Máte problémy se soustředěním? Pomodoro technika s nimi skoncuje!

pomodoro technika, jak se soustředit, jak se lépe soustředit, jak se koncentrovat, jak se učit

Pomodoro technika

Máte problémy se soustředěním? Nedokážete dlouho udržet pozornost? Je pro Vás typické, že se nedokážete věnovat jen jedné činnosti (učení). Podobné problémy mě velmi dlouho pronásledovaly. Na učení jsem se nedokázal vůbec soustředit, stále jsem skákal z jednoho úkolu na druhý, ale v konečném důsledku jsem vlastně nic neudělal, moje myšlenky byly během učení někde úplně jinde. Zlomilo se to až tehdy, když jsem poznal, co to je pomodoro technika. 

Pomodoro technika Vám pomůže s koncentrací a soustředěním. Je velmi jednoduchá a nevyžaduje téměř žádný trénink. Je naprosto zdarma, nikdy nikomu nemusíte nic platit.

Využívá princip rozložení si práce na menší kusy, které následně splňujete. Náš mozek není schopen udržet koncentraci déle než 35 minut, poté jednoduše otupí a pracuje jen na 50 %. Každé pomodoro trvá 25 minut, kdy pracujete na jednom úkolu, poté následuje 5minutová přestávka, po ní další 25minutové pomodoro. Skvělé je, že tato technika také využívá principy zapamatování. Tím, že si dopřáváme přestávky během učení se také zvyšuje zapamatování informací. Přečíst si o tom můžete ZDE.

Neradi čtete? Poslechněte si audio verzi článku!

V čem Vám pomodoro technika pomůže?

 • Udrží Vás koncentrované, zlepší soustředění
 • Učení bude intenzivnější
 • Začnete se učit skutečně efektivně, uvidíte výsledky.
 • Zvýšíte počet vrcholů v učení

Pomodoro technika Návod Jak na to!

V následujících odstavcích si stručně ukážeme jak na to. Dodržujte jednoduché principy a soustředění už nebude problém.

1. Plán

Už jsme si nastínili jak pomodoro technika funguje. 25 minut se bezvýhradně soustředíte na jednu činnosti. Následně si dáte 5minutovou přestávku a pokračujete dál.

Důležité je, si přesně naplánovat, čemu se vlastně budete věnovat. Kam by doplula loď bez cíle a kompasu? Přesně tak, nikde. Ani vy neuspějete v učení, pokud nebudete mít vaše pomodoro (učební interval) přesně stanovený cíl. Ještě předtím, než se pustíte do učení v intervalech, nachystejte si všechno učivo, pomůcky a „varujte“ vaše spolubydlící, že se jdete učit, ať Vás neruší.

Je nezbytné, abyste se během pomodoro intervalu věnovali jen vašemu cíli. Nemůžete přeskakovat z jednoho úkolu na druhý!

Cíle mohou být:

 • Opakování si češtiny
 • Psaní slohovky
 • Vytvoření kartiček pro opakování
 • Opakování kartiček
 • Čtení knihy

Důležité je, abyste se zaměřili na proces. Vaše cíle, by neměly být zaměřené na konkrétní výsledek, pokud provádíte pomodoro techniku. Zavažte se k tomu, že se budete nějakému procesu po dobu 25 minut maximálně věnovat. Kdybyste se zaměřili na konkrétní výsledek np. přečíst 5 stránek, mohlo by se stát, že to zvládnete rychleji, potom byste ztráceli drahocenný čas.

Plán si vytvořte předem na všechny pomodora, musíte vědět, jak čas vyplníte.

2. Pomodoro interval

Máte vyhrazený cíl, zapínáte stopky a můžete se pustit do intenzivního učení nebo jiné činnosti.

*Doporučuji používat tyhle pomodoro stopky: https://tomato-timer.com/  Aplikace Vám krásně změří délku intervalu a upozorní Vás, kdy máte končit. Změří Vám i 5minutovou přestávku.

25 minut je samo o sobě velmi krátká doba, proto se přirozeně donutíte pracovat na mnohem větší obrátky, budete pod zdravým tlakem a tím pádem zrychlíte rychlost učení. To, co byste se normálně učili hodinu, zvládnete pomocí pomodoro techniky za 25 minut. Mozek si totiž uvědomí, že mu nezbývá moc času, proto aktivuje mentální centra, která běžně nevyužíváte.

Během intervalu je nezbytně důležité věnovat se svému cíli. Věnujte se vždy jen jedné činnosti a jednomu předmětu. Rozhodně neskákejte od matiky k češtině, rozdělte si je na více pomodor. 🙂 Intervaly mohou být kratší než 25 minut, hlavně se učte různé předměty v rozdílných pomodorech. Věnujte se jen jednomu předmětu! Nechcete přeci multitaskovat.

Ještě bych dodal, že multitasking vlastně vůbec neexistuje. Nedokážete provádět více věcí na jednou. Zpomaluje to náš mozek. Pokaždé, když přepíná z jedné činnosti na druhou, musí načíst informace o dané činnosti, to mozek nesmírně zpomaluje. Nejlepší je, když je těchto načítání čím jak nejméně (žádné přepínání mezi činnostmi).

3. Přestávka

Během přestávky se nevěnujte ničemu intenzivnímu, nezískávejte nové informace.

 • Relaxujte
 • jděte se napít
 • doplňte energii vhodným ovocem
 • Protáhněte se
 • pusťte si hudbu, která Vás uklidní
 • Projděte se.

V poslední minutě přestávky si zjistěte, co budete dělat v dalším pomodoru. (Pozn. Už byste to měli mít napsané v plánu, jen si to připomeňte).

4. Další pomodoro

Tady už to znáte, hlavně se věnujte jedné činnosti.

Rekapitulace

 1. Naplánujte si, čemu se budete v následujících pomodorech věnovat.
 2. První pomodoro- 25 minut
 3. Přestávka- 5 minut
 4. Druhé pomodoro- 25 minut
 5. Přestávka- 5 minut
 6. Po čtvrtém pomodoru máte nárok na 10 minutovou přestávku. 🙂

Závěrem bych rád obhájil body z prvního pod bodu. Udrží Vás koncentrované, zlepší soustředění– pomodoro technika využívá principy o mozku, nepřetěžuje ho, intervaly trvají jen 25 minut. Nutí Vás věnovat se jen jedné činnosti.

Učení bude intenzivnější– pokud si nastavíte dobře cíle, budete nuceni stále něco dělat. Během svého pomodora se nezastavíte. Vytvoříte v mozku pocit naléhavosti, který Vás přinutí si informace zapamatovat.

Začnete se učit skutečně efektivně- pokud se naučíte nemultitaskovat, uvidíte výsledky. Mozek se musí věnovat jen jednomu předmětu najednou, poté se učí skutečně rychle. Intenzivnost učení samozřejmě také zvýší rychlost učení. 🙂

Zvýšíte počet vrcholu v učení- mozek si pamatuje nejvíce informací ze začátku a konce studia. Pokud se budete učit po kouscích, budeme mít více vrcholu v učení. Přečtěte si o tom článek, na který výše odkazuji.

Věřím, že se Vám článek líbil. Začněte používat pomodoro techniku, zlepšíte soustředění, ale i rychlost učení.

Víte, Jak funguje mozek? Že ne, sepsal jsem pro Vás kratičký ebook, který Vám pomůže využívat principy mozku ve Váš prospěch. ZDARMA ho získáte >TADY<

Foto: mlpeixoto

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

12 komentářů to “Máte problémy se soustředěním? Pomodoro technika s nimi skoncuje!

 • Tohle je super!
  Občas tu vidím pravopisnou chybku (čárky, skloňování apod.), to ale nevadí – přečíst se to dá. 😀
  Doporučil jsem tyto stránky pár kamarádům s řekněme horšími známkami. Zlepšili se do týdne a to minimálně o stupeň.
  Líbí se mi, jak svědomitě se staráš o tento web a kolik toho máš zjištěného.
  Až na výjimky (test mozkových hemisfér s tanečnicí je trochu blbost) tu se vším mohu souhlasit.
  Oceňuji snahu, píli a ten nápad.
  Přeji mnoho úspěchů.

  • Ahoj, děkuji za komentář. Kdykoliv uvidíš nějakou chybu, klidně mi napiš e-mail (info@jakserychlanaucit.cz), rád ji opravím. Jsem si vědom toho, že nejsem neomylný a samozřejmě občas něco přehlédnu, nebo se dopustím nějakého překlepu.

   Jsem moc rád, že se ti stránky líbí a pomohly i tvým kamarádům. Ten test je spíše taková zajímavost a sám už teď vím, že žádný člověk nemá vyloženě dominantní pravou nebo levou hemisféru. Je to o tom, postupně se vyvíjím a zlepšuji. 🙂

Trackbacks & Pings

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *