fbpx

Jmenuji se Honza Kohut a pomáhám lidem naplno využívat potenciálu jejich mozku s využitím vědecky ověřených metod efektivního učení a produktivity (nicméně řeším i time management, návyky, prokrastinaci nebo organizaci). 

Je mi 24 let a přes 6 let tvořím stránky jakserychlenaucit.cz, které již pomohly více než milionu studentů (tolik si přečetlo aspoň jeden článek, nebo zhlédlo video). O efektivním učení jsem měl možnost přednášet pro studenty na: ČVUT, VUT, OSU, UPOLu nebo Pedf UK a na řadě středních škol. O efektivním učení jsem mluvil i pro takové společnosti jako je Samsung nebo Microsoft.

Jsem přesvědčen, že každý se může učit rychle a efektivně. „Stačí vědět“, jak na to. Nejsme až tak moc limitováni naším nadáním nebo IQ jako spíše technikami a metodami, které používáme. Učení se je dovednost, kterou si rozhodně můžete osvojit. Naučit se, jak se správně učit.

Můžete mě kontaktovat na: honza@jakserychlenaucit.cz

Pohádka o tom, jak Honza k metodám efektivního učení přišel…

Bylo nebylo království za sedmero horami, kde mladého Honzu obdarovala kouzelná víla schopností rychlého a efektivního učení. Ne, dělám si srandu, takhle to vážně nebylo. Vlastně jsem žádný talent nikdy nebyl.

Na základní škole jsem patřil k průměrným, ne-li podprůměrným studentům. Na vysvědčení jsem dostával z jazyků a matiky trojky. Svou první trojku na vysvědčení jsem dostal snad už v 3. třídě.

Učení mě vůbec nebavilo, mnohem raději jsem běhal venku nebo se díval na televizi. Když už jsem se náhodou donutil učit, neudržel jsem na dlouho pozornost. K tomu všemu mi šlo učení poměrně pomalu, nevěděl jsem jak na to.

Jednoho dne jsem si uvědomil, že v ničem nevynikám. Všechno mi šlo tak nějak napůl, nebyl jsem skvělý ve škole, nešel mi sport, nebyl jsem ten nejvtipnější ani nejhezčí. To mě celkem štvalo. Když je vám 14 let, začínáte přemýšlet o své budoucnosti, ale hlavně o tom, jak zaujmout holky.

A já měl pocit, že nám nic, čím zaujmout.

Jak to začalo?

Tak mě tehdy nenapadlo nic blbějšího než začít kouzlit. Říkal jsem si, že budu alespoň v něčem vynikat. K Vánocům jsem si přál knížku Magie a manipulace mysli britského mentalisty a kouzelníka Derrena Browna.

Do knihy jsem se hned začetl. Ale více než triky mě zaujala kapitola o paměti, a to odstartovalo mojí vášeň. Od té doby jsem pamětí a metodami efektivního učení posedlý. A postupně se to začalo pozitivně projevovat na mých výsledcích ve škole.

Já průměrný student, který nikdy neměl rád čtení, jsem si kupoval knížky o učení, produktivitě, psychologii… Později na střední škole, když jsem už uměl lépe anglicky, jsem se dostal k volně dostupným vědeckým studiím. Absolvoval jsem zahraniční kurzy a dodnes mě baví se o efektivním učení dozvídat nové věci.

Ve škole mi to začalo jít, já průměrný student, měl zničehonic skvělé známky. I když jsem učením trávil minimum času. Živě si pamatuju, jak se mě učitele překvapeně ptali: „Honzo, co se s tebou stalo, začali tě doma mlátit? Co se stalo, že se najednou tak dobře učíš?“

Maturitu jsem zvládl se samými jedničkami, aniž bych se musel dlouze učit. Na vysoké se mi daří také velmi dobře, a to hlavně zásluhou efektivním metod učení (svou roli hraje také disciplína, organizovanost, produktivita a time management). 

Jak se vám daří ve škole, nezáleží až tak moc na vaší inteligenci, času stráveném učením, úsilí nebo dosavadních výsledcích. Především jde to, jak umíte využívat svůj mozek. Učte se neefektivně a budete muset vynaložit spousty úsilí a času, abyste něco dostali do paměti. Učte se efektivně a naleze vám to do paměti velmi snadno.

To je hlavní myšlenka mého příběhu! Většina studentů používá špatné metody, proto se jim nedostává žádoucích výsledků. Nevyužívají svůj mozek tak dobře, jak by mohli. Co je nejhorší, spousta neefektivních metod vás klame (tzn. máte pocit, že to funguje a pomáhá, ale ve skutečnosti tomu tak není). Každý student se může efektivně a rychle učit. Stačí začít používat správné postupy! Dělat jinými slovy to, co má vaše hlava ráda.

Téma efektivního učení a produktivity mě nesmírně baví a jako student cítím jakousi povinnost předávat znalosti z oblasti efektivního učení dál. Přeju si, abyste dokázali také svůj potenciál naplno využít. 

Jak vzniklo JakseRychleNaucit.cz a jakých zásad se držím?

Ano, za blogem, stojí tento „intelektuál“.

Web je mezi studenty poměrně oblíbený, vždyť ho navštívilo už přes milion lidí.

Stránky vznikly ve 3. ročníku na střední škole. A musím říct, že to byla vůbec ta nejlepší věc, kterou jsem mohl udělat. Právě díky webu a pravidelnému psaní článků a později také e-knihy, jsem se nutil neustále vzdělávat v oblasti efektivního učení, produktivity a osobního růstu (a to dělám dodnes).

V třeťáku jsem byl inspirován mnoha blogery, nechtěl jsem jenom sedět na zadku, ale taky něco dělat. Nejprve jsem nevěděl, o čem bych mohl psát, ale pak mi to docvaklo… Přiznávám, že první články byly hrozné, ale zlepšoval jsem se a dneska se to už možná dá číst.

V roce 2018 jsem začal točit také videa na YT.

Články a videa jsou super, ale nedokáží pokrýt všechno, právě proto jsem napsal i několik e-knih a vytvořil online kurzy. V e-knihách nebo v kurzech jdu mnohem více do hloubky, provedu vás celým procesem od prvního až do posledního kroku a sdílím s vámi tipy, které jinde nenajdete. Více o mých placených produktech napíšu ještě níže.

Při tvorbě obsahu se držím 3 důležitých zásad a hodnot.

Zásady mojí tvorby:

  • Vědecky ověřené principy – v článcích, videích a placených produktech zásadně nevycházím jenom ze svých zkušeností, ale především z odborných zdrojů! Chci, aby vám rady doopravdy pomáhaly. Pokud je rada vědecky ověřena, s velkou pravděpodobností vám pomůže. Opravdu tady nečekejte rady ve stylu: jedna paní povídala nebo tohle dělám já, funguje to, i když nevím proč.
    • Zároveň mám většinu metod vyzkoušených v praxi! 
  • Polopatické vysvětlování – složité principy se snažím vysvětlovat jednoduše, aby je kdokoliv pochopil a mohl ihned použít. Nečekejte odborný žargón a super složité definice.
  • Hloubka v placených produktech – nepochopte mě špatně, v článcích i videích zdarma s vámi sdílím spoustu, opravdu spoustu užitečných informací a rad (přesvědčte se v článcích a videích), ale do skutečné hloubky jdu až ve svých placených produktech. Rady spojuji dohromady v jeden ucelený celek. Sdílím s vámi tipy, které na blogu nenajdete. Krok za krokem vysvětluji, jak na to.

Proč si koupit placené produkty?

Rozhodně se svým blogem nejdu přes mrtvoly s cílem maximálního výdělku, především se snažím pomoct a při tom si i vydělat. Moje filozofie je asi taková: dát vám spoustu know-how zcela zdarma, tím vám dokázat, že můj obsah je kvalitní, užitečný a skutečně pomáhá. A když si tohle ověříte, tak si něco koupíte, abyste získali přístup k uceleným návodům (dodnes nevím, jestli je to nejrozumnější strategie).

Obsah kurzů nebo e-knih jde více do hloubky, sdílím s vámi tipy, o kterých jinde nepíšu nebo nemluvím. Ale co je podle mě nejdůležitější, spojuji všechny poznatky z oblasti efektivního učení, produktivity, plánování dohromady v jednom uceleném návodu. Budete přesně vědět, co a jak dělat, abyste co nejlépe využili svůj potenciál.

Asi jste slyšeli o tzv. synergickém efektu. Pokud ne, tak wikipedie ho definuje nějak takhle: výsledný účinek současně působících složek je větší než souhrn účinků jednotlivých složek. 

Jinými slovy 1+1 je více než 2. 

Online kurzy podle mě tuhle definici splňují. Když jsou všechny rady a metody spojené v jednom logickém celku pohromadě, má to daleko větší efekt, než když využíváte nějaké jednotlivé tipy, které posbíráte v článcích a videích.

Studujete na vysoké? Tak to se musíte zapojit do online kurzu Jak udělat každou zkoušku, ve kterém se dozvíte, jak se rychle a efektivně učit podle vědecky ověřených principů. Také se dozvíte, jak se lépe soustředit, dělat si lepší výpisky, bojovat se stresem, plánovat si svůj čas a mnoho dalšího.

V kurzu zjistíte, jak se dokonale připravit k maturitě a zaručeně uspět. Naučíte se především to, jak se efektivně učit a daleko lépe se na učení soustředit, jak porazit prokrastinaci a jakým způsobem se vypořádat s velkým množstvím učiva. Celý kurz obsahuje 13 lekcí, 3 video lekce a 13 myšlenkových map.

E-kniha pro všechny, kteří se zajímají o metody rychlého a efektivního učení. Po jejím přečtení budete umět používat nejúčinnější techniky a metody. Píšu v ní také o time managementu nebo rychlém čtení.

Kde jste mě mohli vidět?

Kontakt

e-mail: honza@jakserychlenaucit.cz