fbpx

5 technik, Jak se donutit učit

Nedokážete se donutit učit? Neustále učení odkládáte na později a prokrastinujete?

V tomto článku se v několika odstavcích dozvíte, jak se donutit učit. Věřte mi, postup to není nijak složitý. Hlavní je, abyste si tipy aplikovali v praxi, jedině tak vám mohou pomoct! Když nic nezměníte, nemůžete očekávat změnu.

Postup, který s vámi sdílím jsem otestoval na vlastní kůži, vlastně ho používám téměř každý den. Ještě před nedávnem jsem měl problém se k učení přinutit, byl jsem si vědom toho, že mi nezbývá moc času, že se mé známky zhoršují, ale i tak jsem se nedokázal donutit učit. Naštěstí jsem začal používat metody efektivního učení a poznal způsob, jak se k učení přinutit.

Donucení se k učení je základ, bez něho vám jsou techniky efektivního učení k ničemu. Čtěte pozorně a skoncujte s věčným nepřítelem, kterému říkáme prokrastinace.

Jak se donutit učit?!

Neradi čtete? Poslechněte si audio verzi článku!

1. Mějte jasný plán

Naše tělo i mozek potřebuje jasně stanovený řád. Potřebujeme kurz, který nás někam povede. Bez plánu a cíle jsme ztraceni, nikam se nedostaneme.

Pokud vás čeká důležitá písemka, zkouška, naplánujte si, kdy se budete učit a jak dlouho budete učit. Jenom samotný zapsání plánu, zvyšujete šanci, že se k učení skutečně donutíte.

Plány si nestačí dělat pouze v hlavě. Měli byste je mít na papíře nebo v nějaké aplikaci (Google kalendář, Timetable– android, Apple aplikace). Nespoléhejte na svůj mozek a svou paměť, náš mozek je totiž lenoch a rád by na to zapomněl, aby nemusel nic dělat.

Jak si plánuji v diáři Doller si můžete přečíst v dalším článku.

Jak by měl plán vypadat?

Naplánujte si, kdy přesně se budete učení věnovat. Začátek musí být jasně stanoven. Při plánování buďte raději konzervativní a podceňujte se. Hned si vysvětlíme proč.

Příklad: Naplánujete si učení češtiny od 15:00 do 16:30. Ale všechno se stihnete naučit už v 15:55. Tento fakt bude mít na vaši mysl pozitivní účinek. Uvědomíte si, že jste schopni dosahovat cílů rychleji, než jste si původně mysleli. Mysl si začne učení spojovat s jednoduchostí a zábavou.

Plánujte přesně. Co to znamená? Buďte ve svém plánu maximálně konkrétní, musíte odpovědět na otázky: Co přesně se učím? A Kdy? Ukažme si to na příkladu: učení se češtiny je strašně obecný pojem. Mozek v podstatě neví, jak to pořádně vypadá a jakým způsobem se to realizuje. Obecné stanovení cíle dává našemu mozku prostor pro to, aby „podváděl“. Učení je mentálně náročné a naše mysl se tomu chce vyhnout. Když jí dáte šanci (třeba nekonkrétně formulovaným cílem), mysl hned sklouzne k dělání věcí, které jsou příjemnější, ale přitom vás nic nenaučí. Například místo toho, abyste se efektivně učili českou literaturu pomocí kartiček, si budete pročítat učebnici stále dokola.

Plánujte raději takhle: Naučím se pomocí aktivních metod učení 5 stránek do Češtiny, přečtu si 1 kapitolu, vypočítám 5 příkladů, zopakuji si teorii z kapitoly 4, udělám si cvičný test apod. Buďte konkrétní!

Snížíte pravděpodobnost, že se budete při učení flákat nebo se věnovat metodám učení, které jsou neefektivní. A navíc, když si přesně stanovíte, co máte dělat, zjistíte, že to často není až tak hrozné, jak jste si zpočátku mysleli.

2. Odměňujte se

Další technika, jak se donutit učit, je odměňování.

Tato technika jde ruku v ruce s předchozí. Naplánujte si učení a hned potom si naplánujte odměnu. Má to hned několik pozitivních efektů:

  • Spojujete si učení s pozitivními emocemi- je nezbytné vytvářet si kladné asociace spojené s učením. Nikdy se nedonutíte učit, pokud nebudete mít učení alespoň trošku v oblibě. Odměny zvýší šanci na to, že si učení zamilujete. Je důležité odměňovat se ihned po učení, aby se tento efekt mohl projevit. O tomhle principu píšu více v mém nejčtenějším článku 10 tipů, jak se učit.
  • Vytváříte si návyk pravidelného učení- o tohle nám jde. Chceme si vybudovat návyk pravidelného učení, abychom nemuseli pokaždé, když se máme učit, vynakládat drahocenné zdroje naší pevné vůle. Odměny za učení pomáhají při vytváření návyku pravidelného učení, který je pro úspěch ve škole nezbytný.

Jak se správně odměňovat?

Odměna ve vás musí vyvolat pozitivní emoce. Pro každého člověka to bude jiné. Pro inspiraci zde uvedu, jak se odměňuji já:

  • něco dobrého k snědku
  • hra na počítači
  • cvičení
  • procházka venku
  • běhání
  • poslouchání hudby
  • nějaký krátké vtipné video
  • epizoda seriálu
  • jaká je vaše odměna? Co vás nejvíce potěší?

Jestliže si chcete život ve škole zpříjemnit, je ve vašem zájmu, abyste si studium spojovali s pozitivními emocemi. Není proto nic jednoduššího, než se začít odměňovat a začít si učení spojovat s příjemnými věcmi..

3. Motivace

Vaše mamka vám vyhrožuje vyhazovem z domova, taťka už vytahuje pásek, aby vám nařezal. Na studijním vám říkají, že nemáte musíte zamakat, abyste nasbírali dostatečné množství kreditů pro postup do dalšího ročníku. Ale vy se pořád nedokáže přinutit učit! Výhrůžky, hrozby neúspěchu s vámi ani nehnou. Kde tedy nabrat správnou motivaci?

Se správnou motivací jde všechno daleko lépe a rychleji. Je nezbytné si uvědomit, že osobní motivace nefunguje na vnějších podnětech (mamka, taťka), ale na vnitřních (Vy samotní). Nikdo vás k učení nepřinutí, pokud sami nechcete. Abyste se donutili den co den učit, potřebujete vnitřní motivaci. Každý máme nějaké životní cíle. Ptejte se, jestli vám vzdělání pomůže těchto cílů dosáhnout?

Odpovězte si na tyto otázky a najděte svou vnitřní motivaci:

  • Proč se musím naučit na tuhle zkoušku? Jak mě to posune k mým cílům?
  • Jaký mám cíl? Co musím udělat, abych se k němu přiblížil?
  • Jak mě tato zkouška posílí?
  • Proč je tahle zkouška důležitá?
  • Proč se musím přinutit učit?

Pakliže jste otevřeli tento článek a dočetli jste až sem, tak asi nějakou motivaci máte a víte, že je pro vás vzdělání důležité, tak si to řekněte nahlas. Dejte si čas a na každou otázku se pokoušejte najít odpověď.. Klidně si lámejte chvíli hlavu, hlavně to nevzdávejte a odpovězte si.

Možná nemá chemie/matematika/čeština nic společného s vaším cílem, ale aspoň si procvičíte svou pozornost, posílíte svou pevnou vůli, naučíte se překonat odpor atd. Ve všem špatném se dá najít něco dobrého!

Každý v sobě máte motivaci, jen ji musíte najít. Uvědomte si, že se učíte pro sebe a ne pro mámu, tátu, babičku, a nebo pro tetu z druhého kolene.

Vězte, že motivace je základním kamenem téměř ve všech oblastech života. Postupem času sami přijdete na to, že se věci donutíte dělat jen tehdy, pokud budete mít vnitřní motivaci. Vnější motivace prostě nefunguje. Najděte tu svou motivaci. Pamatujte na slovo: PROČ.

Další technikou jak se donutit učit…

4. Oklamejte svoje podvědomí

Tahle technika zní celkem mysteriózně. Ale nic moc složitého a nepochopitelného na tom není.

V prvním bodě jste se dozvěděli o důležitosti plánování. Pohled do vašeho plánu vás může často zhrozit a odradit od učení: středoškolák např. vidí: naučit se 8 A4 na téma X nebo vysokoškolák: naučit se 3 okruhy ke zkoušce. Jakmile tohle mozek uvidí, ustrne a začne se „bát“, protože si myslí, že není schopen to zvládnout (A taky se mu nechce dělat mentálně náročný úkol). Říká se tomu mozková paralýza.

Existuje jednoduchá technika, které vás jí zbaví. Stačí, když si řeknete: Nebudu se učit, jen si přečtu první odstavec z těch 8 A4. Nebudu se učit, jenom začnu číst první okruh ke zkoušce. Když si to řeknete, zní to snadně a mozek nebude mít problém se do podobného úkolu pustit. Jakmile už budete mít v ruce materiály, není těžké přečíst další odstavec a další až nakonec skončíte na straně 8.

Cílem bylo donutit naše tělo i mysl k tomu, abychom vzali do rukou učivo a začali se učit. Oklamání podvědomí nám skvěle posloužilo. Zbavili jsme se počáteční paralýzy, měli jsme přece přečíst jen jeden odstavec, a to je přeci jednoduché.

Mozek má největší problém se do práce pustit, s něčím začít, ale když se už dáte do práce, není tak těžké u ní vydržet. Schválně si to příště zkuste a ověřte si tuto techniku.

Další způsoby oklamání podvědomí:

  • nebudu počítat, jen si vypíšu jeden příklad na papír
  • nebudu si číst, jen si otevřu knihu
  • nebudu se učit, jen si přečtu jeden odstavec
  • nebudu se učit, jen si zopakuju jednu stranu

Doufám, že techniku chápete. Stanovte si cíl a poté ho „vydělte“ deseti. Bude vypadat tak směšně, že se snadno donutíte k učení. Nic totiž nezastraší váš mozek. Nový úkol se bude zdát snadný, a ne moc mentálně náročný. Samozřejmě je důležité neskončit na snadném úkolu, ale pokračovat dál.

Existuje ještě jedna technika, která je podobná oklamání podvědomí, říká se ji 20sekundové pravidlo. Více v krátkém videu:

5. Učte se zábavně a efektivně

Kdo by se chtěl svůj čas obětovat něčemu, co ho absolutně nebaví a neví jak na to? Tady na stránkách jakserychlenaucit.cz můžete poznat nejúčinnější techniky efektivního učení. Díky těmto metodám si informace uložíte do paměti trvaleji, a co je možná důležitější, učení vám pomocí těchto metod zabere méně času. Další výhodou je, že si učení oblíbíte. Jasně, pořád to nebude nejzábavnější věc na světě, ale pokud se učíte v souladu s mozkem, bude to větší zábava a rozhodně ne taková otrava a nuda.

Techniky efektivního učení nejsou nijak složité, nepotřebujete k nim speciální výbavu, ani dlouholetý trénink, dokázal jsem se je naučit já, proč ne vy? Ovládnutí těchto metod vás bude stát drobnou časovou investici, ale ta se vám mnohonásobně vrátí ve formě ušetřeného času, který byste jinak museli strávit učením. A pokud toužíte mít skvělé výsledky ve škole, techniky vám informace uloží do paměti silněji a trvale.

Kde se můžu metody efektivního učení naučit?

Než vám to tady napíšu, rád bych krátce řekl, jak jsem se naučil efektivně učit já. Dlouhou dobu jsem nevěděl, jak se učit, ani jak se donutit učit. Měl jsem štěstí a narazil jsem na knihu o paměti po přečtení jsem zjistil, že jde dělat věci jinak: efektivněji, přečetl jsem další desítky knih a absolvoval zahraniční kurzy o učení. Postupem času jsem dal dohromady systém efektivního učení, který je z velké části podepřen empirickým vědeckým výzkumem.

Dnes mi učení nedělá žádný problém, mám vynikající prospěch, získávám prospěchová stipendia, a to i když není učení do školy hlavní náplní mého volného času. Učím se rychle, k učení se nemusím nijak nutit, také znám principy dlouhodobé paměti, což znamená, že to co se naučím, mi v paměti zůstane na věky. Dokážu se skvěle soustředit, téměř nebojuji s prokrastinací a málokdy pociťuji stres.

Techniky rychlého učení zvládne opravdu každý. Je to jenom o tom, abyste jim začali důvěřovat a změnili své zažité návyky. Nepovažuji za žádného génia, na základce jsem dostával trojky a v žádném ohledu jsem nevynikal. Ale dneska, hlavně zásluhou metod efektivního učení patřím k nejlepším v ročníku. Jsem si jistý, že máte podobný potenciál.

Mým cílem je zpříjemnit studentům život na škole a přiblížit je svým cílům. A právě proto jsem napsal e-knihu Jak se efektivně učit nejen do školy. V e-knize vám ukážu nejlepší a ověřené metody učení, které denně využívám já a stovky mých čtenářů (Prodalo se více než 800 e-knih). Budete se učit rychleji a informace vám v paměti zůstanou déle.

>>Chci si o e-knize přečíst více!<<

E-kniha má přes 160 stránek. Ale nečekejte zázraky! Samotné zakoupení a přečtení e-knihy z vás neudělá génie a premianty. Nové metody učení musíte aplikovat v praxi, pak se budete učit rychleji, a navíc vás bude studium více bavit. Pokud nezměníte své návyky a způsoby učení, nemůžete očekávat žádnou změnu.

Děkuji Vám, že jste si článek přečetli. Máte i vy nějakou techniku, jak se donutit učit, která skutečně pomáhá? Dejte mi o ní vědět v komentářích.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

10 Odpovědi na “5 technik, Jak se donutit učit

  • Rádo se stalo.

  • ahoj honzo děkuji ti za tve rady moc mi to pomuže ještě jsem ne dlouhe cestě ale věřím že mi to pomuže děkuji

  • Ahoj,

    nejlepší možností je freedoom, ale ten je placený, ovšem podobná investice se ti může vrátit ve formě získaného času a pozornosti. Dalšími alternativami zdarma může být cold turkey, Self control. https://getcoldturkey.com/ https://selfcontrolapp.com/

  • Ahoj Honzo,

    díky za Tvoje články , videa a všechno, co děláš pro osvětu v oblasti efektivního učení!! Moc mi pomáháš, už jen to, že člověk vidí tvoje nadšení, mě vždycky nakopne! a tvoje rady opravdu fungují, dozvěděla jsem s e z tvých článků spoustu užitečných informací.

    Občas zmiňuješ aplikace, které umí zabránit přístupu na sociální sítě a jiné rušivé stránky. Pokud vím, zmiňoval jsi Stay focused, freedom a waste no time. Stay focused jsem našla jen pro mobily, freedom jen placené a waste no time jsem nevyšťourala nikde. Možná jen špatně hledám, ale chtěla bych tě poprosit, jestli bys mohl přidat odkaz, kde se dá stáhnout aplikace tohoto druhu pro notebook? Moc by se mi to hodilo, moje vůle je zatím slabá a nechám se takovými stránkami snadno zlákat.

    Díky

    Anna

  • Děkuji za komentář. Jinak nejmenuji se Kohout, ale Kohut, jak můžete vidět všude na webu. Váš nápad určitě zvážím a uvidím, co se dá dělat.

  • Jadwiga Kameníčková
    6 roky před

    DOBRÝ DEN PANE KOHOUT ,
    PŘEČETLA JSEM SI VAŠE ČLÁNKY JSOU ZAJÍMAVÉ A MOTIVACI PRO STUDENTY.
    PROSILA BYCH O ZDOKONALENÍ PAMĚTÍ PRO SENIORY .
    DĚKUJI S POZDRAVEM
    JADWIGA KAMENÍČKOVÁ.

  • Lenka Laskavá
    7 roky před

    K prvnímu bodu bych ještě dodala, že mi velmi pomohlo si práci rozdělit na jednotlivé dílčí úkoly, třeba opravdu na malé kousky a v jasných termínech je dokončovat. Velký kus práce se mi vždycky dělal hůř, než když jsem se třeba dlouhý text učila po krátkých odstavcích. Ještě co mi hodně pomohlo je třeba sepsání diplomky: http://www.vsprace.cz/diplomove-prace ale i dalších prací, což je myslím super řešení, když už si člověk fakt neví rady, nebo prostě nemá opravdu žádný čas…

  • Ahoj Zorka. Prípadne môžeš použiť tento návod na zvládnutie matematiky: http://bezbolestneucenie.sk/ako-ucit-matematiku/ :-)

  • Honza
    8 roky před

    Ahoj Zorko, děkuji za dotaz, pokusím se ti pomoct.

    Při učení a obzvláště u matematiky je důležité látku chápat. Možná se ptáš, jak to mám chápat?

    Zkus si vypočítat pár příkladů, tím, že se budeš do sešitu jen dívat se nic nenaučíš.

    Popros někoho, kdo matice rozumí ať ti ji vysvětlí, může to být šikovný spolužák/čka nebo právě tvůj táta.. Ptej se: Jak si se dostal k tomuhle výsledku? Co musím udělat, abych to vypočítala správně? Jak to funguje?

    Rozhodně trénuj, zaručuju ti, že budeš postupně zlepšovat. Neboj se ptát učitele, mají povinnost ti látku vysvětlit. Není žádná ostuda se učitele na něco zeptat.

  • zorka
    8 roky před

    ahoj.volam sa zorka a som piatacka.nejde mi matika.na vysvedceni mam skoro 4 z matiky. pomoc……..otec by ma zabil

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *