jak se učit na zkoušky aneb nikdy se neučte

První rada se vztahuje na všechny, kteří mají zkoušky až za několik týdnů, měsíců. Hlavním cílem by mělo být se na zkoušky nikdy neučit. Jak je to vůbec možné?

Klíčem k tomu, abyste se nemuseli drtit na zkoušky je pravidelné učení. Soustavná práce tvoří úspěch. Příkladem mohou být sportovci. Myslíte si, že Ronaldo začne trénovat týden před prvním důležitým zápasem? Jste přesvědčeni, že Chris Froome vyhrál 3x Tour de France proto, že trénoval pouze týden před závodem? Ne, klíčem k úspěchu je pravidelná práce. Každý den krůček po krůčku se snažili až dosáhli svého cíle.

Navíc, pokud se chcete za jeden týden naučit látku celého semestru, nebude to vůbec jednoduchý úkol. Výhodnější pro Vás bude, se po troškách učit každý den, hned po přednášce, cvičení. Postupně si budete v hlavě utřiďovat vědomosti. Poslední týden před zkouškou věnujete pouze opakování a cvičným testům.

Ještě bych rád doplnil, že pochopení látky se utváří v průběhu času. Jestliže máte pochopit složitý koncept, potřebujete tomu věnovat i několik dní, než to pevně ukotvíte v mozku. Pochopení můžeme přirovnat ke stavění zdi. Pokud byste ji postavili rychle a najednou, byla by křivá a neúhledná. Krásnou zeď postavíte pouze tehdy, když nanesete jednu vrstvu, počkáte až uschne a pak nanášíte další a další. S pochopením je to obdobné.

Pravidelnému učení nemusíte vůbec věnovat dlouhé hodiny, stačí 15 minut ihned po škole. Zopakujete si hlavní myšlenky, uděláte si kartičky, vyzkoušejte se. Následně je dobré, pokud využíváte principy dlouhodobé paměti, informace se z hlavy vytrácejí, pakliže si je neopakujete. U pravidelného učení rovněž zjistíte, co nechápete, své znalosti můžete zacelit, ať už se zeptáte profesora, spolužáků, nebo vyhledáte radu na internetu.

Nenechte se vyrušovat

Největším zabijákem rychlého učení je rozptylování. K tomu, aby mozek nejlépe fungoval potřebuje nerušené soustředění pouze na jednu činnost, učení. Nic se nenaučíte, pokud budete klikat do mobilu a sledovat při učení TV.

Mysl navíc strašně rychle vyčerpáte, poté už nebude schopna dělat vůbec nic.

Možná si říkáte, že přece není tak hrozné, když na 15 sekund odskočíte od učení a odepíšete na zprávu. Musím oponovat, není to jen těch 15 vteřin, které ztratíte odepisováním, je to hlavně mentální energie a soustředění, ve výsledku ztratíte mnohem více.

Mozek si můžeme představit jako starý mobil, který dokáže načíst pouze jednu aplikaci. Kdykoliv chce zapnout jinou, musí vypnout tu předchozí a načíst data nové aplikace. Navíc, trvá celkem dlouhou dobu, než se mobil přestane sekat po otevření nové aplikace.

Mysl je úplně stejná, jen si místo aplikace dosaďte činnosti, kterým se věnujete. Neustále přeskakování z činnosti na činnost Vám „vybíjí baterky“. Mozek se taktéž neustále „seká“, jelikož se  žádné činnosti nevěnuje příliš dlouho.

Můžu definovat vzorec: Počet naučených informací = intenzivní soustředění x čas

Z vzorce si můžete vyvodit, čím intenzivnější soustředění, tím méně času můžete věnovat učení. Jak říkám, dělejte všechno na 100 %. Učení ani brouzdání internetem a chatování si nezaslouží poloviční pozornost. Když se učíte, učte se. Když máte padla, mějte padla.

Dobře, ale jak s tím bojovat? Sám dobře vím, jaké je to pociťovat nutkání se během učení podívat na mobil, odepsat na zprávu nebo si pustit zábavné video z youtube.

jak se efektivně učit, jak se učit na zkoušky

Nedejte si jinou možnost!

Nejjednodušší je, když si zapnete režim letadlo. Mobil se odpojí od internetu, takže Vám nebudou vyskakovat žádná upozornění, která by Vás mohla vyrušovat.

Pokud se učíte na počítači, je dobré si do chromu nainstalovat doplněk StayFocusd. Pomocí tohoto doplňku si zablokujete všechny vyrušující stránky (sociální sítě, zprávy, e-mail). Takže, i kdybyste se chtěli vyrušit, počítač Vám to nedovolí.

Hodně mi pomáhá obyčejná tužka a papír. Během učení se Vám může stát, že Vám něco vyvstane na mysli a vy se té myšlenky nedokážete zbavit, například: Měl bych vyvenčit psa, ještě jsem neviděl ten seriál apod. Nejlepší věc, kterou můžete udělat je napsat myšlenku na papír. Přestanete na to myslet, jelikož si hlava uvědomí, že to má někde napsané a může se k tomu později vrátit.

Ze začátku budete mít se soustředěním zřejmě problém. Utěším Vás faktem, že soustředění je jako sval. Pokud ho trénujete, stává se silnější. Jestliže multitaskujete, oslabujete ho. Skvělou metodou jak trénovat sval soustředění je meditace, určitě koukněte na článek.

Další věcí, která nás může během učení vyrušit je prostředí. Vždycky před sebou mějte čistý stůl. I nepořádek dokáže mozek podvědomě vyhodit z pohody, je před ním mnoho podnětů, které zpracovává. Ukliďte si stůl a buďte v pohodě.

Poslední tip (z tohoto podbodu), se vztahuje rovněž k prostředí, které má vliv na naše chování. Využijte tohoto vlivu na maximum. Co tím myslím? Jakmile se ocitnete v hospodě, máte nutkání pít pivo, když se ocitnete v posilovně, cvičíte. Učení je obdobné, pokud se nacházíte v místnosti, kde se každý učí, máte tendenci vzít si učebnici a studovat. Vyhledávejte knihovny, studovny a stravte tam nějaký čas, přirozeně se tak donutíte učit.

Velké gesto

Někdy, abyste se donutili něco udělat, potřebujete vykonat velké gesto, které přidá na Váš úkol ještě větší pocit důležitosti. To nastartuje některé mentální centra, které by jinak zůstala nečinná.

Například J.K. Rowlingová si nevěděla rady s dokončením knihy Harry Potter a Relikvie smrti, rozhodla se učinit velké gesto. Opustila svůj dům s malými dětmi a na několik dní se nastěhovala do nejdražšího hotelu v Edinburghu. Během celého pobytu usilovně pracovala na dokončení knihy, nekochala se krásnou přírodou, nechodila na masáže, ani si neužívala památek.

Zavázala se k práci. Vysoká peněžní investice vyvolala pocit důležitosti. Mozek začal pracovat na plné obrátky. Za stejnou dobu toho zvládla napsat mnohem více než doma.

Ještě extrémnějším příkladem je manager Peter Shankman, který pracoval na dokončení business plánu. Věděl, že se mu dobře pracuje v letadle, proto si koupil letenku do Tokia a zpět s 2hodinovým přestupem. Během celé cesty pouze pracoval, nijak se nekochal krásami Tokia, když tam přiletěl, dal si kávu a zase letěl zpět. Pocit důležitosti ho donutil v krátkém čase dokončit práci, která by mu jinak trvala týdny.

Jak toho můžete využít vy? Také můžete udělat velké gesto. Nemusíte si zrovna pronajímat nejdražší hotel v Praze, nebo letět do New Yorku a zpět, i když, pokud na to máte, nebráním Vám v tom.

Jednoduše udělejte něco, co pro Vás není úplně běžné. Například můžete peníze investovat do knihy o efektivním učení. Vynaložené peníze Vás donutí rady naplno využít, a tím pádem lépe zvládnou zkoušky. Nebo si můžete koupit jízdenku vlakem z bodu x do x a zpět a po celou dobu usilovně pracovat. Vynaložená investice ve Vás probudí pracanta, aktivuje mentální centra, která normálně nevyužíváte.

Nebuďte pasivní čtenáři

jak se učit na zkoušky

Neunuďte se k smrti! Učte se aktivně, aby to bavilo i Váš mozek!

Pouhé pročítání učebnic, poznámek je nejhorší metodou učení. Nic se pomocí ni neučíte, naneštěstí Vám tato metoda ještě poskytne bludnou představu, že látku chápete a máte ji v malíčku. Až během zkoušky si uvědomíte, že jste úplně v prd***.

Tento způsob učení je navíc velmi nezáživný, po pár minutách Vás přestane studium bavit, umoří Vaši mysl.

O efektivních metodách učení jsem se rozepsal ve svém ebooku Jak se efektivně učit nejen do školy. Ale i tak Vám zde v návodu jak se učit na zkoušky poskytnu několik cenných rad.

Vždy si představujte všechno, co čtete. Lidé vynalezli písmo teprve před 6 tisíci lety, vizuální paměť využíváme od počátku věků, proto je mnohem výkonnější. Čtěte si, zavřete oči. Prožívejte představu všemi smysly, ptejte se: Jak to tam voní, Co se tam děje, Jaké slyším zvuky atd. Čím barvitější představa, tím lépe se Vám informace vryje do paměti.

Některé předměty si bohužel nemůžete jen tak představit. Proto využívejte aktivní vyvolávání informací z paměti. Přečtěte si stránku, přikryjte si ji a zeptejte se: Jaká byla hlavní myšlenka textu? Co bych si měl zapamatovat? Co se může objevit na zkoušce?

Nikdy tak nedojte k iluzi, že něco umíte, i když si to ve skutečnosti nepamatujete. Touto metodou si ověříte své znalosti, můžete pak doplnit to, v čem si nejste jistí. Několik výzkumu potvrdilo, že studenti, kteří vyvolávají informace z paměti si toho mnohem více zapamatují, než studenti, kteří pouze pasivně čtou. Sám jste toho důkazem.

Je to naprosto logické, během zkoušky musíte vyvolávat informace, proto si to zkuste už doma. Zkouška by nikdy neměla být premiérou.

Skvělé je, když si z učení děláte tak trošku srandu. Hrajte si na učitele a snažte se látku vysvětlit imaginárním žákům, upevníte tak své znalosti. Mnoho učitelů dokonce tvrdí, že učivo dokonale pochopili až tehdy, když ho začali vyučovat. Já bych této skutečnosti využil, co vy?

Spánek a energie

Neméně důležitou části učení je kvalitní spánek a energie. Znám mnoho studentů, kteří se nechali závěrečnými zkouškami až příliš unést. Učili se několik hodin denně, nejedli a téměř vůbec nespali.

Spánek je stejně důležitý jako učení. Právě během hlubokého spánku mozek přenáší informace z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Nikdy bychom se o tuto fázi neměli okrádat. Během dne se klidně můžete naučit stovky nových informací, pokud se neprospíte, všechny je ztratíte. Vaše studium by nikdy nemělo přijít jen tak vniveč, proto spěte minimálně 7 hodin denně.

Učením se v noci s unavenou myslí už nic nedoženete. Je opravdu mnohem výhodnější, pokud se učíte pouze 2 hodiny a pak kvalitně spíte, než se učit celou noc s unavenou myslí, která si pak stejně nic nezapamatuje, protože neobdrží kvalitní spánek, jenž vše uloží do dlouhodobé paměti.

Energii nejlépe spravujete zdravým jídlem a cvičením. Jíst zdravě je pojem, který zřejmě všichni znáte. Hlavně během zkouškového období jezte čím jak nejlépe, je lepší věnovat 30 minut vaření, než si dát fastfood, který Vás unaví. 1 hodina učení s čerstvou hlavou se vyrovná 6 hodinám učení s unavenou myslí. Konzumujte mnoho ovoce, ryby, vyhýbejte se mastným a těžkým potravinám.

Stejně důležité je cvičení. Mnoho lidi považuje cvičení jen jako něco, co vylepší vaše tělo, není tomu tak. Cvičení zvyšuje i funkce mozku, hlavně kardio. Stáhněte si aplikaci 7minuteworkout, dejte si krátký trénink a pak se jděte učit.

Mnoho vědeckých studií dokázalo, že po kardio tréninku se učíme rychleji, protože mozek vyloučí potřebné neurotransmitery, jenž zrychlují učení. Cvičení také snižuje stres a zlepšuje náladu. Jasně, někdy se můžete před zkouškou cítit pod ohromným tlakem a každou minutu, kterou nestrávíte učení, považujete za promarněnou. Je to obrovský mýtus! Cvičení Vám neubere čas! Dodá vám energii, zlepší funkci mozku, připraví ho na lepší výkony. Sami už jste zjistili jak „rychle“ se učí unavená mysl.

Nikdy to nepřehánějte- moudré přestávky

efektivní učení

Učte se strategicky! Méně je někdy více.

Velké množství studentů dělá během učení na zkoušky ohromnou chybu, přehánějí to s učení. Mozek potřebuje čas na oddech, nemůže být v neustálém zápřahu. Utavíte ho. K pochopení látky potřebujete pauzy. Mozek se rychle unaví, pokud mu nedopřejete přestávky.

Vždy jsem měl zásadu, že po 18.00 se už neučím a každá sobota je naprosto volná. Mozku tak věnuji čas na odpočinek. Perfektně si utřídí informace v hlavě, zařadí je do správných složek, vytvoří souvislosti. Jestli se pořád učíte, hlava nemá na tyto velmi důležité činnosti čas.

Zas a opět, odpočinek je stejně důležitý jako učení na zkoušky. Ani během zkouškového byste se neměli učit 24/7. Nijak si nepomůžete, avšak zcela určitě si ublížíte. Vždy pamatujte na kvalitní spánek a cvičení, jejich výhody jsme si vysvětlili v předchozím oddílu.

Velkou chybou je rovněž studování po příliš dlouhou dobu bez přestávky. Mozek se dokáže na učení soustředit maximálně 35 minut, poté ochabne, nové informace se mu již velmi těžce přijímají.

Doporučuji Vám, abyste začali s pomodoro technikou. Jednoduše si nastavíte na 25 minut časovač a po celou dobu se snažíte intenzivně pracovat na jednom úkolu. Když časovač zapípá, musíte si dát 5minutovou pauzu. Po pauze se můžete pustit do dalšího úkolu.

Neustále jste pod časovým tlakem, to Vás nutí pracovat rychle a efektivně. Tlak a stres v jisté míře nemusí být vůbec špatný, i na testu ho budete zažívat, tak proč se na něj nepřipravit již doma.

S časovými intervaly můžete samozřejmě experimentovat, pokud zjistíte, že vydržíte v pohodě soustředění 25 minut, klidně si to změňte na 30. Pamatujte, že mozek se nevydrží kvalitně soustředit po dobu delší než 35 minut.

Během přestávek se odměňte. Zdrhněte na facebook, odepište na pár zpráv, dejte si pár kliků, doplňte si do skleničky vodu, zahrajte si hru atd. Odměnu si mozek spojí s učením, po pár „dárcích“ už nebudete učení považovat za takové mučení.

Kdykoliv budete pociťovat, že jste unaveni, nemáte mentální sílu, neučte se. Stejně byste toho moc nezvládli. Raději si udělejte delší přestávku, jděte do přírody. Příroda a obecně zeleň obnovuje soustředění, je to jako zázračná pilulka, která Vám navrátí energii. Nikdy učení nelámejte přes koleno. Jakmile se učíte unaveni, nic si nezapamatujete, což je ohromné mrhání časem, raději si odpočiňte a pak se učte, teprve tehdy, to má smysl.

Napodobte test

Ještě předtím, než vstoupíte do zkouškové místnosti, zjistěte si, jak bude probíhat zkouška. Bude to ústní zkouška? Bude to test s možnostmi nebo otevřenými úlohami? Apod.

Jestliže budete znát tyto informace, dokážete se na zkoušku mnohem lépe připravit. Jelikož každý typ testu vyžaduje trošku jinou přípravu. Pokud máte otevřené úlohy, měli byste znát základní definice,  měli byste být schopni látku vysvětlit vlastními slovy. Pakliže se jedná o test s možnostmi, základem je obecný přehled. Ústní zkouška vyžaduje mluvení, které byste měli trénovat.

Jak už jsem zmiňoval, nikdy byste se neměli učit pouze pasivním čtením. Vždy byste se měli snažit vytahovat věci z paměti. Ideální metodou je cvičný test, ve kterém si otestujete své znalosti.

Poslouží Vám následovně:

Jak se učit na zkoušky, test

  • Upevníte si stávající znalosti
  • Pochopíte koncepty, které jste předtím nechápali
  • Zjistíte, na čem ještě musíte zapracovat.
  • Připraví Vás na stres, který prožijete během skutečného testu.

Poproste spolužáky z vyšších ročníků, jestli nemají testy z minulých let, hledejte na internetu, nebo si test vytvořte sami. Vždy vycházejte z přednášek. Semestr Vás má připravit na zkoušku, proto si dávejte pozor na to, co profesoři zdůrazňují, většinou se to objeví na zkoušce.

Svůj cvičný test vykonejte pod časovým limitem, neopisujte. Připravíte se tak na stres, ale hlavně zjistíte, na čem jste. Následně můžete upravit svůj plán. Víte, že je třeba zapracovat na tom a tom, ale můžete vynechat téma X, protože ho zvládáte na jedničku.

Možná si myslíte, že to trvá příliš mnoho času vytvořit test a pak ho napsat. Pokud se v cvičném testování naučíte chodit, není to nic hrozného. Hlavní jsou benefity, které to přináší. Můžete si několik hodin pročítat poznámky a mít dojem, že se učíte, i když si nic nezapamatujete. Nebo, mnohem strategičtěji, si napíšete cvičný test, upevníte své znalosti, pochopíte látku, vyrovnáte se stresem a zjistíte, co ještě neumíte.

Když se zaseknete, vzpomeňte si na…

Tato rada se vztahuje na samotnou zkoušku. Běžně se lidem stává, že jim něco během zkoušky, testu vypadne. Když víte, že jste se informaci učili, ale nemůžete si vzpomenout, zavřete oči a vzpomeňte si na místo, na kterém jste se učili.

Mozek si spojuje informace s místy, proto tato metoda funguje. Stačí zavřít oči, uklidnit se a vzpomenout si na přesné místo, kde se učíte. Pravděpodobně se Vám informace vybaví.

Kdybyste během zkoušky prožívali velký stres, položte si ruce na břicho a zhluboka dýchejte. Ucítíte, jak se Vám břicho nafukuje a vyfukuje, tím svou mysl uklidníte.

Děkuji Vám za přečtení tohoto rozsáhlého článku. Jsem si jistý, že pokud všechny rady aplikujete, úspěch se Vám na zkoušce nevyhne.

Ještě bych Vám rad nabídnul, abyste si stáhli ebook zdarma Jak funguje mozek. Vysvětlím Vám v něm, na jakých principech funguje efektivní učení, představíme si několik špatných a dobrých metod učení, také poznáte mnemotechniku, pomocí které si zapamujete desítky abstraktních informací. Součástí ebooku je i e-mailový kurz efektivního učení. Každé 2 dny Vám pošlu lekci zcela zdarma, ve které Vám odkryji tajemství rychlého studia.

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

Trackbacks & Pings

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *