fbpx

10 jednoduchých tipů, Jak se učit rychleji a s menší námahou!

Máte z učení divný pocit? Neleze vám to tak rychle do hlavy? Nevíte, jak se učit, aby to zabralo co nejméně času a co nejvíce jste se toho naučili? V článku vám představím metody efektivního učení, rozhodně nečekejte, že se ze dne na den stanete geniálními a stovky stránek se naučíte za několik vteřin. Ale určitě můžete čekat, že se v učení zlepšíte, půjde vám to rychleji a více toho uložíte do dlouhodobé paměti.

Jmenuji se Honza Kohut a už 4 roky pro vás tvořím stránky jakserychlenaucit.cz. Konkrétně tenhle článek už pomohl více než 70 000 studentů po celé ČR a jsem si jistý, že v něm mnoho užitečných tipů najdete i vy.

V tomto článku se s vámi podělím o 10 jednoduchých technik, jak se učit lépe!

Každá z popisovaných metod je snadno zvládnutelná a uvést do praxe ji můžete ihned. Po pouhých 10 minutách čtení se máte šanci v učení výrazně zlepšit! Rady z článku využívám každý den (o prázdninách samozřejmě ne) a už si to bez nich nedokážu představit, protože mi přinášejí skvělé výsledky s minimem úsilí. Jsem si jistý, že i vám přinesou metody efektivního učení ovoce.

*Video a článek nemají stejný obsah! V článku najdete spoustu tipů, které se ve videu vůbec neobjeví a naopak.

Co je to rychlé a efektivní učení? Jak se učit?

Ještě předtím, než se pustíme do hlavní jádra článku je důležité vysvětlit, co to vlastně efektivní učení je a kdo všechno se můžete učit rychle a efektivně.

Je třeba, abyste pochopili, že efektivně se může učit naprosto každý, bez ohledu na jeho předchozí výsledky a vrozenou inteligenci. Už ve 3. třídě jsem dostal na vysvědčení trojku a nic nenasvědčovalo tomu, že bych měl ve škole nějak vynikat. Ale pouhé používání a učení se o metodách efektivního učení “probudilo” mé nadání a dnes patřím k nejlepším studentům na své vysoké škole.

V článku se vás budu snažit přesvědčit, že čas strávený učením není nejdůležitější ingrediencí v honbě za skvělými (nebo alespoň dostatečnými) studijními výsledky. Rozhodně neplatí, že čím více se učíme, tím více se toho naučíte. Daleko důležitější je, jak čas strávený studiem strávíme! A právě způsoby učení stanovují, kolik času vám učení zabere. Efektivní učení se dá chápat jako soubor dovedností a nejde jenom o to, jak rychle dokážete informace přijímat, ale taky to, jak si dovedete poradit s prokrastinaci, jak umíte plánovat svůj čas, učení, bojovat se stresem apod. Je to švýcarský nůž, který v sobě zahrnuje mnoho funkcí.

Metody efektivního učení jsou prostředkem, jak se učit lépe a rychleji. Méně nadaný student, který ví, jak se správně učit bude dosahovat lepších výsledků s menším úsilím, než student přirozeně nadaný, který neví, jak se učit.

Informace a kvalitní vzdělání jsou klíčem k lepšímu a úspěšnějšímu životu, a to je jeden z mnoho důvodů, abyste se naučili, jak se vzdělávat rychle a efektivně.

Pusťme se do praktických deseti tipů.

jak se učit, jak se správně učit, jak se efektivně učit, jak se rychle naučit, jak se lépe učit

Jak se učit

1/   Nenechte se vyrušovat

Máte puštěnou hudbu, koukáte do učebnice, sešitu, přitom odepíšete na zprávu, sem tam se kouknete, co je nového na IG a pak znovu zahlédnete do učebnice. Připadá vám to jako efektivní způsob učení? Asi ne. Ale i tak se pravděpodobně méně, či více necháváte při učení vyrušovat.

Chcete-li se učit rychle, musíte se bezpodmínečně soustředit pouze na jednu věc a to na učení!

Náš mozek se učí nejrychleji, pokud se nachází na vlnách alfa. Má to však jeden háček, abyste se na tyto vlny dostali, potřebujete alespoň 10 minut nepřetržitého soustředění. Jakmile se se na alfu dostanete, učení bude odsýpat.

Osvojte si pravidlo, že pokaždé, než se začnete učit, upozorníte všechny v nejbližším okolí, že potřebujete na pár minut klid. Slibte mamce, že nádobí umyjete později, na fotbal se s taťkou dívejte někdy jindy a chatování s krásnou holkou vyměňte za rande v budoucnu.

Naše okolí nebývá až takovým problémem jako my samotní. Mobily, sociální sítě narušují naši pozornost každou chvíli. Jděte do boje a ještě před otevřením první stránky si přepněte telefon do režimu letadlo (zaručeně vás tak nikdo nevyruší) a počítač či notebook ani nezapínejte, pokud ho nutně nepotřebujete ke studiu. Telefon ideálně odložte i někam daleko mimo zorné pole, aby vás nepokoušel.

Už jen tyto snadné krůčky pozvednou kvalitu učení. Ale pokračujme k dalšímu bodu.

Více se o soustředění můžete dozvědět v článku: Jak se soustředit

2/   Rychlé čtení

Nepředstavujte si, že vás v tomhle bodě zázračně naučím číst rychlostí 5000 slov za minutu. Myslím, že to není ani pro zdravého člověka možné. Avšak je dosti pravděpodobné, že svůj čtecí potenciál nevyužíváte na maximum, proto nabízím pár tipů na zrychlení čtení, které můžou z času stráveného učením skrouhnout velkou část.

Mozek je „naprogramován“ na rychlé čtení. Pokud čtete pomalu, mozek to většinou nebaví a to může být důvodem, proč textu moc nerozumíte a nudíte se.

Jak číst rychleji?

 • Používejte ukazovátko – oči mají tendenci bloudit a nejrůzněji skákat. Musíte jim dát jasný směr a rychlost, v tom vám pomůže ukazovátko. Vezměte si tužku nebo jiný tenký předmět a jezděte s ní po řádcích.
 • Nedopouštějte se regresí – regrese je vracení se v textu. Pro příklad: Myslíte si, že jste si nezapamatovali jméno z příběhu, tak se k němu vrátíte a čtete znovu. To je špatně. Výrazně to zpomaluje čtení. Obzvláště příběhové knihy postavy stále omílají dokola, proto není důležité přečíst úplně všechno. Nebojte se, váš mozek si umí některé věci domyslet, nepotřebuje znát úplně každý detail. V textu se zbytečně nevracejte.
 • Fixace – Kolik slov dokážete najednou přečíst? Pravděpodobně jen jedno, to je velká škoda. Pokoušejte se na jedno mihnutí oka zachytit více slov, pro začátek stačí dvě, potom tři. Tohle je klíčem k rychločtení. Naučte se na jedno mihnutí přečíst více slov!
 • Technika jízdy po dálnici– jedete po dálnici 130 a vidíte značku, která vás upozorňuje, že máte zpomalit na 50, zpomalíte a máte pocit, že jste na padesátce, pak se podíváte na tachometr a vidíte, že jedete 80. Podobně to funguje při čtení. Vezměte si do rukou ukazovátko a jezděte po řádcích nesmírně rychle, nesmíte ani stíhat číst. Dělejte to tak 2 minuty. Připravte se na to, že to bude frustrující. Po dvou minutách se pusťte do normálního čtení, můžete si být jistí, že budete číst daleko rychleji než obvykle. Zapůsobí na vás stejný efekt, jako na řidiče při zpomalování z vysoké rychlosti. Jednoduše si ani neuvědomíte, že čtete rychleji než normálně.

Rychločíst se samozřejmě nevyplatí vždycky. Tuto metodu využívejte tehdy, pokud se musíte prokousat obrovským množstvím látky, jakmile narazíte na něco skutečně důležitého, klidně zpomalte a dbejte především na to, abyste látku pochopili. Vědecké studie dokonce přišly s tím, že se toho více naučíme, pokud si čteme nahlas! Rychločtení se dá přirovnat třeba k plesovým šatům, jsou pěkné a každému se líbí, ale jednoduše se nehodí na každou příležitost.

Zdarma si můžete stáhnout 5 kapitol z mé e-knihy Jak se efektivně učit nejen do školy, ve které vás krok za krokem naučím, jak se správně učit. (Potvrzení e-mailu vás nevyruší od čtení, nepřesměruje na jinou stránku)

3/   Správná hudba k učení

Posloucháte během učení hudbu? Jakou konkrétně?

Jestliže posloucháte při učení hudbu, existuje dobrá šance, že vám škodí, zpomaluje učení a narušuje vaše flow. Záleží na tom, co k učení posloucháte.

V prvním tipu jsme si říkali, že během učení se musíte minimálně 10 minut soustředit, abyste se dostali na vlny rychlého učení. Hudba vám v tom brání, jelikož vás neustále podvědomě vyrušuje! Jasně, můžete si říkat, že to není pravda, že vás hudba neruší, ale právě proto jsem použil slovo podvědomě, ruší vás, i když si to nedokážete uvědomit a přiznat.

Všichni znáte, posloucháte hudbu, občas si jen tak pro sebe zpíváte, pobrukujete si, přemýšlíte, o čem je text, a nohou pohupujete do rytmu. To není pro efektivitu učení dobré. Neustále vás to drobně odtrhává od učení! Informace pak nezpracováváte tak efektivně.

Existuje hudba, která je pro učení vhodná? Jaká?

Ano, existuje, je to hudba, která podporuje alfa vlny. Zkuste si na YouTube najít alfa waves music, studying music. Také doporučuji aplikaci brain.fm, kterou jsem začal před několika týdny k učení využívat.

Dále můžete k učení poslouchat hudbu bez textu, která není moc intenzivní nebo agresivní. Mohu doporučit různé soundtracky filmů. Výzkumy také prokázaly, že jako vhodná se jeví i barokní hudba (Bach, Handel, Vivaldi), která nás dokáže uklidnit, což je pro rychlé učení velmi důležité.

Ve velké míře však záleží na osobnosti člověka, neexistuje žádný zaručený recept. Někomu klasická hudba nepomůže, aby se učil lépe, ale druhému pomoct může. Základem je neposlouchat “normální” hudbu a průběžně experimentovat a zjistit, co vyhovuje právě vám. Také byste nikdy neměli hudbu poslouchat příliš hlasitě.

4/   Aktivní učení

Více než 90 % studentů přistupuje ke studiu pasivně. Prostě si jen otevřou své poznámky a čtou, čtou a ještě jednou čtou. Tento pasivní přístup je nejméně efektivní metodou učení.

Buďte při učení méně pasivní. Hyřte aktivitou! Udělejte si nové poznámky, kartičky, myšlenkové mapy… (více o nich níže). Testujte se, dostávejte informace z paměti. Snažte se naučené vědomosti aplikovat v praxi, používejte představivost, zapojujte všechny smysly, počítejte příklady a přestaňte na ně jen koukat, vyzkoušejte mnemotechnické pomůcky apod.

Jak můžete vidět na mých příkladech, není to vůbec těžké. Jestliže zapojíte do své každodenní rutiny metody aktivního učení, ze studia se stane mnohem větší zábava. Pasivní činnosti nás od přírody nebaví. Máme rádi aktivitu a činnost, i když si to možná občas nemyslíte.

Efektivní učení je založeno na principu aktivního učení. Pokud si informace pouze čtete, nenaučíte se je, zvládnete je pouze rozeznat (Při zkoušce si řeknete: Vím, že jsem se tohle učil). Jakmile se učíte aktivně, informace se vám uloží pevněji do paměti, nejen že informace zvládnete rozeznat, také si je zvládnete při zkoušce vybavit. Pokaždé když učivo dostanete z paměti (vybavíte si ho), paměťová stopa se stává silnější. Například své jméno jste si během života vybavili už miliónkrát, a právě proto si ho dokáže okamžitě vybavit.

Čím častěji si něco vybavíte, tím lépe si to zapamatujete!

Pokud si máte zapamatovat jen jednu tip z tohoto článku, byl by to právě tenhle. Není to jenom můj výmysl, tento tip je hojně vědecky ověřený.

Mnohem podrobněji o technikách aktivního učení píšu v e-knize: Jak se efektivně učit nejen do školy. Nejrůznějším strategiím aktivního učení věnuji několik kapitol a každou metodu podrobně rozebírám a hlavně ukazuji, jak ji použít v praxi.

5/   Špatné asociace, návyky

Jak sami víte, hodně studentů učení nebaví, možná mezi ně patříte právě i vy. To se sebou přináší negativní asociace spojené s učením.

Jakmile máte negativní asociace, kdykoliv jen pomyslíte na učení, začnete se strachovat, nebo se demotivovat. Zpravidla se ani nedonutíte učit.

Z tohoto důvodu je potřeba vymazat staré asociace spojené s učením a vytvořit nové lepší. Získáte tak chuť se učit a nevyhnutelně vám to pak půjde lépe.

Jak vytvořit nové asociace?

 • Učte se na novém místě – váš mozek má stávající místo spojené s nudou, úzkostí a nechutí. Vyberte si nové místo, kde se budete učit. Mělo by být příjemné a světlé. Na novém místě se začněte učit technikami rychlého učení, využívejte principy aktivního učení a mnemotechniky, začněte poslouchat správnou hudbu a učte se nerušeně. Nové místo si už nebudete spojovat s nudou, nýbrž s efektivním učení.
 • Používejte rady z tohoto článku – a určitě koukněte i na nějaké video a přečtěte další články. O učení si vytvoříte trošku jiný obrázek a donutí vás to jinak uvažovat.
 • Bonusový tip – není vůbec na škodu, pokud místo učení sem tam změníte. Osobně se během léta chodím učit do parku nebo na zahradu. Příroda a čerstvý vzduch na mě má pozitivní vliv, možná to bude fungovat i vám.

6/ Dlouhodobá paměť je klíčem k zapamatování

Věděli jste, že do krátkodobé paměti můžete uložit jen 5-7 kousků informací?

Je to malé číslo, z tohoto důvodu bychom se měli naučit využívat dlouhodobou paměť, která má téměř nekonečnou kapacitu.

Jak dlouhodobou paměť využívat?

Informace do dlouhodobé paměti bohužel nedostaneme jinak, než pomocí opakování a aktivního učení. Naštěstí existují chytré intervaly, ve kterých opakovat, abyste učením nestrávili věčnost. Pokud dodržíte všechny kroky opakování, je možné, že už informace nikdy nezapomenete.

Jak opakovat, abych si všechno zapamatoval/a?

Experti na paměť přišli s jednoduchým vzorcem opakování. Dodržujte ho a učivo k maturitě, ke zkouškám nebo státnicím, si můžete zapamatovat dávno před samotnou zkouškou. Ušetříte tak mnoho času stráveného učením. Navíc se nebudete před zkouškami zbytečně stresovat.

Novou látku opakujte v těchto intervalech:

 1. 10 minut po naučení
 2. Den po naučení
 3. Týden po naučení
 4. Měsíc po naučení
 5. 6 měsíců po naučení
 6. A konečně poslední: rok po prvním naučení!

Musí opakování trvat dlouho? Vůbec, stačí, když si své znalosti otestujete malým testem, přezkoušením, nebo si vytvoříte myšlenkovou mapu (o té bude řeč níže). Poté si pročtete části, které jste zapomněli a hotovo. Pokud vám učení dané látky trvalo hodinu, opakováním strávíte přibližně 10 minut.

Jak tento vzorec aplikovat v reálném životě?

Přiznávám, že v reálném životě je téměř nemožné, abyste si našli tolik času a hlavně energie na to opakovat tak často každou informaci, kterou potřebujete umět ke zkouškám, státnicím nebo k maturitě. Sám jsem za pár let přišel na to, že stačí následovat trošku snazší postup:

Dbejte na to, abyste si látku z přednášek, nebo hodin zopakovali nejpozději den po prvním naučení, okamžitě výrazně zvýšíte své zapamatování (Den po naučení totiž zapomenete nejvíce informací), je to nejlogičtější den pro první opakování. Znovu aktivujete neuronová spojení, která jste používali, když jste se informace učili.

Následně stačí, když si látku zopakujete až před samotnou zkouškou, či maturitou. Samozřejmě to nedělejte na poslední chvíli, ale dopřejte si časovou rezervu, ať můžete případně doladit detaily. Dvě opakování většinou stačí, abyste látku perfektně uměli na zkoušku.

Pokud jste se během školního roku učili něco, co vám vůbec nelezlo do hlavy, opakujte podle stanovených intervalů. Pokud jste vše dobře chápali, nemusíte opakovat tak často, stačí, když si látku připomenete až před samotnou zkouškou nebo testem.

Více o dlouhodobé paměti se dozvíte v článku: Jak využít principy dlouhodobé paměti ve svůj prospěch

7/   Správné jídlo a pití

Jasně, i když jíte nezdravě můžete mít dobré známky a můžete se učit poměrně rychle. Ale není to ideální a zdaleka efektivní řešení. Pro mozek existují dobrá a špatná jídlo. Špatné jídlo vám nemusí uškodit jen v učení, doslova vám může zkazit celý život. Snažte se jíst zdravě a čas strávený učením půjde nevyhnutelně dolů. Nepřecpávejte se fastfoodem, na váš mozek to rozhodně dobrý vliv nemá.

Před/při/po učení je nejlepší jíst tyto potraviny:

 • Ovoce – dodá vám energii a vitamíny, navíc obnoví kognitivní zdroj, který je pro učení nezbytný. Ovoce jsou skvělým zdrojem sacharidů, skutečně vás naplní energií, na rozdíl od různých tyčinek vás ovoce neunavuj. Pokud jste zvyklí na cukrovinky, bude chvíli trvat, než vám začne ovoce chutnat.
 • Oříšky – dopřávejte si během učení různé druhy oříšků. Podporují mozkové funkce, zlepšují kreativitu a podporují tvorbu mozkových buněk. Obsahují nespočet látek, které usnadní studium.
 • Ryby – u nás v Česku je celkem neobvyklé jíst hodně ryb. Měli bychom to změnit, přicházíme tak o hodně. Obsahují omega 3 mastné kyseliny, které zlepšují funkce mozku. Pokud máte na výběr mezi rybou a vepřovým, vyberte si vždy rybu. Jejich konzumace zlepší mozkové funkce, což zkrátí učení.
 • Železo – pozor! Nejezte skutečně železo, ale potraviny, které obsahují železo. Skvělým příkladem může být špenát. Poproste mamku, ať vám během svaťáku připraví alespoň jednou špenát, třeba s lososem!

8/   Myšlenkové mapy

Myšlenkové mapy vymyslel Brit Tony Buzan. Jedná se o skvělý nástroj pro uspořádání myšlenek. Pomáhají nám látku hlouběji pochopit. Díky myšlenkovým mapám jsme schopni vidět souvislosti a navíc jsou skvěle zapamatovatelné, jelikož na podobných principech fungují naše mozky.

Myšlenkové mapy se vyplatí dělat tehdy, když látku nechápete, mapa vám to ujasní. Myšlenky si skvěle propojíte, uvidíte souvislosti, které jste předtím neměli šanci postřehnout. Mapy můžete využít i jako formu opakování.

Jak vytvořit myšlenkovou mapu?

Připravte si fixy. Do středu papíru namalujte, nebo napište hlavní téma, třeba jak se učit. Na toto hlavní téma začněte přidávat větve. Může to být aktivní učení, rychlé čtení, pozornost. Na tyto menší větve začněte navazovat konkrétnější větve, které podrobněji popisují hlavní koncept.

myšlenková mapa

Držte se pravidla: Jedna větev, jedno slovo, jedna myšlenka. Od nejdůležitějšího po nejméně relevantní.

K vytváření myšlenkových map můžete využít internetové aplikace. Do vyhledávače napište mind maps. Sám využívám nástroj coggle.

9/   To, co se učíte, musíte chápat

Je téměř nemožné zapamatovat si něco, čemu absolutně nerozumíme. Pro naše hlavy to jsou jenom informace, které s ničím nesouvisí. Nejlépe si pamatujeme věci, které si dovedeme spojit s mnoha dalšími informacemi. Pokud něčemu nerozumíte, v mozku je to jenom jedno osamocené neuronové spojení, ke kterému se jenom stěží později dostanete. Nejsnadněji se dostaneme k těm neuronovým spojením, které jsou hojně propojeny s dalšími informacemi. Všechno se nám učí daleko lépe, pokud to chápeme a ještě lépe, když nás to baví!

Mozek se učí na základě asociací, neboli propojování starých informací s novými. Když něco vůbec nechápeme, mozek si pro tuto informaci musí pomyslně vytvořit “novou oddělenou místnost”, což není jednoduché. Jakmile se učíte něco, co chápete, mozek tuto informaci zapojí do stávající sítě vědomostí, nemusí vytvářet žádnou novou síť jako u učiva, které nechápe.

Jak pochopit látku?

Během učení si pokládejte stále otázky:

 • Proč je to zrovna takhle?
 • S čím to souvisí? Na co to navazuje?
 • Co na tom ještě nechápu?
 • Ve kterém kroku tomu přestávám rozumět?
 • Znám někoho, kdo by mi to mohl vysvětlit?
 • Připomíná mi to něco? K čemu se to dá přirovnat?
 • Jak bych to vysvětlil pětiletému dítěti?

Dalším skvělým způsobem zlepšení pochopení jsou už zmíněně myšlenkové mapy. Už několikrát mi pomohly pochopit těžká témata. Ještě lepším způsobem je Feynmanova technika, o které píšu ve své e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy.

Mějte učení rádi! Soustřeďte se vždy na to pozitivní. Nezaměřujte se na věci, které nesnášíte a nelíbí se vám. Hledejte v každém učivu něco zajímavého a pozoruhodného.

Ptejte se:

 • Co je na tom zajímavé?
 • Můžu si to nějak představit?
 • Souvisí to s něčím, co mám rád?
 • Jak si můžu užít 30 minut strávených učením se tohoto?

Nezaměřujte se na negativa a vždy si na otázky odpovězte: Učení vám půjde rychleji!

10/  Systém efektivního učení na míru

V jednom článku nejde podrobně popsat, jak se správně učit. Právě proto jsem pro vás napsal e-knihu Jak se efektivně učit nejen do školy. Ale nebojte, nechci po vás, abyste si ji hned kupovali. Zveřejnil jsem pro vás zdarma 5 kapitol (ukázku vám pošlu ve formátu pdf a epub na e-mail), ve kterých blíže popisuji ověřený systém efektivního učení.

Opravdu věřím, že výsledky ve škole neurčuje to, kolik času strávíte učením, jak moc jste přirozeně inteligentní. Hlavně záleží na tom, jak se učíte. Pokud víte, jak na to, dokážete se informace naučit a pochopit je daleko rychleji. Stačí se podívat do svého okolí, určitě znáte někoho, kdo se nezdá být výrazně inteligentnější než vy, ani učením netráví moc času, ale i tak mu to ve škole jde. V e-knize Jak se efektivně učit nejen do školy s vámi sdílím ověřený návod na to, jak se efektivně učit, který si pochvalují stovky studentů po celé ČR. Jsem si jistý, že se díky němu ušetříte spoustu času, a hlavně vás to začne bavit.

Sám jsem se s učením ještě před několika lety trápil. Chtěl jsem to změnit, proto jsem hltal veškeré informace o učení a paměti (knihy, kurzy, studie), postupně jsem seskládal dohromady účinný systém studia, které se můžete naučit v mé e-knize. Zdarma můžete nakouknout a přečíst si 5 kapitol, jsem si jistý, že tam objevíte další cenné informace, které vám pomohou.

Chci si přečíst 5 kapitol z tvojí e-knihy! (Ukázku obdržíte na e-mail ve formátu pdf a epub).

Děkuji vám za přečtení článku, už byste aspoň trošku měli vědět, jak se učit! Naučte se více za méně času! 

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. S učením jsem ještě na základce míval velké problémy, učení mi šlo pomalu, nevěděl jsem, jak na to, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

21 komentářů “10 jednoduchých tipů, Jak se učit rychleji a s menší námahou!

 • Ahoj Honzo 🙂
  Skvělý článek! Máš nějaký tip na učení, když chtějí vyučující definici “slovo od slova”? Napsanou nebo vyřčenou definici vlastními slovy neuznávají (není to problém pouze u mě, spolužáci také neuspěli).

  Často na přednáškách nestihneme projít polovinu látku, pak nás odkáží na knihy, ze kterých si dokáži udělat výpisky, ale ani po přečtení několika knih s danou problematikou nerozumím, o čem je řeč. Nebo to pochopím vždy jinak. Když se ptám spolužáků nebo někoho, kdo studoval přede mnou, řeknou mi, že tomu taky nerozumí, a že se to učí/učili nazpaměť.

  Proto se musím učit zpaměti a ne podle vlastních slov s pochopením látky – bohužel. Vím, že to není efektivní způsob, neleze mi to do hlavy, učím se šíleně dlouho a stejně polovinu i informací zapomenu.

  Máš nějaký tip na učení se zpaměti? Asi pouze číst dokola a často opakovat, že?

  Moc děkuji.
  Nikky

  • Ahoj, číst dokola určitě ne, doporučit ti mohu rozložené učení, definice si prostě naházej do programu anki a průběžně se je uč (rozuměj rychleji než den před zkouškou). K lepšímu pochopení zkus vyhledat nějaký alternativní zdroj informací kromě knih. Momentálně mám předmět manažerská psychologie a sociologie, moc mi to nedává smysl, vyučující vysvětluje hodně složitě, ale když jsem si přečetl nějakou “snadnější” knihu a projel si nějaké videa na youtube (třeba crashcourse) informace mi byly hned daleko jasnější.

 • Přes tento blog jsem se dostal k mnohem dalším, ověřeným metodám učení. Já sám používám techniku Richarda Feynmana, a pokaždé když jsem si použil, jsem si vše důležité zapsal jen jednou a uměl jsem to. Někomu to může připadat divné, ale když se učíte, jste ve svém vlastním světě a nikdo se Vám ve vaší mysli nebude smát za to, když si budete hrát na učitele, představíte si žáky a budete jim vykládat látku, nebo když si uděláte test sám pro sebe a napíšete si ho. To je velmi důležité, zapojovat do učení více smyslů.

  • Feynmanova technika je super a určitě by stála za to, abych o ní v budoucnu napsal nějaký ten článek nebo natočil video. 🙂

 • Hodně génijusovatý 😀

 • A ještě k té hudbě :

  Já osobně poslouchám relaxační hudbu, uklidňuje mě a nerozptiluje mě. Máš pravdu, hudba se slovy se k učení nehodí.

  Sice jsem ještě na základní škole, ale chci jít studovat Právo. Učení mě baví, i když mi ve třídě říkají šprtko ( od 6. třídy je to ještě nepřestalo bavit 😀 ).

  • Jojo hudba zásadně bez textu. Ale mě na střední taky říkali šprte, a přitom se mnou dost kamarádili, jenom mě tak škádlili.

 • Ahoj 🙂 .
  Hledala jsem po internetu různé tipy nebo návody jak se efektivněji a lépe učit a Tvůj článek mi připadal nejlepší! Po týdnu učení na zkoušky, podle tvého návodu, můžu hrdě prohlásit, že jsem dostala samé jedničky!!! Zkoukla jsem také skoro všechny videa na YouTube. Je to pro mě strašná inspirace!
  Moc děkuji 🙂

  • Moc děkuji. To lidi jako ty jsou pro mě inspirace. Rád vidím, když rady lidem pomáhají a mají z nich radost. 🙂

 • Jestli dobře chápu Terku .. občas se látku učí jak básničku? A to je špatně?

 • Učím se podle toho s wow! Same jedničky! YAY!

 • Chtěla bych se zeptat, stačí přečtení zápisu apod. jako opakování? Některé předměty se učím tak, že si přečtu pár věcí v sešitě, a pak se snažím si je svými slovy říct bez toho abych se na ně dívala, a postupně přidávat další. Snadno si vybavuji věci, pokud se učím poslední den před testem, ale pokud je toho víc než můžu stihnout a musím si to rozložit, stává se mi, že když druhý den opakuju věci z prvního dne stejným způsobem jako jsem se je učila, pak už nestíhám se stejně pořádně podívat na to další a umím hlavně začátek… Proto přemýšlím, jestli by ono pasivní čtení stačilo jako opáčko…

  • Ahoj Terko,

   pasivní čtení není ideální volbou pro opakování. Jak sama píšeš, nejlepší je, když si informace vybavíš a dostaneš z paměti. Jsem si vědom toho, že někdy je toho opravdu hodně a nedá se to všechno stihnout, právě proto musíš myslet strategicky a uvažovat nad tím, co umíš a co ti nejde. Nejvíce se musíš soustředit na pasáže látky, které ti nejsou tak úplně jasné, právě tyhle části se snaž vybavit, informace se upevní v mozku a lépe je pochopíš. Části látky, které dobře umíš si nemusíš usilovně opakovat a pasivní čtení ti poslouží celkem fajn, jelikož si informace alespoň trochu osvěžíš.

   Takže shrnutí: Dobře si vybírej, co si vybavuješ aktivně, přemýšlej nad tím, co umíš a co ne, největší pozornost věnuj těžkým informacím. A samozřejmě nepodlehni iluzi efektivního učení!

 • Pěkně zpracované 🙂

Trackbacks & Pings

 • 5 technik Jak se donutit učit. Od teď už učení nebude žádný problém! :

  […] Spojujete si učení s pozitivními emocemi- je nezbytné vytvářet si kladné asociace spojené s učením. Nikdy se nedonutíte učit, pokud nebudete mít učení alespoň trošku v oblibě. Odměny zvýší šanci na to, že si učení zamilujete. Je důležité odměňovat se ihned po učení, aby se tento efekt mohl projevit. O tomhle principu píšu více v mém nejčtenějším článku 10 tipů, jak se učit. […]

  11 měsíci ago
 • Nemáte na to přirozený talent, omyl! Naučte se změnit své nastavení mysli! :

  […] výsledky ve škole výrazně ovlivňují právě tyto prohlášení. Nezáleží jenom na tom, jak moc se učíte, jaké strategie učení využíváte, velkou roli hrají i vaše vnitřní přesvědčení a […]

  2 roky ago
 • 11 ověřených způsobů jak se motivovat k učení! + jeden bonus :

  […] Neumíte se učit– to, co neumíme, děláme jen velmi neradi. S větší oblibou se věnujeme činnostem, ve kterých vynikáme. Ve škole nás bohužel nikdo nenaučil jak se učit rychle a zábavně, proto negativní pocity […]

  3 roky ago

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *