fbpx

Hudba k učení aneb vliv hudby na učení

Měli bychom k učení poslouchat hudbu? Má hudba na učení pozitivní vliv?

Neumíte si bez hudby představit učení, ale myslíte, že je to efektivní? Pokud Vás zajímá efektivita učení, už jste si tuto otázku zřejmě pokládali. V článku se dozvíte, jaký vliv má hudba na učení. Řekneme si, která hudba k učení je nejlepší. S dobrou hudbou při učení totiž můžete zlepšíte svou paměť, soustředění, efektivitu…

hudba k učení, vliv hudby na učení, hudba a učení, hudba na učení

Jaká je nejlepší hudba k učení? Máme vůbec poslouchat hudbu během učení?

Experti na učení tvrdí, že hudbu při učení byste neměli poslouchat. Ale nemusí to být vždycky tak úplně pravda, záleží na tom, jakou hudbu při učení posloucháte, vlastně je lepší hudbu při učení neposlouchat, pokud nevíte jakou přesně! 

To je hodně důležitá věta! Musíte vědět jakou hudbu si pustit. Abych byl upřímný, hudba, která je pro učení vhodná se nemusí líbit tak úplně každému. Ale pokud pochopíte pravidla poslouchání hudby při učení, jsem si jistý, že najdete i něco, co se Vám bude líbit.

Mám poslouchat oblíbenou hudbu?

Jak jsem už zmínil, hudba, která je vhodná k učení se Vám možná nebude líbit, ovšem k učení můžete poslouchat Vaši oblíbenou hudbu, ale bez textu, pouze instrumentální verzi, což znamená bez zpěvu, zpěv mozek vyrušuje, i když to vědomě nevnímáte, celou dobu se soustředíte na text a ne na samotné učení. Tohle je první rada, které byste se měli držet. Poslouchejte při učení Vaši oblíbenou hudbu ale bez zpěvu. Tato metoda není nijak efektivní, ale taky není ničím škodlivá. Mnohem lepší je…

Náš mozek pracuje na různých vlnách (jednoduše režimy mozku) a každá vlna má své výhody a nevýhody. Většinu času trávíme na Beta vlnách, které nejsou úplně vhodné pro učení. Nejlépe se učíme na Alfa vlnách.  Nastává otázka: Jak se přepnout na alfa vlny? Jak se dostat na správnou vlnu pro učení? Ještě předtím bych Vás rád seznámil s každou vlnou mozku, kdy se během dne zhruba vyskytuje a co se při ní děje.

O jednotlivých vlnách si můžete přečíst níže, pokud Vás to nezajímá, klidně tuto část přeskočte a pusťte se do praktických tipů a triků.

Náš mozek pracuje na těchto 5  vlnách

Alfa vlny

Jsou vlny od 7Hz do 13Hz. Při těchto vlnách úžasně relaxujeme a jsme schopní mnohem rychleji a efektivněji odpočívat. Této vlny dosahujeme těsně před tím, než usneme, je to ta fáze bdění. Této fáze se dá dosáhnout i během dne. Jak už bylo napsáno, tato vlna je nejvhodnější pro učení. Budu se snažit Vás naučit způsob jak se dostat na vlny alfa.

Jak se učit pomocí hypnózy se naučíte v tomto článku: Učení pomocí hypnózy

Beta vlny

Jsou vlny, ve kterých se pohybujete právě teď 13Hz až 35Hz. Tyto vlny můžeme rozdělit ještě na 3 části, ale o tom snad někdy jindy. Zatím si pamatujte jen to, že beta je normální bdělý stav, ve kterém jste právě teď.

Théta vlny

Vlny ve frekvencích kolem 4 až 7 Hz. Tyto vlny znamenají pro člověka velmi hluboké uvolnění. Náš mozek se v těchto vlnách, jako by odpojoval od našeho těla. V těchto chvílích se vám otevírá brána inspirace a tvořivosti, nevýhodou je, že tento stav zažíváme ve spánku a hlavně při snění.

Delta vlny

Jsou typické tím, že jsou v naprosto hlubokém spánky, při kterém už nemáme ani sny. Jsou na vlnách od 0,5 do 3 Hz. V tuto chvíli relaxuje jak náš mozek, tak i naše tělo. Tyto vlny jsou důležité pro obnovu síly a energie.

Gama vlny

Toto jsou vlny vysoké rychlosti, ve vědeckých kruzích se o nich hovoří jako o vyšším vědomí, vlny jsou zaznamenávány velmi zřídka. Můžete jich dosáhnout při velmi hluboké meditaci. Jsou to frekvence od 40 Hz a výš.

Teď už znáte teorii mozkových vln. Ale jak ji využít ve svůj prospěch? 

Velice jednoduše. Musíme se naučit dosáhnout vln alfa, které nás dostanou do stavu super učení. Není to moc těžké, pokud znáte správné techniky. (O jednom způsobu jak se dostat na alfa vlny mluvím i v ebooku Jak se efektivně učit nejen do školy)

Tento článek je o hudbě, takže přepnutí na alfa vlny bude souviset s hudbou. Jedinou věc, kterou musíte udělat je poslouchat hudbu, která naladí mozek na vlny alfa a poté při učení na těchto vlnách praktikovat techniky: Rychločtení 1, Rychločtení 2 a používat mnemotechniky jako třeba Číslo rým na pamatování seznamů. A uvidíte učení vám půjde rychleji a efektivněji. Za mnohem kratší dobu se naučíte stejné množství informací. Učení Vám půjde mnohem více od ruky.

Máte problém se soustředěním během učení? Zkuste využívat pomodoro techniku– v článku se naučíte jak ji použít.

Dle vědců nejlepší hudba k učení

V tomto odkazu přikládám hudbu, která by Vás měla naladit na vlny Alfa, ze začátku hudbu asi jen 5 minut poslouchejte, na nic nemyslete a až potom se začněte učit. Samozřejmě, můžete vyzkoušet i jiné nahrávky, stačí na youtube zadat: alfa waves music a mělo by Vám něco vyskočit. Sami si zkuste, která hudba Vám bude nejvíce vyhovovat.

Zkuste třeba tohle.

Osobně tuto hudbu nepoužívám, ale mám mnoho přátel, kterým se tohle líbí a zlepší jim to soustředění během studia. Osobně poslouchám během učení soundtracky filmů, je to pro mě nejlepší hudba k učení, samozřejmě to jsou soundtracky, ve kterých nikdo nezpívá, pouze instrumentální hudba. Poslouchání hudby při učení je velmi individuální, experimentujte a časem přijdete na to, která hudba k učení Vám nejvíce sedí.

Závěrem

Ještě něco málo k těm soundtrackům, osobně poslouchám soundtracky filmů: Imitation game, Rush, The Theory of Everything, Inception.

I díky těmto skladbám se můžete dostat do onoho alfa stavu učení, důležité je, abyste se během učení soustředili opravdu jen na učení! Vždy, když se půjdete učit, vypněte si mobil, odhlašte se z fb a dejte ostatním vědět, že se jdete učit, aby Vás nerušili. Poté se pusťte do učení. Když se věnujete výhradně učení, pravděpodobně se po několika minutách soustředění přepnete na alfa vlny. Pokud Vás něco během učení vyruší, ihned Vás to z alfa vlny vyhodí. Proto je nezbytné mít při učení klid!

Doufám, že Vám článek pomohl a posunul Vás zase o něco dál.

Nebojte se příspěvek o komentovat, hodně mi to pomůže a nabudí do další práce. Popřípadě mě můžete kontaktovat přes stránku kontakt, budu strašně vděčný.

Dále si můžete přečíst článek: Efektivní učení v kostce, aneb učte se lépe než 99 % studentů

Použité fotky: music doodle

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

22 Odpovědi na “Hudba k učení aneb vliv hudby na učení

  • Dobrý den, moc se omlouvám, že v článku necituji, před lety jsem takto skutečně psal (snad proto, že jsem se bál, že by lidi nečetli můj článek, kdybych je odkázal na zdroj). Nicméně teď už jsem se zlepšil, v nových článcích máte odkazy na zmiňované studie a výzkumy. Nicméně je pro mě velmi časově náročné opravovat a doplňovat staré články o zdroje.

  • Barbora
    4 roky před

    Docela mě mrzí, že tu nikde nejsou odkazy na ty studie nebo knihy. Ráda bych si o tom přečetla více.

  • Nevím, jestli poslouchání hudby před učením pomáhá, ale možná ano, alespoň se uklidníš. Ve stresu se nám totiž neučí dobře.

  • Annnnnn
    6 roky před

    Rodiče mi zakazují poslouchat hudbu u učení i přes to, že jsem jim tento článek ukázala, ale nevadí, stačí poslouchat před učením, vypnout mobil a nechat si zapnutý pc (vyhledávání informací) a klid. Bydlme v 2 pokojovým bytě, takže se snažím mít klid jak jen to jde, takž kdo to má stejně, vyzkoušejte, funguje.

  • Jojo, spolubydlící na internátě mohou být velkou „překážkou“. Ukaž jim tenhle článek, možná to lépe pochopí. Popřípadě se neuč na intru, ale v nějaké kavárně, knihovně. Tvůj mozek si dané místo i perfektně spojí s učením, tak ho optimalizuje na maximální výkon.

  • Petra
    8 roky před

    Určitě vyzkouším, jen je to horší s tím klidem. Jak většina studentů přebývám na internátě, holky jsou tak rozeřvané, že už ani pomalu nevím, co je to klid :D Bohužel věta jdu se učit a buďte ticho fakt nezabírá

  • Jojo opravdu je to skvělý film. Viděl jsem ho alespoň 4krát. :) K učení už více poslouchám tohle: brain.fm

  • Kájuška
    8 roky před

    Imitation game je můj oblíbený film <3 . Rozhodně tu hudbu zkusím u učení poslouchat taky. :) Děkuju za tip.

  • Díky za tuhle argumentační válku. :)

    V mnoha bodech s tebou musím souhlasit.

    Ale jak píšu zde na blogu, učení je individuální, ne každému fungují naprosto identické techniky učení. Ano na každého fungují identické principy učení!

    Každý by si měl vytvořit +- svoji metodu učení, která bude vytvořena na míru jemu samotnému. Nedá se říci, že by na příklad Jožovi a Milanovi vyhovoval úplně stejný styl učení. Efektivní učení v s sobě skýtá mnoho technik, my bychom si měli vybrat ty, které nám fungují nejlépe, i když třeba našemu kamarádovi mohou lépe fungovat techniky jiné!

  • Ja dobré poznám tie štúdie a výskumy od experov. Ja ich čítam tiež.

    Lenže zádrheľ je v tom, že aj takto sa to musí ísť. Pretože toto je vytvorenie ZVYKU. Nejaký psychologický spúšťač si s nejakým zvykom zviažem a potom na to budem automaticky naladený. Zvyky ľudstvo využíva storočia a storočia. V najrozličnejších oblastiach. Veď sa pozri, koľko sa o tom píše dnes.

    Napríklad práca na jednej stoličke a voľný čas na druhej, aby som mal jasne vymedzené hranice medzi prácou a súkromím. Alebo predspánkový rituál: napríklad čítanie literatúry. Či rovnaká hudba na zaspávanie. S učením je to také isté.

    Osobne s týmto mám dobré skúsenosti. Pri hudbe zvyčajne neštudujem ani nepracujem, no využívaj ju až keď som v absolútnych koncoch. Vtedy si pustím rovnaký playlist. A funguje mi to skvele.

    A nie som jediný, kto je toho názoru. Túto radu šíri aj Maťo Hlinka – a má ju od nejakého jeho španielského kamaráta. Taktiež som sa s tým stretol v pár knihách.

  • V tomto bodě ti musím oponovat. Mozek by se neměl bezpodmínečně učit vždy za stejných podmínek, jelikož to ovlivňuje i jeho vyvolávání z paměti. Příklad: Když se učím s hudbou Taylor Swift, nejlépe se ti informace vyvolávají s její hudbou. Při testu si ovšem hudbu pustit nemůžeš a proto může nastat problém.

    Není na škodu učit se s hudbou různou nebo měnit místa, na kterých se učíte. S místem to je ovšem trošku jednodušší. Pokud při testu na něco zapomenu, snažím se vybavit si místo, kde se učím, je pravděpodobné, že mi to pomůže, abych si na látku vzpomenul. Experti na rychlé učení dokonce doporučují, abychom alespoň jedno studijní sezení absolvovali na jiném než klasickém místě, kde se učíme, vhodná je také příroda. V našich klimatických podmínkách to může být občas problém :).

  • Ahojte ľudia. Ja to s hudbou pri učení vidím takto: hudba je RUŠIVÝ ELEMENT. Ak sa učíš alebo ak pracuješ, hudba je vnem navyše. Mozog sa najlepšie sústredí na jednu vec. A všetko ostatné vníma ako rozptýlenie. Takže absolútne ideálne je nepočúvať hudbu a byť v stave maximálneho sústredenia, kedy človek nevníma telo ani okolie.

    Lenže je tu jedno VEĽKÉ ALE: Učenie vyvoláva stres a hudba tento stres odbúrava. Preto nemusí byť škodlivé pustiť si ju. Je to ekonomický voľba: radšej sa učiť štipku pomalšie a vydržať, než byť pod tlakom, vykašlať sa na učenie a v konečnom dôsledku sa nenaučiť nič.

    Malý tip: Najlepšie je učiť sa vždy pri rovnakej hudbe. Pretože myseľ si potom zvykne. Pustíš si ju a budeš automaticky naladený na štúdium. Tak si vyber obľúbenú hudbu na učenie alebo nájdi nejaký playlist na Youtube.

  • Admin
    8 roky před

    Díky Lucko, pochvala vždy potěší. Pokud máš nějaký tip jak web vylepšit, určitě ho napiš zde do komentářů, budu ti strašně vděčný!

  • Lucie
    8 roky před

    Určitě vyzkouším, zní to zajímavě :)
    Na tuhle stránku jsem narazila teprv dneska a zjistila jsem, že jsou tu docela zajímavý rady k učení :)

  • Admin
    9 roky před

    Díky za pozitivní komentář Jirko! Doufám, že se maturita podaří! Možná najdeš další rady i v dalších článcích. Četl si už můj e-book zdarma, který nabízím v pravém okraji stránky?

  • Jiří
    9 roky před

    Velice mě tato metoda překvapila, učím se na maturitu, která se nezadržitelně blíží a potřeboval jsem se více koncentrovat. Tento článek i přiložené video s hudbou mi velice pomohly, dokázal jsem se celou hodinu učit bez jakéholiv odbíhání, koukání na mobil, hodiny apod., s čím jsem měl v minulosti obrovský problém..

  • admin
    9 roky před

    Zkuste, určitě tím nic nezkazíte.

  • admin
    9 roky před

    Rádo se stalo. Ano osobnímu rozvoji se taky věnuji a pomáhá mi i při tvorbě tohoto blogu.

  • admin
    9 roky před

    S radostí jsem Vám pomohl.

  • Bezejmenná
    9 roky před

    To je velmi dobrý nápad! Určitě to vyzkouším! :)

  • Peter
    9 roky před

    Podnetné info a výborná hudba – Pomohla mi aj pri kvantovaní a praktizovaní zákona príťažlivosti-

  • Učit se je potřeba celý život. Já se učím osobnímu rozvoji, takže děkuji za rady.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *