fbpx

Jak napsat bakalářskou práci (kvalitně a rychle)

Pokud jste otevřeli článek, asi jste ve třetím ročníku na vysoké škole. V cestě za získáním titulu Bc. vám stojí napsání bakalářské práce. V následujících řádcích se dozvíte, jak napsat bakalářskou práci kvalitně a pokud možno rychle. Na první pohled se tento úkol zdá děsivý, nevíte, o čem máte psát, jak to máte psát, a hlavně ještě nikdy předtím jste toho nemuseli napsat tolik.

Já už mám bakaláře úspěšně za sebou, z bakalářské práce jsem dostal jedničku, a to jsem se při jejím psaní ani pořádně nezapotil. V článku se s vámi podělím o tipy, jak napsat bakalářskou práci. Na rozdíl od mých jiných článků a videí nebudu vycházet hlavně z odborných zdrojů a studií, nýbrž se budete muset spokojit pouze s mými vlastními zkušenostmi, ačkoliv některé principy jsou založené na vědeckém výzkumu.

V následujících řádcích se dozvíte, co mi nejvíce pomohlo bakalářskou práci napsat (a určitě to pomůže i vám). Jak získat lepší hodnocení (nebo minimálně prolézt). Jak být při psaní organizovanější a jak bakalářskou práci lépe psát.

Tipy se vztahují samozřejmě i na psaní diplomové práce, i když s jejím psaním ještě zkušenosti nemám.

📔 Ještě nemáte zařízený tisk a vazbu? S mým slevovým kupónem HONZA získáte 20% slevu u Diplomky24, kteří mají už tak skvělé ceny a pobočky v každém větším městě. Vše navíc vyřídíte online.

Jak napsat bakalářskou práci

Průběžná práce

Vědkyně Bljuma Zeigerniková si všimla zajímavého jevu – berlínští číšníci si nikdy nezapisují objednávky, přesto si je dokonale pamatují. Avšak jakmile zákazník zaplatí, číšníkům se veškeré informace o objednávce jakoby vymazaly z paměti. Už by nedokázali říct, co si zákazníci objednali, natož kolik mají zaplatit.

Čím to je? Náš mozek nesnáší nedokončené úkoly, a proto je drží v paměti. Nevyřízená objednávka je pro číšníka nedokončený úkol. Jakmile je úkol dokončen, zákazník zaplatí, je mozku vyslán signál, že může zapomenout.

Jak to souvisí s psaním bakalářské práce? Čím dříve s psaním začnete, tím dříve si úkol „nahrajete“ do mozku. Mysl bude úkol vnímat jako nedokončený, a proto ho bude zpracovávat, přemýšlet a přicházet s mnoha skvělými nápady, které si utřídíte, a vám se bude snáze psát. Spousta spisovatelů „nahrává“ své psaní do hlavy, dopoledne něco napíšou, odpoledne už nepíšou a pak zničehonic nastane aha moment! Napadne je nějaké průlomová myšlenka: např. o čem psát dál, jak něco změnit, doplnit apod.

Kreativita a průběžná práce

Pokud bakalářku píšete jenom měsíc, máte ji v hlavě jenom měsíc. Nenecháváte své podvědomí, aby dělalo zázraky. Pravděpodobně nepřijdete se skvělými nápady a s psaním se budete obecně více trápit.

Stejně jako průběžné učení i průběžné psaní zabere méně času. Na první pohled se to nemusí zdát, protože se psaní věnujete více dnů, ale kdybyste sečetli hodiny, vyjde z toho lépe průběžné psaní před „nahuštěným psaním na poslední chvíli“. Pokud pracujete průběžně, myšlenky si snadněji utřídíte a když otevřete textový editor, stojí vás psaní méně času a obecně bude text kvalitnější.

Sám jsem začal na bakalářce pracovat už začátkem zimního semestru, žádný týden jsem nepracoval více než 2-3 hodiny. V dubnu jsem měl hotovo. Naopak mí kamarádi pracovali nárazově, dlouhou dobu nic, pak se zavřeli na víkend doma a celou dobu psali, před státnicemi se ještě dlouhé hodiny každý den trápili s dokončením bakalářské práce.

Bakalářská práce bude kvalitnější a psaní vám půjde více od ruky, když necháte své podvědomí pracovat. Právě během pauz mezi psaním vám toho hodně docvakne. Takových aha momentů u mě nastaly desítky, mí kamarádi, kteří psali „maratonsky“, jich asi moc nezažili.

Proč pořád nemáte skvělé výsledky, aneb jak vás mozek klame – článek, který stojí za přečtení.

Výběr tématu

Pište o něčem, co vás zajímá a baví, nebude vám to připadat jako nudná práce do školy. Vyberete si špatné téma a bakalářkou se protrápíte. Tohle je opravdu osvědčený tip, jak napsat bakalářskou práci v pohodě. Nepodceňte výběr!

Titul Bc. mám z ekonomky oboru management a mám štěstí, že tento obor nějak souvisí také se vzděláváním a rozvojem. Pokud můj blog sledujete, víte, že se o tohle téma zajímám už více než 5 let. Jako téma bakalářské práce jsem si vybral Posouzení systému vzdělávání a rozvoje ve vybrané společnosti. Ačkoliv je vzdělávání a rozvoj, o kterém jsem psal v bakalářce, odlišné od toho, co píšu tady na blogu, byl jsem schopen do bakalářky nacpat i informace, které s vámi sdílím ve svých článcích (např. prokládané učení, testovací efekt – aktivní učenízáměrný trénink).

Psaní bakalářské práce o něčem, co vás zajímá, je výhra. Když jsem psal bakalářku já, mnohdy mě to nudilo, neměl jsem motivaci, ale připomínal jsem si, že až se prokoušu těmi těžkými stránkami, dostanu se k tématům, která mě baví, a to mě motivovalo pokračovat.

Rozhodně si nevybírejte první lepší téma! O tématu přemýšlejte co nejdříve. Mělo by to být něco, co vás bude aspoň trochu těšit. Na mnoha vysokých školách si můžete vybrat z několika témat, někde si musíte téma vymyslet od píky sami. Už klidně v druháku o prázdninách, pište vašim potencionálním vedoucím, informujte se, jestli je téma, které jste si vymysleli, reálné.

Hlavně učitelům na vysoké škole důvěřujte, když vám řeknou, že je téma nereálné nebo hodně těžké, poohlédněte se raději po něčem jiném. Napsání bakalářky vám zabere asi nějakou tu stovku hodin a byla by škoda, kdybyste ten čas prohýřili na téma, se kterým ji neobhájíte.

Jak začít psát diplomovou práci nebo bakalářskou práciještě jste nenapsali ani řádku? V tomhle článku se dozvíte, jak správně začít.

Organizujte si svou práci

jak napsat bakalářskou práci

Většina studentů je zvyklá držet všechno jen ve své paměti. Hrstka studentů má nějaký systém produktivity, tím mám na mysli, že pravidelně používá minimálně: kalendář, úkolovník, seznam projektů a různé kontrolní seznamy.

Napsání bakalářské práce je poměrně velký projekt a je podle mě nemožné, nebo minimálně to není optimální držet všechny informace v hlavě. Krátkodobá paměť má už tak malou kapacitu, a jestliže se snažíte psát bakalářku, učit se do školy a ještě k tomu dělat na jiných věcech, zblázníte se, když chcete všechno držet jen ve své mysli. Nevyhnutelně se snižuje váš výkon. Proto doporučuji, abyste dostávali své myšlenky na papír nebo do textového editoru.

Už Einstein řekl: Papír máme na zapsání věcí, které si musíme pamatovat. Mozek pak potřebujeme k myšlení.

Pokud vás zajímají další tipy, jak na diplomky a bakalářky, doporučuju ebook Pavla Semeráda ZDE!

Tvoje hlava má myslet!

Úkoly, podklady, termíny a další věci dostaňte, co možná nejrychleji pryč z hlavy do nějaké externího systému, na který se můžete spolehnout. Já si pro bakalářskou práci vytvořil složku na google disku (super i pro automatické zálohování bakalářské práce– tj. kdykoliv jsem změnil něco ve wordovském dokumentu na počítači, bylo to okamžitě aktualizováno i na disku), ve složce jsem uchovával veškeré podklady (fotky z učebnic, ze kterých jsem vycházel, prezentace apod.), zadání bakalářské práce, harmonogram odevzdávání, výzkumné otázky, obrázky, které jsem v bakalářce používal atd. Na jednom místě jsem měl všechny potřebné dokumenty.

Kromě toho je dobrý nápad, ten se osvědčil i mně, založit si pro práci a přemýšlení samostatný papírový sešit. V něm jsem si definoval cíl, plánoval strukturu (úvod, teorie, aplikační část, návrhy a doporučení a závěr), dělal si poznámky z knížek, ze kterých jsem vycházel, poznamenával, co moje vedoucí v posudcích nejčastěji kritizuje, abych se podobným chybám vyhnul. Své myšlenky a nápady jsem nenosil jenom v hlavě, co nejdříve jsem je zaznamenával a rozpracovával na papíru.  Díky sešitu se mi líp psalo i přemýšlelo, bez něj by mi všechno zabralo určitě víc času a spoustu věcí bych si nikdy neuvědomil.

Sešit i složka na Google disku byly takovým mým druhým mozkem. Zajistily, že se mi nikdy nic neztratilo a cokoliv relevantního jsem byl schopen rychle najít.

Jak si zorganizovat práci na diplomové/bakalářské práci – v tomhle článku s videem rozebírám organizaci mnohem více do hloubky. Naučíte se pracovat s metodou kanban v aplikaci Notion.

Seznam se s pravidly psaní a hodnocení

Než se pustíte do psaní bakalářské práce, zjistěte si, jak ji máte vlastně psát. Ideálně si najděte několik bakalářských prací na podobné/stejné téma, které jsou kvalitní (tzn. hodnoceny jedničkou). Bakalářské práce si sami pro sebe analyzujte, dělejte si klidně poznámky jako já do sešitu.

U druhé nebo třetí bakalářky si všimnete jistého vzorce, v úvodu se píše o tom, teorie obsahuje tamto a tamto apod. Když pochopíte, jak bakalářské práce „fungují“, bude se vám snadněji psát.

Také se seznamte s pravidly psaní závěrečných prací na vaší škole, moje vysoká má vlastní směrnici, ostatní školy mohou vycházet z norem ISO. V pravidlech se dozvíte, kolik má mít vaše bakalářská práce stránek, citací apod. Hlavně si dejte pozor na strukturu práce, je zde popsáno, co musí každá část obsahovat.

Je tam definováno i to, jakým stylem máte bakalářskou práci psát. My museli psát v trpném rodě (tj. žádné my, žádné já), nesměli personifikovat a mnoho dalších pravidel. Bylo to pro mě hodně zvláštní, píšu hodně a myslím, že celkem rychle, ale psaní bakalářky bylo něco úplně jiného, šlo mi to pomaleji a často mi to připadalo divné.

Ještě jsem si procházel posudky starších bakalářských prací na podobné téma. V posudku má oponent nebo vedoucí většinou za úkol kritizovat, můžete se tak vyhnout spoustě zbytečných chyb, navíc zjistíte, na čem váš vedoucí bazíruje.

A jak na formátování bakalářské práce? Mohli byste si myslet, že se jedná už jen o třešničku na dortu, opak však může být pravdou. Správné formátování dokáže dost potrápit.

Vedoucí je tvůj bůh

jak napsat bakalářskou práci

Jestli bakalářku nebo diplomku obhájíte, záleží především na vašem vedoucím. Pokud dostanete od svého vedoucího skvělou známku, nevím, co by se muselo stát, abyste u státnic závěrečnou práci neobhájili.

Berte na vědomí, že na vašem vedoucím záleží nejvíce, on nebo ona má váš osud pomyslně ve svých rukou. Často to bude i jediný člověk, který vaši bakalářskou práci celou přečte. „Považujte vedoucího za svého boha“ a udělejte, cokoliv mu na očích uvidíte.

Znám spoustu tvrdohlavých lidí, kteří si jedou to svoje, i když jim vedoucí říká, že to takhle nemůže být a pak jsou hrozně překvapeni, že to nedají nebo že mají špatnou známku.

Pokud vám vedoucí řekne, že se mu něco nelíbí, ptejte se, co můžete zlepšit a zapracujte na tom podle jeho/jejího doporučení. Jestliže vám po podrobném rozboru navrhne, abyste si raději vybrali jiné téma, poohlédněte se po jiném tématu. Vedoucí jsou profesionálové v oboru, mají mnohem více zkušeností než vy, má cenu jejich radám naslouchat, požádat je o ně a přiznat si svou chybu.

Koho myslíte, že budou hodnotit lépe, člověka, který přizná svou chybu, snaží se napsat bakalářskou práci dobře, je otevřený zpětné vazbě, anebo někoho, kdo nenaslouchá a navzdory negativním ohlasům si prosazuje svou?

Samozřejmě se choďte pravidelně ukazovat na konzultace, nenechávejte to až na druhý semestr, projevujte zájem, ptejte se, přicházejte s nápady. Vedoucí si vás tak pravděpodobněji zapamatuje, sám bude ochotnější vám pomoct a následně vás bude i lépe hodnotit.

Prokrastinace – 8 tipů, jak přestat prokrastinovat – přečtěte si i tenhle článek

Jak psát bakalářskou práci

jak napsat bakalářskou práci

Napsání bakalářské práce si rozdělte na několik fází (shánění zdrojů, zpracování zdrojů, vytvoření osnovy, psaní, editování) a nikdy nemíchejte tyto fáze dohromady, psaní bude kvalitnější a zabere vám méně času.

Nemá smysl otevřít wordovský dokument a rovnou psát bakalářskou práci s tím, že budete hledat vhodné zdroje, ty zdroje pročítat a vytahovat z nich relevantní informace a zároveň formulovat věty.

Nejprve hledejte zdroje – tj. jedna činnost, která je oddělená. Následně zdroje zpracujte – vyhledejte podstatné informace, přečtěte si je, udělejte si z nich poznámky. Potom si vytvořte osnovu, o čem budete psát, já tomu říkám, že si vytvořím omalovánku. Napište si nadpisy jednotlivých částí, pod nadpisy vložte poznámky, které jste si předtím vytvořili, nezapomeňte ani na zdroje, můžete tam vložit fotky, anebo si tam jenom poznamenejte, z čeho budete v daném bodě vycházet a kde to najdete (daný zdroj např. knížku pak mějte u sebe).

Až když máte tuhle fázi hotovou, pusťte se do psaní. Uvidíte, že to půjde daleko snadněji. O tématu už budete mít načteno a ve wordu nebo jiném textovém editoru už jenom vymalujete omalovánku (tzn. budou tam nadpisy a pod nimi veškeré relevantní zdroje a poznámky), kterou jste si předtím připravili.

Navíc, pokud máte nějaký sešit, jako jsem měl já, můžete o bakalářské práci už předtím přemýšlet, ujasnit si strukturu a návaznost.

Při psaní needitujte!

Při psaní na sebe nebuďte tvrdí, uvědomte si, že píšete první nástřel, který rozhodně nemusí být dokonalý. Jakmile jste ve fázi psaní, především pište, nevracejte se v textu moc zpátky, nepřepisujte a různě to neupravujte. Připomínejte si, že editovat budete později. Pokud byste pořád skákali z psaní do editování, budete se zdržovat, nakonec byste toho moc nenapsali. Avšak co je důležitější, umrtvili byste tím svou kreativitu, a nikdy se nedovolili dostat se do stavu flow.

Kromě toho je lepší, pokud editujete s nějakým časovým odstupem. Získáte díky tomu nový úhel pohledu, mysli umožníte popřemýšlet o tom, co jste napsali zlepšit a přeformulovat své myšlenky tak, jak byste to v průběhu psaní nevymysleli.

To by bylo z článku Jak napsat bakalářskou práci všechno, doufám, že vám pomůže psaní bakalářské práce zvládnout o něco jednodušeji.

Napsání bakalářky není zase tak těžké, jak se na první pohled zdá, držím vám palce.

Pokud vás čekají státnice nebo zkoušky, mrkněte na můj online kurz Jak udělat každou zkoušku, ve kterém s vámi sdílím vědecky ověřené principy efektivního učení. V kurzu se mimo jiné naučíte, jak bojovat s prokrastinací, jak si zorganizovat studium, lépe se na učení soustředit nebo jak překonat stres. Pro více informací klikněte na ODKAZ.

Existují metody efektivní a neefektivní, většina studentů se bohužel učí neefektivně. Nikdo nám totiž neřekl, jak se správně učit, nevyužíváte potenciál svého mozku na maximum. S metodami efektivního učení vám studium zabere méně času, nebo můžete zlepšit svůj prospěch, aniž by vás to stálo více úsilí.

Chci se dozvědět o online kurzu a metodách efektivního učení více

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Jedna reakce na “Jak napsat bakalářskou práci (kvalitně a rychle)

  • Kateřina
    4 roky před

    Toto je úplně boží článek a moc za něj děkuji ☺ bakalářka mě čeká příští rok a teď začíná takové to období – asi si budu muset vymyslet nějaké téma 🤔 a jelikož jsem snad v životě žádnou bakalářku ani neviděla, tak jsem za tenhle článek fakt vděčná. Uklidnil mě a vím, že se k němu určitě vrátím☺

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *