fbpx

5 technik Jak se donutit učit

Nedokážete se donutit učit? Je pro vás čas strávený učením mučení? Připadá vám učení jako nesnesitelná nuda, a právě proto se nedokážete přinutit učit?

V tomto článku se v několika jednoduchých krocích naučíte, jak se donutit učit. Věřte mi, postup to není nijak složitý. Hlavní je, abyste si tipy vyzkoušeli, když nic nezměníte, nemůžete očekávat změnu! Jsem si jistý, že systém zafunguje, jen mu dejte šanci.

Techniky, které popisuji mám vyzkoušené na vlastní kůži. Ještě nedávno jsem měl problém se k učení přinutit, byl jsem si vědom toho, že mi nezbývá moc času, že jsem pod tlakem rodičů a že mé známky se neustále zhoršují, ale i tak jsem se nedokázal donutit učit. Naštěstí jsem objevil tyto strategie, které byste měli hravě zvládnout i vy.

Na co nám jsou techniky efektivního učení, když se ani nepřinutíme učit? Donucení se k učení je základ, bez něho se nikdy neposunete dál. Proto pozorně čtěte a skoncujte s tímto věčným soupeřem.

Neradi čtete? Poslechněte si audio verzi článku!

1. Mějte jasný plán

Naše tělo i mozek potřebují jasně stanovený řád. Potřebujeme kurz, který nás někam povede. Bez plánu a cíle jsme ztraceni, nikam se neposuneme.

Pokud před sebou máte důležitou písemku, naplánujte si, kdy se budete učit a kolik se toho budete učit. Jen tím, že si to někde napíšete, zvyšujete šanci, že se budete skutečně učit.

Důležité je poznamenat, že plány by vždy měly být na papíře nebo v nějaké aplikaci (Google kalendář, Timetable– android, Apple aplikace). Rozhodně byste neměli spoléhat na plánování v hlavě, nebudete fungovat. Mozek je totiž lenoch a rád na to zapomene. 🙂

Jak by měl plán vypadat?

Vždy si naplánujte, kdy se budete činnosti přesně věnovat. Začátek musí být jasně stanoven. Konec už nemusí být tak úplně jasný. A také je lepší, když se před plánováním podceníte. Hned si vysvětlíme proč.

Příklad: Naplánujete si učení češtiny od 15:00 do 16:30. Ale vy se všechno stihnete naučit už v 15:55. Tohle bude mít na vaši mysl pozitivní efekt. Uvědomíte si, že jste schopni dosahovat cílů v kratší dobu, než jste si původně mysleli. Mysl si začne spojovat učení s jednoduchou a zábavnou činností.

Plánujte přesně. Co to znamená? Uděláte lépe, pokud si konkrétně napíšete, co budete dělat. Učení se češtiny je strašně obecný pojem. Mozek v podstatě neví, jak to pořádně vypadá a jakým způsobem se to realizuje. 🙂

Jakmile si stanovíte takto obecný cíl, mozek se dokáže během učení udržet zaneprázdněný, i když vlastně nic pořádného nedělá (Brouzdáte na internetu, něco málo se učíte, odepisujete přitom na zprávy atd.). Výsledek takového učení je přitom nulový.

Plánujte raději takhle: Naučím se 5 stránek do Češtiny, přečtu si 1 kapitolu, vypočítám si 5 příkladů, zopakuji si teorii s kapitoly 4, udělám si cvičný test apod. Buďte konkrétní!

Snížíte pravděpodobnost, že se budete při učení věnovat nesouvisejícím věcem. A navíc, když si přesně stanovíte, co máte dělat, zjistíte, že to často není až tak hrozné, jak jste si zezačátku mysleli.

2. Odměňujte se

Další technikou k tomu, abyste se naučili jak se donutit učit je odměňování.

Tato technika jde ruku v ruce s předchozí. Naplánujte si učení a hned potom si naplánujte odměnu. Má to několik pozitivních efektů:

 • Spojujete si učení s pozitivními emocemi- je nezbytné vytvářet si kladné asociace spojené s učením. Nikdy se nedonutíte učit, pokud nebudete mít učení alespoň trošku v oblibě. Odměny zvýší šanci na to, že si učení zamilujete. Je důležité odměňovat se ihned po učení, aby se tento efekt mohl projevit.
 • Vytváříte si návyk pravidelného učení- o tohle nám vlastně všem jde. Chceme se donutit učit pravidelně bez prokrastinace, abychom nemuseli vynakládat žádnou naši pevnou vůli, potom už s prospěchem nebudete mít žádné problémy. Odměny za učení pomáhají při vytváření návyku pravidelného učení, který je pro úspěch ve škole nezbytný.

Jak se správně odměňovat?

Odměna by ve vás měla vyvolat pozitivní reakce. Dá se tedy říct, že je to individuální. Osobně se odměňuji takhle:

 • něco dobrého k snědku
 • hra na počítači
 • cvičení
 • procházka venku
 • běhání
 • poslouchání hudby
 • nějaký krátké vtipné video
 • jaká je vaše odměna? Co vás nejvíce potěší?

V zájmu nás všech je, aby nás učení bavilo, chtěli bychom, aby se nám spojovalo s pozitivními emocemi. Není proto nic jednoduššího než se začít odměňovat.

Naplánujte si učení na papír, Učte se, Odměňte se- jednoduché ale efektivní.

3. Motivace

Se správnou motivací jde všechno mnohem lépe a rychleji. Vy se ale stále nedokážete donutit k učení. Vaše mamka vám vyhrožuje vyhazovem z domova, taťka už vytahuje pásek, aby vám nařezal. S vámi to ani nehne, je vám to v podstatě jedno. Jak zvýšit svou motivaci, která vás přinutí k učení?

Motivace nefunguje na vnějších podnětech (mamka, taťka), ale na vnitřních (Vy samotní). Nikdo vás k učení nepřinutí, pokud sami nechcete. Musíte najít vnitřní motivaci pro vaše vzdělání. Každý máme nějaké životní cíle. Pomůže vám vzdělání těchto cílů dosáhnout?

Odpovězte si na tyto otázky a najděte svou vnitřní motivaci:

 • Proč se musím naučit na tuhle zkoušku? Jak mě to posune k mým cílům?
 • Jaký mám cíl? Co musím udělat, abych se k němu přiblížil?
 • Jak mě tato zkouška posílí?
 • Proč je tahle zkouška důležitá?
 • Proč se musím přinutit učit?

Na každou otázku najděte odpověď, čím více odpovědí, tím to pro vás bude lepší a snadnější. Nevzdávejte se předem při odpovídání na otázky výše.

Možná nemá chemie/matematika/čeština nic společného s vašim cílem, ale aspoň si procvičíte svou pozornost, posílíte svou pevnou vůli, naučíte se překonat odpor atd. Ve všem špatném se dá najít něco dobrého!

Každý v sobě máte motivaci, jen ji musíte najít. Uvědomte si, že se učíte pro sebe a ne pro mámu, tátu, babičku a nebo pro tetu z druhého kolene.

Vězte, že tohle je základní krok ve všech oblastech života, ne jenom při učení. Postupem času sami přijdete na to, že se věci donutíte dělat jen tehdy, pokud budete mít vnitřní motivaci. Vnější motivace prostě nefunguje. Najděte tu svoji motivaci. Pamatujte na slovo: PROČ.

Další technikou jak se donutit učit…

4. Oklamejte svoje podvědomí

Tahle technika zní celkem mysteriózně. Budete zasahovat do svého podvědomí. Kdo by to nechtěl umět…

Jak už jsem si řekli v prvním bodě, měli byste si plánovat. Někdy však může být hrozivé, když ve svém plánu vidíte: Naučit se 8 A4 tématu X. Váš mozek se bojí začít učit, protože si myslí, že není schopen to zvládnout (A taky se mu nechce pustit do tak mentálně náročného úkolu). Říká se tomu mozková paralýza.

Existuje však jednoduchá technika, které vás jí zbaví. Stačí, když si řeknete: Nebudu se učit, jen si přečtu první odstavec z těch 8 A4. Tenhle úkol zní tak jednoduše, že se mozek do učení pustí. No a když už máte v ruce papíry, není těžké přečíst další odstavec a další až nakonec skončíte na straně 8.

Cílem bylo donutit naše tělo i mysl k tomu, abychom vzali do rukou učivo a začali se učit. Oklamání podvědomí nám skvěle posloužilo. Zbavili jsme se počáteční paralýzy, měli jsme přece přečíst jen jeden odstavec a to je přeci jednoduché.

Mozek má největší problém se do práce pustit, když s ní začnete, není tak těžké u ní vydržet. Schválně si to příště zkuste a ověřte si tuto techniku.

Další způsoby oklamání podvědomí:

 • nebudu počítat, jen si vypíšu příklad na papír
 • nebudu si číst, jen si otevřu knihu
 • nebudu se učit, jen si přečtu jeden odstavec
 • nebudu se učit, jen si zopakuju jednu stranu

Doufám, že techniku chápete. Stanovte si cíl a poté ho “vydělte” deseti. Bude vypadat tak směšně, že se snadno donutíte k učení. Samozřejmě je důležité neskončit na snadném úkolu, ale pokračovat dál.

Existuje ještě jedna technika, která je podobná oklamání podvědomí, říká se ji 20sekundové pravidlo. Pomocí této techniky se k nutným činnostem mnohem snadněji přinutíte. Více ve videu:

5. Učte se zábavně a efektivně

Kdo by se chtěl věnovat něčemu, co ho absolutně nebaví a neví jak na to? Tady na stránkách jakserychlenaucit.cz můžete poznat desítky efektivních technik učení, díky kterým se stane z učení mnohem větší zábava. Nejenže bude učení zábavnější, bude i efektivnější, to znamená: naučíte se stejné množství informací za mnohem méně času.

Techniky efektivního učení nejsou nijak složité, když jsem se je dokázal naučit já, proč ne vy? Není to nic nadlidského. Metody rychlého učení se zvládne naučit téměř každý. Ovládnutí těchto metod vás bude stát malou časovou investici, které se vám ale mnohonásobně vrátí ve formě ušetřeného času, který byste jinak museli strávit učením.

Kde se můžu naučit metody efektivního učení?

Jsem student jako mnoho z vás. Dlouhou dobu jsem nevěděl jak se učit ani jak se donutit učit. Ale po přečtení první knihy o paměti jsem zjistil, že jde dělat věci jinak: efektivněji, přečetl jsem další desítky knih a absolvoval zahraniční kurzy o učení. Postupem času jsem si vytvořil vlastní systém učení.

Budete překvapeni, ale učení jsem si postupně zamiloval! Dnes mi učení nedělá žádný problém, mám jeden z nejlepších prospěchů v ročníku. Učím se rychle, k učení se nemusím nijak nutit, také znám principy dlouhodobé paměti, což znamená, že to co se naučím mi v paměti zůstane na věky. Dokážu se skvěle soustředit, téměř nebojuji s prokrastinací a málokdy pociťuji stres.

Techniky rychlého učení, které jsem se naučil nejsou vůbec těžké, s trochou tréninku je zvládne opravdu každý, dokázal jsem to přece i já. 🙂 Vůbec se nepovažuji za žádného génia, na základce jsem dostával trojky a žádném ohledu jsem nevynikal.

Chci, abyste se také učili rychle a efektivně. Právě proto jsem pro vás vytvořil kompletní návod Jak se efektivně učit. E-kniha obsahuje nejlepší metody učení, které denně využívám já a stovky mých studentů, již se přidali do společnosti lidí, kteří se umí efektivně a rychle učit. Můžu Vám zaručit, že se naučíte více za méně času. Učení se stane zábavnější a mnohem snadnější.

>>Dozvědět se o E-Knize více<<

Ebook má více než 100 stránek. Zjistíte, že i vy se můžete učit rychle a efektivně.

Nečekejte na zázraky! Pokud nezměníte své návyky a způsoby učení, nemůžete očekávat žádnou změnu a budete se nadále s učením trápit!

Jak se donutit učit- shrnutí

 1. Plán- vše si naplánujte, dejte vašemu mozku pevný řád, kterého se musí držet. Tohle je základní krok, který mnohonásobně zvýší pravděpodobnost toho, že se začnete učit
 2. Odměna– naučte mozek, aby si spojoval učení s pozitivními emocemi. Odměňujte se za každý malý krůček, který podniknete.
 3. Motivace– neučte se pro mamku, taťku. Najděte svou vnitřní motivaci, určitě máte nějaké cíle, spojte si je se školou. Jak vám škola pomůže dosáhnout vaše cíle?
 4. Oklamejte své podvědomí– pokud to už opravdu nejde jinak, řekněte si: Nebudu dělat X jen si udělám X (málo). Tento jednoduchý vzorec ošálí vaše podvědomí, vy se tak začnete učit, aniž byste si vůbec uvědomovali, že se učíte.
 5. Učte se zábavně a efektivně- proč se učit, když nás to vůbec nebaví. Naučte se efektivní techniky učení, s kterými bude učení mnohem větší zábava a vše zvládnete mnohem rychleji.

Děkuji Vám, že jste si článek přečetli. Máte i vy nějakou techniku, která vám pomáhá, abyste se donutili učit? Dejte mi o ní vědět v komentářích.

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Čau lidi, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. Sám jsem měl kdysi s učením problémy, nevěděl jsem jak na to a šlo mi pomalu, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

12 komentářů “5 technik Jak se donutit učit

 • Ahoj Honzo,

  díky za Tvoje články , videa a všechno, co děláš pro osvětu v oblasti efektivního učení!! Moc mi pomáháš, už jen to, že člověk vidí tvoje nadšení, mě vždycky nakopne! a tvoje rady opravdu fungují, dozvěděla jsem s e z tvých článků spoustu užitečných informací.

  Občas zmiňuješ aplikace, které umí zabránit přístupu na sociální sítě a jiné rušivé stránky. Pokud vím, zmiňoval jsi Stay focused, freedom a waste no time. Stay focused jsem našla jen pro mobily, freedom jen placené a waste no time jsem nevyšťourala nikde. Možná jen špatně hledám, ale chtěla bych tě poprosit, jestli bys mohl přidat odkaz, kde se dá stáhnout aplikace tohoto druhu pro notebook? Moc by se mi to hodilo, moje vůle je zatím slabá a nechám se takovými stránkami snadno zlákat.

  Díky

  Anna

 • Jadwiga Kameníčková
  5 měsíci ago

  DOBRÝ DEN PANE KOHOUT ,
  PŘEČETLA JSEM SI VAŠE ČLÁNKY JSOU ZAJÍMAVÉ A MOTIVACI PRO STUDENTY.
  PROSILA BYCH O ZDOKONALENÍ PAMĚTÍ PRO SENIORY .
  DĚKUJI S POZDRAVEM
  JADWIGA KAMENÍČKOVÁ.

  • Děkuji za komentář. Jinak nejmenuji se Kohout, ale Kohut, jak můžete vidět všude na webu. Váš nápad určitě zvážím a uvidím, co se dá dělat.

 • Lenka Laskavá
  2 roky ago

  K prvnímu bodu bych ještě dodala, že mi velmi pomohlo si práci rozdělit na jednotlivé dílčí úkoly, třeba opravdu na malé kousky a v jasných termínech je dokončovat. Velký kus práce se mi vždycky dělal hůř, než když jsem se třeba dlouhý text učila po krátkých odstavcích. Ještě co mi hodně pomohlo je třeba sepsání diplomky: http://www.vsprace.cz/diplomove-prace ale i dalších prací, což je myslím super řešení, když už si člověk fakt neví rady, nebo prostě nemá opravdu žádný čas…

 • Ahoj Zorko, děkuji za dotaz, pokusím se ti pomoct.

  Při učení a obzvláště u matematiky je důležité látku chápat. Možná se ptáš, jak to mám chápat?

  Zkus si vypočítat pár příkladů, tím, že se budeš do sešitu jen dívat se nic nenaučíš.

  Popros někoho, kdo matice rozumí ať ti ji vysvětlí, může to být šikovný spolužák/čka nebo právě tvůj táta.. Ptej se: Jak si se dostal k tomuhle výsledku? Co musím udělat, abych to vypočítala správně? Jak to funguje?

  Rozhodně trénuj, zaručuju ti, že budeš postupně zlepšovat. Neboj se ptát učitele, mají povinnost ti látku vysvětlit. Není žádná ostuda se učitele na něco zeptat.

 • ahoj.volam sa zorka a som piatacka.nejde mi matika.na vysvedceni mam skoro 4 z matiky. pomoc……..otec by ma zabil

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *