fbpx

7 efektivních technik jak uložit vědomosti do hlavy

Jak se učit efektivně, techniky učení

Ty nejlepší techniky učení

Chceš mít učení čím nejrychleji za sebou. A chceš se to naučit tak, aby sis to natrvalo zapamatoval. Ale trápíš se tím hodiny, někdy i celé dny a stejně to nejde.

Tak tady máš řešení: 7 efektivních technik jak uložit vědomosti do hlavy

Všechny mám ověřené praxí, používám je pokaždé když se učím.

Stručně Proč je efektivita učení tak důležitá?

Vědomosti jsou prostředkem realizace, protože díky novým vědomostem si schopen dělat věci, které jsi před tím neuměl. Cílem vzdělání nejsou vědomosti, nýbrž činnost. Získaš jsi nové know-how a úkoly, které se zdály nesplnitelné jsou rázem snadné. Získáváš návod jak zhmotnit tvoje cíle na skutečnost…

Platí to jak pro organizace, tak pro jednotlivce: čím více mají vědomostí, tím více jsou toho schopni zrealizovat.

Právě proto je nezbytně důležité umět získávat nové informace efektivně, jednoduše a bez nákladů. Rychleji a levněji než konkurence. Poté dokážete to, o čem se konkurenci ani nesní.

Jaké jsou náklady pro získání vzdělání? Především čas strávený učením. Musíte se naučit jak tento čas minimalizovat, efektivní metody učení Vám v tom pomohou.

Efektivní učení se dá samozřejmě využít skvěle i ve škole.

1. Dělejte si pravidelné přestávky

Doporučuji dělat během učení pravidelné přestávky. 25-35 minut učení + 5 minut přestávka. Mnozí přestávky nepoužívají, protože je považují za ztracený čas. Smrtelná chyba! Efektivní učení musí být prokládáno přestávkami. Přestávky mají na učení skvělý efekt:

Náš mozek dokáže najednou zpracovat jen určité množství informací. Pokud jich tam uložíme příliš mnoho, přetíží to naši krátkodobou paměť, ještě před tím stihnete vědomosti uložit do dlouhodobé paměti.

Přestávky dají mozku čas, aby přesunul vědomosti z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Získáte tak výrazně lepší zapamatování s menším úsilím.

Učili jste se někdy dlouhé hodiny a na druhý den jste si nic nepamatovali? Nebo znáte někoho komu se to stalo? Právě nedostatek přestávek je hlavním důvodem. Krátkodobou paměť jste totiž přetížili!

Co během přestávky nedělat? Nic intenzivního. Klikování, hlučná hudba, facebook, házení si s míčkem o stěnu, psaní mailů, telefonování, hry. Tyto intenzivní činnosti by mohly z mozku vytlačit nově získané vědomosti. Na druhou stranu, neměli byste zůstat sedět. Pohyb obnovuje energii. Nepřemýšlejte o tom, co jste se učili.

Co mám dělat? Projděte se, vyneste odpadky, něco ukliďte, vypijte si čaj, kávu, protáhněte se.

Největší chyba je že se učíte příliš dlouho bez přestávky – po 40 minutách ztrácí mozek koncetraci. Unavený mozek jen těžce ukládá nové informace.

2. Pokládejte si otázky

Ptejte se na otázky související s textem. Po technické stránce je to velice jednoduchá rada, ale o to efektivnější. Při formulování vlastních otázek a odpovědí vytváříte silné mozkové asociace. Čtení je tak mnohem efektivnější.

Ptejte se:

  • O čem byl tenhle text?
  • Co bylo záměrem textu?
  • Co autor v textu řekl?
  • Jaké nové informace jsem se naučil?
  • K čemu bych se měl ještě vrátit
  • Co bylo v úvodu? Co následovalo? Jak to pokračovalo?
  • Z jakých menších částí se skládá toto učivo a jaký mají význam?
  • Potřebuji si pamatovat všechno?
  • Na co by se mohl ptát učitel? Co využiji v praxi?
  • bylo v úvodu? Co následovalo? Jak to pokračovalo? Z jakých menších částí se skládá toto učivo a jaký mají význam? Potřebuji si pamatovat všechno? Na co by se mohl ptát učitel? Co využiji v praxi?

Doporučuji si tyhle otázky vypsat a po každé dočtené kapitole, závěru učiva si na ně odpovídejte!

3. Kvalitní spánek

Výzkumy prokazují, že mozek používá spánek pro zpracování a uložení informací do dlouhodobé paměti. Všichni ti, kteří po intenzivním učení kvalitně spí, si zapamatují více než ti, kteří si na spánek „nenašli“ čas nebo nemají možnost se dobře vyspat.

Nejlepší je spát od 6-8 hodin po intenzivním učení.

Pamatujte, že někdy nemá smysl další opakování a biflování, běžte se vyspat a mozek udělá všechno za Vás.

Studujete medicínu nebo podobný obor? Přečtěte si článek o tom, jak se učit anatomii efektivně!

4. Paretovo pravidlo

Paretovo pravidlo tvrdí, že 20 % činností vytváří 80 % výsledků. Tento poměr můžeme různě upravovat, 25:75, 30:70, 1:99, 10:90. Důležité je si zapamatovat, že menší množství činnosti generuje více výsledků. Umožňuje to inteligentní a efektivní chování!

Tento princip využívají hlavně podnikatelé a firmy. 20 % zákazníků přináší 80 % tržeb, 20 % zaměstnanců generuje 80 % výsledků, 10 % lidí vlastní 90 % světového bohatství atd… Na základě této analýzy optimalizují své výkony.

Paretovo pravidlo se dá využít i při učení.

  • První paretovo pravidlo v učení: Uč se to, co tě baví. Začni přesně tam, do hlavy se ti to uloží mnohem rychleji. Navíc budeš mít na co vázat další informace.
  • Druhé paretovo pravidlo v učení: Uč se to, co ti jde lehce. Všichni máme omezené zdroje energie. Neměli bychom je plýtvat na zbytečnosti. Budete se učit dlouho, ale naučíte se strašně málo. Postupujte raději inteligentně: uč se to,  co ti leze do hlavy automaticky.
  • Třetí paretovo pravidlo: Uč se to, co je nejdůležitější. Proč se učit nepodstatné informace, když se můžeš pustit do toho co ti přinese 80 % výsledků.

Dodržujte tyto tři zásady a zbytek učiva, který nebudete umět bude opravdu maličký, budou to hlavně opravdu těžce zapamatovatelné a nepodstatné věci. Pravděpodobnost, že se objeví na testu je opravdu malá. Zkoušku byste tak měli v pohodě dát.

Jestli je pro Vás nějaká zkouška bytostně důležitá, neměli byste spoléhat na pravděpodobnost, raději se naučte vše!

Jak se učit k maturitě v tomto článku najdete návod jak se učit na bytostně důležitou zkoušku

5. Klíčové informace

Doporučuji zvýrazňovat si důležité části, nadpisy, klíčové slova a hlavní myšlenky. Mnoho vědeckých studií dokázalo, že vybarvený text si pamatujeme mnohem lépe. Skvělé je, že zvýrazňovač a fixy nevyžadují žádný trénink. Můžete je začít používat už teď.

Pozor! Nepoužívejte zvýrazňovače až příliš. Jaký by měl smysl text, který by byl celý označený barevně? Přesně tak všechno by bylo na stejné úrovni, nezdůraznili byste důležité informace.

6. Nové místo na učení

Dosavadní místo učení si s největší pravděpodobností spojujete s nudou, úzkostí a frustrací. I když budete využívat všemožné techniky efektivního učení, tohle spojení prostě nezmizí. Stále se budete na svém učebním místě cítit nepohodlně. Vím, o čem mluvím. Taky jsem si místo měnil.

Je naprosto přirozené asociovat si místa s určitými pocity a činnostmi. Pocity mohou být kladné nebo záporné. Může to být velký problém. S čím se Vám spojuje škola?

Řešením je najít si nové místo pro učení. Nejlepším řešením je úplně nový pokoj. Případně knihovnu, kavárnu. Ale vím, že ne každý má takové možnosti. Změny můžete docílit třeba, změněním polohy stolu, přemístění nábytku. Jednoduše cokoliv, co nabourá předchozí asociaci.

Přečtěte si můj článek o ideálním místě pro učení: Na kterém místě se nejrychleji učí?

7. Zlepšete svůj postoj k učení

Člověk si nejlépe pamatuje to, co je pro něj důležité a zajímavé. Problém nastává, když v učivu nevidíme žádný smysl. To co nás nezajímá mozek odfiltruje pryč. Když tvůj mozek nesnáší učení, tak cíleně odmítá nové informace uložit do paměti. Studium je poté pomalé a bolestivé.

Řešením je zlepšit náš postoj k učivu. Z vlastních zkušeností určitě víte, že s nadšením jde všechno mnohem lépe. Když Vás téma baví všechno si rychleji zapamatujete i rychleji pochopíte.

Postoj k učení zlepší seznam PROČ. Vypište si přinejmenším 20 důvodů proč je pro Vás důležité učit se. Proč čtu tuhle knížku a co s ní vezmu? Jaký to má přínos pro můj život? Přiblížím se tak svým cílům? Důvodů jsou stovky: peníze, významné milníky, konečný cíl, maturita, potěšení rodičů.

Vytvoříte si tak jasné spojení mezi dnešní nepříjemnou práci a nádherným konečným cílem. Vaše mysl bude dělat všechno proto, aby vědomosti pochopila a dobře si je zapamatovala, vložila do dlouhodobé paměti a tak Vás přiblížila k vašim cílům.

Tohle je snad moje nejoblíbenější technika, nevyžaduje žádné úsilí, ale je extrémně efektivní. Používám ji každý den. Na prvních stránkách diáře mám napsaný svůj cíl a následky toho, když ho nedosáhnu. Čtu si ho každé ráno, ještě před tím než si čistím zubu. :) Během dne si moje cíle pročtu znova. To je to, co mě drží celou dobu motivovaného a připraveného se cokoliv nového naučit!


Článek napsal Michal Compel, slovenský podnikatel ve vzdělání, učí jak se učit efektivně, jednoduše a bez námahy. Tak aby se člověk vzdělával pro praxi a život.  http://www.bezbolestnéučenie.sk/

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

2 Odpovědi na “7 efektivních technik jak uložit vědomosti do hlavy

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *