fbpx

Jak se naučit na maturitu

Maturita se neúprosně blíží a vám maturantům zbývá na přípravu už jenom pár týdnů. V článku vám představím efektivní postupy, jak se naučit na maturitu.

Pokud máte učení nad hlavu a pocit, že se učíte pomalu, jste na správném místě. Ukážu vám tipy a triky, díky kterým nebude učení k maturitě tak složité a náročné. Rady vycházejí z vědecky ověřených principů učení a mých zkušeností s přípravou k maturitě (Povedlo se mi odmaturovat se samými jedničkami).

*Video a článek mají rozdílný obsah. Záleží na vás, někomu se lépe čte, někdo raději kouká na videa. Jak článek, tak video vás vybaví cennými znalostmi.

K maturitě se musíte naučit látku, kterou jste probírali celé 4 roky na střední škole. Věřte mi, za 4 roky se toho probere docela hodně a naučit se všechno během svatého týdne není hračka. Potřebujete systém, který vám ukáže, kde začít i jak postupovat. V následujících minutách se dozvíte o celkem účinném systému přípravy a vybavíte se základními metodami efektivního učení.

Nejste v maturitním ročníku? Tak se mrkněte na články:

Jak se naučit na maturitu

I když se maturanti bojí, často se vůbec nepřinutí učit, prokrastinují. Obvykle proto, že nevědí, odkud začít a jak pokračovat. Prostě je toho hodně a to vás stresuje.

O maturitě nesmíte uvažovat jako o jedné obrovské knize o 900 stránkách, kterou se musíte naučit. Učení si rozdělte na menší a stravitelné kusy a hlavně mějte radost z každé naučené části látky. To uklidní váš mozek, který je mimochodem strašný lenoch a nerad pracuje na velkých projektech, protože ho demotivuje, když nevidí okamžitý progres.

Kdy s učením začít?

Odpověď na tuhle otázku je hodně individuální. Učit se můžete začít klidně začátkem školního roku, ale maturita se dá zvládnout, i když se učíte týden.

Z hlediska vědecky ověřených metod učení je lepší, když si učení rozdělíte na menší kusy. Nejenom že látku lépe pochopíte, také si lépe zapamatujete a učením celkově strávíte méně času. Je lepší, když se učíte 10 dnů jednu hodinu, než abyste se učili 10 hodin v kuse. Člověk, který si učení rozdělí, si toho zapamatuje více!

Osobně jsem se začal první maturitní otázky učit koncem února (během týdne jsem se naučil třeba 4 otázky), považuji to za skvělé rozhodnutí. Nikdy jsem nebyl pod výrazným tlakem a nikdy mi učení nezabralo velkou část dne. Pořád jsem se mohl věnovat koníčkům a flákat se.

Kdybych nechal učení na poslední chvíli, stal bych se na 2 týdny zombie, který by nedělal skoro nic jiného, než se učil.

Jak postupovat, abychom se vše naučili a neprokrastinovali?

Krok 1: Ke každému předmětu si napište nebo vytiskněte (pokud to máte k dispozici) všechny maturitní otázky, které musíte umět. Příklad: Čeština a napíšete si tam těch vašich vybraných 20 knih. (Jaké knihy doporučuji k maturitě si přečtěte v článku.). Nemusíte to mít vytisknuté nebo vypsané, osobně jsem pro podobné účely využíval excel: listy byly názvy předmětů a v jednotlivých listech jsem měl vypsané všechny maturitní otázky.

Ze začátku vás bude stresovat, když uvidíte, kolik otázek musíte umět. Ale věřte mi, že budete méně ve stresu, než kdybyste nevěděli, co vás čeká. Na papíře pěkně uvidíte, co se musíte naučit, a to vám dovolí si učení naplánovat.

Krok 2: Naplánujte si učení. Vezměte si druhý papír a postupně si maturitní otázky rozplánujte: Kdy se budu učit? Jak dlouho? Plánujte co možná nejpřesněji. Můžete si být jistí, že se donutíte učit s větší pravděpodobností, než kdybyste spoléhali pouze na svou hlavu, ve které byste plány na učení nosili.

Především si ze začátku stanovujte snadné cíle. Demotivovalo by vás, kdybyste si napsali plán a ten pak nestíhali realizovat. Raději buďte ve svých odhadech pesimističtí a dejte si méně úkolů, než si myslíte, že byste dovedli zvládnout. Může to vypadat třeba takhle:

  • Ráno si zopakovat maturitní otázky 1,2 do češtiny. Maximální čas jeden a půl hodiny. Následně se z toho vyzkouším, popřípadě poprosím někoho, až mě přezkouší.
  • V 11:00 si zopakuji celky X,Y do matematiky. Vypočítám 10 příkladů. Poté se kouknu na starou písemku z celku X,Y a zkusím ji vyřešit. Maximální čas 1 hodina.
  • Opakování anglické gramatiky, hlavně pomocí testů na internetu. Počet testů 5, maximálně 30 minut.

Tak nějak může vypadat váš program. Nezahlcujte se zbytečně mnoha úkoly. Sám jsem se k maturitě učil raději s předstihem, abych nemusel učením nikdy strávit celý den a pořád se mohl věnovat svým koníčkům.

Ještě jeden tip, který vás bude motivovat: dávejte si za učení odměnu. Například: po hodinovém učení si můžu dát delší dvacetiminutovou přestávku a projít se nebo si zahrát oblíbenou hru. Motivujte se i odměnou na konci dne: nějaký film, počítačová hra.

Krok 3: Na papír (nebo v excelovském dokumentu) si evidujte, co jste se již učili. Bude vás motivovat, když uvidíte, jak se seznam zaplňuje. Také je důležité, abyste se oznámkovali. Ptejte se: Jakou bych si dal známku? Jak moc dobře tuhle otázku umím? Je logické, že při následném opakování budete největší pozornost věnovat maturitním otázkám se špatným hodnocením. A pokud vám těsně před maturitou zbude nějaký čas, víte, které otázky se doučíte.

Jak se maturitní otázky efektivně a rychle učit přesně popisuji ve svém online kurzu Jak udělat maturitu. Také se v něm dozvíte o dalších metodách, jak překonat prokrastinaci, jak se lépe soustředit a hlavně jak v paměti udržet velké množství informací.

Jen nakousnu, že nejefektivnější metodou učení je aktivní vybavování informací z paměti. Znamená to, že si maturitní otázky jenom nečtete dokolečka, ale snažíte se nahlas říct, co si pamatujete. Takové učení posiluje zapamatování, je trvalejší a vede k lepšímu pochopení studované látky. Během učení neustále testujte své znalosti pomocí vybavování. Jedině tak si něco skutečně uložíte do paměti!

Jak se naučit na maturitu- soustředění, hudba k učení?

jak nezapomínat
Je toho hodně!

Je toho hodně!

Důležitost soustředění při učení ilustruje tato rovnice:

Naučené informace = intenzita soustředění  x  čas

Jasně, takhle rovnice není vědecky ověřená, možná je trošku přitažená za vlasy, ale je svatá pravda, že čím lépe se dokážete koncentrovat, tím rychleji se zvládnete učit.

Základní tipy pro lepší koncentraci:

Během učení se nenechejte ničím vyrušovat. Když vás stále někdo/něco vyrušuje, nikdy se nenaladíte na alfa vlny, na kterých se učíme nejrychleji. Při učení mějte vždy vypnutý mobil, je-li možno i počítač. Mobil odložte daleko od sebe, aby vás nelákal. A lidi ve svém okolí upozorněte na to, že potřebujete klid. Tím předejdete zbytečným vyrušením, které by zpomalovaly učení.

S hudbou k učení je to hodně individuální, dokazují to i vědecké studie. Někomu vadí, jinému naopak prospívá. Základním tipem pro všechny je, abyste neposlouchali běžné písničky, poslouchejte klasickou hudbu nebo zvuky přírody. Co poslouchám k učení, si přečtěte v článku.

V článku Jak se [UsW1] naučit na maturitu nemůžu obsáhnout úplně všechno, proto vás navádím na jiné články, ve kterých se, doufám, dozvíte další zajímavé informace, které vám pomohou.

Učte se podle vědecky ověřených metod učení

Pro ty z vás, kteří jsou na blogu noví, jsem připravil PDFko 7 tipů, jak zvládnout maturitu, odhaluji v něm vědecky ověřené metody učení. V pdfku se nedozvíte jenom to, jak si zapamatovat velké množství učiva. Naučím vás pár triků, třeba co dělat, abyste si vzpomněli, když máte „okno“. PDFko je zdarma, vyplňte e-mail a do minuty budete mít pdfko na svém e-mailu.

Vyplněním e-mailu se přihlašujete i k odběru dalších e-mailů.

Co jíst a pít?

V tom všem stresu kolem maturit holduje mnoho maturantů energetickým drinkům, mnozí vypijí neskutečné množství kávy. A tak se nabízí otázka: Jaké pití a jaké potraviny pomohou zvýšit výkonnost mozku?

To, co jíte, ovlivní, jak se budete během dne cítit. Jezte sr*čky a budete se cítit jako horda sr*ček, omlouvám se za vulgárnosti, ale je to tak. Jste to, co jíte.

Stejné pravidlo se vztahuje i k pití. Red Bull ve svých reklamách proklamuje, že nám dá křídla. To je sice pravda, ale po pár hodinách se budete cítit unavení a jako bonus v sobě máte kofein a taurin, který vám bude v noci bránit spát. Ráno se probudíte opět unaveni a dáte si Red Bull, který vám na pár minut dodá energii, ale poté vám zase nedá možnost spát (Jak rychle usnout píšu ve svém dalším článku) a když vám energetické nápoje dojdou, budete v pr*eli. Dostanete se do začarovaného kruhu! Energy drinky nerovná se způsob, jak se naučit na maturitu!

Kofein nemusí být špatný, ale když to přeháníte, není to dobré. Nejprve vás nakopne, ale efekty rychle vyprchají a budete potřebovat další drink.

Základem je dobrý spánek! Nemá cenu se učit do časných ranních hodin. Ničeho tím nedosáhnete! Druhý den budete unaveni a vašemu tělu se nebude chtít pracovat. Spěte alespoň 7 hodin denně. Asi nejdůležitější pro nás je, že pokud dostatečně nespíme, nepřenášíme informace do dlouhodobé paměti, ale zapomínáme je. Vynechejte energy drinky, kávu si dávejte maximálně ráno! Během dne pijte hodně vody, klidně si přidejte šťávu nebo citrón.

Když se učíte, stravujte se zdravěji než normálně! Co váš mozek nakopne?

  • Rybíz- na zahrádkách máte možná různé bobule a mezi nimi třeba rybíz, který obsahuje mnoho antioxidantů, které vás udrží soustředěnými během celého dne. Hledejte jídla, která obsahují antioxidanty a konzumujte je!
  • Oříšky– mandle, pistácie, kešu, vlašský ořech, to všechno jsou „mozková jídla“, tyto malinkaté oříšky obsahují velké množství omega 3 mastných kyselin, které jsou nezbytně nutné pro správné fungování mozku. Při příští návštěvě obchodu si zaplňte košík oříšky, mozek vám poděkuje.
  • Vajíčka– chutnají skvěle a navíc obsahují antioxidanty, co více si můžeme přát. Ládujte se během učení omeletami a dalšími lahůdkami z vajíček.
  • Losos – pokud nemáte hluboko do kapsy, holdujte i této rybě. Obsahuje omega 3 mastné kyseliny, ty významně povzbudí mozek.

Jednou za čas si klidně dejte nezdravé jídlo, vaši mysl to významně nerozhodí, ale všeho s mírou.

A závěrečný tip: cvičení. Že to s učením vůbec nesouvisí? Budete se divit.

Možná vás překvapuje, že někteří sportovci, kteří tráví hodně času tréninky, dosahují stejných, někdy i lepších studijních výsledků než vy. Není to náhoda. Hlava potřebuje pohyb, aby skvěle fungovala.

I vědecké studie potvrdily, že pohyb a sport udržuje mozek v kondici. Z vlastní zkušenosti vím, že i největší šprti netráví všechen čas učením. Každý den si najděte pár minut pro své tělo. Nemělo by tomu být jinak, ani během učení se na maturitu. Udělejte si od učení přestávku, zacvičte si, udělejte pár kliku a dřepů, zajděte si na procházku, nebo si zaběhejte. Pokud zakrní tělo, zakrní také mysl.

Cvičení má dvě obrovské výhody, budete se cítit lépe, jak po mentální tak i po fyzické stránce, teda pokud se úplně nerozbijete. Za druhé se díky cvičení rychleji učíme, lépe koncentrujeme a lépe odoláváme stresu (prokázáno výzkumy).

Předal jsem vám několik tipů a triků, jak se naučit na maturitu, teď už je to na vás! Učit se za vás opravdu nemůžu. S učením hlavně začněte, plánujte, učte se efektivně a pokud možno i rychle. Nezahlcujte se, ale raději si učení rozkouskujte na menší části, držte si dobrou životosprávu a všechno půjde snadněji.

Využijte i dalších tipů z tohoto blogu, je jich zde celkem dost. Závěrem: Maturita = formalita. Věřím, že toto rčení bude platit pro všechny moje čtenáře. Podpořte mě i své kamarády tím, že článek sdílíte!

A nezapomeňte si zdarma stáhnout pdfko 7 tipů, jak zvládnout maturitu!Budete vědět, jak se lépe vypořádat s velkým množstvím učiva, které se k maturitě musíte naučit.

Pokud to myslíte s efektivní přípravou vážně, zajímáte se o metody, jak se lépe učit, zjistěte si více o mém Online kurzu Jak udělat maturitu.Dopodrobna vysvětluji, jak se k maturitě učit, jaké techniky efektivní učení používat, abyste měli s minimem úsilí skvělé výsledky.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *