Učte se jen to důležité- Využijte Paretovo pravidlo

paretův pricnip, paretovo pravidlo

Paretovo pravidlo

Věděli jste, že se nemusíte naučit všechno, abyste dostali za 1? Jste si vědomi toho, že většina informací, které se učíte ve škole jsou zbytečné? V tomto článku se dozvíte, co je to Paretovo pravidlo, naučíte se jak ho využít v praxi a zjednodušit si tak svůj studentský život.

Paretovo pravidlo

Paretův princip objevil italský ekonom Wilfredo Pareto, který studoval rozložení peněz ve společnosti. Došel k závěru, že 80 % bohatství vlastní jenom 20 % lidí, pravidlo 80/20. Zjistil, že tyto procenta se vztahuji téměř ke každé oblasti života.

 • Učení– Za 20 % času se můžete naučit 80 % informací
 • Negativní vzdělání– 80 % informací je zbytečných, jen 20 % využijete v praxi
 • Úsilí a výsledky– 20 % úsilí přináší 80 % výsledků
 • Myšlenky– stále myslíme na podobné věci
 • Slovní zásoba– během dne využíváme maximálně 700 slov, to nám stačí k běžné komunikaci s lidmi, naše slovní zásoba však činí přes 30 00 slov.
 • Peníze– neustále utrácíme většinu peněz za stejné věci. 80/20
 • Cizí jazyky– k tomu, abychom se domluvili cizím jazykem potřebujeme jen 20 % slov
 • Schopnosti– můžeme být velmi zdatní v mnoha věcech, stačí, když tomu budeme věnovat 20 % úsilí, přinese nám to 80 % výsledku

Možná Vám to připadá kruté. Je to však fakt, kterému se nemůžeme vyhnout. Někteří lidé se naučili Paretovo pravidlo naplno využívat a zjednodušili si tak svůj život. Nejen, že teď mají život jednodušší, ale i úspěšnější. Věnují svůj čas tomu, co přináší největší výsledky.  Neměli bychom mrhat časem na 80 % činností, které nám přinesou pouze 20 % výsledků. Měli bychom to otočit.

Věnujte se činnostem, které mají smysl. Rozvíjejme vztahy, které nám přinášejí 80 % radosti a stojí Vás pouze 20 % úsilí. Učte se 20 % nejlepších technik, které přinášejí nejlepší studijní výsledky. Je jen na Vás jak se k tomu postavíte, klidně se dál trapte, utápějte se v činnostech, které nepřinášejí žádné výsledky.

Jak aplikovat Paretovo pravidlo při učení

Většina z Vás se učí 80 % zbytečných informací, i když pro Váš studijní úspěch by stačilo, kdybyste se naučili 20 % podstatných informací. Musíte se naučit vybírat důležité informace, které se objeví na písemce.

Hodně často kolem sebe vidím, jak se spolužáci učí látku, která se prostě nemůže na písemce objevit. Dokážu vycítit, že takovou blbost by tam učitel určitě nedal. Poté svůj čas věnuji informacím, které mají smysl, naučím se je a ono to přináší výsledky.

Které informace jsou důležité?

 • Učitel je neustále opakuje – učitelé nejsou zas takoví záporáci jak si všichni myslíme. Velmi často nenápadně zdůrazňují důležité informace. Naznačují nám, čemu máme věnovat pozornost. Snažte se takové věci vnímat. Ptejte se: Čemu věnoval učitel velkou pozornost? Co neustále opakoval? Čemu přikládal velkou váhu? Je pravděpodobné, že se to objeví na písemce.
 • Jak vypadaly předchozí písemky? – Své učitele už znáte, víte, jak vypadají jejich písemky. Jste si vědomi toho, jak formulují otázky, co po Vás většinou chtějí. Vezměte si příklad z předchozích písemek a učte se to podstatné.
 • Co je v učebnici zvýrazněno, napsáno jiným písmem? – V učebnicích je mnoho nudného textu, který nijak nevyniká. Téměř každá učebnice má nějaké zvýrazněné části, tabulky, grafy, shrnutí, jednoduše něco, co nějakým způsobem vyniká. Indikuje to, že to jsou informace důležité.
 • Máte takový pocit. Naše pocity nás mohou často klamat. Ale i tak bychom měli intuici občas věřit. Pokud máte silný pocit, že se něco na písemce objeví, raději se to naučte. Pocity nás však mohou velmi často klamat, proto nikdy nevěřte pocitu, že se na písemce objeví úplně všechno. 🙂

Neříkám, že byste se měli naučit pouze tyto informace. Jen jsem za to, že byste jim měli věnovat nejvíce času. Rozhodně nikdy nevynechejte třeba celou jednu stránku. Pročtěte si všechno, ale při učení věnujte největší pozornost právě věcem, které jsou důležité!

Důsledkem toho se budete učit kratší dobu, ale hlavně efektivněji. Musíte si umět vybírat podstatné informace. Proces vybírání si podstatných informací je velmi efektivní technikou učení, usnadní Vám následné zapamatování.

Neberte Paretovo pravidlo doslovně. Znám lidi, kteří berou všechno doslovně. Nikdy to nedělejte s Paretovým principem. Mohlo by se to totiž nevyplatit. Určitě se někdy objeví učivo, na které se pravidlo 80/20 nebude vztahovat, prostě se budete muset naučit téměř všechno, abyste uspěli. Nebavím se tady jen o učení, ale i o jiných oblastech. Někdy nebude 20 % stačit, abyste dosáhli 80 % výsledků!

Udělejte si velký obrázek– technika, kterou musíte znát. Rady jsou ihned aplikovatelné v praxi. Zkraťte dobu strávenou učením.

Touha po dokonalosti- nejtěžších 20 %

Věřím, že mnohým z Vás 80 % informací nestačí. Je to pochopitelné. K tomu, abychom dostali za 1, potřebujeme minimálně 90 %. Vlastně je to velmi podobné, jako když se učíte na 80 %. Jen k tomu musíte přidat pár informací navíc.

Chyba nastává, když máte chorobnou touhu po dokonalosti. Je typická hlavně pro skvělé studenty, prostě se nespokojí s ničím jiným než dokonalosti. Musí se naučit informace úplně nazpaměť a na 100 %. Kdysi dávno jsem touhle touhou taky trpěl, byl jsem spokojený až tehdy, když jsem se uměl všechno naprosto dokonale. To je ovšem nemožné. Nikdy se nemůžete nic naučit na 100 %!

Přináší to sebou pouze frustraci a nespokojenost. Nikdy se nesmíte snažit naučit se něco na 100 %. Každý chce dostat jedničku, k tomu nám stačí zmiňovaných 90 %.

Navíc, posledních 20 % informací je opravdu nejtěžších na naučení. Tady Paretovo pravidlo platí: 20 % zbylých informací nám trvá 80 % času. Můžu to převést na hodiny: trvá nám 2 hodiny, než se naučíme maturitní otázku na 80 %. Abychom se ji naučili na 99 % (100 % nikdy nedosáhneme), musíme tomu učení věnovat přinejmenším dalších 8 hodin. No a to se nevyplatí, Horste!

Nesnažte se nic učit na 100 %. Dokonalost stejně není krásná, navíc stojí hodně času! 🙂 Každý musíme mít své chybičky.

Techniky, které patří k top 20 %

Jak už jste sami zjistili, Paretovo pravidlo se vztahuje i k učení. Pouze 20 % správných technik Vám přinese 80 % skvělých studijních výsledků.

Ve škole nás bohužel nikdo nikdy nenaučil jak se správně učit. Nikdo nám neřekl, kterých 20 % způsobů učení je třeba znát. I vy se můžete učit až 4krát rychleji. Učení nemusí být žádné mučení.

Právě proto jsem pro Vás napsal ebook Jak se efektivně učit nejen do školy– Krok za krokem Vám ukážu jak se učit, jedná se o unikátní tutoriál na efektivní učení :). Učení bude snadné, bude Vás bavit a navíc s ním strávíte jen zlomek času. Vyzkoušíte to?

Pamatujte!

 • Neučte se všechno – 20 % informací je většinou těch nejpodstatnějších
 • Nemrhejte časem touhou po dokonalosti – naučit se něco na 90 % nemusí být těžké. Ale hnát se za 100 % je nemožné, nemrhejte proto časem
 • Věnujte se správným technikám učení – nevyužívejte 80 % neefektivních metod učení, poznejte techniky, které opravdu fungují a zkraťte dobu strávenou studiem
Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

5 komentářů to “Učte se jen to důležité- Využijte Paretovo pravidlo

 • Kéž by to byla pravda
  8 měsíci ago

  Také jsem toto pravidlo využívala. Autor článku ale očividně nikdy nechodil na gymnázium. Tam jsou totiž učitelé velice zdatní a zvládají do písemně práce vložit 110% toho, co jsme si zapisovali. V lepším případě je to pouhých 100%. (Zmíněných 10% zobrazuje věci, které jsme si ani neříkali.)

  • Přiznávám, na gymnázium jsem nikdy nechodil. 🙂 Ale věřte mi, i já zažil písemky ze 110 %. Článek je nejvíce určen vysokoškolákům. Navíc, na některých středních se učí z knížek a to opravdu nikdy, ale nikdy nedostanete písemku úplně ze všeho! Nikdy nemusíte transkriptovat celý text.

 • Takže, z tohoto jsem si přečetl jen nadpisy a dole to „Pamatujte!“, už to dělám správně, že? 😀

Trackbacks & Pings

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *