fbpx

Jak být šťastný – 2minutový návyk pro štěstí v životě

V článku se s vámi podělím o velmi jednoduchý vědecky ověřený tip, jak být šťastný, zdravější, mít lepší očekávání ohledně budoucnosti, a také budete následkem toho více cvičit. A co je nejlepší, zabere vám to jenom 2 minutky denně.

Jinak já jsem Honza Kohut a tady na stránkách jakserychlenaucit.cz píšu především o efektivním učení a produktivitě. Jestliže vás tato témata zajímají, navštivte tuto stránku, na které najdete přehled nejlepších článků a videí.

*Video a článek o tom, jak být šťastný mají identický obsah. Záleží, jaký typ obsahuje preferujete.

Jak být šťastný – jednoduchý tip

Tím tipem je vděčnost. Na konci každého dne na papír nebo do nějakého dokumentu napište 3-5 věcí, za které jste vděční. Vyhraďte si chvilku, kdy si všimnete a oceníte to pozitivní, čeho se vám v životě dostává. Myšlenky nenechte jenom v hlavě, je důležité, abyste je napsali, v mysli to nestačí. Mohou to být velké věci, ale i úplné prkotiny. Můžete napsat dlouhou větu, ale i jedno nebo dvě slova. Klíčové je, že se na chvilku zastavíte s cílem si připomenout ty hezké aspekty vašeho života. Mozek tak trénujete k větší spokojenosti.

Studie, na které odkazuji v popisku videa, potvrzují, že pozitivní efekty sepisování vděčností přetrvávají i několik týdnů. Když se nad tím zamyslíte, je to až neuvěřitelné: někdo si píše a rozjímá o tom, za co je vděčný a i po třech měsících, kdy to už přestal dělat, by byl šťastnější než někdo, kdo to nikdy ani nezkusil.

Vděčnosti si už nějakou dobu pravidelně píšu. Všiml jsem si, že se teď více vědomě snažím dělat v průběhu dne něco, za co můžu být vděčný. I když se necítím dobře, stejně udělám něco pozitivního, produktivního nebo statečného, jelikož vím, že na konci dne budu něco psát do svého deníčku, a rozhodně tam nechci mít prázdné pole nebo úplně nudné věci jako třeba jedl jsem banán, který nebyl shnilý nebo nevytočil jsem se, když jsem si oblékl ponožky naruby.

Temná stránka vděčností

Ale! Úplně všechno má dvě strany mince. Ta vděčnost je taková nevděčná. Nechte mě to vysvětlit. S největší pravděpodobností si po týdnu ani po dvou nevšimnete, že jste výrazně šťastnější, a to vás může demotivovat od pravidelného zaznamenávání. V tu chvíli si musíte připomenout, že štěstí je jako strom, s pomocí vděčností sice roste, ale pomalinku a postupně. Náš negativní mozek tohle snadno přehlédnete. Nicméně po pár měsících už ten efekt pocítíte znatelně. Proto vydržte. Je to stejné jako s tím stromem, ze dne na den si nevšimnete růstu, připadá vám stejný, ale když se na něj přijdete podívat po pár měsících nebo dokonce letech, je mnohem vyšší. Vděčnost vás pomyslně přepne na světlejší stranu, odpoutá vás od toxických negativních myšlenek a přemítání o minulosti.

Další článek o denících vděčnosti.

Zkuste i tohle

Ještě silnější dopad na štěstí mají tzv. dopisy vděčnosti. Zamyslete se nad tím, kdo pro vás hodně znamená, kdo toho pro vás hodně udělal a napište mu/jí dopis, který bude mít aspoň 300 slov. V dopise vysvětlete, proč je pro vás ten člověk důležitý, co pro vás znamená, jak ovlivnil váš život a za co všechno jste mu/jí vděční. Následně si s daným člověkem dohodněte schůzku, ale o dopisu vděčnosti ještě nemluvte. Když se potkáte, tak bez zdlouhavého vysvětlování, dopis prostě nahlas přečtěte a raději si sebou vezměte kapesníky, zřejmě budou potřeba. Dopis vděčnosti je zřejmě jeden z nejsilnějších nástrojů, jak významně pozvednout štěstí sebe, ale i druhých. Z výzkumů vychází, že i po třech měsících jste díky tomu šťastnější.

jak být šťastný

Přiznám se vám, že sám jsem ještě nenašel odvahu k tomu dopis vděčnosti přečíst, tak do toho pojďme společně. První kroky jsou snadné, vyberte osobu, která pro vás hodně znamená, napište pro ní dopis, a pak to těžší domluvme schůzku, vytáhněme dopis a bez jakýchkoliv obhajob a vysvětlení ho přečtěme.

Než článek o tom, jak být šťastný zavřete, naplánujte si konkrétní akce: v průběhu následujícího týdne si piště na konci každého dne 3-5 věcí, za které jste vděční. Ideálně na postel si položte nějaký sešit nebo notes, do kterého budete psát. Na tenhle prospěšný návyk vám pomůže nezapomenout budík, nastavte si ho na dobu, kdy máte pravidelně pár minut času. A pokud chcete posunout nějaký váš vztah na vyšší level a k tomu nakopnout vaše i jejich štěstí, sepište a přečtěte dopis vděčnosti. Do komentářů mi pak napište, jak to šlo. Moc se těším na vaše historky. Jsem si jistý, že nebudete litovat, jen překonejte strach z jakési trapnosti nebo nepochopení z druhé strany, slibuji, že i já se o to konečně pokusím. Bude to stát za to.

Tohle by bylo z článku o krátkém návyku pro větší štěstí v životě všechno. Pokud vás zajímá tématika efektivního učení a produktivity, určitě mrkněte na moje videa nebo články nebo se zapojte do kurzů, ve kterých jdu ve svých tipech a doporučeních do mnohem větších hloubek a podrobností. Budu se na vás těšit u nějakého dalšího článku, ahoj!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *