fbpx

Co je to efektivní učení a jak s ním začít?

Máte někdy učení nad hlavu, a navíc pocit že se učíte pomalu? Ve videu se dozvíte o něčem, co vám pomůže. Ale ze všeho nejdříve začnu otázkou k zamyšlení: Co podle vás tvoří největší rozdíl mezi studenty se skvělým prospěchem a studenty, kterým se až tak dobře nedaří?

Klidně se na delší dobu zamyslete. Většina lidí řekne, že nejlepší studenti jsou prostě šprti a tráví učením daleko více času. Další budou jejich úspěch přisuzovat vrozené inteligenci, nadání, vysokému IQ. Nicméně ani jeden z těchto důvodů není hlavním rozdílovým faktorem.

Video a článek mají téměř identický obsah, záleží na vás, jaký typ obsahu zvolíte.

Vrozená inteligence a čas strávený učením hrají v procesu učení jenom vedlejší roli, hlavní roli hrají konkrétní metody a techniky, které se rozhodnete používat. Právě ty ze všeho nejvíce ovlivňují rychlost, s jakou se učíte. Postavte vedle sebe nějakého Petra a Aničku, kteří jsou zhruba stejně chytří, dejte jim 2 hodiny na učení, po uplynutí časového limitu bude každý umět jiné množství informací. Neplatí rovnice:

Čím více času se budu učit = tím více se naučím

Kolik studentů se učí dlouhé hodiny a stejně je jim to v podstatě k ničemu. Především záleží na tom, jak umíte využívat svůj mozek. V ideálním vesmíru by nás už na školách učili, jak se efektivně učit, bohužel se do nás školství snaží narvat velké množství informací, ale jaksi se zapomíná nám říct, jak to vlastně máme efektivně dělat. A když už nám někdo poradí, jak se učit, většinou to jsou rady špatné, které nejsou vědecky podloženy a způsobí více škody než užitku. Třeba styly učení vizuální, auditivní a kinestetický…

Mojí prací je vlastně to, že se zajímám o efektivní učení, hodně čtu, ať už knížky, články a vědecké studie. Ve videích, článcích knihách a kurzech vám jednoduše bez zbytečného žargonu předávám ty nejlepší informace, které jsem se dozvěděl a pečlivě otestoval. Neradím vám něco, co bych si vycucal z prstu nebo jenom u někoho zaslechl, že mu to funguje. Vycházím z vědecky ověřených principů, které se vás snažím naučit používat v reálném životě při učení do školy.

Efektivní učení

Rychlé a efektivní učení není nic pro vyvolené. Každý, kdo se o metodách efektivního a rychlého učení dozví a začne je používat, se může učit rychleji. Nezáleží na vašich dosavadních výsledcích, ani na vašem IQ.

Mně osobně učení nikdy moc nešlo, nevynikal jsem v něm, dokonce bych řekl, že jsem byl podprůměrný student. Však už ve 3. třídě jsem dostal trojku na vysvědčení a trojky jsem dostával až snad do 8. třídy, kdy jsem se poprvé začal zajímat o efektivní učení: číst knížky, absolvovat online kurzy a v neposlední řadě číst vědecké studie týkající se učení, ale to až koncem střední školy.

Dneska se učím poměrně rychle a to jenom zásluhou toho, že vím, jak se správně učit. Žádný vrozený talent na to nemám. Lhal bych, kdybych vám tvrdil, že si užívám každou chvíli strávenou učením, někdy mě to pěkně ser*. Ale vždycky, když se učím, vím, že svou energii vynakládám správným směrem. Zvládnu si toho hodně zapamatovat a jenom neplýtvám časem neefektivními metodami učení, jak to dělá většina ostatních studentů.

Rád říkám, že k efektivnímu učení potřebujete jediné, hlavu na krku a ochotu vyzkoušet nové metody učení, které se zprvu mohou zdát náročné a hlavně ze začátku pomalejší než vaše dosavadní způsoby učení.

Metody efektivního učení si můžete představit jako baťůžek plný užitečných nástrojů, které vám usnadňují život, ať už ve škole nebo dále v životě. V baťůžku nenajdete jenom to, jak efektivně informace návrat do paměti, taky víte, jak informace na dlouho udržet ve své hlavě. Jak se na učení koncentrovat, jak neprokrastinovat, jak se zbavit stresu a jak si ho rozdělit a naplánovat. A co je nejlepší, baťůžek si stačí nasadit na záda a postupně vyndávat potřebné nástroje. Nepotřebujete žádný speciální trénink. Jasně, ze začátku vám bude chvilku trvat, než s těmi nástroji seznámíte a naučíte se je naplno využívat, ale pak už to půjde..

Kde najít baťůžek efektivního učení?

Když už víte, co je to efektivní učení, nastává důležitější otázka, kde takový baťůžek, plný užitečných nástrojů najít? Záleží na tom, jestli chodíte na výšku, na střední a nebo se prostě zajímáte o vlastní efektivitu a dlouhodobé vzdělávání.

Vysokoškoláci

Pro vysokoškoláky jsem dal dohromady online kurz Jak udělat každou zkoušku. Je to zrovna takový baťůžek nástrojů efektivního učení, který vám nesmírně usnadní život na vysoké škole. Po absolvování kurzu budete vědět, jak se efektivně a rychle učit ke zkouškám v prostředí českých vysokých škol. V online kurzu se nedozvíte informace jenom o učení, ale rovněž se budeme soustředit na to, jak se soustředit, jak učení neodkládat na později, neprokrastinovat a jak se vypořádat se stresem. Když metody aplikujete, zlepší se váš prospěch, a navíc budete učením trávit méně času.

Obsah online kurzu se liší od videí na YouTube nebo článků na blogu tím,  že je podrobnější, jde více do hloubky a přesně vás nabádá, co máte dělat. Navíc jsou v kurzu informace, které na blogu nikdy nepublikuji. Na blogu nebo na youtube máte jedno video, které se týká jedné věci, ale jak to použít jako celek? V online kurzu obdržíte návod krok za krok, v jednom kurzu máte všechno pohromadě, efektivním učením vás provedu od začátku až do konce. Kurz obsahuje textové lekce, videa a myšlenkové mapy shrnující obsah. Navíc jsem pro vás připravil jeden sofistikovaný nástroj, který vám pomůže s efektivním učením.

Více o kurzu Jak udělat každou zkoušku!

Ke kurzu navíc zdarma dostanete e-knihu Jak se efektivně učit nejen do školy, kterou normálně prodávám za 247 Kč. Tu doporučuji naprosto každému, kdo se zajímá o efektivní učení, chce se učit lépe a chce mít všechny potřebné ověřené návody pohromadě. Je vhodná pro středoškoláky, tak pro lidi, kteří se zajímají o dlouhodobé vzdělávání a svou efektivitu.

Pokud nestudujete na vysoké, je pro vás e-kniha ideální volbou. Vysokoškoláci budou nejvíce těžit z kurzu a navíc k němu zdarma dostanou e-knihu, ve které najdou další užitečné tipy.

Středoškoláci

Pokud vás čeká maturita a poprvé v životě se musíte za poměrně krátkou dobu naučit velké množství informací, nesmírně vám pomůže on-line kurz Jak udělat maturitu. Po absolvování kurzu budete přesně vědět, jak se na každou část maturitní zkoušku nejlépe připravit. Sdílím s vámi návod, jak se co nejrychleji naučit maturitní otázky a také, jak uložit obrovské množství informací do paměťového paláce. V kurzu se zaměříme i na to, jak učení neodkládat na později a rozplánovat si ho, abyste nemuseli na poslední chvíli panikařit. Mimo to se zaměřím na boj se stresem.

Obsah jde více do hloubky a metody efektivního učení jsou přizpůsobeny maturitě. Je to vlastně jeden komplexní návod, jak se připravit k maturitě efektivně. Do kurzu se zatím zapojilo pár stovek studentů, všichni odmaturovali a mnoho jich úspěšně studuje na vysoké škole.

Více o kurzu Jak udělat maturitu!

Pamatujte si na jednu důležitou věc. Téměř kdokoliv se může učit rychle a efektivně! Nezáleží na vašich dosavadních známkách, vašem IQ ani na povolání rodičů. Záleží na tom, jak se učíte. Však podívejte se na mě, před pár lety jsem měl průměrné výsledky, ale pro efektivní učení jsem se nadchl, dozvěděl se o něm spoustu informací z knížek, kurzů a studií a dnes mám výsledky skvělé a učím, jak se učit celý národ. Na Youtube kanále i na mém blogu se dozvíte spoustu užitečných informací zcela zdarma. Ale pokud chcete něco více, zapojte se do placeného kurzu nebo si pořiďte moji e-knihu. Právě v placených produktech skládám veškeré součásti efektivního učení dohromady, do jednoho uceleného návodu, který doopravdy znásobí účinky principů efektivního učení. 

Od kurzů ani od e-knihy stejně jako od videí a článků nečekejte zázraky. Nějakou chvíli bude trvat, než si na nové metody učení zvyknete a než se výsledky projeví. Ale když se budete po delší dobu návodů držet, uspějete a už se nikdy nebudete učit jinak.

Nasaďte si svůj baťůžek efektivního učení a jděte se učit, a pokud potřebujete baťůžek rozšířit nebo obměnit o lepší a účinnější nástroje, víte, kde hledat.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *