fbpx

15 způsobů jak zvýšit IQ a naučit se trénovat mozek

Dnes se naučíte způsoby a triky jak zvýšit IQ. Není to vůbec těžké, stačí jen trénovat určité činnosti a váš mozek se zlepší!!!

Prvně si uveďme příklad:

Proč chodí lidé do posilovny? Odpověď je jasná, chtějí mít skvělou kondici a taky dobře vypadat. Další odpověď by mohla být, že je jejich každodenní život nebaví a snaží se dávat sami sobě výzvy.

Proč bychom tedy měli trénovat mozek v „mentálním fitku?“

Důvody jsou úplně stejné jako v běžné posilovně. Chceme si zlepšit paměť a tím zvýšit i IQ a další druhy inteligencí. Také si potřebujeme dávat výzvy, které nás budou motivovat k dalšímu tréninku.

Článek o inteligencích: IQ není jediná inteligence

jak zvýšit IQ, IQ

Jak zvýšit IQ? Nebojte za pár minut se to naučíte 🙂

Výzkumy ukazují, že naše inteligence (mozková síla), není jen o genech

Vědci říkají, že naše inteligence je dána geny, ale v mnohem větším měřítkem je určena prostředím.

Dokázáno to bylo třeba na laboratorních krysách. Jedna skupina krys dostala hračky s kterými si mohli hrát, druhá nedostala nic. O týden později otestovali inteligenci krys. Krysy, které měli možnost stimulovat svůj mozek různými hračkami, byly mnohem inteligentnější, než ty které si nehrály.

Efektivní učení je právě o tom, musíte trénovat a stimulovat mozek.

Výhody „navštěvování mentálního fitka“, kde se naučíte jak zvýšit IQ

Tady vypíšu pár výhod, které jsem zaznamenal od doby, co rozvíjím svůj mozek a snažím se ho trénovat. Výhody jsou to znatelné a možná, dle mého i mnohem důležitější, než ty, které získáte v běžné posilovně posilovně.

 • Rychlejší učení: od doby co studuji mozek a zajímám se o paměťové techniky, se v podstatě nemusím učit. Moje známky jsou vysoce nadprůměrné (můj průměr na škole 1,1).
 • Logické myšlení: Hodně lidí mi říká, že dokážu logicky uvažovat. Taky jsem chválen za to, že dokážu svůj názor obhájit argumenty a logicky dojít ke kloudnému závěru. Nechválím se tady 🙂 Jen se snažím poukázat na to, že jsem poznal způsoby jak zvýšit IQ a využít je.
 • Kreativita:  Kdysi jsem byl člověk, který nedokázal vymyslet v podstatě nic. Stále seděl doma a nic kreativního neudělal. Dnes dokážu naspat až 6 článků týdně, mám neskutečné množství nápadů, které ani nestíhám realizovat
 • Soustředění: Taky jsem patřil mezi ty, kteří neudrželi soustředění jen na pár minut. Dnes se dokážu do problému ponořit a bez problému na něm několik hodin pracovat, pomohla mi v tom i meditace, která Vás naučí trpělivosti.

Tohle to je jen zlomek věcí, v kterém Vám trénink mozku pomůže. Existují další stovky oblastí, kde Vám trénink mozku pomůže.

Mentální posilovna aneb jak zvýšit IQ

Už jste v tomto textu narazili na slova mentální fitko, doufám, že jsem Vás tím nevystrašil, za nic tady nemusíte platit. Stačí jen poctivě cvičit, a právě to se Vás budu snažit naučit.

Když chcete trénovat mozek, nesmíte trénovat jen jednu. Musíte se snažit trénovat ho ve všech jeho oblastech. (paměť, soustředění, logické myšlení, čtení)

A potom je důležité vyvinout si návyk pro poctivé trénování. Kdyby jste trénovali svůj mozek pouze jednou měsíčné, ničeho nedosáhnete, snažte se trénovat alespoň 3 krát týdně.

Tady uvádím .. tipy na mentální trénink, nesnažte se je do svého života uvést hned všechny najednou, ale snažte se postupně zaměřovat na různá cvičení a v těch se zdokonalujte, až poté přistupte k dalším.

Určitě se snažte tyto tipy implementovat do vašich životů, uvidíte zlepšení v paměti, soustředění, trpělivosti, logice atd…. A jak říkají paměťoví experti, nejlépe se učíme učením druhých. Naučte i vaše přátele jak zvýšit IQ.

Chcete ještě více zvýšit svou inteligenci a finanční gramotnost? Určitě navštivte článek: Jak ušetřit na internetových nákupech až 15 %. Každá ušetřená kačka se hodí a šetření vlastních peněz je určitě INTELIGENTNÍ.

Budu rád za každý komentář. Pokud máte vlastní tip, který dokáže zlepšit mozek a zvýšit inteligenci, určitě mi ho napište, můžu ho doplnit, pokud bude dávat smysl. 🙂

Fotka: By Majrjejm – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13369154

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0

38 komentářů to “15 způsobů jak zvýšit IQ a naučit se trénovat mozek

 • kde je tech 15 typu ?

 • Martin Bartoň
  9 měsíci ago

  Zdravím ve spolek. S velmi efektivní a opravdu jednoduchou metodou tréninku mozku, která posiluje kreativitu a paměť, přišel před několika lety japonský neurolog Dr. Kawašima. Třeba to někomu z vás bude k užitku. Jeho metodu jsem popsal tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0010.html

 • Dobrý den,
  sdílím na g+, ale bohužel se mi celý článek neotevřel?
  Co s tím? Děkuji za radu
  katka

  • Divné, zkuste jinou možnost, třeba like na facebooku.

   Raději se na plugin podívám, zkusím problém vyřešit.

 • Zdravím, jak rychle se může zlepšit do jaké míry paměť při pravidelném cvičení všech těchto oblastí? Děkuji

  • Záleží. Každý člověk je jiný. Pokud však trénujete poctivě, pokroku dosáhnete velmi rychle.

 • Děkuji za hezký článek. Doufám, že mi to pomůže. Ještě bych se tě chtěla zeptat, já jsem někde slyšela, že když budu sledovat různé detektivky nebo kriminální seriály taky mi to pomůže.Myslíš, že je to pravda?

 • Honzo mě nejdou úlohy na logické myšlení jak můžu zvýšit logické myšlení a z matiky na přijímacích zkouškách jsem z matiky měl 20 bodů.

 • Ahoj Honzo, mohl by jsi mi prosím poradit, jak se zlepšit v oblasti programování?

  • Ahoj,

   sice nevím, o jaký progamovací jazyk se přesně zajímáš, ale poradil bych ti, aby si začal něco tvořit, nějaký projekt, který tě donutí přirozeně pracovat. Určitě máš něco, co tě baví, o čem by si rád něco řekl světu. Piš o tom web. Naučíš se programovat za pochodu praxí, to je nejlepší způsob.

   Já se podobně učil s wordpressem. Nijak jsem nestudoval teorii, prostě jsem do toho skočil a učil se praxí, narazil jsem na problém, vygooglil jsem si ho atd… Zkus si něco a uvidíš.

 • Honzo ja nechápu ty úlohy na logické myšlení

 • Měl jsem přijímací zkoušky a matematiku jsem měl jenom na 20 bodů protože mi nešli logické úlohy poradíte mi Honzo.

 • Perfektní stránka:) skvělé rady! Děkuji za velice inteligentní rady 🙂

  • Děkuji za pochvalu Petro! 🙂 Ale stále je co vylepšovat. Už jsi četla ebook Jak funguje mozek? Líbil se ti?

 • Mas nejake doporuceni jak se naucit jeste rychleji cist ? Uz jsem cetl jak rychle cist1,2

  • Ahoj Milane, klíčem k rychločtení jsou podle mě fixace. Snaž se je čím jak nejvíce trénovat. Zatím dokážeš číst jen 2 slova najednou, nevadí. Trénuj a zvládni číst 3, 4, 5, potom celý řádek, 2 řádky. Nejlepší čtenáři dokážou jedním mrknutím „zafixovat“ jednu stránku. Když si oni dokázali přečíst stránku jedním mrknutím, proč by si nezvládl aspoň jeden řádek?

   Důležité je techniky z článku skutečně používat a trénovat. Samozřejmě existují i další techniky, kterými můžeš zrychlit čtení, ale žádné nejsou už tak efektivní jak píšu ve článcích. Hlavně trénuj fixace, nevracej se v textu (regrese), snaž se potlačit vnitřní hlas (zpomaluje čtení).

   Vem si knížku a trénuj. Jezdi ukazovátkem po textu rychleji než je tvoje rychlost čtení (řádek přečteš za 10 sekund, ukazovátkem projeď řádek za 5 sekund). Ze začátku budeš mít ohromné problémy cokoliv pochopit a věř mi budeš to chtít vzdát. Ale postupem času si oči a mozek na novou rychlost čtení zvyknou. Budeš číst rychleji a s porozuměním.

   Ještě doporučím jeden web na kterém můžeš trénovat fixace. https://accelareader.com/
   Jednoduše si do editoru nakopíruješ text, který chceš číst. A poté si nastavíš jak velké fixace chceš trénovat. Začni třeba s 3 slovy najednou za 0,5 sekundy. Postupně zvyšuj počet slov.

 • Zajímavý článek,určitě se mu budu věnovat. Opravdu dobře zpracované.(Akorát bych se zaměřila na psaní čárek ve větě.Není to nějak důležité, ale člověku se to pak lépe čte.Jen takový můj nedůležitý postřeh.)

  • Šárko děkuji. I já se stále mám čemu učit, hlavně v psaní :). Na článek se hned zítra podívám a pokusím se opravit všechny chyby, které postřehnu.

 • Ďakujem za článok Honza. Bol prvý z tvojho blogu a určite nie posledný. Dnešným dňom zahajujem sebavýzvu a idem sa pustiť do niektorých z tréningov o ktorých si písal 🙂

  • Děkuji Ivane, techniky je opravdu důležité procvičovat! Jen tak se je naučíš a skutečně si zvýšiš IQ a schopnosti paměti.

 • Igor Bloshchenko
  2 roky ago

  Úžasný článek, děkuji.

 • Tahle stránka je podle mého názoru skvělá 🙂 Díky ní jsem se ve všech bodech výrazně zlepšila. Učení pro mě není už žádný problém, dokážu si zapamatovat tři stránky za pouhých 15-20 minut. Zamilovala jsem si sudoku a hlavně knihy, na kterých jsem možná i závislá 😀 Jednu dokážu přečíst (300-400 stránek) za pouhých čtyři až pět dní 🙂 velmi děkuji, moc mi ti pomohlo

  • Děkuji za pozitivní zpětnou vazbu. A těší mě, že se dokážeš vybičovat k těmto skvělým výsledkům 😀 Sám mám někdy problém se donutit číst atd… Našemu webu můžeš pomoct také tak, že ho sdílíš mezi své přátele, kteří dostanou možnost se také efektivně učit a vzdělávat. Ještě jednou díky za pozitivní a skvělou reakci.

 • Jíří Ťukal
  3 roky ago

  ahoj buzno ,

  • Nikdo tě nenutí to tady číst. Píšu hlavně pro lidi, kteří se chtějí zlepšit v učení a také se stát lepšími, úspěšnějšími lidmi. Určitě si tady počti možná najdeš nějaké užitečné rady.

 • Dobrý den, děkuji za skvělý článek.
  Celkově, Váš blog se mi moc líbí, jen tak dál. 🙂

Trackbacks & Pings

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *