Jak používat AI při psaní diplomky, bakalářky? 5 nejlepších nástrojů!
Rok 2022 znamenal začátek velké revoluce. Společnost OpenAI pustila do světa jazykový model GPT-3,5, který měl primárně pomoct znalostním pracovníkům zvýšit produktivitu a podpořit jejich kreativitu. Avšak velmi rychle si i studenti všimli, že jim AI dokáže ušetřit spoustu času a starostí. Ale největším problémem je, že většina studentů neumí s AI správně a efektivně pracovat, a tudíž nejsou výsledky dostatečně kvalitní, aby se daly publikovat. Mým úkolem je vás v článku naučit, jak používat AI při psaní diplomky, bakalářky správně.
Bude to trochu netradiční, na rozdíl od ostatních nebudu řešit hlavně ChatGPT, ale především jiné nástroje AI, které podle mě často ukrývají větší potenciál, přestože je používá jenom hrstka lidí. Díky nástrojům, o kterých se dozvíte, si zvládnete najít zdroje, zpracovat literaturu, citovat, a dokonce napsat velmi kvalitní odborné texty.
Tohle není můj jediný článek o tom, jak používat AI při psaní diplomky/bakalářky. Rozhodně vám doporučuji i tento obsah:
- Jak psát s AI diplomku/bakalářku – v článku se naučíte, jak psát s umělou inteligenci kvalitní texty. Také se podíváme na parafrázování a editování.
- Plagiátorství? Jak se nenechat chytit při použití AI – většina studentů, kteří používají AI mají strach z toho, že bude jejich práce označena za plagiát či podvod. V článku vysvětlím, jak s AI pracovat chytře.
- 7 nástrojů AI pro studenty – už to není jenom ChatGPT, v Youtube videu mluvím o zajímavých AI nástrojích nejen při psaní.
- Nejvíce pak doporučuju 45 minut dlouhý webinář, na kterém vás učím, jak využívat AI při psaní diplomky/bakalářky – webinář je zdarma, stačí vyplnit e-mail.
Dost bylo proma mého obsahu, pojďme si říct o těch nejlepších nástrojích, které byste rozhodně měli používat při psaní vaší závěrečné práce, abyste šetřili časem a nakonec vyprodukovali i kvalitnější práci.
Jak používat AI při psaní diplomky/bakalářky? – Nestačí jeden nástroj
Všechny níže zmíněné nástroje jsou v základní verzi zdarma. Pokud nejste akademici a píšete pouze jednu jedinou práci, většinou vám verze zdarma vystačí.
1. Elicit – jak vyhledat zdroje pomocí AI
Když jsem v roce 2020 psal svou bakalářskou práci, měl jsem ohromný problém začít. Nebylo to tím, že bych neuměl psát, už tehdy jsem publikoval přes 100 článků. Měl jsem obrovský problém najít vhodné odborné zdroje, ze kterých vycházet. Kdybych měl tenkrát Elicit, byly by moje problémy s rešerší zdrojů na pár kliknutí vyřešené.
Po přihlášení na stránkách Elicit uvidíte vyhledávací okno. Když do něj napíšete svůj dotaz (popřípadě výzkumnou otázku), získáte odpověď na tuto otázku vycházející ze 4 odborných článků. Kromě toho získáte také odkazy na tyto zdroje a seznam dalších relevantních zdrojů, které vám pomohou otázku zodpovědět.
Například já bych tenkrát při psaní bakalářské práce zadal dotaz: Jak se liší vzdělávání a rozvoj?
Načež bych dostal seznam zdrojů, ve kterých bych odpověď na tuto otázku našel. Napsal bych: Co je to lidský kapitál? A výsledkem by byl seznam odborných textů, které tento pojem definují.
Elicit nabízí několik funkcí navíc, které rešerši ještě více zefektivní. Například si můžete pro každý zdroj přečíst abstrakt anebo si nechat vygenerovat podrobné shrnutí. Různě výsledky filtrovat (podle času, počtu citací apod.). Získat informace o financování studie, limitacích a omezeních a je toho ještě mnohem více.
Hledání zdrojů s Elicit je mnohem zábavnější a jednodušší než například s Google Scholar, který se k tomu běžně používá. Na druhou stranu občas umělá inteligence doporučí zdroj, který není vhodný. Buď se jedná o příliš specifické studie, anebo naprosté nesmysly z jiných oborů, které však mají v názvu jedno z klíčových slov.
2. Consensus – odpovědi na vaše otázky podpořené studiemi
Snad kromě milostných vztahů je vždy nasnadě mít něco v záloze. Když jdete na zkoušku, taky si neberete jednu tužku, když začínáte s novým velkolepým projektem, máte většinou plán B. A právě nástroj Consensus vnímám jako takového náhradu, pomocníka k Elicit.
Consesus je platforma, stejně jako Elicit, navržená na poskytování odpovědí na vaše otázky, které jsou navíc podpořené vědeckými studiemi. AI consensu prochází databází Semantic Scholar obsahující přes 200 milionů vědeckých článků, aby našla v názvech, abstraktech a někdy i kompletních textech ty nejkvalitnější zdroje pro vaši práci.
Tvůrci k hledání doporučují:
- Jednoslovné vyhledávací dotazy: například rakovina, jablka – používejte, když si chcete udělat základní přehled o daném oboru a najít nejobecnější zdroje.
- Otázky, na které se očekává odpověď ano nebo ne: Například: Pomáhá kreatin s růstem svalů? – ideální pro vyhledávání podrobnějších zdrojů.
- Vztahy mezi koncepty: například: Magnézium a spánek, Jak migrace ovlivňuje HDP ekonomik? Shrň plus a mínusy – dobré pro hlubší pochopení problematiky.
Z osobní zkušenosti mi vychází, že relevantnější zdroje poskytuje Elicit, ale samozřejmě není to pravidlem. Myslím si, že dost záleží na oboru, v jakém zdroje hledáte. Největší výhodu Consensu spatřuji v tom, že se nemusíte ani registrovat. O vyplnění e-mailu vás požádají až po odeslání několika dotazů.
Samozřejmostí je i u tohoto nástroje poskytnutí tzv. rychlé odpovědi na váš dotaz, tj. shrnutí vycházející z více zdrojů, výcucy toho nejpodstatnějšího z uvedených odborných článků či knih a odkazy na celé zdroje.
3. Humata – jak zpracovat literaturu
Najít zdroje je jedna věc, přečíst, pochopit, integrovat a syntetizovat informace z různých zdrojů je věc druhá. Dneska je to však díky nástroji Humata o to jednodušší.
Humata je nástroj AI, který umí přečíst obsah pdf dokumentu a perfektně se ho naučit. A tak například dokáže:
- Poskytnout velmi podrobné shrnutí zdroje.
- Odpovědět na vaše specifické otázky týkající se dané problematiky.
- Vysvětlit pro vás matoucí pasáže.
- Uvést příklady, které vám to pomohou pochopit.
Humata nesmírně zrychlí proces zpracování zdrojů. Podrobné shrnutí vám pomůže si vyhodnotit, jestli se vám vůbec vyplatí číst zdroj celý. Pokud usoudíte, že ano, Humata vám sepíše ještě podrobnější shrnutí pro každou dílčí část, když si o to požádáte. Urychlí vaše učení a integrování nových vědomostí tím, že se nikdy u ničeho na moc dlouho nezaseknete, protože všechny vaše otazníky AI zodpoví, případně to vysvětlí. A nakonec umělá inteligence pomůže vědomosti z jednoho zdroje propojit s dalšími.
4. ChatGPT – nejkomplexnější pomocník
Pokud máte používat jenom jednu jedinou umělou inteligenci, bude to stále ChatGPT. Od léta roku 2024 je navíc zcela zdarma k dispozici jazykový model GPT-4o, který se svým IQ vyrovná Einsteinovi. Hlavní výhodou této verze je, že výstupy budou mnohem kvalitnější než od verze GPT-3,5, která byla ve verzi zdarma dostupná donedávna. Oceníte rovněž „multimodalitu“, tzn. ChatGPT umí generovat obrázky, číst obsah obrázků (například můžete z fotek získat přepis textů), nahrávat soubory (datová analýza, další doučování AI, shrnutí pdf dokumentů).
K dispozici jsou vám rovněž Model GPT. O co jde? Model GPT vnímejte jako rozšíření běžného ChatGPT o další funkce. Jedním z modelů je například Consensus, o kterém jsem psal výše. V ChatGPT se Consensus liší tím, že nemusíte chodit přímo na web Consensu, ale rovnou v ChatGPT můžete získávat odpovědi na vaše otázky a odkazy na odborné zdroje. Dalším užitečným modelem GPT je například Wolfram, který je vynikající v přírodních vědách. S podrobným postupem vám vypočítá téměř jakýkoliv příklad. Jiné modely GPT zase umí udělat shrnutí z pdf dokumentů a poskytnout vám odpovědi na vaše otázky, které se týkají daného dokumentu.
Proč jsem doporučoval samostatné nástroje, když to umí modely GPT?
- Ve verzi zdarma velmi rychle vyčerpáte limit odpovědí AI za stanovený čas. Je tedy dobré znát i specializované nástroje, abyste nemuseli čekat.
- Lepší je většinou používat specializovaný nástroj než pouhý model GPT. Proč? Na vlastní platformě mají programátoři možnost si s nástrojem více vyhrát, dodat mu další funkce, zpříjemnit jeho používání. Výsledky i celkový uživatelský zážitek by tak měl být lepší právě přímo ve specializovaných nástrojích.
Nejdůležitější možnosti využití ChatGPT
Nejlákavější možnost pak vidím ve vytvoření si svého vlastního modelu GPT pro psaní závěrečné práce. Model si vytrénujete na relevantních datech, zadáte mu specifické instrukce a pak už jen pozorujete, jak se vám generují kvalitní texty. O tom, jak si vytvořit svůj vlastní model GPT pro psaní vašeho témata, mám video v kurzu Jak si usnadnit psaní diplomky, bakalářky s AI.
Ze všeho nejvíce budete ChatGPT používat pro psaní textů, a možná ještě četněji jej využijete pro přepisování a parafrázování. Sám jsem psal bakalářku na téma, které přede mnou zpracovala už spousta studentů. Kdybych měl tehdy ChatGPT, jen bych si kopíroval některé pasáže z bakalářek starších studentů, z učebnice a nechal si je formulovat jinými slovy.
Abyste však získali kvalitní texty a parafráze, musíte správně zapisovat prompty. Pokud píšete prompty „klasiky“: „Napiš mi část diplomky“, „Přepiš tenhle text jinými slovy“, texty, které od AI získáte budou obecné a často dost špatné. Až když budete promptovat efektivně (prompt = úkol, dotaz pro umělou inteligenci), texty získají kvalitu a originalitu. Nejjednodušší metodika, která vám s tím pomůže se jmenuje RISEN. Jak konkrétně tuhle metodiku pro zapisování promptů používat, se dozvíte na mém webináři: Ušetři čas a nervy při psaní, kde mimo jiné rovněž popisuju, jak používat AI při psaní diplomky, bakalářky i v dalších fázích psaní.
5. SciSpace – najde zdroje a taky je zpracuje
To nejlepší na konec. SciSpace v sobě spojuje funkce Elicitu, Consensu i Humaty, a navíc přidává i další velmi užitečné funkce pro každého, kdo píše bakalářskou nebo diplomovou práci.
Tvůrci nástroje o sobě tvrdí, že jejich misí je usnadnit vědecké průlomy. Vy však nemusíte být vědci, abyste mohli z jejich komplexního nástroje snášet ovoce v podobě ušetřeného času a starostí.
Co všechno SciSpace umí?
- Hledání zdrojů – velmi podobné Elicitu a Consensu, napíšu dotaz či klíčové slovo, výsledkem mi je seznam literatury. I SciSpace je napojený na databázi Semantic Scholar s více než 200 miliony článků. Benefitem je, že máte rovnou přehled o souvisejících relevantních zdrojích.
- Tvorba literárních přehledů: na pár kliknutí získáte přehled, které shrnuje a analyzuje nejnovější výzkumy v dané oblasti.
- Pochopení zdrojů – SciSpace se to snaží posunout na vyšší level, nejenom že zdroje zde najdete, rovnou v tomto nástroji je i pochopíte. Díky tomu, že získáte velmi podrobná shrnutí, odpovědi na vaše otázky či vysvětlení složitých částí stejně jako v případě Humaty. Výhodou je, že články velmi často nemusíte ani stahovat a pracně je zde nahrávat, stačí je pouze rozkliknout, protože SciSpace je napojen na více než 50 milionů PDF dokumentů s vědeckými studiemi.
Platforma umožňuje detailní analýzu a porovnávání vědeckých článků, což výzkumníkům pomáhá identifikovat klíčové poznatky a trendy v jejich oboru. - Citování – Když jste zdroje našli, pochopili a propojili s dalšími vědomostmi, můžete si rovnou pod jednou střechou nechat vygenerovat citaci. Máte na výběr z více než 2500 citačních stylů.
- AI detektor – abyste si ověřili, že vaše práce nebude považovaná za žádných okolností za plagiát či podvod.
Pakliže píšete v angličtině, můžete využít i jejich nástroje pro parafrázování.
V čem se AI nástroje liší od ChatGPT?
Dá se říct, že všechny nástroje z článku pracují s jazykovým modelem GPT-4 (případně 3,5), na kterém funguje také ChatGPT. Hlavní odlišnosti a také benefitem je, že specializované nástroje jazykový model vyladí přímo pro účely psaní akademických textů. Některé nástroje dokonce jazykový model dotrénovávají na specifických informacích a napojují je na obrovská množství dat, která nejsou v běžném ChatGPT k dispozici.
Už jsem zde psal, že kvalita výstupů z ChatGPT záleží ve velké míře na tom, jak umíte zapisovat prompty. Pokud jsou prompty obyčejné či špatné, budou i výsledky velmi, velmi průměrné a obecné. Tvůrci specializovaných aplikací ve své podstatě dělají to, že nad jazykový model GPT-4 postaví velmi kvalitní prompty a databáze informací, které zvyšují pravděpodobnost kvalitních výsledků.
A to je ono! Napište mi do komentáře, jestli vás téma zajímá a přejete si další článek ze série, jak používat AI při psaní diplomky, bakalářky. Na co bych se měl tentokrát více zaměřit? Psaní, parafrázování s AI? Vyhledávání zdrojů do hloubky? Nějaký konkrétní nástroj od A do Z?
Pro mnohem podrobnější návody na AI, zhlédněte můj webinář zdarma: Ušetři čas a nervy při psaní s AI!