fbpx

Jak se naučil Daniel efektivně učit!

Většinu článku tady na blogu píšu já Honza, dneska to bude trošku jiné. Jeden z mých studentů Daniel P. se s Vámi chtěl podělit o svůj příběh za cestou za efektivním a rychlým učením. Věřím, že se Vám bude příběh líbit. :) Danielovi mnohokrát děkuji.

Příběh Daniela, aneb i z podprůměrného student se může stát premiant!

Ahoj, jmenuju se Daniel. Všem bych Vám chtěl říct, jak jsem se naučil efektivně učit.

Chodím na Obchodní akademii, jsem už ve 4. ročníku, no vlastně jsem rád, že jsem se do toho čtvrťáku vůbec dostal, někdy to bylo opravdu těsné, ale i průměr 4,4 je furt 4. Byl jsem bezmocný. Učení mě absolutně nebavilo. Vždycky jsem si raději zahrál na kompu, nebo šel s kamarády ven.

Když už opravdu hořelo a já se donutil učit, moje soustředění bylo na bodu mrazu. U učení jsem moc dlouho nikdy nevydržel a raději si vždy zapnul tablet a věnoval se jiným věcem.
Vždycky jsem měl ten pocit, že mi do hlavy nic neleze. Musel jsem si číst svoje poznámky aspoň 10x abych si něco vůbec zapamatoval a to pro mě nemělo cenu.

Stále jsem toho názoru, že nejsem o nic hloupější než ti „šprti“. Měl jsem dojem, že tráví učením všechen svůj volný čas. Ani jsem neuvažoval, že existují nějaké efektivní metody učení. Byl jsem přesvědčen, že pokud má někdo dobré známky, musí být naprostý šprt a nedělat nic jiného než se učit.

Jednoho dne mi to nedalo a já do google napsal: Jak se učit. Už ani nevím proč, ale klikl jsem na stránky jakserychlenaucit.cz, název vypadal slibně a já se potřeboval učit rychle jako sůl. Přečetl jsem si několik článku a stáhl si ebook Jak funguje mozek. Začínalo mi docházet, že existují principy učení, které když budu dodržovat, můžu se učit rychleji.

Články i ebook zdarma mi otevřely oči. Řídil jsem se radami a začal jsem vidět zlepšení. Dokázal jsem se snadněji donutit učit, ani samotné učení už nebylo až takové utrpení, i když jsem stále cítil, že bych se mohl učit ještě lépe.

Byl mi nabídnut ebook Jak se efektivně učit nejen do školy. Abych pravdu řekl, hodně jsem váhal, jestli si ho koupit.  Přece jenom za 247 kč si můžu koupit dobrou flašku. Neustále mi to však vrtalo v hlavě. Říkal jsem si: „Mám do toho vložit své peníze? Bude to fungovat? Opravdu se zlepším v učení?“

Nakonec jsem si řekl, že mi stojí za to zaplatit pár stovek, abych poznal techniky učení, které mi usnadní život, ale hlavně mě připraví k maturitě, které jsem se nehorázně obával.

Dneska už vlastním ebook přes 2 měsíce a nemůžu litovat. Konečně o sobě můžu prohlásit, že vím jak se správně učit. Učení mi už netrvá tak dlouho jako předtím, navíc už ho nepovažuji za ztrátu času. Upřímně můžu říct, že se raději učím, než třeba brouzdám na facebooku..

V ebooku mi nejvíce pomohly kapitoly o technikách učení, které jsem začal aplikovat, donutily mě k tomu cvičení, které jsou na konci každé kapitoly. Zvláště se mi líbí technika Paměťového paláce.

Vůbec jsem netušil, že se dá mozek naladit na učení. Před každým učením se tzv. přepnu do učícího módu a jde to hned snadněji.

S principy dlouhodobé paměti už vím, že se maturity nemusím obávat.

Moje známky se od té doby hodně zlepšily. Svoje 4 jsem změnil na solidní 2 z písemek a stále se plánuji zlepšovat. Ústní zkoušení už mi nedělají vůbec problém a dostávám pravidelně za 1, což rozhodně nebývalo pravidlem.

Všem studentům bych doporučil, aby si tento ebook pořídili, nebudete litovat. Je to investice, která se Vám mnohonásobně vrátí, navíc, pokud se naučíte efektivně učit, už Vám to nikdo nemůže vzít. Vědomosti s námi zůstávají až do smrti.

Většina z nás se bude učit až do 26 let, tak proč si studium neulehčit jednoduchými metodami učení. Abych řekl pravdu, techniky nejsou vůbec složité, měl by je zvládnout každý.

Doufám, že Vás Danielův příběh inspiroval. Nezáleží na tom, jaké teď máte známky a jak dobří jste v učení. Každý se může učit efektivně a zábavně!

Daniel mi dovolil sdílet jeho e-mail, takže pokud se ho chcete na něco zeptat: daniel.palenik@centrum.cz

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *