fbpx

Návyky úspěšného studenta

návyky studenta, návyk, návyky úspěšného studenta

Můžeme tohle zařadit mezi návyky úspěšného studenta?

Víte, co spojuje úspěšné studenty? Přesně tak jejich dobré návyky. Představím Vám návyky úspěšného studenta. Dodržujte je a Váš studentský i nestudentský život se určitě změní k lepšímu.

Studium a vlastně všechny oblasti našeho života potřebují dobré návyky. Ti nejúspěšnější podnikatelé, celebrity, mají také návyky, které provádějí každý den. Naučme se proto, dělat pár základních a jednoduchých věcí každý den a zkvalitněme tak své životy.

Jaké jsou ty návyky úspěšného studenta?

Plánují

Každý úspěšný student si plánuje, co bude dělat.

Úplně stačí, pokud si napíšete na každý den 3 nejdůležitější úkoly, jenž musíte v daný den splnit. Je to skvěla technika jelikož, si musíte vyhodnotit, co je důležité a jaké činnosti si během dne zaslouží vaši pozornost. Technika Vám určitě pomůže přiblížit se k vašim cílům.

Pracují v nejproduktivnější čas

Každý se během dne nachází ve fázi, které se říká nejproduktivnější. Nedá se říct, jestli je to ráno nebo večer či v pravé poledne. Ale zřejmě všichni jste schopni to nějak vycítit, všechno jde tak nějak snadněji, jste plní energie…

Mnoho studentů tento čas promrhá na zbytečných činnostech. Ti úspěšní tento čas využijí pro kritické úkoly. Dokážou svou energii využívat ve správný čas a k věcem, které je skutečně potřeba udělat.

Píšou si za co jsou vděční?

Jste vděční za svou rodinu, přátele, své schopnosti, své vzdělání, své odhodlání, pomoc jiných? Jste vděční za to, že jste si uvařili bezva večeři?

Úspěšní studenti ví, že vděčnost zlepšuje náladu a zvyšuje chuť do života. Proto si každý den vypíšou přinejmenším jednu věc, za kterou jsou vděční.

Zkuste to už teď: Napište jednu věc, za kterou jste dnes vděční. Pokračujte tak několik dnů a uvidíte, že se bude cítit mnohem lépe.

Připomínají si svůj oblíbený citát

Vždy při přečtení svého citátu si připomenete, proč některé věci vlastně děláte. Motivujete se k další činnosti.

Můj oblíbený citát je určitě tento:

Někdy je to tak, že lidé, o kterých si nikdo nemyslí, že něco dokážou, dokáží věci, o kterých si všichni myslí, že jsou nemožné. „Alan Turing

Nemáte oblíbený citát. Možná něco najdete v článku: 10 citátů slavných

Jaké jsou další návyky úspěšného studenta?


Nezištně pomáhají

Co Vám udělá větší radost, než když někomu jen tak na ulici pomůžete.

Úspěšní nevidí pomoc negativně, neštítí se jí, nevnímají ji, tak že když pomáhají, tak že jim ostatní jen zdarma a bez zásluh berou.

Pomoc nemusí být jen, že přispějete na charitu. Pomoc je i vlídný kompliment nebo že někoho pustíte sednout si v MHD.

Jsou venku

Úspěšní studenti tráví svůj čas i venku. Nejsou stále zavření ve svých pokojích.

Sluneční svit má navíc mnoho výhod:

  • zlepšuje spánek
  • zrychluje učení
  • celkově zlepšuje funkce mozku
  • snižuje riziko onemocnění

Netravte celý svůj život zavření doma!

Dělají něco, čeho se bojí

Tohle je nejlepší způsob jak se přestat bát, postavit se svým strachům, navíc pokud děláte něco, z čeho máte strach, zvyšujete tak i své sebevědomí.

Může to být někdy velmi těžké, udělat něco pro Vás strašidelného. Začněte pomalu a postupně zátěž zvyšujte.

Vypište si vaše strachy na papír a postupně si je odškrtávejte. Stačí udělat malé činy a strach se rázem zmenší.

Tráví čas s lidmi, kteří mají podobné cíle

Znáte to pořekadlo: Jste průměr pěti-deseti lidí, z kterými trávíte nejvíce času.

Něco na tom určitě bude. Naše prostředí je něco, co nás nejvíce formuje. Je důležité, abyste si vybrali dobré přátele, kteří Vás posouvají dál a ne stahuji níž do hlubin neúspěchu. Scházejte se s lidmi, kteří mají podobné zájmy a cíle. Učte se od svých přátel, měli by Vám být vzorem, stejně jako byste měl být vzorem vy pro ně!

Snídají

Mezi návyky úspěšného studenta patří bezesporu i kvalitní strava. Jak sami dobře víte, snídaně je to nejdůležitější jídlo dne, které Vám poskytne energie na celý den.

Je velmi jednoduché snídani přeskočit. Snídejte každý den, nejpozději 30 minut po probuzení. Vaše tělo a mysl Vám poděkuje. Opravdu potřebujte energii.

Pijí převážně vodu

K životu každého studenta patří alkohol, ten si neodpustí téměř nikdo. Jednou za čas by to nemělo tělu až tak uškodit.

Ale většinu času během normálních „nepárty“ dnů pijte vodu. My lidé jsme tvoření z více jak 2/3 z vody a k dobrému životu potřebujeme vodu.

Zásobujte své tělo alespoň 2,5 litry vody každý den. Je to levnější a postupem času přijdete na to, že i chutnější než ochucované nápoje.

Tento studentský návyk byste rozhodně neměli opomenout, ušetří jak vaše peníze, tak zlepší i zdraví.

Cvičí

Stále dokola opakované, v zdravém tělo zdravý duch. Je to ale opravdu tak. Však i ti největší vědci a objevitele používají své těla. Byli snad Steve Jobs, Albert Einstein, Nikola Tesla obézní. Máme dokonce zachované fotky, kdy můžeme vidět Einsteina, kterak jezdí na kole.

Cvičení Vás neunaví, nýbrž Vás nabije energií, kterou tak nutně potřebujete. Stačí věnovat 15 minut denně nějaké aktivitě.

Vstávají a chodí spát +- ve stejnou dobu

Naše tělo je jako nějaký orloj. Prostě očekává, že se bude v určitou hodinu něco dít. Když se nestane to, co očekává je zmatené. Může tak být velmi složité dobře se vyspat a zregenerovat, pokud je Váš spánek zmatený. Jednou jdete spát v 1 ráno po druhé v 20:00.

Nemusíte chodit spát každý den na minutu přesně, ale snažte se dodržovat vaše tělo v nějaké půl hodinovém řádu. Tělo musí být zvyklé na spánek v danou hodinu, poté bude mnohem lépe regenerovat.

Spí 7-8 hodin

I tohle patří mezi návyky úspěšného studenta.

Většina z nás potřebuje přinejmenším 8 hodin spánky, abychom mohli normálně fungovat.

Nastavte si proto předchozí bod tak, abyste spali 8 hodin. Může to vypadat asi takto: 22:00 spánek 6:00 probuzení, osobně jdu spát ve 23:00 a vstávám v 7:00.

Když něco nechápou tak…

I ti nejlepší studenti něco nepochopí. Je to naprosto přirozené. A rozhodně se nemají za co stydět.

Rozdíl je v tom, že méně úspěšní studenti to nechají být a materiál nikdy nepochopí. Ti úspěšní se ovšem pídí za porozuměním látky, ihned po hodině hledají alternativní zdroje a snaží se téma pochopit, dívají se na problém z více perspektiv.

Učení je mnohem jednodušší, pokud látku chápete a tento návyk je pro studium nezbytný! Vždy se snažte učivo pochopit. 

Když se učí…

Návyky úspěšného studenta zahrnují i používání efektivních a rychlých metod učení.

Ti nejlepší se neučí jen pouhým memorováním a neustálým čtením pořád dokola. Využívají aktivní metody učení, které jim pomáhají ze studiem. Učení je pro ně tak mnohem snadnější a zábavnější. Mnoho článku najdete na tomto blogu, stačí jen hledat :)

Úspěšní studenti bezesporu také vědí, Jak funguje mozek- na toto téma jsem dokonce sepsal ebook! Můžete si ho ZDARMA  stáhnout v pravém okraji blogu na hoře.

Soustředí se na jednu věc

Multitasking není efektivní ani nijak výhodný. Úspěšní to vědí a proto dělají jen jednu věc, poté zase další. Nikdy nekombinují více činnosti najednou. Váš mozek to jen vyvádí z míry a je zmaten, jelikož neví, na co se má vlastně soustředit. Všechno vám půjde mnohem rychleji pokud se budete soustředit na úkoly jeden po druhém a ne na všechny naráz.

Přestaňte multitaskovat! To nepatří mezi návyky úspěšného studenta!

Ani ženy nedokáží dělat více věcí naráz, i když si to zrovna myslí :) Vždy si vyberte jeden úkol, dokončete ho a posuňte se k dalšímu.

 

V tomto článku jsme si představili několik návyků úspěšných a efektivních studentů, které je dobré dodržovat. Jak jste sami mohli poznat, nejsou vůbec složité. I malé krůčky Vás mohou posunout k vašim snům. Tyto návyky rozhodně mohou být těmi potřebnými krůčky, které Vás posunou blíže vaši vysněné budoucnosti.

Foto: Bogdan Zyryanov

 

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

6 Responses to “Návyky úspěšného studenta

  • Na tuto stránku jsem narazila až dnes, nicméně jsem tu už hodnou chvíli. :) Určitě alespoň většinu, kterou jsem si zapamatovala použiji. Jen jsem Ti chtěla poděkovat a vyřídit, ať nepřestáváš. :) Přeci jenom si psaním zlepšuješ své IQ!

    • Děkuji ti Anastázie. :) Máš pravdu psaním si opravdu zlepšuju IQ :D Ty rozhodně taky s ničím nepřestávej a snaž se stále v něčem zlepšovat!

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *