fbpx

10 jednoduchých tipů, Jak se učit rychleji a s menší námahou

*Video a článek nemají stejný obsah! V článku najdete spoustu tipů jak se učit, které se ve videu vůbec neobjeví a naopak.

Nevíte, jak se učit? Trápíte se s učením, nedokážete udržet pozornost? Máte z učení divný pocit? Chtěli byste poznat způsoby, díky kterým se dokážete učit rychle a efektivně?

Na jakserychlenaucit.cz zastávám heslo: Naučte se více za méně času!

V tomto článku se naučíte 10 jednoduchých technik, jak se učit lépe!

Všechny techniky jsou zvládnutelné, nepotřebujete žádný speciální trénink. Po pouhých 10 minutách čtení se můžete v učení výrazně zlepšit! Techniky využívám každý den, už si to bez nich nedokážu představit, protože mi přinášejí skvělé výsledky s minimem úsilí, věřím, že i vy se můžete použitím správných metod výrazně zlepšit v učení.

Co je to rychlé učení? Jak se učit?

Pokud se učíte rychle, učením strávíte přirozeně méně času. To ovšem není jediná věc. Na jakserychlenaucit.cz se vás snažím naučit, abyste si učení co nejvíce užívali a měli z něj dobrý pocit. Vzdělávání nemá být nuda, kterou z hloubi duše nenávidíte.

Informace a kvalitní vzdělání jsou totiž klíčem k lepšímu a úspěšnějšímu životu, proto je důležité, abyste se naučili, jak se vzdělávat rychle a efektivně.

Pusťme se do praktických deseti tipů.

1/   Nenechte se vyrušovat

jak se učit, jak se správně učit, jak se efektivně učit, jak se rychle naučit, jak se lépe učit

Jak se učit

Jak se můžete rychle učit, když vás něco nebo někdo neustále vyrušuje? Správně, nemůžete. Je to prakticky nemožné.

Abyste se dostali na vlny alfa (režim mozku, při kterém se učíte nejrychleji) potřebujete alespoň 10 minut nerušeného soustředění. Až se na správné vlny dostanete, učení vám půjde mnohem rychleji.

Proto vždy, než se začnete učit, upozorněte všechny ve vašem okolí, že se jdete učit a potřebujete klid. Slibte mamce, že nádobí umyjete později, na fotbal se s taťkou dívejte někdy jindy a sourozenecké bitky nechte na později. Pokud bydlíte ve společném bytu s kamarády nebo na kolejích, odložte si alkohol na později.

Velkým problémem bývá i facebook a mobil. Doporučuji, abyste během učení měli vypnutý počítač, mějte ho zapnutý jen tehdy, pokud ho nutně potřebujete ke studiu. Mobil si přepněte do tichého režimu a odložte ho někam hodně daleko, aby vás “nepokoušel”.

Osobní tip: Ještě předtím, než se začnu učit si telefon přepnu do režimu letadlo. To zajistí, že mě nikdo nevyruší a moje mysl se může plně věnovat učení.

Už jen tyto snadné krůčky mnohonásobně pozvednou kvalitu učení. Ale pokračujme k dalšímu bodu.

Více se o soustředění můžete dozvědět v tomto článku: Jak se soustředit

2/   Rychlé čtení

Čtete pomalu? Máte problémy s porozuměním textu?

Divili byste se, ale náš mozek je „naprogramován“ na rychlé čtení. Pokud čtete pomalu, mozek to většinou nebaví. Což je i důvod, proč textu moc nerozumíte a nudíte se při tom.

Jak číst rychleji?

 • Používejte ukazovátko – oči mají tendenci bloudit. Musíte jim dát jasný směr a rychlost, v tom vám pomůže ukazovátko. Vezměte si tužku nebo jiný tenký předmět a jezděte s ní po řádcích. Snažte se s ukazovátkem jezdit po řádcích rychleji než zvládáte číst. Váš mozek si na to postupem času zvykne a vy zrychlíte čtení.
 • Nedopouštějte se regresí – regrese je vracení se v textu. Pro příklad: Myslíte si, že jste si nezapamatovali jméno z příběhu, tak se k němu vrátíte a čtete znovu. To je špatně. Strašně to zpomaluje čtení. Obzvláště příběhové knihy postavy stále omílají dokola, proto není důležité přečíst úplně všechno. Nebojte se, váš mozek si umí některé věci domyslet, nepotřebuje znát úplně každý detail. Proto se v textu zbytečně nevracejte.
 • Fixace – Kolik slov dokážete najednou přečíst? Pravděpodobně jen jedno, to je velká škoda. Pokoušejte se na jedno mihnutí oka zachytit více slov, pro začátek stačí dvě, potom tři. Tohle je klíčem k rychločtení. Naučte se na jedno mihnutí přečíst více slov!
 • Technika jízdy po dálnici– jedete po dálnici 130 a vidíte značku, která vás upozorňuje, že máte zpomalit na 50, zpomalíte a máte pocit, že jste na padesátce, pak se podíváte na tachometr a vidíte, že jedete 80. Stejný princip funguje i při čtení. Vezměte si do rukou ukazovátko a jezděte po řádcích nesmírně rychle, nesmíte ani stíhat číst. Dělejte to tak 2 minuty. Připravte se na to, že to bude frustrující. Po dvou minutách se pusťte do normálního čtení, můžete si být jistí, že budete číst daleko rychleji. Zapůsobí na vás stejný efekt, jako na řidiče při zpomalování z vysoké rychlosti. Jednoduše si ani neuvědomíte, že čtete rychleji než normálně.

Edit 2018: Rychločtení samozřejmě není vhodné vždycky, zvláště při čtení složitých učebnic a skript je lepší zvolnit a dbát na pochopení. Rychločtení se vám vyplatí například u maturitní četby, ale na čtení vědeckých studií se vůbec nehodí.

No a jak se učit pomocí moderní techniky multičtení se dozvíte ZDE.

3/   Správná hudba k učení

Posloucháte během učení hudbu? Jakou konkrétně?

Musím vás zklamat, hudba, kterou posloucháte vám při učení pravděpodobně škodí, zpomaluje učení a snižuje efektivitu.

Proč? Všechno souvisí se soustředěním. V bodě jedna jsme si říkali, že během učení se musíte minimálně 10 minut soustředit, abyste se dostali na vlny rychlého učení. Hudba vám v tom zabraňuje,  jelikož vás neustále podvědomě vyrušuje!

Asi to všichni znáte, posloucháte hudbu, občas si jen tak pro sebe zpíváte, pobrukujete si, přemýšlíte, o čem je text, a nohou pohupujete do rytmu. To není pro efektivitu učení dobré. Neustále vás to drobně odtrhává od učení! Informace pak mozek nezpracuje tak efektivně.

Existuje hudba, která je pro učení vhodná? Jaká?

Ano, existuje, je to hudba, která podporuje alfa vlny. Zkuste si na YouTube najít alfa waves music, studying music. Také doporučuji aplikaci brain.fm, kterou jsem začal před několika týdny k učení využívat.

Dále můžete k učení poslouchat hudbu bez textu, která není moc intenzivní nebo agresivní. Mohu doporučit různé soundtracky filmů. Výzkumy také prokázaly, že jako vhodná se jeví i barokní hudba (Bach, Handel, Vivaldi), která nás dokáže uklidnit, což je pro rychlé učení velmi důležité.

Ve velké míře však záleží na osobnosti člověka, neexistuje žádný zaručený recept. Někomu klasická hudba nepomůže, aby se učil lépe, ale druhému pomoct může. Základem je neposlouchat “normální” hudbu a průběžně experimentovat a zjistit, co vyhovuje právě vám.

4/   Aktivní učení

Více než 90 % studentů přistupuje ke studiu pasivně. Prostě si jen otevřou své poznámky a čtou, čtou a ještě jednou čtou. Tento pasivní přístup je nejméně efektivní metodou učení.

Buďte při učení méně pasivní. Hyřte aktivitou! Udělejte si nové poznámky, kartičky, myšlenkové mapy… (více o nich níže). Testujte se, vyvolávejte informace z paměti. Snažte se naučené vědomosti aplikovat v praxi, používejte představivost, zapojujte všechny smysly, počítejte příklady a přestaňte na ně jen koukat, vyzkoušejte mnemotechnické pomůcky apod.

Vidíte, aktivní učení není vůbec těžké. Jestliže zapojíte do své každodenní rutiny metody aktivního učení, ze studia se stane mnohem větší zábava. Pasivní činnosti nás od přírody nebaví. Máme rádi aktivitu a činnost, i když si to možná nemyslíte. 🙂

Efektivní učení je založeno na principu aktivního učení. Pokud si informace pouze čtete, nenaučíte se je, zvládnete je pouze rozeznat (Při zkoušce si řeknete: Vím, že jsem se tohle učil). Jakmile se učíte aktivně, informace se vám uloží pevněji do paměti, nejen že informace zvládnete rozeznat, také si je zvládnete při zkoušce vybavit. Pokaždé když si studovanou látku vybavíte, paměťová stopa se stává silnější. Například své jméno jste si během života vybavili už miliónkrát, právě proto si jméno dokáže okamžitě vybavit.

Čím častěji si něco vybavíte, tím lépe si to zapamatujete!

Pokud si máte zapamatovat jen jednu tip z tohoto článku, byl by to právě tenhle.

Mnohem podrobněji o technikách aktivního učení píšu v e-knize: Jak se efektivně učit nejen do školy.

5/   Špatné asociace, návyky

Už v minulém odstavci jsem nastínil, že hodně studentů učení nebaví. To se sebou přináší negativní asociace spojené s učením.

Jakmile máte tyto negativní asociace, kdykoliv jen pomyslíte na učení, začnete se strachovat, nebo se demotivovat. Zpravidla se ani nedonutíte učit.

Z tohoto důvodu je potřeba vymazat staré asociace spojené s učením a vytvořit nové lepší.

Jak vytvořit nové asociace?

 • Učte se na novém místě – váš mozek má stávající místo spojené s nudou, úzkostí a nechutí. Vyberte si nové místo, kde se budete učit. Mělo by být příjemné a světlé. Na novém místě se začněte učit technikami rychlého učení, využívejte principy aktivního učení a mnemotechniky, začněte poslouchat správnou hudbu. Nové místo si už nebudete spojovat s nudou, nýbrž s efektivním učení.
 • Používejte rady z tohoto článku
 • Bonusový tip – není vůbec na škodu, pokud místo učení sem tam změníte. Osobně se během léta chodím učit do parku nebo na zahradu. Příroda a čerstvý vzduch na mě má pozitivní vliv, možná to bude fungovat i vám.

6/ Dlouhodobá paměť je klíčem k zapamatování

Věděli jste, že do krátkodobé paměti můžete uložit jen 5-7 kousků informací?

Je to malé číslo, z tohoto důvodu bychom se měli naučit využívat dlouhodobou paměť. Jakou má dlouhodobá paměť kapacitu?

Téměř nekonečnou, to číslo by bylo pravděpodobně delší než článek.

Jak dlouhodobou paměť využívat?

K plnému využití potenciálu dlouhodobé paměti se musíte naučit správně opakovat. Zvýšíte šanci, že vám informace zůstanou v paměti opravdu na dlouho. Pokud dodržíte všechny kroky opakování, je možné, že už informace nikdy nezapomenete.

Jak opakovat, abych si všechno zapamatoval?

Nejlepší by bylo opakovat každý den, ale to je nemožné. Experti na paměť proto přišli s jednoduchým vzorcem opakování. Dodržujte ho a učivo k maturitě, ke zkouškám nebo státnicím, si můžete zapamatovat dávno před samotnou zkouškou. Ušetříte tak mnoho času stráveného učením. Navíc se nebudete před zkouškami zbytečně stresovat.

Novou látku opakujte v těchto intervalech:

 1. 10 minut po naučení
 2. Den po naučení
 3. Týden po naučení
 4. Měsíc po naučení
 5. 6 měsíců po naučení
 6. A konečně poslední: rok po prvním naučení!

Musí opakování trvat dlouho? Vůbec, stačí, když si své znalosti otestujete malým testem, přezkoušením, nebo si vytvoříte myšlenkovou mapu (o té bude řeč níže). Poté si pročtete části, které jste zapomněli a hotovo. Pokud vám učení dané látky trvalo hodinu, opakováním strávíte přibližně 10 minut.

Jak tento vzorec aplikovat v reálném životě?

Dbejte na to, abyste si látku z přednášek, nebo hodin zopakovali nejpozději den po naučení, tímto způsobem okamžitě zvýšíte své zapamatování (Den po naučení totiž zapomenete nejvíce informací). Dá se říct, že znovu aktivujete neuronová spojení, která jste používali, když jste se informace učili.

Poté si látku opakujte podle toho, jak těžká vám připadala. Jestliže se jednalo o látku opravdu složitou, opakujte často podle stanovených intervalů. Pokud jste vše dobře chápali, nemusíte opakovat tak často, stačí, když si látku připomenete až před samotnou zkouškou nebo testem.

Více o dlouhodobé paměti se dozvíte v článku: Jak využít principy dlouhodobé paměti ve svůj prospěch

7/   Správné jídlo a pití

Existují špatná a dobrá jídla pro mozek. Špatné jídlo vám nemusí uškodit jen v učení, doslova vám může zkazit celý život. Snažte se jíst zdravě, nepřecpávejte se fastfoodem, na váš mozek to rozhodně dobrý vliv nemá.

Během učení je nejlepší jíst tyto potraviny:

 • Ovoce – dodá vám energii a vitamíny, navíc obnoví kognitivní zdroj, který je pro učení nezbytný. Ovoce jsou skvělým zdrojem sacharidů, skutečně vás naplní energií, na rozdíl od různých tyčinek vás ovoce neunavuje. Budete se cítit energičtí, nebudete malátní. Ovšem chvilku trvá, než vám začne ovoce chutnat, pokud nejste zvyklí jíst ho pravidelně.
 • Oříšky – dopřávejte si během učení různé druhy oříšků. Podporují mozkové funkce, zlepšují kreativitu a podporují tvorbu mozkových buněk. Obsahují nespočet látek, které usnadní studium.
 • Ryby – u nás v Česku je celkem neobvyklé jíst hodně ryb. Měli bychom to změnit, přicházíme tak o hodně. Obsahují omega 3 mastné kyseliny, které zlepšují funkce mozku. Pokud máte na výběr mezi rybou a vepřovým, vyberte si vždy rybu. Měly by zkrátit dobu učení.
 • Železo – pozor! Nejezte skutečně železo, ale potraviny, které obsahují železo. Skvělým příkladem může být špenát. Poproste mamku, ať vám během svaťáku připraví alespoň jednou špenát, třeba s lososem!

8/   Myšlenkové mapy

Myšlenkové mapy vymyslel Brit Tony Buzan. Jedná se o skvělý nástroj pro uspořádání myšlenek. Pomáhají vám látku hlouběji pochopit. Díky myšlenkovým mapám jste schopni vidět souvislosti a navíc jsou skvěle zapamatovatelné, jelikož na podobných principech fungují naše mozky.

Myšlenkové mapy se vyplatí dělat, když látku tak úplně nechápete, mapa vám to ujasní. Myšlenky si skvěle propojíte, uvidíte souvislosti, které jste předtím neměli šanci postřehnout. Mapy můžete využít i jako formu opakování.

Jak vytvořit myšlenkovou mapu?

Připravte si fixy. Do středu papíru namalujte nebo napište hlavní téma, třeba jak se učit. Na toto hlavní téma začněte přidávat větve. Může to být aktivní učení, rychlé čtení, pozornost. Na tyto menší větve začněte navazovat konkrétnější větve, které více popisují hlavní koncept.

myšlenková mapa

Držte se pravidla: Jedna větev, jedno slovo. Od nejdůležitějšího po nejméně relevantní.

K vytváření myšlenkových map můžete využít appky ve smartphonu. Do vyhledávače napište mind maps. Sám využívám nástroj coggle.

9/   To, co se učíte, musíte chápat

Je téměř nemožné zapamatovat si něco, čemu absolutně nerozumíme. Pro naše hlavy to jsou jenom informace, které s ničím nesouvisí. Nemáme k nim žádný vztah. Všechno se nám učí daleko lépe, pokud to chápeme a ještě lépe, když nás to baví!

Mozek se učí na základě asociací, neboli propojování starých informací s novými. Když něco vůbec nechápeme, mozek si pro tuto informaci musí pomyslně vytvořit “novou oddělenou místnost”, což není jednoduché. Jakmile se učíte něco, co chápete, mozek tuto informaci zapojí do stávající sítě vědomostí, nemusí vytvářet žádnou novou síť jako u učiva, které nechápe.

Jak pochopit látku?

Během učení si pokládejte stále otázky:

 • Proč je to zrovna takhle?
 • S čím to souvisí? Na co to navazuje?
 • Co na tom ještě nechápu?
 • Ve kterém kroku tomu přestávám rozumět?
 • Znám někoho, kdo by mi to mohl vysvětlit?
 • Připomíná mi to něco? K čemu se to dá přirovnat?
 • Jak bych to vysvětlil pětiletému dítěti?

Dalším skvělým způsobem zlepšení pochopení jsou už zmíněně myšlenkové mapy. Už několikrát mi pomohly pochopit těžká témata.

Mějte učení rádi! Soustřeďte se vždy na to pozitivní. Nezaměřujte se na věci, které nesnášíte a nelíbí se vám. Hledejte v každém učivu něco zajímavého a pozoruhodného.

Ptejte se:

 • Co je na tom zajímavé?
 • Můžu si to nějak představit?
 • Souvisí to s něčím, co mám rád?
 • Jak si můžu užít 30 minut strávených učením se tohoto?

Nezaměřujte se na negativa a vždy si na otázky odpovězte: Učení vám půjde rychleji!

10/  Strategie efektivního učení a paměťové techniky

Cítíte, že vaše současné strategie učení nedávají smysl? Jde vám učení pomalu a nepřináší téměř žádné výsledky?

Sám jsem se s učením ještě před několika lety trápil. Chtěl jsem to změnit, proto jsem hltal veškeré informace o učení a paměti, postupně jsem vytvořil strategie studia, které se můžete naučit v kurzu efektivního učení ZDARMA. Nemusíte číst každou knihu o učení, absolvovat několik kurzů o efektivním učení jako já. K tomu, abyste se učili rychle stačí sledovat e-mail, v každé lekci vám odhalím několik tajemství efektivního učení, která vás ve škole nikdy nenaučí!

Hned v prvním dílu vám vysvětlím principy fungování paměti. Je důležité se naučit, jak funguje váš mozek, a poté tyto principy využít ve svůj prospěch.

V druhém dílu se zaměříme na prokrastinaci. V třetí lekci se dozvíte, jak se skvěle soustředit na učení. Prozradím vám, jakých největších chyb se studenti dopouštějí při učení a podělím se s vámi o efektivní řešení, která fungují. Také se zaměříme na plánování a je toho ještě mnohem více.


Součástí kurzu jsou i 2 ebooky zcela zdarma, plus moje osobní poradenství po celou dobu trvání kurzu.

V prvním ebooku se navíc naučíte jednoduchou paměťovou techniku, která vám pomůže se zapamatováním stovek nudných informací.

Děkuji, jste opravdu skvělí, tenhle článek byl hodně dlouhý a vy jste se prokousali až do konce, nesmírně si toho vážím. Věřím, že vám článek ukázal několik užitečných technik, jak se učit. Jsem přesvědčen, že vám tyto tipy pomohou zkrátit dobu strávenou učením!

Už byste aspoň trošku měli vědět, jak se učit! Naučte se více za méně času! 

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Čau lidi, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. Sám jsem měl kdysi s učením problémy, nevěděl jsem jak na to a šlo mi pomalu, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

16 komentářů “10 jednoduchých tipů, Jak se učit rychleji a s menší námahou

 • Hodně génijusovatý 😀

 • A ještě k té hudbě :

  Já osobně poslouchám relaxační hudbu, uklidňuje mě a nerozptiluje mě. Máš pravdu, hudba se slovy se k učení nehodí.

  Sice jsem ještě na základní škole, ale chci jít studovat Právo. Učení mě baví, i když mi ve třídě říkají šprtko ( od 6. třídy je to ještě nepřestalo bavit 😀 ).

  • Jojo hudba zásadně bez textu. Ale mě na střední taky říkali šprte, a přitom se mnou dost kamarádili, jenom mě tak škádlili.

 • Ahoj 🙂 .
  Hledala jsem po internetu různé tipy nebo návody jak se efektivněji a lépe učit a Tvůj článek mi připadal nejlepší! Po týdnu učení na zkoušky, podle tvého návodu, můžu hrdě prohlásit, že jsem dostala samé jedničky!!! Zkoukla jsem také skoro všechny videa na YouTube. Je to pro mě strašná inspirace!
  Moc děkuji 🙂

 • Jestli dobře chápu Terku .. občas se látku učí jak básničku? A to je špatně?

 • Učím se podle toho s wow! Same jedničky! YAY!

 • Chtěla bych se zeptat, stačí přečtení zápisu apod. jako opakování? Některé předměty se učím tak, že si přečtu pár věcí v sešitě, a pak se snažím si je svými slovy říct bez toho abych se na ně dívala, a postupně přidávat další. Snadno si vybavuji věci, pokud se učím poslední den před testem, ale pokud je toho víc než můžu stihnout a musím si to rozložit, stává se mi, že když druhý den opakuju věci z prvního dne stejným způsobem jako jsem se je učila, pak už nestíhám se stejně pořádně podívat na to další a umím hlavně začátek… Proto přemýšlím, jestli by ono pasivní čtení stačilo jako opáčko…

  • Ahoj Terko,

   pasivní čtení není ideální volbou pro opakování. Jak sama píšeš, nejlepší je, když si informace vybavíš a dostaneš z paměti. Jsem si vědom toho, že někdy je toho opravdu hodně a nedá se to všechno stihnout, právě proto musíš myslet strategicky a uvažovat nad tím, co umíš a co ti nejde. Nejvíce se musíš soustředit na pasáže látky, které ti nejsou tak úplně jasné, právě tyhle části se snaž vybavit, informace se upevní v mozku a lépe je pochopíš. Části látky, které dobře umíš si nemusíš usilovně opakovat a pasivní čtení ti poslouží celkem fajn, jelikož si informace alespoň trochu osvěžíš.

   Takže shrnutí: Dobře si vybírej, co si vybavuješ aktivně, přemýšlej nad tím, co umíš a co ne, největší pozornost věnuj těžkým informacím. A samozřejmě nepodlehni iluzi efektivního učení!

 • Pěkně zpracované 🙂

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *