fbpx

Jak se naučit na maturitu

Maturita se neúprosně blíží a vám maturantům zbývá jen pár týdnů, abyste se na ni připravili. Znáte efektivní, rychle a účinné techniky, jak se naučit na maturitu?

Pokud ne, nedělejte si z toho těžkou hlavu. Tento článek vás na maturitu “připraví”! Vybavím vás jednoduchými tipy a triky, díky kterým nebude učení k maturitě tak složité a náročné. Metody učení, o kterých se dozvíte se nevztahují jenom na přípravu k maturitě, můžete je využít i pro učení na normální písemky nebo na zkoušky.

*Video a článek mají rozdílný obsah. Záleží na vás, někomu se lépe čte, někdo raději kouká na videa. Jak článek, tak video vás vybaví cennými znalostmi.

Maturita je strašákem všech středoškoláku, a to vlastně proto, že musíte umět látku z celé střední. Věřte mi, za 4 roky se toho probere docela hodně a naučit se všechno během svatého týdne není hračka. Potřebujete systém a používat  metody efektivního učení, které studium usnadní a také ho zpříjemní. Pojďme se obeznámit s těmito metodami a vytvořit si systém…

Nejste v maturitním ročníku?

Můžu vám doporučit tenhle článek. Jak se učit na maturitu s předstihem. Ukážu vám metody, díky kterým nezapomenete nic, co se naučíte. Usnadní vám to život, protože už pro vás učení k maturitě nebude tak stresující (většinu informací budete mít uložených v paměti).

Jak se naučit na maturitu – Rozdělte si učení

Maturita je vlastně celé středoškolské studium shrnuto v jedné ústní zkoušce a testu. I když se maturanti bojí, často se vůbec nepřinutí učit, prokrastinují. Často se neučíte, protože nevíte, kde začít. Prostě je toho hodně a to všechno vás stresuje.

O maturitě nesmíte uvažovat jako o jedné obrovské 900stránkové knize, kterou se musíte naučit. Učení si musíte rozdělit na menší kousky a radovat se z každé naučené části látky. Uklidníte tak i svůj mozek, který je mimochodem strašný lenoch a nerad pracuje na velkých projektech, protože ho demotivuje, když nevidí okamžitý progres.

Jak postupovat, abychom uklidnili mozek a donutili se k učení?

Krok 1: Napište si na papír všechny předměty, ze kterých maturujete a postupně si k nim vepisujte maturitní otázky, které musíte umět. Příklad: Čeština a napíšete si tam těch vašich vybraných 20 knih. (Jaké knihy doporučuji k maturitě si přečtěte v článku.). Samozřejmě si to nemusíte dělat na papír, osobně jsem pro podobné účely využíval excel: listy byly názvy předmětů a v jednotlivých listech jsem měl vypsané všechny maturitní otázky.

Z počátku možná budete ještě více ve stresu, když uvidíte, kolik otázek musíte umět. Ale věřte mi, že budete méně ve stresu, než kdybyste nevěděli, co vás čeká. Na papíře pěkně, uvidíte, co se musíte naučit a to vám dovolí si učení naplánovat.

Krok 2: Naplánujte si učení. Vezměte si druhý papír a postupně si maturitní otázky rozplánujte: Kdy se budu učit? Jak dlouho? Plánujte, co možná nejpřesněji. Je to nezbytné a můžete si být jistí, že se donutíte učit s větší pravděpodobností, než kdybyste spoléhali pouze na svou hlavu, ve které plán a maturitní otázky nosíte.

Nenakládejte si toho na svá bedra příliš, dávejte především ze začátku snadné cíle. Hrozně by vás demotivovalo, kdybyste si napsali plán a ten pak nestíhali realizovat. Raději buďte ve svých odhadech pesimističtí a dejte si méně úkolu, než si myslíte, že byste dovedli zvládnout. Může to vypadat třeba takhle:

 • Ráno si zopakovat maturitní otázky 1,2 do češtiny. Maximální čas 1 hodina. Následně se z toho vyzkouším, popřípadě poprosím někoho až mě přezkouší.
 • V 11:00 si zopakuji celky X,Y do matematiky. Vypočítám 10 příkladů se sešitu. Poté se kouknu na starou písemku z celku X,Y a zkusím ji vyřešit. Maximální čas 1 hodina.
 • Opakování anglické gramatiky, hlavně pomocí testů na internetu. Počet testů 5, maximálně 30 minut.

Tak nějak může vypadat váš program. Nezahlcujte se zbytečně mnoha úkoly. Sám jsem se k maturitě učil raději s předstihem, abych nemusel učením nikdy strávit celý den a pořád se mohl věnovat svým koníčkům.

Ještě jeden tip, kterým se motivujete: dávejte si za učení odměnu. Například: po hodinovém učení si můžu dát delší dvacetiminutovou přestávku a projít si nebo se zahrát oblíbenou hru. Také se motivujte odměnou na konci dne: třeba nějaký film, počítačová hra.

Krok 3: Zapište si, že jste se danou otázku učili a oznámkujte se. Na papíru (nebo v excelovském dokumentu) si evidujte, co jste se již učili. Bude vás motivovat, když uvidíte, jak se vám seznam zaplňuje. Také je důležité, abyste se oznámkovali. Ptejte se: Jakou bych si dal známku? Jak moc dobře to umím? Když vám před maturitou zbude čas, můžete dostudovat otázky, u kterých máte špatnou známku.

Jak se maturitní otázky efektivně a rychle učit přesně popisuji ve svém online kurzu Jak udělat maturitu. Pokud nemáte peníze a nehodláte za online kurz utrácet, může vám pomoct i článek Jak se učit na písemku na střední škole, kde popisuji efektivní metody učení.

Nejefektivnější metodou učení je dle mého aktivní vybavování informací z paměti. Znamená to, že si maturitní otázky jenom nečtete dokolečka, ale snažíte se vzpomenout na to, co si pamatujete (např. přečtu si otázku a pak se z ní nanečisto nahlas vyzkouším). Takové učení posiluje zapamatování, je trvalejší a vede k lepšímu pochopení studované látky. Během učení neustále testujte své znalosti pomocí vybavování. Jedině si něco skutečně uložíte do paměti!

Jak se naučit na maturitu- soustředění, kde se učit, hudba k učení

Jak se naučit na maturitu, jak se učit na maturitu, jak na maturitu

Abychom se byli schopni dobře a rychle učit, musíme být plně soustředění. Rovněž bychom se měli učit na vhodném místě, to je takové místo, které nejvíce vyhovuje našemu mozku a donutí ho fungovat v té nejlepší možné kondici.

Důležitost soustředění při učení ilustruje tato rovnice:

Naučené informace = intenzita soustředění x čas

Jasně, takhle rovnice není nijak vědecky ověřená, možná je to trošku přitažená za vlasy, ale je svatá pravda, že čím lépe se dokážete koncentrovat, tím rychleji se zvládnete učit.

Základní tip:

Během učení se nenechte ničím vyrušovat. Když vás stále někdo/něco vyrušuje, nikdy se nedostanete do stavu flow, nenaladíte se na alfa vlny, na kterých se učíme nejrychleji. Při učení mějte vždy vypnutý mobil, je-li možno i počítač. Mobil odložte daleko od sebe, aby vás nelákal. A lidi ve svém okolí upozorněte na to, že potřebujete klid. Tím předejte zbytečným vyrušením, které by zpomalovaly učení.

Jak se soustředit tento článek vám ukáže, jak se při učení intenzivně koncentrovat.

Dalším významným faktorem, který ovlivňuje rychlost a efektivitu učení je místo, kde se učíte. I když si najdete ideální místo pro učení, není vůbec na škodu, učit se v přírodě, či na procházce, zlepšíte tak svou schopnost vybavování informací na různých místech.

S hudbou během učení je to hodně individuální, to dokazují i vědecké studie. Někomu vadí, jinému naopak prospívá. Základním tipem pro všechny je, abyste neposlouchali běžné písničky, poslouchejte klasickou hudbu nebo zvuky přírody. Co poslouchám k učení já, si přečtěte v článku.

V článku, jak se naučit na maturitu nemůžu obsáhnout úplně všechno, proto vás navádím na jiné články, ve kterých se doufám dozvíte další zajímavé informace, které vám v připravě pomohou. Berte tento článek jako rozcestník k dalším užitečným informacím.

Učte se podle vědecky ověřených metod učení

Není to nijak složité a nepotřebujete k tomu žádný zvláštní talent. Důležité je těmto metodám uvěřit a začít je používat. Ověřené principy učení jsou neintuitivní a váš mozek vám bude říkat, že to nemá smysl, že to nefunguje. Avšak výsledky v testech a u maturitu budou říkat něco jiného.

Pro ty z vás, kteří jsou na blogu noví, jsem připravil PDFko 7 tipů, jak zvládnout maturitu, pochopíte základy efektivního učení a zjistíte, jak využívat svou paměť lépe. V pdfku vám odhalím několik opravdu účinných tipů pro rychlejší učení. Naučím vás pár triků, jako třeba, co byste měli dělat, když dostanete okno. PDFko je zdarma, vyplňte e-mail a do minuty budete mít pdfko na svém e-mailu.

Vyplněním e-mailu se přihlašujete i k odběru dalších e-mailů. Krok za krokem vás naučím techniky efektivního učení, které využívají jen ti nejlepší studenti.

Co jíst a pít

Mnoho studentů během zkouškového období, či maturit holduje energetickým drinkům, mnozí vypijí neskutečné množství kávy. Je to prospěšné pro váš mozek a zdraví?

Myslím, že odpověď znáte.

Co dělat, abychom byli během učení plní energie a síly?

 1. Dobrá strava
 2. Cvičení
 3. Spánek
 4. Hydratace

Typ jídla, který sníte budu určovat to, jak se budete během dne cítit. Jezte sr*čky a budete se cítit jako horda sr*ček, omlouvám se za vulgárnosti, ale je to tak. Jste to, co jíte.

Stejné pravidlo se vztahuje i k pití. RedBull ve svých reklamách proklamuje, že nám dá křídla. To je sice pravda, ale po pár hodinách se budete cítit unavení a jako bonus v sobě máte kofein a taurin, který vám bude v noci bránit spát. Ráno se probudíte opět unaveni a dáte si RedBull, který vám dodá energii na pár minut, ale poté vám zase nedá možnost spát (Jak rychle usnout píšu ve svém dalším článku). Dostanete se do začarovaného kruhu! Energy drinky nerovná se způsob, jak se naučit na maturitu!

Kofein nemusí být špatný, ale když to přeháníte není to dobré. Prvně vás nakopne, ale pak se cítíte grogy.

Základem je dobrý spánek! Nemá cenu se učit do časných ranních hodin. Naprosto ničeho tím nedosáhnete! Na druhý den budete unaveni a vašemu tělu se nebude chtít pracovat. Spěte alespoň 7 hodin denně. Spánek je rovněž nezbytně důležitý pro ukládání informací do dlouhodobé paměti. Vynechejte energy drinky, kávu si dávejte maximálně ráno! Během dne pijte hodně vody, klidně si přidejte šťávu nebo citrón.

Když se učíte, stravujte se zdravěji než normálně! S radostí vám poskytnu tipy na jídla, která fungují jako skvělý nakopávač pro mozek:

 • Rybíz- máme už květen, na zahrádkách máte možná různé bobule a mezi nimi třeba rybíz, který obsahuje mnoho antioxidantů, které vás udrží soustředěnými během celého dne. Hledejte jídla z antioxidanty a konzumujte je!
 • Oříšky– mandle, pistácie, kešu, vlašský ořech, to všechno jsou “mozková jídla”, tyto malinkaté oříšky obsahují velké množství omega 3 mastných kyselin, které jsou nezbytně nutné pro správné fungování mozku. Při příští návštěvě obchodu si zaplňte košík oříšky, nebudete litovat.
 • Vajíčka– chutnají skvěle a navíc obsahují antioxidanty, co více si můžeme přát. Ládujte se během učení omeletami a dalšími lahůdkami z vajíček. (Jezte i žloutky, vůbec vám neuškodí ani nezvýší cholesterol, je to mýtus)
 • Losos – pokud nemáte hluboko do kapsy, holdujte i této rybě. Obsahuje omega3 mastné kyseliny a mozek na ní vzkvétá.

Samozřejmě si můžete jednou za čas dát i nezdravé jídlo, vaši mysl to významně nerozhodí, ale jak se říká: “Všeho s mírou.”

A závěrečný tip, jak se naučit na maturitu: cvičení. Že to s učením vůbec nesouvisí? Budete se divit.

Možná vás překvapuje, že někteří sportovci, kteří tráví hodně času tréninky, dosahují stejných, někdy i lepších studijních výsledků než vy. Není to náhoda. Naše mozky potřebují pohyb, aby skvěle fungovaly.

I vědecké studie potvrdily, že pohyb a sport udržuje mozek v kondici. Z vlastní zkušenosti vím, že i největší šprti netráví všechen čas učením. Proto byste i vy neměli trávit veškerý čas studiem. Každý den jste schopni věnovat pár minut svému tělu. Nemělo by tomu být jinak, ani během učení se na maturitu. Udělejte si od učení přestávku, zacvičte si, udělejte pár kliku a dřepů, zajděte si na procházku, nebo si zaběhejte. Vytáhněte vaše kolo a udělejte si menší projížďku. Pokud zakrní vaše tělo, zakrní také vaše mysl.

Cvičení má dvě obrovské výhody, budete se cítit lépe, jak po mentální, tak i po fyzické stránce, teda pokud se úplně nerozbijete. Druhou je bezesporu to, že si mozek bude schopen vybavit více informací (prokázáno výzkumy). Kdykoliv se cítíte unavení, zacvičte si, dodá vám to energii. Samozřejmě, když jste nemocní nebo máte migrénu, nepomůže vám to.

Předal jsem vám několik tipů a triků, jak se naučit na maturitu, teď už je to na vás! Učit se za vás opravdu nemůžu. S učením hlavně začněte, vypište si všechny otázky, plánujte, učte se efektivně a pokud možno i rychle. Nezahlcujte se , ale raději si učení rozkouskujte na menší části, držte si dobrou životosprávu a všechno půjde snadněji.

Využijte i dalších tipů z tohoto blogu, je jich zde celkem dost. Závěrem: Maturita = formalita :). Věřím, že toto rčení bude platit pro všechny moje čtenáře. Podpořte mě i své kamarády tím, že článek sdílíte!

A nezapomeňte si zdarma stáhnout pdfko 7 tipů, jak zvládnout maturitu! Budete vědět, jak se lépe vypořádat s velkým množstvím učiva, které se k maturitě musíte naučit.

 Zdroj fotky:عبدالله بن محمد الجوير

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. S učením jsem ještě na základce míval velké problémy, učení mi šlo pomalu, nevěděl jsem, jak na to, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *