fbpx

Jak se soustředit na učení

Mnozí z vás se chtějí učit efektivně, ale brání vám v tom jedna vcelku důležitá věc: Nedokážete se během učení soustředit. Asi by se vám hodil návod, ve kterém se dozvíte, jak se soustředit na učení a odolat pokušení být vyrušen.

*Video a článek mají zcela rozdílný obsah, avšak pár myšlenek se opakuje. Doporučuji nejdříve zhlédnout video, je novější než článek a tudíž obsahově o něco lepší. Za 3 roky jsem se toho hodně naučil.

Článek jsem nenapsal pouze pro studenty, ač mám k téhle skupině nejblíže (Sám jsem také student). Užitečné rady a tipy si z něj odnesou všichni, kteří se potřebují lépe soustředit na práci, podnikání nebo vlastní samostudium. Soustředěná práce je neskutečně cennou komoditou, jelikož vytváří výjimečně kvalitní výsledky.

Můžete znát stovky skvělých technik efektivního učení, ale jsou vám k ničemu, pokud se nedokážete soustředit na učení déle než pár minut.

Dost bylo zbytečných keců, přesuňme se k praktickým tipům, jak se lépe soustředit na učení. Tipy, o kterých vám řeknu nestojí mnoho úsilí, ale jsou nesmírně efektivní.

Jak se soustředit?!

jak se soustředit během učení, jak se soustředit na učení

jak se soustředit na učení

Odstraňte všechny rušivé elementy

Nejlépe se učíme, když nás nic neruší a můžeme se do toho plně ponořit bez jakýchkoliv vyrušení. Když říkám nic, tak opravdu myslím nic.

Snad nejdůležitější v dnešní době je, abyste si během učení vypnuli Facebook (Messenger) a další aplikace sociálních sítí. FB a mobilní telefon vás během učení nesmírně vyrušují, i když si to sami neuvědomujete. Následkem toho se učíte pomaleji, než byste byli v ideálním případě schopni. Náš mozek potřebuje pár minut nerušeného soustředění, aby se dostal do stavu, kdy se učí nejlépe a nejefektivněji. Tomuto stavu se říká flow. Jakmile se na něj dostanete, všechno jde rázem rychleji a lépe. Sami jste to možná při učení nikdy nezažili, protože jste se nechávali celý život vyrušovat.

Myslím, že není žádný problém vydržet hodinku, dvě bez sociálních sítí. Přátele a drby vám určitě neutečou. Navíc, když se učíte a přitom si píšete na Fb, nikdy nemáte ani z jedné činnosti dostatečnou radost. Nejprve se věnujte učení, potom sociálním sítím a vyrušením. Všechno stihnete rychleji a lépe. Jo, ani ty zprávy na fb nejsou taková zábava, když se musíte pořád koukat do učebnice.

Skvělým trikem může být režim letadlo, přepněte si do něj mobil již několik minut předtím, než se hodláte učit. Jakmile je mobil v tomto režimu, nikdo nemá šanci vás vyrušit a zpomalit tak vaše učení. Pokud se učíte na počítači, vyhraďte si pro učení jeden speciální prohlížeč, například Internet explorer, Safari. Jakmile prohlížeč otevřete, budete zavázáni k tomu, abyste dělali věci související pouze se školou, učením. Mozzilu, Chrome si nechte na zábavu a ostatní věci.

Jaký vliv má multitasking (dělání více věcí naráz, vyrušování se během učení) na váš mozek se dozvíte v článku: Multitasking a jeho vliv na produktivitu!

V nepořádku se nikdy nebudete dokonale soustředit

V podobném nepořádku opravdu nemáte šanci se dokonale soustředit.

Našemu soustředění škodí i nepořádek. Naše mysl pracuje nejlépe, když má před sebou čistý stůl, nepořádek ji vyrušuje. Pro naši produktivitu a efektivitu je nezbytné, aby se mozek koncentroval pouze na jednu věc (učení, práce). Mysl si můžeme představit jako malé nezbedné, hyperaktivní dítě, které skáče od jedné hračky ke druhé, ale my potřebujeme, aby si hrálo pouze s jednou. Protože, když si hraje jenom s jednou hračkou, dokáže skvěle věci (třeba triky s jojem). Aby si dítě (náš mozek) hrálo pouze s jednou hráčkou, docílíme jedině tak, že mu dáme pouze jednu hračku. V našem případě necháme na stole jenom učivo. A všechny ostatní věci uklidíme nebo schováme.

Před učením si udělejte na stole pořádek a všechny zbytečnosti vyhoďte nebo ukliďte! Tím připravíte mozek na skvělé věci (Ne, triky s jojem se nenaučíte), látku do školy se naučíte rychleji než kdy předtím. Kromě toho dostanete mozek rychleji do stavu flow. Ze svého zorného pole odstraňte věci, které vás mohou odlákat od učení, například se může jednat o obaly her, zajímavé knihy, které zrovna čtete, časopisy, sportovní náčiní apod..

Mezi další rušivé elementy patří hudba. Všichni hudbu milujeme, ale někdy je potřeba ji prostě vynechat. Mozek se dokážete soustředit pouze na jednu věc. Pokud musí skákat pendlovat mezi dvěma činnostmi (poslouchání hudby a učení se), zpomaluje a unavuje ho to. S hudbou je to hodně individuální, někomu vadí více, někomu můžu dokonce pomoct se lépe soustředit. Základní rada zní, abyste k učení nikdy neposlouchali normální písničky. Když už to bez hudby nezvládáte, pouštějte si klasickou barokní hudbu.

Napsal jsem o tom celý článek: Hudba k učení aneb vliv hudby na učení.

Soustředění není věčné – dávejte si přestávky

O přestávkách a jejich vlivech na produktivitu a soustředění jsem sepsal celkem rozsáhlý článek, pokud vás to zajímá, určitě si ho přečtěte.

Článek zde: Jak se efektivně učit přestávky

Základní pravidlo

Článek výše si nemusíte číst, jeho základní myšlenku shrnu i tady. Naše mysl není schopna se intenzivně koncentrovat po dlouhou dobu. Po 45 minutách učení vyčerpáme kognitivní zdroje a nejsme schopni přijímat nové informace efektivně. Soustředění i rychlost učení vám poděkuje, pokud si budete od učení dávat krátké přestávky. Učte se maximálně 45 minut v kuse, poté si krátce odpočiňte 5-15 minut, až pak se můžete znovu pustit do učení.

Během přestávek se nevěnujte “intenzivním činnostem”. Tzn. silové cvičení a moc zábavné činnosti, které by vás mohly odradit od dalšího učení (např. počítačové hry, internet, sociální sítě). Během přestávky se proto raději projděte, protáhněte se, něco si snězte, napijte se atd…

Jak trénovat koncentraci a obnovit zdroj pozornosti se dozvíte v jednom z mých článků.

Motivujte se

Abyste se vůbec mohli na učení soustředit, nejdříve se k němu musíte motivovat. A pokud nemáte motivaci a přinutíte se učit, není divu, že pořád hledáte vyrušení.

Jak se donutit a motivovat učit?

Někteří z vás možná nemají problém s tím, jak se soustředit na učení, ale mají úplně jiný problém. Nedokáží se donutit učit, jelikož nemáte žádnou motivaci. Proto přikládám pár tipů.

 • Nepřemýšlejte o písemce, zkoušce, kterou máte psát jako o životní události, na které závisí celý život. Nic si z toho nedělejte. Ptejte se: Co nejhoršího se může stát? Velmi často prokrastinujeme právě proto, že se bojíme, že nebudeme dokonalí. Dovolte si být nedokonalí, neočekávejte od sebe zázraky!
 • Dejte si cíl, klidně může být nerealistický. Tlačte sami sebe k lepšímu výkonu, lepším než si myslíte, že můžete dosáhnout, třeba překvapíte sami sebe. Možná vám připadá,, že si první dva body odporují. Máte pravdu. Záleží totiž na osobnosti člověka, někdo potřebuje vysoké cíle a být přehnaně ambiciozní. Někdo zase potřebuje trošku uklidnit a říct si, že nemusí být dokonalý. Vyberte si možnost, která sedí vám.
 • Motivujte sami sebe nějakou odměnou. K tomuhle potřebujete trochu té osobní disciplíny. Stačí i malé odměny, třeba pivo po úspěšné zkoušce. Podmínkou nesmí být pouze to, že projdete testem. Musíte se při učení cítit dobře a mít opravdu dobrou známku, až potom se odměňujte.
 • Ptejte se, proč je učení látky důležité. Pro každého je to jiná věc. Ale věřte v každém materiálu si najdete něco zajímavého, co uplatníte v reálném životě, i když vám to tak nebude na první pohled připadat. Pokládejte si otázky: Jak to využiji? K čemu je to potřeba? K čemu bych to přirovnal? Je to podobné něčemu, co mě baví? Přiblíží mě to mým cílům? 

(Jak udržet pozornost na přednáškách– se dozvíte v tomto článku)

Veškeré materiály si připravte předem

jak se soustředit na učení

Doufám, že tolik knížek k učení nebudete potřebovat. 🙂

Extrémně důležitý bod. Chystáte se učit, skočíte do toho, ponoříte se do látky, dosáhnete stavu flow, ale v polovině učení zjistíte, že vám chybí poznámky, nebo že jste někde založili důležitou učebnici.

Jak si psát poznámky– naučte se psát dokonalé poznámky.

To vás opět “vyhodí” ze stavu flow (tento stav nastane po pár minutách intenzivního soustředění), něž poznámky najdete, úplně ztratíte chuť učit se a také se vytratí veškerá vaše motivace.

Jak se soustředit na učení a nenechat se vyhodit z rytmu?

Musíte vědět, co všechno musíte umět a jaké materiály k tomu budete potřebovat. Když tohle víte, předcházíte mnoha problémům, které by jinak mohly nastat. Připravte si veškeré materiály, které potřebujete k tomu, abyste zvládli zkoušku, písemku na výbornou a teprve potom se pusťte do učení.

Ale jak už bylo zmíněno výše, učte se po kouscích s pravidelnými přestávkami, které vás udrží v pozoru.

Pokud nevíte, jak se učit, přečtěte si článek s 11 vědecky ověřenými tipy, jak se správně učit.

Dobře, nastává další otázka: Jaké místo je vhodné k učení a podporuje soustředění?

Kde se učit?

Je to snad můj pracovní stůl, místní kavárna, studovna nebo postel?

Odpověď je velice jednoduchá. Učte se tam, kde je nejméně rušivých elementů. Ale určitě se neučte v posteli. Postel si náš mozek spojuje se spánkem, “nezapnul”, nikdy by se nepřepnul do stavu flow, ale spíše do režimu spánku. Pokud se vás někdo zeptá: Jak se soustředit na učení? Řekněte mu, rozhodně se neuč v posteli, to tě dříve uspí, než donutí se intenzivně soustředit.

Skvělé místo pro učení je váš pracovní stůl, který je čistý a bez rušivým elementů, patří mezi ně např.: náhodné papíry, misky, skleničky, knihy, zapnutý počítač. Pokud jste na kolejích, knihovna nebo studovna je skvělé místo (klid a uklizeno).

Nevyhledávejte místa, na kterých se hodně křičí a je tam hluk. Neučte se ani na místech, kde se nacházejí kamarádi.. Na rovinu, většinou vám s učením nepomohou, spíše vás od něj odradí. V létě se klidně učte v klidném parku.

Tohle je pouze malá ochutnávka, na téma kde se učit, o této problematice jsem napsal celý článek. Kde se učit-nejlepší místa

Tak a tohle by bylo pro článek snad úplně všechno, přikládám ještě pár závěrečných tipů.

Tipy

 • Nemějte negativní představy. Vizualizujte si svůj úspěch. Ale i tak, nebojte se, svět se nezboří, když se vám něco nepodaří.
 • Myslete na své rodiče a jejich pocity, když se vám písemka vyvede.
 • Zavírejte dveře v pokoji, ve kterém se učíte.
 • Spěte aspoň 7 hodin denně, učení si plánujte den předem- mozek bude odpočatější, a tím pádem i soustředěnější
 • Jezte zdravě
 • Nepanikařte!! A kdyby náhodou, zhluboka se pár krát nadechněte, tím uvolníte napětí.
 • Než se začnete učit, vždy se zeptejte na tyto otázky. Proč se to učím? Pomůže mi to nějak? I kdyby to mělo být to, že zlepším svou pevnou vůli a schopnost soustředit se.
 • Když si nedokážete představit učení bez hudby, pouštějte si barokní hudbu. Ta vám až tak výrazně nenaruší koncentraci, někomu může dokonce pomoci.
 • Udělejte si malý test z toho, co se učíte! Připraví vás to na stres a zároveň uloží informace pevně do paměti.

Věřím, že už víte, jak se soustředit na učení. V článku je spousta informací, proto si techniky osvojujte jednu po druhé a za pár dnů se už nikdy nebudete muset zabývat slovem soustředění.

Pokud se vám článek líbil, určitě ho podpořte komentářem a sdílením na vaší oblíbené sociální sítí.

Fotka od: toolstop

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. S učením jsem ještě na základce míval velké problémy, učení mi šlo pomalu, nevěděl jsem, jak na to, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

27 komentářů “Jak se soustředit na učení

 • Alena Raymannova
  2 roky ago

  Ahoj Honzo,
  Mooc děkuju za tvé video. Hodně mi pomohlo se soustředěním!!
  Děkuju, děkuju, děkuju!:)

  • To já děkuji. 🙂 Určitě koukni i na další videa.

   • Filip Zvařič
    8 měsíci ago

    Mohu jen dodat že místo toho vypínání Facebook stačí když si zablokujete mobil na hodinu. Jinak strašně moc dekuju také mi to třeba pomůže ještě jsem nezkoušel ale stojí to zato! A divím se že to někdo dělá z dobré vůle.

 • Zdravím tvůrce tohoto skvělého webu. Chtěla jsem se zeptat, z jakých odborných knih (českých i zahraničních) vycházíš? Upřímně, budu dělat seminární práci na téma učení studentů kombinovaného studia – ti co se po určité pomlce vrátili z pracovního života do studia kombinovanou formou na školu a snaží se znovu najet na učící režim. Proto bych chtěla inspirace jaké knihy jsou vhodné. Díky moc Veronika

  • Ahoj Verčo, je toho hrozně moc, čerpám jak z knih, tak ze zahraničních webů. Některé knihy, které jsem četl nejsou přeloženy ani do češtiny. 🙂 Ozvu se ti na e-mail a zkusím ti vypsat aspoň základní seznam. 🙂

   • Díky moc za ochotu! Je to “jen” semestrální práce, takže zas tolik zahraniční literatury není třeba, stačí ta česká 🙂 děkuji za rychlou odpověď a moc ti fandím 🙂

 • Páleníček
  4 roky ago

  Jak se naučit soustředit

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *