fbpx

Jakou hudbu poslouchám k učení

hudba na učení, hudba k učení, playlist, učení, hudba učení

vhodná hudba na učení

Ahoj,

chtěli byste znát hudbu, která Vás naprogramuje na vlny super rychlého učení? Učení by se díky ní stalo několikanásobně jednodušší.

už hodně dávno jsem napsal článek vliv hudby na učení.

Pokud jste ho nečetli rozhodně doporučuji, pochopíte základní principy a už nikdy se nebudete dopouštět chyb spojených s hudbou k učení.

Co je třeba si pamatovat?

  • nikdy neposlouchejte hudbu příliš nahlas– pokud si hudbu pouštíte příliš nahlas, přestáváte se soustředit na učení a spíše se koncentrujete na hudbu. Chcete se naučit hudbu nebo látku?
  • neposlouchejte hudbu s textem- texty v písních nás neustále vyrušují, přemýšlíme, o čem je píseň, a učení se stane druhořadé.
  • nejlepší je hudba, která podporuje alfa vlny– to jsou vlny mozku, na kterých se nejlépe učíme. Jen málokterý student je schopen se na ně dostat.

V následujících odstavcích bych Vám rád ukázal, která hudba z mého playlistu je nejméně efektivní a která je nejvhodnější k učení.

Nejméně efektivní hudba na učení

Mám rád twenty one pilots, jejich hudba se mi líbí a rád je volném čase poslouchám. K učení je jejich hudba nevhodná. Dokáže Vás jednoduše vyhodit z stavu soustředění. Vždycky, když je poslouchám kopu si u toho nohou do rytmu a potichu zpívám refrény, to není pro rychlost učení vůbec dobré!

Středně efektivní hudba na učení

Stejně jako většina z Vás mám rád filmy, obzvláště nějaké dobrodružné, thrillery, jelikož patřím k fanouškům F1, oblíbil jsem si film Rivalové. K filmu je samozřejmě i soundtrack. Občas si ho pouštím k učení. Má jen několik nevýhod:

  • hudba není designovaná pro učení- jednoduše, tato hudba nebyla složena, aby se k ní lidé učili.
  • často se mění tempo– to Vás může vyhodit ze soustředění

Skvělá hudba na učení

Barokní hudba patří k tomu nejlepšímu, co můžete během učení poslouchat. Tvrdí se, že je posazena na vlnách alfa. Nikdo neví, proč to zrovna autoři jako Bach, Vivaldi udělali.

Nejlepší je, když si hudbu pustíte, na nízkou hlasitost a začnete se učit. Hudba v sobě neskrývá žádné rušivé elementy, je uklidňující a relaxační. Nevím, asi to není pro úplně každého, ale mně klasická hudba vůbec nevadí.

Tuhle směsici hudby používám k učení.

Na stejné úrovni je dle mého i hudba alfa waves, studying music, kterou můžete najít na youtube. Upřimně se mi to nelíbí, proto to zde neuvádím, ale možná právě Vy v této hudbě najdete zalíbení.

Zřejmě nejlepší hudba ke studiu

Teprve před několika týdny jsem objevil aplikaci brain.fm. Je to společnost, který se zaměřuje na výrobu hudbu, která je vhodná jak pro relaxaci, soustředění tak učení.

Hudba nemá text, ale je líbí se mi více než barokní hudba. Efekt hudby se dostaví do 10 minut, opravdu se budete cítit soustředění a odhodlání se všechno naučit!

Brain.fm je v základní verzi zdarma, já ho už využívám několik týdnů, ani jednou mě free verze neomezila. :)

Skvělé na aplikaci je, že vás naučí, jak jí správně používat.

Děkuji za přečtení článku, doufám, že jste získali alespoň nějakou inspiraci.

Napište mi do komentářů, jakou hudbu posloucháte během učení Vy? Jste s ní spokojeni? Chcete si nechat poradit, jestli je vaše hudbu vhodná?

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

7 Responses to “Jakou hudbu poslouchám k učení

  • Brain.fm jsem pustil na třicet sekund, ale ihned mi to začalo připomínat určité písničky, při kterých se nemohu soustředit. Bach funguje, Alfa vlny taky.

  • Já jsem zkoušela zvuky přírody, konkrétně šumění lesa, ptačí zpěv a tekoucí vodu. Voda fungovala asi nejlépe. Bacha jsem zkoušela, ale zdálo se mi, že mě to spíše rušilo. :-)

    • Ahoj, každá rada nefunguje na každého. :) Produktivita a rychlejší učení je hlavně o tom zkoušet hodně věcí a zjistit, které rady fungují zrovna na tebe. Právě proto se vám zde na blogu snažím přinést hodně tipů, některé z nich perfektně zaberou, ale jiné nebudou zrovna tobě sedět a zřejmě to je případ s hudbou Bacha.

  • Dobrý den chtěl jsem vám jen říct že když jsem se chtěl dostat na ebook tak mi to nešlo i když jsem tam napsal svůj gmail.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *