Jak jsem se za měsíc naučil základy španělštiny!

Tyto prázdniny jsem se rozhodl, že se zkusím naučit základy španělštiny, je to jazyk, který mě už velmi dlouhou dobu přitahoval, baví mě ho poslouchat a několik mých hrdinů je právě ze španělsky mluvících zemí.

V tomto článku bych se s Vámi rád podělil o to, jak jsem se během měsíce naučil základy španělštiny. Řekneme si jak se učit španělsky, rady můžete využít i na jiné jazyky, princip je pořád stejný. Představím vám nástroje a techniky, které denně využívám a posouvají mě kupředu.

Prázdniny jsou rozhodně nejlepší doba pro nastartování podobného projektu. Máte spoustu volného času, který můžete využít mnohem produktivněji, než si myslíte. Jestliže jste dlouho snili o tom, že se naučíte nějaký cizí jazyk. Využijte moje zkušenosti a pusťte se do výuky, bude to legrace. Nemusíte nutně platit tisíce korun jazykovkám, když to můžete za pár korun zvládnout doma.

Co považuji za základy španělštiny?

Na googlu jsem našel, že slovní zásoba od 500-1000 slov je základní úroveň A1. Po měsíci učení už ovládám zhruba přes 700 slov. Rozhodně to není nic nedosažitelného, 700/30 je 23 slovíček na den. Učením netrávím moc času. Věnuji se mu hlavně ráno, večer si hlavně opakuji slovíčka.

Jsem si jistý, že pokud budete následovat můj postup, můžete dosáhnout velmi podobných, ne-li lepších výsledků. Rozhodně se nepovažuji za super talentovaného člověka na jazyky. Někdy se dokonce zaseknu na blbostech, které by mnozí z vás dokázali vyřešit během pár minut. Základy španělštiny zvládnete, pokud se budete snažit a obětujete tomu nějaký čas.

Jak se učit jazyky II– kdysi jsem sepsal článek s podobnou tématikou, pokud chcete rozšířit své znalosti na tuto tématiku. Přečtěte si potom i článek v odkazu.

Jak se učit španělsky a další jazyky

Duolingo

Mnozí známí mi tuto aplikaci již dlouhou dobu doporučovali, proto když jsem začínal se španělštinou, byla to moje první možnost.

Aplikace Vás má postupně naučit 10 000 vět, což je rozhodně super. Řekl bych, že se jedná o super projekt, který může Vaše učení skvěle odstartovat, ale rozhodně bych dementoval tvrzení některých lidí, že jen Duolingo stačí k ovládnutí jazyka!

Učení Vám nemusí zabrat vůbec moc času. Denně plněním úkolů v aplikaci strávím od 15 do 30 minut. Učení je rozděleno do modulů, pokud splníte jeden, další se Vám odemknout. Nemůžete tedy přeskakovat mezi úrovněmi. Apka není pouze pro úplné začátečníky. Na začátku při instalaci si můžete stanovit, na jaké úrovni se zrovna nacházíte.

Developery duolinga bych pochválil za skvělý design a také za to, že celkem rozumí dlouhodobé paměti. Duolingo Vás nutí opakovat starší moduly, které by se Vám jinak vypařily z hlavy.

Nevýhodou je, že aplikace pro španělskou verzi je pouze v angličtině, takže k tomu, abyste mohli apku používat musíte umět vcelku dobře anglicky.

Další nevýhodou je, že v mobilní aplikaci se často vytrácí princip učení. Jednoduše můžete hádat, nebo podvádět. Jak to myslím? Np. Duolingo Vám nabídne větu: ¿Como estás? K překladu. V rozhraní aplikace můžete kliknout na každé slovo a zjistit jeho překlad a navíc slovo nemusíte napsat, stačí vybrat asi z možnosti 8 slov, které jsou v nabídce a ty uložit ve správném pořadí.

Nejlépe se učíme, když zapomínáme, když děláme chyby. Takto nezapomínáte, ani neděláte chyby, stačí „podvádět“ a podívat se na překlad. Nebo logicky odvodit jak se dají slova naskládat tak, aby to dávalo smysl.

Jestli se pro duolingo rozhodnete:

  • Udělejte si to těžké! – Nedívejte se do nápověd. Raději pořádně přemýšlejte a udělejte chybu, zrychlíte tak proces učení.
  • Vždy si větu řekněte nahlas, ještě předtím, než se podíváte na slovíčka, ze kterých máte uložit větu. – Znovu tak zefektivníte učení. Pokud toto nebudete dělat, drasticky snížíte zapamatování. Jasně, „podvádění“ se zdá v danou chvíli jako dobrá možnost, ale z dlouhodobého hlediska se to nevyplatí, nikdy tak neovládnete jazyk.

Duolingo využívejte, ale samo o sobě nestačí. Pojďme na další nástroje.

Spanishpod101

Zřejmě nejlepší výukový systém pro jazyky, na který jsem zatím narazil.

Princip je jednoduchý. Posloucháte nahrávky dvou lidi: Španěla a Angličana. V rozhovoru se vždy objeví jeden dialog, který lektoři společně rozebírají, učí Vás výslovnost, gramatiku a nová slovíčka.

Super, že už od svých prvních jazykových krůčku máte možnost poslouchat rodilého mluvčího. Ve školách se až moc soustředí na gramatiku a věci, které v praktickém životě nevyužijete. Tyto nahrávky se soustředí hlavně na praxi. „Trénujete své ucho“, naučíte se chytat slovíčka, poznáte fráze, které Vás v učebnicích nenaučí, gramatiku Vám představí v zábavné formě.

Nahrávky trvají průměrně od 3 do 11 minut. Učitelé vás často vyzývají k akci. Chtějí, abyste si to říkali nahlas, na konci každé lekce je malý test, ve kterém si můžeme otestovat a upevnit naučené fráze, slova.

V rozhraní nahrávky si můžete číst transkript lekce. Většinou jsou přiloženy poznámky, které ještě více osvětlují gramatiku, seznám slovíček, které byly v lekci pokryty a dialog, který se zrovna učíte. Jedná se o interaktivní metodu jak se učit španělsky.

Je tam i docela velká komunita lidi, v komentářích si můžete zkoušet vaše jazykové dovednosti a rodilí mluvčí Vás opraví, něco Vám doporučí.

Bohužel, i zde musíte umět anglicky. Mluví spolu totiž anglicky mluvící člověk, který umí španělsky a rodilý španělsky mluvící občan. Ale věřte mi, v angličtině stačí být na úplném základu, abyste pochopili začátečnické lekce.

Znalost angličtiny je snad jediné negativum, jinak se jedná o nástroj, který Vás skutečně naučí základy španělštiny, hlavně si pochvaluji možnost poslouchat rodilého mluvčího, od kterého můžete „okoukat“ jeho výslovnost a dozvědět se něco o gramatice v trošku jiném světle.

Stránky můžete mít zdarma nebo si můžete připlatit za bonusové materiály, do kterých se dle mého vyplatí investovat.

Anki

Anki je software zdarma pro tvorbu kartiček. Je to opravdu super nástroj, jelikož dbá na principy dlouhodobé paměti. Když  kartičku vytvoříte, opakujete si ji ve stanovených intervalech, podle toho jak Vám slovíčko jde. Pokud máte se slovíčkem potíže, Anki Vám ho bude k opakování předkládat hodně často. Pokud ho však umíte dobře, moc často slovíčko neuvidíte.

Tento software využívám téměř na všechno: Ukládám si tam základní poznámky z hodin, učím se anglické slovíčka, vzorečky do ekonomiky, informace k mechanickému zapamatování a teď už i španělská slovíčka.

Prvně jsem si do googlu napsal 100 Most used phrazes in Spanish. Následně jsem si je uložil do Anki a začal se učit. Je to opravdu nesmírně efektivní metoda učení, jelikož nejvíce času trávíte tím, co Vám dělá největší potíže.

Teď si do Anki ukládám všechna zajímavá slovíčka, na které narazím. Například slovíčka, které mi dělají problém v duolingu, nebo ty, které bych si skutečně chtěl zapamatovat (např. slovíčka, které běžně používám), následně ukládám všechny fráze a nová slovíčka, které se naučím v spanishpod101 a všechna nová slovíčka, na které narazím v textech.

V rozhraní programu to vypadá následovně. Program Vám ukáže slovíčko. Prvně řeknete nahlas, co se ukrývá na druhé straně a následně dle obtížnosti upřímně odpovíte! Čím déle slovíčko znáte, tím delší intervaly opakování Vám Anki nabízí.

jak se učit španělsky

Učte se chytře!

Můj současný balíček obsahuje celkově 1142 oboustranných kartiček. Takže nějakých 571 frází a slovíček.

Při výuce v Anki pamatujte:

  • Slovíčka se nejlépe učíme v kontextu. Fráze, věty jsou lepší než samostatné slovíčko!
  • Ještě předtím, než kliknete na zobrazit odpověď, řekněte si nahlas, co se nachází na druhé stráně kartičky
  • Buďte k sobě upřímní. Pokud slovíčky neumíte, klikněte na těžké, zopakovat! Jedině tak se jazyk naučíte. Zapomínání není ostuda, je nezbytné.
  • Jedna kartička = jedno nové slovo. Nesnažte se na jednu kartičku natlačit několik slov, je to neefektivní.
  • Využívejte oboustranné kartičky. Je důležité umět slovíčko „z obou stran“, chcete přeci rozumět a zároveň umět mluvit. Když používáte pouze jednostranné kartičky, máte problém s vyvoláním informací z druhé strany, jelikož na to mozek není zvyklý. Příklad: kdybyste používali jednostranné kartičky, uměli byste číst, ale nedokázali byste mluvit nebo naopak.

Do Anki si ukládejte všechna zajímavá slovíčka. Tento systém Vám je vtlačí do dlouhodobé paměti!

Jak se učit slovíčka podle pravidel mozku se dozvíte v tomto článku.

Základní texty

Skvělou technikou jak se učit španělsky je rovněž čtení. Vlastnost, kterou byste rozhodně při výuce cizího jazyku měli trénovat. Využívám tuto stránku: http://www.learnpracticalspanishonline.com/beginner/beginner-readings.html

Texty nejsou tak úplně jednoduché, což je super, jelikož Vás přinutí přemýšlet.

Prvně se zkuste textem prokousat, nedívejte se na překlad. Zkuste si to odvodit z kontextu, bojujte, jedině tak posílíte své znalosti. Nehledejte zkratky, ani podvody! Ochudíte se o naučené informace.

Následně si poslechněte rodilou mluvčí jak text čte. Zkuste ji napodobit. Zaměřte se na slovíčka, která Vám dělají největší problém. Poté se podívejte na překlad. Zkontrolujte si, co jste dokázali přeložit správně a co ne.

Texty skutečně procvičí Váš mozek, pokud si nad nim budete lámat hlavu, zamýšlet se. Gramatické koncepty se Vám přirozeně vryjí pod kůži.

Na konec si uložte nová slova, věty do Anki, abyste posílili jejich naučení. Jinak by se Vám po několika minutách vytratila z paměti, což by byla bezesporu škoda.

Znovu je vyžadována znalost angličtiny, ale určitě půjde najít nějaká stránka, která bude obsahovat texty s českými překlady.

Mluvení

Pokud mám možnost, snažím se mluvit. Když vidím doma nějakou věc, na kterou znám španělský překlad, řeknu to nahlas.

Nebo sleduji televizi a snažím se přijít na to, jestli dokážu větu, která byla vyslovena přeložit do španělštiny. Pořád se snažím dostávat vědomosti z paměti. Vidím strom a hned si řeknu arból.

Snažím se mluvit každou volnou chvíli, i samomluva, bez učitele, který by Vás mohl opravit je dobrá! Trénujete svůj mozek, upevňujete znalosti. Mluvte i tehdy, když se učíte slovíčka. Lépe si je pamatujeme v kontextu. Snažte se vymýšlet příkladové věty, inspirujte se internetem. Tvořte dialogy, otázky. Učení Vás „musí bolet“, jakmile mozek přemýšlí a snaží se přijít na řešení učí se nejrychleji!

Hudba, seriály

V neposlední řadě se snažím více poslouchat španělskou hudbu. Reálně písničkám vůbec nerozumím, občas chytnu nějaké slovo, hlavní však je, že neustále poslouchám výslovnost rodilých mluvčích, ti mě touto výslovností podprahově „naočkují“. Rozhodně se jedná o jednu z nejpříjemnějších metod výuku. Dobrým tipem je rovněž překládání oblíbených písní. Mnohem rychleji se totiž učíme tehdy, když děláme to, co nás baví a fascinuje.

Začal jsem sledovat seriál Narcos. V něm se hodně často mluví španělsky. Benefity jsou podobné. V seriálu dokonce pochytím i pár vět. Dokážu si odvodit význam vět, i když znám jen pár slov. Jedná se o skvělý trénink a navíc čas strávený u kvalitního seriálu.

Děkuji Vám za přečtení článku. Jakmile se pustíte do výuky cizího jazyka, využijte rady z článku na 100 %. A pokud se už nějaký jazyk učíte, napište mi do komentářů jak to děláte, co Vám nejvíce pomohlo, já i čtenáři budeme vděční za jakékoliv tipy.

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0

Trackbacks & Pings

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *