fbpx

Máte problémy se soustředěním? Pomodoro technika s nimi skoncuje!

Máte problémy se soustředěním? Nedokážete udržet pozornost na dlouho? Je pro vás typické, že se nedokážete věnovat jen jedné činnosti (např. učení)?

Podobné problémy mě taky velmi dlouho pronásledovaly. Na učení jsem se nedokázal vůbec soustředit, stále jsem skákal z jednoho úkolu na druhý a nakonec jsem vlastně nic pořádně neudělal. Moje myšlenky byly během učení pořád bloudily. Zlomilo se to až tehdy, když jsem poznal, co to je pomodoro technika. 

Pomodoro technika vám pomůže s koncentrací a soustředěním. Je velmi jednoduchá a nevyžaduje téměř žádný trénink. A co je ještě lepší, je naprosto zdarma. :)

Využívá princip rozkladu práce na menší, stravitelné kusy. Na učení se nedokážeme soustředit po dobu delší než 45 minut, potom mozek jednoduše pracuje na půl plynu, což není moc efektivní.

Každé pomodoro trvá pouze 25 minut. Vždy se věnujete pouze jednomu úkolu, když skončí časový limit, dáte si 5minutovou přestávku a po ní následuje další 25minutové pomodoro. Tato technika mimo jiné pracuje v souladu s principy pamatování. Přestávky vám totiž pomáhají zapamatovat si více informací než normálně. Přečíst si o tom můžete ZDE.

Neradi čtete? Poslechněte si audio verzi článku!

V čem vám pomodoro technika pomůže?

 • Udrží vás koncentrované, zlepší soustředění
 • Učení bude intenzivnější
 • Budete se učit mnohem efektivněji a rychleji
 • Zvýšíte počet vrcholů v učení

Pomodoro technika návod jak na to!

V následujících odstavcích si stručně ukážeme jak na to. Dodržujte jednoduché principy a soustředění už nebude problém.

1. Plán

Už jsme si nastínili, jak pomodoro technika funguje. 25 minut se bezvýhradně soustředíte na jednu činnosti. Následně si dáte 5minutovou přestávku a pokračujete dál.

Důležité je, si přesně naplánovat, čemu se vlastně budete věnovat. Kam by doplula loď bez cíle a kompasu? Přesně tak, nikde. Ani vy byste v učení neuspěli, pokud nebudete mít vaše pomodoro (učební interval) přesně stanovený cíl. Ještě předtím, než se pustíte do učení v intervalech, nachystejte si všechno učivo, pomůcky a „varujte“ vaše spolubydlící, že se jdete učit, ať vás neruší.

Je nezbytné, abyste se během pomodoro intervalu věnovali jen vašemu cíli. Nemůžete přeskakovat z jednoho úkolu na druhý!

Cíle mohou být:

 • Opakování si …nějaký předmět
 • Psaní slohovky
 • Vytvoření kartiček pro opakování
 • Opakování kartiček
 • Úpravy poznámek
 • Čtení knihy

Je nezbytné, abyste se zaměřili na proces. Při provádění pomodoro techniky by vaše cíle neměly být zaměřené na konkrétní výsledky. Zavažte se k tomu, že se budete nějakému procesu po dobu 25 minut maximálně věnovat. Kdybyste se zaměřili na konkrétní výsledek např. přečíst 5 stránek, mohlo by se stát, že to zvládnete rychleji, potom byste ztráceli drahocenný čas.

Očekávejte od sebe maximální výkony v daném časovém intervalu. Navíc, konkrétní cíle typu: (naučit se 5 stránek, přečíst kapitolu) vás dostávají pod zbytečný tlak. Když si řeknete, budu se 25 minut učit z kapitoly X (cíl zaměřený na proces), donutíte se k mnohem lepším výkonům a nebudete pod takovým tlakem.

Stanovení cíle se vyplatí dělat i kvůli paměti. Když víte, co se budete učit a co přesně byste si chtěli zapamatovat zvyšujete šance, že informace skutečně uložíte do své paměti.

Plán si vytvořte předem na všechny pomodora, musíte vědět, jak čas vyplníte.

2. Pomodoro interval

Máte vyhrazený cíl, zapínáte stopky a můžete se pustit do intenzivního učení nebo jiné soustředěné činnosti.

*Doporučuji používat tyhle pomodoro stopky: https://tomato-timer.com/  Aplikace vám krásně změří délku intervalu a pípnutím vás upozorní, kdy máte končit. Změří vám i 5minutovou přestávku.

25 minut je sama o sobě velmi krátká doba, proto se přirozeně donutíte pracovat na mnohem větší obrátky, budete pod zdravým tlakem a tím pádem zrychlíte rychlost učení. To, co byste se normálně učili hodinu, zvládnete pomocí pomodoro techniky za 25 minut. Mozek si totiž uvědomí, že mu nezbývá moc času, proto aktivuje mentální centra, která běžně nevyužíváte.

Během intervalu je nezbytně důležité věnovat se svému cíli. Věnujte se vždy jen jedné činnosti a jednomu předmětu! Rozhodně neskákejte od matiky k češtině, rozdělte si je na více pomodor. Intervaly mohou být kratší než 25 minut, hlavně se učte různé předměty v rozdílných pomodorech. Během dne samozřejmě můžete střídat učení se více předmětů, dokonce je to pro efektivní učení prospěšné.

Ještě bych dodal, že multitasking vlastně vůbec neexistuje, teda existuje, ale je nesmírně neefektivní. Nikdo nedokáže efektivně provádět 2 činnosti najednou. Zpomaluje to náš mozek. Pokaždé, když měníte činnosti, mozek musí „načíst“ data a „vypnout“ předcházející činnost, to ho nesmírně zpomaluje a unavuje. Nejlepší je, když je těchto načítání, čím jak nejméně (žádné přepínání mezi činnostmi).

3. Přestávka

Během přestávky se nevěnujte ničemu intenzivnímu, nezískávejte nové informace.

 • Relaxujte
 • jděte se napít
 • doplňte energii vhodným ovocem
 • Protáhněte se
 • pusťte si hudbu, která vás uklidní
 • s někým si popívídejte
 • Projděte se.

Během přestávky se nevěnujte ničemu super intenzivnímu nebo zajímavému. Pokud byste si zapnuli hru, je velmi pravděpodobné, že byste u ní zůstali mnohem déle, podobný princip platí u sociálních sítí.

V poslední minutě přestávky si zjistěte, co budete dělat v dalším pomodoru. (Pozn. Už byste to měli mít napsané v plánu, jen si to připomeňte).

4. Další pomodoro

Tady už to znáte, hlavně se věnujte jedné činnosti.

Rekapitulace

 1. Naplánujte si, čemu se budete v následujících pomodorech věnovat.
 2. První pomodoro- 25 minut
 3. Přestávka- 5 minut
 4. Druhé pomodoro- 25 minut
 5. Přestávka- 5 minut
 6. Po čtvrtém pomodoru máte nárok na 10 minutovou přestávku. :)

Závěrem bych rád obhájil body z prvního pod bodu. Udrží vás koncentrované, zlepší soustředění– pomodoro technika využívá principy mozku, nepřetěžuje ho, intervaly trvají jen 25 minut. Nutí vás věnovat se jen jedné činnosti.

Učení bude intenzivnější– pokud si nastavíte dobře cíle, budete nuceni stále něco dělat. Během svého pomodora se nezastavíte. Vytvoříte v mozku pocit naléhavosti, který vás přinutí si informace zapamatovat.

Začnete se učit skutečně efektivně- pokud se naučíte nemultitaskovat, uvidíte výsledky, učení bude rychlejší. Mozek se musí věnovat jen jednomu předmětu a činnosti najednou, poté se učí skutečně rychle. Intenzivnost učení samozřejmě také zvýší rychlost učení. :)

Zvýšíte počet vrcholu v učení- mozek si pamatuje nejvíce informací ze začátku a konce učení. Pokud se budete učit po kouscích, budeme mít více vrcholu v učení. Přečtěte si o tom článek, na který výše odkazuji.

Pomodoro není vytesáno do kamene!

Vězte, že pomodoro technika není žádné svaté pravidlo, které musíte přesně dodržovat. Můžete si ji upravit dle svého uvážení. Klidně si můžete časové intervaly drobně prodloužit nebo zkrátit, pokud zrovna se soustředěným učení začínáte.

Pomodoro technika slouží hlavně k tomu, aby vás ze začátku nakopla do práce. Zapnete si časovač a cítíte drobný adrenalin. Nejhorší je vždycky začít, pomodoro technika vám pomůže překonat tuhle nejtěžší překážku. Úvodní pomodoro můžete využít i jako nástroj pro nastartování sebe sama. Velmi často se mi stává, že zapnu pomodoro, pustím se do psaní, zazvoní mi časový limit, ale já pokračuji s prací dál, protože mě to baví a stále jsem kreativní.

Nebojte se ušít si pomodoro na míru, experimentujte. Nejprve si vyzkoušejte klasické pomodoro, potom změňte časové intervaly dle vašich preferencí (Hrajte si i s délkou přestávek).

Věřím, že se vám článek líbil. Začněte používat pomodoro techniku, zlepšíte soustředění, ale i rychlost učení.

Víte, Jak funguje mozek? Že ne, sepsal jsem pro vás kratičký ebook, ve kterém se naučíte využívat principy fungování mozku ve svůj prospěch. ZDARMA ho získáte >TADY<

Foto: mlpeixoto

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

18 Responses to “Máte problémy se soustředěním? Pomodoro technika s nimi skoncuje!

 • tyjoooo ja zrovna na to vse prisel a hned na to objevim navod kde je vse na zlatem podnose!!!!

  • Je super, že si na mnoho věcí přišel úplně sám, lépe si to tak zažiješ. :) Určitě si počti i další články, ve kterých najdeš další rady na zlatém podnose. :D

 • Tohle je super!
  Občas tu vidím pravopisnou chybku (čárky, skloňování apod.), to ale nevadí – přečíst se to dá. :D
  Doporučil jsem tyto stránky pár kamarádům s řekněme horšími známkami. Zlepšili se do týdne a to minimálně o stupeň.
  Líbí se mi, jak svědomitě se staráš o tento web a kolik toho máš zjištěného.
  Až na výjimky (test mozkových hemisfér s tanečnicí je trochu blbost) tu se vším mohu souhlasit.
  Oceňuji snahu, píli a ten nápad.
  Přeji mnoho úspěchů.

  • Ahoj, děkuji za komentář. Kdykoliv uvidíš nějakou chybu, klidně mi napiš e-mail (info@jakserychlanaucit.cz), rád ji opravím. Jsem si vědom toho, že nejsem neomylný a samozřejmě občas něco přehlédnu, nebo se dopustím nějakého překlepu.

   Jsem moc rád, že se ti stránky líbí a pomohly i tvým kamarádům. Ten test je spíše taková zajímavost a sám už teď vím, že žádný člověk nemá vyloženě dominantní pravou nebo levou hemisféru. Je to o tom, postupně se vyvíjím a zlepšuji. :)

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *