fbpx

Jak se naučit na maturitu

*Video a článek mají rozdílný obsah. Doporučuji, abyste se nejdříve koukli na video a pak si další informace přečetli z článku. Přeji hodně štěstí u maturity!

Maturita se neúprosně blíží a vám maturantům zbývá jen pár týdnů, abyste se na ni připravili. Znáte efektivní, rychle a účinné techniky, jak se naučit na maturitu?

Pokud ne, nedělejte si z toho těžkou hlavu. Tento článek vás na maturitu “připraví”! Vybavím vás jednoduchými tipy a triky, díky kterým nebude učení k maturitě tak složité a náročné. Tyto tipy se nevztahují jenom na přípravu k maturitě, můžete je využít i pro učení na státnice nebo zkoušky.

Maturita je typická tím, že se vlastně jedna o opakování za 4 roky studia. Věřte mi, za 4 roky se toho probere docela hodně a učení nemusí být zrovna jednoduché. Hlavní je, si vytvořit systém a používat  metody efektivního učení, které studium usnadní a také ho zpříjemní.

Ještě nejste v maturitním ročníku?

Můžu vám doporučit tenhle článek. Jak se učit na maturitu s předstihem. Článek vás zasvětí do technik, pomocí kterých nic nezapomenete. Také vám usnadní život, protože už pro vás učení na maturitu nebude tak stresující.

Usaďte se, popíjejte si pivo (jen jedno), čaj nebo kávu a začtěte se do rad, které vám v následujících odstavcích odkryji.

Jak se naučit na maturitu – Rozdělte si učení

Už na začátku jsem zmínil, že maturita je toho k maturitě hodně, celé středoškolské studium shrnuto v jedné ústní zkoušce a testu.

Pro maturanty je velmi těžké se začít učit. Hlavně proto, že nevědí, kde mají začít. O maturitě nesmíte uvažovat jako o jednom velkém učebním procesu nebo nějaké obrovské 900stránkové knize, kterou se musíte naučit. Aby pro vás bylo učení snesitelné, rozdělte si studium na menší části! Uklidníte tak i svůj mozek, který je mimochodem strašný lenoch a nerad pracuje na rozsáhlých úkolech.

Krok 1: Napište si na papír všechny předměty, ze kterých maturujete a postupně si k nim vepisujte maturitní otázky, které musíte umět. Příklad čeština a napíšete si tam těch vašich vybraných 20 knih. (Cože ještě nemáte přečteno? Jak se donutit pravidelně číst). Samozřejmě můžete pro tyto účely využít i sešit v Excelu.

Klíčem je, abyste viděli učivo rozdělené na malé části (maturitní otázky), které se už dají snadněji naučit. Na papíře uvidíte, kolik a co se máte naučit.

Krok 2: Naplánujte si učení. Vezměte si druhý papír a postupně si maturitní otázky rozplánujte: Kdy se budu učit? Jak dlouho? Plánování je nezbytné!

Nenaložte si moc práce, dávejte si zvladatelné cíle. Může to vypadat třeba takhle:

 • Ráno si zopakovat maturitní otázky 1,2 do češtiny. Maximální čas 1 hodina. Následně se z toho vyzkouším, popřípadě poprosím někoho až mě přezkouší.
 • V 11:00 si zopakuji celky X,Y do matematiky. Vypočítám si příklady, protože jen ty mě matiku naučí. Poté se kouknu na starou písemku z celku X,Y a zkusím ji vyřešit. Maximální čas 1 hodina.
 • Opakování anglické gramatiky, hlavně pomocí testů na internetu. Počet testů 5, maximálně 30 minut.

Tak nějak může vypadat váš program. Nezahlcujte se zbytečně mnoha úkoly. Ještě jeden tip, kterým se více motivujete. Dávejte si za učení odměny. Například: budu se učit 1 hodinu, můžu si dát delší dvacetiminutovou přestávku a udělat si procházku nebo zahrát oblíbenou hru.

Krok 3: Zapište si, že jste se danou otázku učili a oznámkujte se. Evidujte si na prvním papíře (nebo v excelovském dokumentu), co jste se již učili. Bude vás motivovat, když uvidíte, jak se vám seznam zaplňuje. Také je důležité, abyste se oznámkovali. Ptejte se: Jakou bych si dal známku? Jak moc dobře to umím? Když vám před maturitou zbude čas, můžete dostudovat otázky, u kterých máte špatnou známku.

Během učení si dopřávejte přestávky, této tématice věnuji celý článek: Jak se efektivně učit přestávky– toto téma může být velmi zrádné a proto doporučuji, abyste se naučili jak správně “přestávkovat”. Kdy si dávat přestávky a na jak dlouho. Přestávky jsou nezbytné pro obnovení zdrojů pozornosti a také jsou nezbytné pro dlouhodobou paměť.

Možná vám to připadá jako málo, ale z vlastní zkušenosti vím, že je lepší si dávat malé a splnitelné cíle, než abyste se mořili v učebnicích od rána do večera. Většinou byste skončili tak, že nic neumíte a k maturitě byste si přinesli jen únavu, místo tížených znalostí.

Pamatujte si, že aktivní vybavování (testování sebe sama) je tou nejefektivnější metodu učení. Proto byste se měli často během učení testovat a nahlas zkoušet.

Jak se naučit na maturitu- soustředění, kde se učit, hudba k učení

Jak se naučit na maturitu, jak se učit na maturitu, jak na maturitu

Abychom se byli schopni dobře a rychle učit, musíme být plně soustředění. Rovněž bychom se měli učit na vhodném místě, to je takové místo, které nejvíce vyhovuje našemu mozku a donutí ho fungovat v té nejlepší možné kondici.

Důležitost soustředění při učení ilustruje tato rovnice:

Naučené informace = intenzita soustředění x čas

Jasně, možná je to trošku přitažené za vlasy, ale je svatá pravda, že čím lépe se dokážete koncentrovat, tím rychleji se zvládnete učit.

Základní tip:

Během učení se snažte být čím jak nejméně vyrušováni. Když vás stále někdo/něco vyrušuje, nikdy nedosáhnete onoho mýtického stavu super učení. Tohoto stavu dosáhnete po pár minutách intenzivního soustředění, během kterého vás nevyrušuje facebook ani vaši rodiče a sourozenci. Proto mějte při učení vždy vypnutý mobil, je-li možno i počítač. Mobil odložte daleko od sebe, aby vás nelákal.

Jak se soustředit– tento článek vás naučí jak být během učení skvěle koncentrovaný/á a dosáhnout stavu super učení.

Dalším významným faktorem, který ovlivňuje rychlost a efektivitu učení je místo, kde se učíte. Naznačím jen jedno, náš mozek si spojuje místo s činnostmi. Jestliže se často učíte na místě X, učení vám tam půjde lépe. Také vám na daném místě půjde lépe vybavování informací, proto je dobré mít konzistentní místo, na kterém se učíte. Není ovšem vůbec na škodu, učit se v přírodě, či na procházce, touto metodou zlepšíte svou schopnost vybavování informací na různých místech.

Mým dalším tipem je hudba. S hudbou je to individuální. Někdo má rád během učení hluk, někomu vadí sebemenší zvuk. Někteří studenti během učení poslouchají hudbu. Je to však správné či nikoliv? Hudba k učení aneb vliv hudby na učení, vás zasvětí do tohoto problému a poskytne vám tipy a rady na učení s hudbou či bez ni. Základním tipem je, že byste neměli poslouchat běžné písničky, poslouchejte klasickou hudbu nebo zvuky přírody.

Mám povinnost vás upozornit, že ne každá rada platí pro všechny! Nakonec je to vždy jen o vás a vašich pocitech. Platí to tak i při technikách, které vás učím v tomto článku: jak se naučit na maturitu, článek slouží jako skica, vy si ji můžete pozměnit k obrazu svému, ale měli byste zachovat základní principy efektivního učení. Při učení se musíte pokaždé cítit pohodlně a bez jakéhokoliv tlaku.

Učte se podle principů fungování paměti!

Snad vás potěším tím, že to není zas tak složité, jsem si jistý, že se zvládnete učit podle těchto principů, mozek si to navíc vyžaduje. Stačí následovat jednoduchý návod.

Pro ty z vás, kteří jsou na blogu noví, jsem připravil PDFko 7 tipů, jak zvládnout maturitu, pochopíte základy efektivního učení a zjistíte jak využívat svou paměť lépe. V pdfku vám odhalím několik opravdu účinných tipů pro rychlejší učení. Naučíte se taky nějaké vychytávky, jako třeba, co byste měli dělat, když dostanete okno. PDFko je zdarma, vyplňte e-mail a do minuty budete mít pdfko na svém e-mailu. Nastartujte svou cestu za rychlým učením!

Vyplněním e-mailu se přihlašujete i k odběru dalších e-mailů. Krok za krokem vás naučím techniky efektivního učení, které využívají jen ti nejlepší studenti.

Co jíst a pít

Mnoho studentů během zkouškového období, či maturit holduje energetickým drinkům, mnozí vypijí neskutečné množství kávy. Je to prospěšné pro váš mozek a zdraví?

Myslím, že si sami dokážete odpovědět. 🙂

Co dělat, abychom byli během učení plní energie a síly?

 1. Dobrá strava
 2. Cvičení
 3. Spánek
 4. Hydratace

Typ jídla, který sníte budu určovat to, jak se budete během dne cítit. Jezte sr*čky a budete se cítit jako horda sr*ček, omlouvám se za vulgárnosti, ale je to tak. Jste to, co jíte.

Stejné pravidlo se vztahuje i k pití. RedBull ve svých reklamách proklamuje, že nám dá křídla. To je sice pravda, ale po pár hodinách se budete cítit unavení a jako bonus v sobě máte kofein a taurin, který vám bude v noci bránit spát. Ráno se probudíte opět unaveni a dáte si RedBull, který vám dodá energii na pár minut, ale poté vám zase nedá možnost spát. Dostanete se do začarovaného kruhu! Energy drinky nerovná se způsob, jak se naučit na maturitu!

Kofein nemusí být špatný, ale když to přeháníte není to dobré. Prvně vás nakopne, ale pak se cítíte grogy.

Základem je dobrý spánek! Nemá cenu se učit do časných ranních hodin. Naprosto ničeho tím nedosáhnete! Na druhý den budete unaveni a vašemu tělu se nebude chtít pracovat. Spěte alespoň 7 hodin denně. Spánek je rovněž nezbytně důležitý pro ukládání informací do dlouhodobé paměti. Vynechejte energy drinky, kávu si dávejte maximálně ráno! Během dne pijte normální vodu, klidně si přidejte šťávu nebo citrón.

Když se učíte, stravujte se zdravěji než normálně! S radostí vám poskytnu tipy na jídla, která fungují jako skvělý nakopávač pro mozek:

 • Rybíz- máme už květen, na zahrádkách máte možná různé bobule a mezi nimi třeba rybíz, který obsahuje mnoho antioxidantů, které vás udržuje soustředěnými a “ostrými” během celého dne. Hledejte jídla z antioxidanty a konzumujte je!
 • Oříšky– mandle, pistácie, kešu, vlašský ořech, to všechno jsou “mozková jídla”, tyto malinkaté oříšky obsahují velké množství omega 3 mastných kyselin, které jsou nezbytně nutné pro správné fungování mozku. Při příští návštěvě obchodu si zaplňte košík oříšky, nebudete litovat.
 • Vajíčka– chutnají skvěle a navíc obsahují antioxidanty, co více si můžeme přát. Ládujte se během učení omeletami a dalšími lahůdkami z vajíček. (Jezte i žloutky, vůbec vám neuškodí ani nezvýší cholesterol, je to mýtus)
 • Losos – pokud nemáte hluboko do kapsy, holdujte i této rybě. Obsahuje omega3 mastné kyseliny a mozek si na této rybce hoví.

Samozřejmě si můžete jednou za čas dát i nezdravé jídlo, určitě to váš mozek významně nerozhodí, ale jak se říká: “Všeho s mírou.”

A závěrečný tip: cvičení, už jste se téměř naučili, jak se naučit na maturitu, ale zbývá ten poslední krok k dokonalosti: cvičení. Že to s učením vůbec nesouvisí? Budete se divit.

Možná se taky divíte, že máte ve třídě sportovce, kteří tráví hodně času tréninky, ale stejně dosahuje stejných, někdy i lepších studijních výsledků než vy. Není to náhoda. Naše mozky potřebují pohyb, aby skvěle fungovaly.

I vědecké studie potvrdily, že pohyb a sport udržuje mozek v kondici. Z vlastní zkušenosti vím, že i největší šprti netráví všechen čas učením. Proto byste i vy neměli trávit veškerý čas studiem. Každý den jste schopni věnovat pár minut svému tělu. Nemělo by tomu být jinak, ani během učení se na maturitu. Udělejte si od učení přestávku, zacvičte si, udělejte pár kliku a dřepů, zajděte si na procházku, nebo si zaběhejte. Vytáhněte vaše kolo a udělejte si menší projížďku. Pokud zakrní vaše tělo, zakrní také vaše mysl.

Cvičení má dvě obrovské výhody, načerpá vás skvělými pocity. Druhou je bezesporu to, že si váš mozek bude schopen vybavit více informací (prokázáno výzkumy). Má to i další výhodu, cvičení do vás nasaje zpátky život. Když se cítím unavený a zacvičím si, cvičení mi dodá energii.

Předal jsem vám tipy a triky, jak se naučit na maturitu, teď už je to na vás! Učit se za vás opravdu nemůžu. A proto hlavně s učením začněte, učte se efektivně a pokud možno i rychle. Nezahlcujte se učivem, ale raději si ho rozkouskujte na menší části, držte si dobrou životosprávu a všechno půjde snadněji.

Využijte i dalších tipů z tohoto blogu, je jich zde celkem dost. Závěrem: Maturita = formalita :). Věřím, že toto rčení bude platit pro všechny moje čtenáře. Podpořte mě i své kamarády tím, že článek sdílíte!

A nezapomeňte si zdarma stáhnout pdfko 7 tipů, jak zvládnout maturitu! Budete vědět, jak se lépe vypořádat s velkým množstvím učiva, které se k maturitě musíte naučit.

 Zdroj fotky:عبدالله بن محمد الجوير

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Čau lidi, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. Sám jsem měl kdysi s učením problémy, nevěděl jsem jak na to a šlo mi pomalu, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *