fbpx

Jak se soustředit na učení

Nejprve vám doporučuji zhlédnout video a poté si zběžně přečíst článek, ve kterém je několik tipů, které se do videa nevešly.

Mnozí z vás se chtějí efektivně učit, ale čelíte jednomu problému: Nedokážete se během učení soustředit. Jsem si jistý, že by se vám hodil návod, který vás naučí jak se soustředit na učení.

Ještě předtím, než vy, kteří nestudujete a dostali jste se na tento článek, odejdete. Musím vás na něco upozornit: Tento článek není určen výhradně pro studenty. Užitečné rady a tipy si z něj odnesou všichni, kteří se potřebují lépe soustředit. Rady využijete při své práci, v podnikání. Rozhodně se vyplatí umět skvěle soustředit, jelikož soustředěná práce vytváří kvalitní výsledky.

Vraťme se k učení a soustředění, které je k tomu spojeno.

Můžete znát stovky skvělých technik efektivního učení, ale jsou vám k ničemu, pokud se nedokážete soustředit na učení déle než pár minut.

Dost bylo zbytečných keců, pojďme se přesunout k praktickým tipům, jak se lépe soustředit na učení. Tipy, které poznáte nestojí mnoho úsilí a jsou nesmírně efektivní.

jak se soustředit během učení, jak se soustředit na učení

jak se soustředit na učení

Odstraňte všechny rušivé elementy

Nejlépe se učíme, když nejsme ničím rušeni. Prostě se musíte do daného problému úplně ponořit a nenechat se ničím vyrušovat. Když říkám ničím, tak vážně myslím ničím.

Úplně tou nejdůležitější věcí je, abyste si během učení vypnuli facebook a mobil. FB a mobilní telefon vás během učení nesmírně vyrušují, nikdy se tak nebudete na učení ideálně soustředit. Následkem toho se mnohem pomaleji učíte.

Náš mozek potřebuje pár minut učení bez rušení, aby se dostal do stavu, kdy se učí nejlépe a nejefektivněji s minimálním úsilím. Možná jste tohoto stavu, který se podoba meditaci nikdy nedosáhli, protože se vždy necháte vyrušovat zprávami z fb a messengerem na mobilu. Tento stav je blahobytem pro mozek, když ho během učení dosáhnete, všechno zvládnete několikanásobně rychleji.

Myslím, že není žádný problém vydržet hodinku, dvě bez facebooku. Přátele a drby vám určitě neutečou. Navíc, když se učíte a přitom si píšete na fb, nikdy nemáte ani z jedné činnosti dostatečný užitek, ani jedno neuděláte pořádně. Prvně se věnujte učení, potom facebooku. Všechno stihnete rychleji a lépe, každou věc si náležitě užijete (učení nemusí být vždy mučení).

Skvělým trikem může být režim letadlo na telefonu, přepněte si mobil do tohoto režimu již několik minut předtím než se hodláte učit. Jakmile je mobil v tomto režimu, nikdo nemá šanci vás vyrušit a zpomalit tak učení. Když se učíte na počítači, vyhraďte si pro učení jeden speciální prohlížeč, ve kterém se budete pouze učit, například internet explorer, safari. Jakmile prohlížeč otevřete budete zavázáni k tomu, že na tomto prohlížeči se můžete pouze učit. Mozzilu, Chrome si nechte na zábavu.

Nemusíte být s přáteli stále v kontaktu, abyste byli milováni: Jak být všemi milován

V nepořádku se nikdy nenaučíte jak se soustředit na učení!

V podobném nepořádku opravdu nemáte šanci se dokonale soustředit.

Mezi další zdroje rušivých elementů patří nepořádek. Naše mysl pracuje nejlépe, když má před sebou čistý stůl, nepořádek ji vyrušuje. Mozek se musí soustředit na jednu věc. Můžeme si ho představit, jako malé nezbedné, hyperaktivní dítě, které skáče od jedné hračky k druhé, ale my potřebujeme, aby si hrálo pouze s jednou. Dosáhneme toho pouze tak, že mu dáme jen jednu hračku a všechny ostatní schováme. V našem případě necháme na stole jenom naše učivo. A všechny ostatní věci uklidíme.

Určitě doporučuji, abyste si udělali před učení pořádek a všechny zbytečnosti z pracovního stolu vyhodili! Jedině tak uvedete mozek do režimu super soustředění. Hlavně odstraňte ze svého zorného pole věci, které vás mohou odlákat od učení, může se například jednat o obaly her, zajímavé knihy, které zrovna čtete, časopisy, sportovní náčiní.

Mezi další rušivé elementy patří hudba. Všichni hudbu milujeme, ale někdy je potřeba ji prostě vynechat. Jak jsem už zmínil v minulých odstavcích, mozek se nejlépe soustředí na jednu věc a nesmíte ho rušit dalšími rušivými elementy. S hudbou se nikdy nebudete učit tak rychle a efektivně jako bez ní. Mozek musí během poslouchání hudby informace zpracovávat a to je pro něj další práce navíc, která ho zpomaluje. Často si pobrukujete a plně se nevěnujete učení.

Hudbu poslouchejte jindy, třeba během přestávek! Ale…

S hudbou to není zas tak jednoznačné. Napsal jsem o tom celý článek: Hudba k učení aneb vliv hudby na učení.

Dělejte si přestávky

O přestávkách a jejich vlivech na produktivitu jsem sepsal celkem rozsáhlý článek, pokud vás to zajímá, určitě si ho přečtěte.

Článek zde: Jak se efektivně učit přestávky

Základní pravidlo

Poznatky s článku bych shrnul takhle: Nikdy se neučte příliš dlouho. Vaši mysl by to zahltilo a nedokázala by zpracovávat informace tak efektivně. Po 45 minutách učení jednoduše vyčerpáte kognitivní zdroje a nejste schopni informace přijímat efektivně. Soustředění Vám poděkuje, pokud si budete dělat krátké 5 minutové přestávky po každých 30-45 minutách učení.

Během přestávek se nevěnujte “intenzivním činnostem”. Tzn. silové cvičení a moc zábavné činnosti, které by vás mohly odradit od další fáze učení (např. hry, internet, sociální sítě). Během přestávky se proto raději projděte, protáhněte se, něco si snězte, napijte se atd…

Motivujte se

Soustředění se přímo váže s tím, že se musíte prvně donutit učit. To je důvod, proč byste se měli motivovat.

Jak se donutit učit?

Někteří z vás možná nemají problém s technikami jak se soustředit na učení, ale mají úplně jiný problém. Nedokáží se donutit učit. Proto přikládám pár tipů.

 • Nepřemýšlejte o písemce, kterou máte psát jako o životní události, na které závisí celý život. Prostě si z toho nic moc nedělejte. Co nejhoršího se může stát? Velmi často prokrastinujeme právě proto, že se bojíme, že nebudeme dokonalí. Dovolte si být nedokonalí, neočekávejte od sebe zázraky!
 • Dejte si cíl, klidně může být i nerealistický. Tlačte sami sebe k lepšímu výkonu, lepším než si myslíte, že můžete dosáhnout, možná překvapíte sami sebe. Možná si myslíte, že si první dva body odporují. Máte pravdu. Záleží totiž na osobnosti člověka, někdo potřebuje vysoké cíle a být přehnaně ambiciozní. Někdo zase potřebuje trošku uklidnit a říct si, že nemusí být dokonalý. Vyberte si možnost, která sedí na vás.
 • Motivujte sami sebe nějakou odměnou. K tomuhle potřebujete trochu té osobní disciplíny. Stačí i malé odměny, třeba pivo po úspěšné zkoušce. Podmínkou nesmí být pouze to, že projdete testem. Musíte se při učení cítit dobře a mít opravdu dobrou známku, až potom se odměňujte.
 • Ptejte se, proč je učení látky důležité. Pro každého je to jiná věc. Ale věřte v každém materiálu si najdete něco zajímavého, co uplatníte v reálném životě, i když se to vám to tak nebude na první pohled připadat. Pokládejte si otázky. Jak to využiji? K čemu je to potřeba? K čemu bych to přirovnal? Je to podobné něčemu, co mě baví?

(Jak udržet pozornost na přednáškách– se dozvíte v tomto článku)

Všechny materiály si připravte už před učením

jak se soustředit na učení

Doufám, že tolik knížek k učení nebudete potřebovat. 🙂

Toto je extrémně důležité. Chystáte se učit, skočíte do toho, ponoříte se do látky, dosáhnete stavu, ve kterém se mozek nejlépe učí, ale v polovině učení zjistíte, že vám chybí poznámky a někde jste založili důležitou knihu.

Jak si psát poznámky– naučte se psát dokonalé poznámky.

To vás opět “vyhodí” ze stavu super soustředění (tento stav nastane asi po pár minutách intenzivního soustředění), něž poznámky najdete, úplně ztratíte chuť učit se, také se vytratí veškerá vaše motivace.

Jak se soustředit na učení a nenechat se vyhodit z rytmu?

Nejlepší bude se před učením na jakoukoli písemku/zkoušku poptat u spolužáků, co je předmětem zkoušky. Když to budete vědět, připravte si veškeré materiály, které máte k dispozici, případně si nějaké půjčte a teprve potom se začněte učit.

Ale jak už bylo zmíněno výše, neučte se všechno najednou, učte se po kouscích a s pravidelnými přestávkami, které vás udrží v pozoru.

Jak trénovat soustředění – článek rozhodně stojí za přečtení, dozvíte se jak vycvičit pozornost k dokonalosti.

No ale jaké místo je vůbec vhodné pro učení?

Kde se učit?

Jaké je vhodné místo pro učení? Ti domýšliví si tuto otázku už určitě pokládali. Je to snad můj pracovní stůl nebo postel? Je snad nejlepší učit se v kavárně či knihovně?

Odpověď je velice jednoduchá. Učte se tam, kde je nejméně rušivých elementů. Ale určitě se neučte v posteli. Postel si náš mozek asociojuje se spánkem, “nezapnul” by se do režimu super učení, ale spíše do režimu spánku. Pokud se vás někdo zeptá: Jak se soustředit na učení? Určitě mu odpovězte, že se nemá nikdy učit v posteli. 🙂 Jelikož postel si jeho mozek spojuje se spánkem a snaží se na daném místě spát.

Skvělé místo pro učení je váš pracovní stůl, který je čistý a bez rušivým elementů, mezi které patří přebytečné papíry, zapnutý počítač. Pokud jste na koleji, knihovna nebo studovna je skvělé místo (klid a uklizeno).

Rozhodně nevyhledávejte místa, na kterých se hodně křičí a je tam hluk. Také nevyhledávejte místa, kde jsou vaši kamarádi. Na rovinu, většinou vám s učením nepomohou, spíše vás od něj odradí.

V létě se klidně učte v klidném parku.

Tohle je pouze malá ochutnávka, na téma kde se učit, o této problematice jsem napsal celý článek. Kde se učit-nejlepší místa

Toto jsou základní věci, přikládám ještě pár tipů.

Tipy

 • Neuvažujte nad svým výsledkem negativně. Představujte si všechny šťastné z vašeho výsledku. Nebojte se svět se nezboří. Toto vám dovolí se lépe koncentrovat.
 • Myslete na vaše rodiče, jak budou šťastní po tom, jak písemku skvěle napíšete.
 • Zavírejte dveře v pokoji, ve kterém se učíte.
 • Spěte aspoň 7 hodin denně, učení si plánujte den do předu.- mozek tak bude odpočinutější, a tím pádem i soustředěnější
 • Jezte zdravě
 • Nepanikařte!! A kdyby náhodou, zhluboka se pár krát nadechněte, tím uvolníte napětí.
 • Než se začnete učit, vždy se zeptejte na tyto otázky. Proč se to učím? Pomůže mi to nějak? I kdyby to mělo být to, že zlepším svou pevnou vůli a schopnost soustředit se.
 • Když si nedokážete představit učení bez hudby, pouštějte si jen a pouze instrumentální písně. Ty vám až tak výrazně nenaruší koncentraci.
 • Sami si udělejte malý test toho, co jste se naučili! Připravte se na stres z odpovídání už doma. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Věřím, že už víte jak se soustředit na učení. Efektivní učení do školy už vám snad nebude dělat problém. Osvojujte si techniky uvedené v článku a už nikdy se nebudete muset zabývat slovem soustředění. 🙂

Pokud se vám článek líbil, určitě ho podpořte komentářem a sdílením na facebooku, či jiné sociální síti.

Používáte už některý z těchto tipů?

Fotka od: toolstop

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Čau lidi, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. Sám jsem měl kdysi s učením problémy, nevěděl jsem jak na to a šlo mi pomalu, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

24 komentářů “Jak se soustředit na učení

 • Alena Raymannova
  10 měsíci ago

  Ahoj Honzo,
  Mooc děkuju za tvé video. Hodně mi pomohlo se soustředěním!!
  Děkuju, děkuju, děkuju!:)

 • Zdravím tvůrce tohoto skvělého webu. Chtěla jsem se zeptat, z jakých odborných knih (českých i zahraničních) vycházíš? Upřímně, budu dělat seminární práci na téma učení studentů kombinovaného studia – ti co se po určité pomlce vrátili z pracovního života do studia kombinovanou formou na školu a snaží se znovu najet na učící režim. Proto bych chtěla inspirace jaké knihy jsou vhodné. Díky moc Veronika

  • Ahoj Verčo, je toho hrozně moc, čerpám jak z knih, tak ze zahraničních webů. Některé knihy, které jsem četl nejsou přeloženy ani do češtiny. 🙂 Ozvu se ti na e-mail a zkusím ti vypsat aspoň základní seznam. 🙂

   • Díky moc za ochotu! Je to “jen” semestrální práce, takže zas tolik zahraniční literatury není třeba, stačí ta česká 🙂 děkuji za rychlou odpověď a moc ti fandím 🙂

 • Páleníček
  3 roky ago

  Jak se naučit soustředit

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *