Jak zvládnout ústní maturitní zkoušky za jedna a bez stresu!

Jak zvládnout ústní maturitní zkoušky, ústní maturita, maturita, ústní

Jak zvládnout ústní maturitní zkoušky?

Máte strach z ústních maturitních zkoušek? Víte, že se dokážete naučit, ale prostě to nedokážete říct? Často se při mluvení s učitelem zakoktáváte a bojujete se stresem? Všichni se bojíme, že se zasekneme a nebudeme mít co říct.

V tomto článku si řekneme jak zvládnout ústní maturitu tak, abyste se příliš nezapotili. Tipy nejsou nijak složité, držte se jich a usnadníte si těch 15 minut před maturitní komisí.

Pokud máte taky ten problém, že se obáváte ústní maturitní zkoušky, nezoufejte, nejste v tom sami. Většina studentů má právě z této části maturity největší strach, ale i tak ji většina studentů zvládne. Pusťme se do praktických tipů, které Vám pomohou nejen u maturity, ale i u běžného zkoušení, či zkouškách na VŠ.

1. Nepodceňujte přípravu

Ani ty nejlepší tipy na mluvení by Vám nepomohly, kdybyste odflákli přípravu. V hlavě musíte mít alespoň nějaké informace, které můžete prezentovat. Proto se k maturitě rozhodně učte. Můžete si vybrat mezi technikami učení, které teď používáte, nebo se můžete naučit rychlé a efektivní metody, které z učení udělají zábavu a mnohonásobně ho zrychlí.

Techniky efektivního učení nevyužívají jenom super chytří studenti, naučit se je může každý a následně z nich doživotně čerpat. Učit se budete celý život, tak proč si to neusnadnit tím, že se naučíte metody rychlého učení?

Do ebooku Jak se efektivně učit nejen do školy jsem sepsal nejlepší způsoby učení, na které jsem zatím narazil, mně a dalším stovkám studentů se tyto metody osvědčily. Přidejte se k nám a učte se až 4krát rychleji!

Ještě jedno doporučení ohledně učení: Věnujte nejvíce času těm otázkám, které Vám připadají nejtěžší. Mnohdy máme sklon přikládat největší pozornost otázkám, které už dokonale umíme, je to tím, že náš mozek má rád, když se mu něco daří, proto v tom chce pokračovat. 🙂 U českého jazyky Vám doporučuji číst knížky, pokud si najdete čas.

Na začátku svaťáku si vypište na papír názvy všech maturitních otázek, upřímně si odpovězte na otázku: Na kolik bodů z 10 umím tuhle otázku? Zjistíte, které otázky Vám mohou způsobit největší potíže. Dozvíte se, kterým otázkám byste měli věnovat nejvíce času a úsilí.

2. Řeč těla, které Vám může u zkoušky pomoct

Ať chceme nebo ne u maturity hraje velkou roli i to, jestli nás má učitel v oblibě. Pokud Vás zbožňuje, máte napůl vyhráno, na druhou stranu, pokud ho celé 4 roky štvete, může Vám to pěkně osladit.

Vycházejte s učiteli dobře, vtipkujte, poslouchejte je, smějte se jejich rádoby vtipným vtipům. 🙂 Ukažte jim, že je máte rádi a oni Vám to oplatí podobnou mincí.

Jak se chovat u samotné maturity?

 • Snažte se vypadat sebevědomě– seďte rovně, příliš se neklepejte, chovejte se tak, jako by Vám to tam patřilo (nebuďte přehnaně suverénní), nedejte učitelům šanci myslet si, že to neumíte.
 • Držte oční kontakt– nikdy nikomu necivte do očí. Oční kontakt, který trvá 70-80 % zkoušky je ideální, občas se usmějte. V očích učitele stoupne Vaše sympatičnost. Osobně nesnáším, když se mnou někdo mluví a není schopen držet oční kontakt, opravdu mu to na oblíbenosti nepřidá.
 • Nepřekřižte nohy ani ruce– takové chování znamená úzkost a strach, rozhodně to nevysílá pozitivní signály, které mohou zkoušející naladit na pozitivní vlnu. Ruce mějte na stole nebo na kolenou. Seďte rovně a příliš se nepohupujte na židli.
 • Usmívejte se– asi nejdůležitější rada. Smích je nakažlivý, pokud vidíme někoho smát se, automaticky se také začneme usmívat. Dostaňte učitele do dobré nálady, věřte mi, odpustí Vám tak nějakou tu chybičku.

Mnoho expertů tvrdí, že v komunikaci hraje řeč těla větší roli než samotná slova. Neříkám, že díky perfektní řeči těla uděláte maturitu, jen tvrdím, že si ji tak můžete hodně usnadnit. Je jasné, že bez znalostí to nepůjde.

15 chyb v řeči těla– zjistíte, jakých „prohřešků“ proti řeči těla byste se neměli dopouštět.

3. Mluvte pomalu, času máte dost

Společnost Cermat, která tvoří maturity, nestanovila žádné limity, co se rychlosti mluvení týče. Nespěchejte, mluvte pomalu, tak aby Vám bylo rozumět a příjemně se Vás poslouchalo. Mám nějaké zkušenosti s moderováním a vím, že jsem měl někdy s rychlostí mluvení velké potíže, když jsem se slyšel na videu bylo mi trapně, mluvil jsem rychle, nebylo mi rozumět. Rychlé mluvení rozhodně není cesta, kterou byste se měli vydat. Mluvte pomalu jako šnek, nikdo Vám to nebude zazlívat.

Vždycky si pohlídejte, abyste splnili všechny maturitní podbody, za které jste hodnoceni. Ústní maturitní zkoušky si můžete pomalou mluvou hodně usnadnit. Průměrná rychlost mluvení se pohybuje od 80-100 slov, když jsme hodně nervózní, můžeme mluvit i 130 slov za minutu, na 15 minutovou zkoušku to dělá 2000 slov, jestliže maturujete ze 4 předmětu a u každého máte 20 otázek je to 156 000 slov, které se musíte k maturitě naučit.

Pokud mluvíte 70 slovy za minutu, ke zvládnutí jedné zkoušky Vám stačí 1050 slov. Celkově se budete muset naučit „pouze“ 84 000 slov. Doufám, že vidíte ten rozdíl. 🙂

Rozhodně to nechápejte tak, že se máte učit slovo od slova, byla by to blbost, určitě se nejedná o metodu efektivního učení. Spíše Vám tím chci naznačit, že pokud chcete mluvit rychle, musíte toho umět mnohem více a to Vám zabere déle času.

4. Mluvit, mluvit

Český jazyk není úplně nejjednodušší, proto má mnoho z Vás má problémy s mluvením. Často se zakoktáváte, nedokážete své myšlenky vyjádřit dostatečně jasně. Jednoduše řečeno, nejste mistři slova. Jak si myslíte, že se takovým mistrem můžete stát?

Odpověď je jednoduchá: Mluvte. Kdykoliv se Vám naskytne příležitost mluvte. Budete se tak trénovat k lepším rétorickým výkonům. Naučíte se hrát s intonací, tempem. Váš hlas se celkově stane zajímavější. Nikdy se nenaučíte jezdit na kole, pokud si na něj nesednete a nezkusíte to. U mluvení je to obdobné.

Každý den si otevřete nějaký článek a čtěte ho nahlas. Začněte u tohoto článku. 🙂 Naučíte se lépe artikulovat (vyslovovat), postupem času se naučíte pracovat s dechem a dalšími prvky hlasu. Natáčejte se u toho! Budete potřebovat zpětnou vazbu. Ze začátku se budete sami před sebou stydět, když se uvidíte na videu, ale věřte mi, nesmírně Vám to pomůže. Dozvíte se, kde děláte chyby, co můžete ještě vylepšit.

Schopnost skvěle mluvit se Vám nebude hodit jen u maturitní zkoušky, využijete ji po celý život. Právě vyřeční lidé většinou dosahují úspěchu.

5. Nebojte se udělat chybu

Častokrát se mi stávalo, že jsem si myslel, že to vím, ale raději jsem to neřekl, jelikož jsem se bál, že udělám chybu. Následovalo mlčení, učitelka odhalila správnou odpověď a já se jen klepal po čele, že jsem to přeci věděl, jen jsem se bál to říct.

Věřím, že to není jen můj problém. Když jste si přinejmenším na 30 % jistí svou odpovědí, neváhejte a řekněte to. Nic tím nezkazíte, můžete jen získat. Samozřejmě si nevymýšlejte, to by bylo na škodu. Nikdy se nebojte udělat chybu. Nemáte co ztratit!

Mlčení může způsobit to, že později budete litovat, že jste to mohli říct, ale neřekli. Život je o chybách, nevnímejte je jako něco špatného, ba dokonce negativního. Vlastně je dobré, že existují, později se z nich můžeme poučit a být lepší. V reálném životě budete neustále chybovat, neberte to jako tragédii, spíše jako příležitost.

Také doporučuji článek: Tipy na nejlepší četbu k maturitě

6. Uznejte svou chybu- nebuďte pohádkáři

Učitelé většinou své předměty učí, protože je osobně baví. Proto berou jako urážku, když si vymýšlíte pohádky a nedokážete uznat svou nevědomost, chybu.

V předchozím bodu jsem si říkali, že byste se neměli bát udělat chybu a teď Vás navádím, abyste ji přiznali. Trošku to nezapadá do sebe, co? Ale má to jeden velký rozdíl.

Pokud jste si něčím alespoň trochu jistí, je téměř jasné, že se +- trefíte. Pokud nevíte vůbec nic, je lepší uznat svou chybu a nechat se poučit. V očích učitelů stoupnete, jestli přiznáte, že prostě nevíte a potřebovali byste se to doučit. Lidé obecně mají rádi, když mohou někoho poučit. Rádi se cítíme, že jsme chytřejší než ti druzí. Jedná se o psychologický trik, který Vám u maturity v krajních situacích pomůže.

Buďte tedy realisté a nevymýšlejte si u maturity pohádky. Zkoušející by to mohlo urazit.

 7. Vyzkoušejte si to doma

Kdo je připraven, není překvapen!

Zkuste si ústní zkoušku už doma. Snažte se co nejvěrněji nakopírovat podmínky zkoušky. Poproste členy rodiny, aby Vám pomohli, poslouží jako komise. Vytáhněte si otázku, udělejte si přípravu, nastavte si časovač a 15 minut mluvte.

Perfektně tak otestujete své znalosti, zlepšíte se v mluvení, zjistíte, co Vám ještě nejde. Vlastně se jedná o velmi efektivní techniku učení, jelikož je aktivní. Pamatování má 3 fáze:

 1. Nabytí informací– samotné učení
 2. Upevnění– jedná se o opakování a spánek, který informace přesouvá z krátkodobé paměti do dlouhodobé
 3. Vybavování- „vytahuje“ informace z paměti na povrch. Hodně studentů právě na tuto část zapomíná a vybavování nechává až na samotnou písemku, maturitní zkoušku. Děláte tak ohromnou chybu! Učení je o tom, že si neustále vybavujete informace z paměti. Jedině tak se Vám látku dokonale ukotví v paměti.

Udělejte si doma ústní maturitní zkoušky, nejen že se zlepšíte v mluvení, dokonce se to i lépe naučíte!

Jak zvládnout ústní maturitní zkoušky- příchod do místnosti

 1. Otevřete dveře, očima projeďte po celé místnosti, podívejte se všem do očí a usmívejte se. První dojem je důležitý!
 2. Vylosujte si otázku, nikdy nebuďte naštvaní. It is what it is. Nijak to neovlivníte. Komise, si Vás neoblíbí, když se budete rozčilovat. Maximálně řekněte: Mohlo to být lepší.
 3. Příprava– vypište si důležité body, o kterých budete mluvit. Zaměřte se na informace, o které se „nejvíce bojíte“. Co Vám může vypadnout? U přípravy buďte vklidu a vyvarujte se nadávkám a naříkání.
 4. Zkouška– usmívejte se, prohoďte nějaký vtípek, maturitní komise to určitě po náročném dni ocení. Zkoušku máte natrénovanou z domu, měli byste to skvěle zvládnout. 🙂
 5. Hotovo, můžete to jít oslavit

Děkuji za přečtení článku, věřím, že Vám tipy z tohoto článku u maturity skutečně pomohou.

Společně s ebookem obdržíte e-mailový kurz zdarma, ve kterém Vám budu postupně odkrývat techniky efektivního učení. Nezobrazuje se Vám tabulka s ebookem? Klikněte ZDE!

Doufám, že už se neobáváte ústní maturity z českého jazyka nebo jiného předmětu.

Fotka: MF Dnes

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

Trackbacks & Pings

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *