fbpx

Učte se rychleji pomocí ihned aplikovatelné techniky, kterou už teď umíte!

4603052529_5dc6265d6b_z

Získejte přehled

No není ten nadpis lákavý? Já si myslím, že rozhodně je :). Není nic lepšího než se začít rychleji učit, bez toho aniž byste se museli učit novou techniku učení. V dnešním článku si osvěžíte způsob učení, který určitě znáte, jenže ho běžně nepoužíváte. Tahle metoda je pro mě tak samozřejmá, neumím si bez ní představit učení, jsem přesvědčen, že je základem mých skvělých známek. :) Ale dost chlubení se.

O co jde? 

Naučíme se, že je důležité získat přehled o tom, co se učíme. Ještě předtím, než se pustíte do učení jakékoliv látku, získejte představu o tom, co se vlastně učíte. Angličtina má pro toto krásný termín big picture. Technika není nijak náročná stačí si proletět všechny své poznámky a učebnici, mozek musí získat přehled o učivu, které se bude snažit naučit. V následujících odstavcích si vysvětlíme, proč je důležité, mít jasno v tom, co se učíme. Řekneme si, jak se učit lépe díky této technice.

Proč zjistit, co se učíme?

Můžeme to přirovnat třeba k puzzle, pokud nevíte, jak vypadá obrázek, který se snažíte složit, jen těžko ho správně složíte. Stejný princip se aplikuje i při učení, mozek musí znát konkrétní rozsah toho, co se učíme, aby už předtím věděl, kde má informace ukládat. Dáme mu čas, aby si vytvořil nové mozkové spojení, které nám pomohou v dalších fázích učení.

Mozek se často bojí začít se učit. Sami to znáte, jdete domu a jste znechuceni tím, kolik se toho musíte učit. Vůbec se vám do toho nechce a často se k učení nepřinutíte. Pravda je ovšem taková, že nikdy toho není až tak moc. Pokud mozku ukážeme big picture materiálu, který se budeme učit, tato paralýza zmizí. Donucení k učení pro vás nebude problém.

Jak jsem psal už výše, tento princip získání přehledu o materiálu má i velký vliv na paměť. Jelikož si už předem vytvoříme spojení, mozek si informace zapamatuje rychleji a zakotví je v paměti pevněji než jen běžným učením bez získání přehledu.

Jak správně získat přehled o učivu a zvýšit tak zapamatování a zkrátit dobu strávenou učením?

Můžete si odvodit, že to není vůbec těžké, zvládne to každý. Než se pustíte do učení, získejte všechny své materiály ke studiu, veškeré poznámky, učebnice, výpisky, můžete si dokonce otevřít i internet, pokud se učíte z více zdrojů. Poté rychle prolétněte očima po všech materiálech. Důkladně čtěte jen zvýrazněné části, dívejte se pozorně na obrázky, zaměřujte se na konce kapitol a vysvětlivky.

Využijte během techniky z článku o Aktivním čtení.

Nemělo by to zabrat moc času, výsledky jsou překvapující. Mozku totiž dáte čas, aby si uvědomil, co se učí, vaše mysl zjistí kolik se toho musí učit a připraví se na to. Samotné učení tak bude mnohem snadnější. Skvělé je, že nemusíte vykládat žádné úsilí.

Skvělé je tuto metodu využívat i před hodinami ve škole. Dostáváte vytisknuté papíry nebo se učíte z učebnice? Super, udělejte si před hodinou krátký přehled toho, co se budete učit na hodině. Během samotné hodiny zjistíte, že Vám informace do sebe krásně zapadají, možná si je zapamatujete už ve škole a ušetříte čas, který byste strávili učením doma.

Článek už nehodlám natahovat. Myslím, že jste pochytili smysl tohoto článku. Pokaždé, když se půjdete učit, projeďte si učivo, mozek získá přehled, o tom co se bude učit a zapamatování tak bude mnohem snadnější.

Jaké by to bylo učit se rychleji a efektivněji?

>>>Poznejte Jak funguje mozek a využijte tyto principy ve svůj prospěch!<<<

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *