fbpx

Nesnáším školu aneb jak se učit předměty, které nenávidíte

nesnáším školu, jak se učit předmět, který nenávidím, jak se učit matematiku

Nesnáším školu!!!

Nesnáším školu, kdo z Vás to už někdy řekl?

Buďme k sobě upřímní, každý máme předměty, které nenávidíme. Prostě se nemůže donutit k učení. Ale i přesto bychom z předmětu chtěli dobré známky. Jak se učit předměty, které nenávidíme? 

Není nic špatného na tom, že některé předměty máme rádi a některé zase nesnášíme. Vlastně je to dobré (možná je to pro vás překvapivé, ale je to lepší než nenávidět všechny předměty!).

Samozřejmě nenávidění předmětu má své nevýhody:

  • nikdy nedosáhnete žádaných výsledků
  • učením musíte trávit více času, jelikož to co nás nebaví se nám hůře pamatuje

Určitě to znáte, předměty na kterých vám záleží, se učíte mnohem rychleji a snadněji. Proč nám tedy na některých předmětech nezáleží?

Jak si zamilovat nenáviděné předměty?

Logika není cesta

Jsem typ aktivního studenta a vždycky, když mě něco nebavilo, ptal jsem se učitelů jak se donutit daný předmět učit. A proč bych ho měl mít rád a co je na něm fascinujícího.

Učitelé mě zasypali logickými argumenty. Ale já předmět i tak nenáviděl. Například matematiku jsem strašně dlouho nenáviděl. Učitelka nám říkala jak je super, jak se nám bude hodit na vysoké a jak je potřebná pro rozvoj logického myšlení. Sám jsem dobře věděl, že je matika důležitá skoro ve všech oborech, které chtěl studovat, ale stejně jsem ji musel nenávidět.

Poté mi dal jeden přítel radu, která z počátku fungovala: předstírej, že tě matika baví.

Zpočátku to opravdu fungovalo, občas prostě není špatné předstírat. Naše nálada je výsledkem našeho chování a naopak chování je výsledkem naší nálady. Bohužel z dlouhodobého hlediska předstírání moc nepomůže. Před písemkou to ovšem můžete zkusit.

Proč jsem si oblíbil matiku?

Abychom si zamilovali něco, co nesnášíme musíme to propojit s něčím, co máme doopravdy rádi. To se přesně stalo i mně. Jak jsem si oblíbil matematiku?

Začal jsem hrát poker. Mnozí z vás teď řeknou, že jsem hazardér, ale přečtěte si pár článku o pokeru a zjistíte, že je to hra o logice a matematice, ve které hraje náhoda jistou roli jen v daný okamžik. Z dlouhodobého hlediska je poker dovednostní hra.

Jak se učit matematiku – se dozvíte v článku zde

Abyste se stali v pokeru dobří, musíte být zdatní v matematice, počítáte při hře, když hru posléze analyzujete také počítáte, počítání je v této hře nesmírně důležitým faktorem. Takhle jsem začal mít rád matematiku, jelikož jsem si ji spojil s něčím, co mám rád. Nebylo to nic plánovaného ani násilného. Prostě jsem si oblíbil matematiku přirozeně, protože jsem ji potřeboval, abych se vylepšil v pokeru. Nijak jsem se nepřesvědčoval!

Od mám skvělou motivaci ke studiu matematiky matematiky. Konečně můžu říct, že mě matika baví a vidím v ní i něco fascinujícího. Celkem jsem si oblíbil řešení příkladů a přemýšlení nad nimi.

Proto radím i vám, hledejte činnosti, které máte rádi a snažte se je jakýmsi způsobem propojit s nenáviděným předmětem. Může to být cokoliv.

Ještě jeden tip k matematice. Pokud máte jako koníček programování, určitě víte, že k tomu skutečnému programování na vysoké úrovní potřebujete matematiku, důvod proč se ji učit. :)

Jak třeba propojit angličtinu s něčím, co máte rádi? Chcete poznávat nové lidi? Proč se nenaučit angličtinu a domluvit se z rodilými mluvčími. Nebo jen rádi vypadáte chytře a chcete ukázat vašim přátelům, že umíte nejlépe anglicky. Milujete cestování, nenávidíte český dabing atd…

Najít důvod proč, mít rád předmět může trvat někdy velmi dlouho, ale pokud ho najdete, určitě si předmět skutečně zamilujete a už nikdy nebudete mít problém donutit se daný předmět učit.

Experimentujte

Někdy předmět nenávidíte jen díky učiteli, který ho učí. Věřím, že je mezi vámi hodně lidí, kteří nemají v oblibě jisté učitele a jejich styl výuky. Díky těmto nudný učitelům jste si předmět úplně zhnusili.

Možná jste na základce milovali dějepis, ale na gymplu už je strašně nudný a nezajímavý. Může za to zřejmě učitel!

Proto doporučuji najít i jiné zdroje pro studium. Ano, zní to šíleně, učit se i mimo školu. Ale je třeba tomu dát šanci. Najděte si jiné zdroje, které jsou zajímavější, poutavější. Zdroje, jenž vás nutí se učit, které zase probudí lásku k předmětu. Internet je plný kravin, ale skrývá v sobě i miliony zajímavých a naučných informací.

Stejně byste se museli na písemku, nebo zkoušku učit. Můžete si vybrat: buď se budete učit nudný materiál se sešitu, nebo si najdete na internetu alternativní zdroj a z něj se to naučíte.

Tip: I tak si raději prolétněte sešit, abyste věděli, jaké jsou požadavky na písemku.

Poté už jen stačí využívat metody rychlého učení a efektivně se naučit na písemku a vytřít nudnému učiteli zrak.

Jako příklad uvedu dějepis. Ve škole ho mohou učit strašně nudně, ale stačí se podívat na video na streamu (slavné dny) nebo najít zajímavý dokument na youtube a máte vystaráno. Jiné zdroje mohou jednoduše probudit vášeň k předmětu.

Doporučuji tyto články o efektivním a rychlém učení

Nesnáším školu- minimalismus

Už jsem zmínil, že najít důvod, proč milovat předmět může být někdy velmi těžké. Jsem toho názoru, že pokud vás nějaký předmět nebaví, neměli byste mu věnovat moc času. Jak toho docílit? Snažte se najít rovnováhu ve vašem studijním nasazení, učte se s minimálním úsilím, tak abyste dostali nejlepší možnou známku.

Proto využívejte metody efektivního a rychlého učení. Použijte archív dole, najdete tam mnoho článku, které vám pomohou zrychlit čas studia nebo si přečtěte mou knihu o efektivním učení: Jak se efektivně učit nejen do školy

Proč nesnáším školu/předmět?

Někdy si jenom namlouváte, že nějaký předmět nenávidíte. Odpovězte si na otázky: Proč vlastně nenávidím školu, předmět x atd..?

Pravděpodobně zjistíte, že ve mnoho případech ani nemáte důvod. Přestaňte si konečně stěžovat na to, jak je škola těžká a náročná. Začněte něco dělat! Nehledejte stále výmluvy, proč to nejde. Hledejte cesty, jak to jde!

Většinou si opravdu jen namlouváme, že nás něco nebaví, je to hlavně proto, že to nikdy ani pořádně nezkusíme. Naše generace si umí jen stěžovat. Zkuste být jiní a začněte něco dělat! Výmluvy jsou pro děcka.

Jediným důvodem, proč se vám ve škole, v životě nedaří jste vy sami. Nedělejte si zbytečné problémy! Přijměte zodpovědnost za svůj život. Za vaše známky nemohou učitelé, ani rodiče, nýbrž vy sami!

Učte se i předměty, které nenávidíte, aspoň jednou jedinkrát možná poznáte, že předmět vlastně není až tak strašný!

Jak se zbavit závislosti na telefonu – článek, který vás odnaučí stále koukat do obrazovky svého smartphonu.

Shrnutí

K učení se předmětu, který ne zrovna milujete udělejte toto:

  • najděte něco, co Vás baví, máte rádi a spojte to s nenáviděných předmětem (programování- matematika, poker- matematika, touha poznat nové lidi- angličtina, touha být nejchytřejší v místnosti- čeština literatura atd.)
  • najít důvod může být velmi těžké, vlastně ho ani nemusíte nikdy najít. Proto zkuste najít lepší zdroje pro výuku předmětu. Najděte zdroje, které budou zábavné a změní váš pohled na předmět.
  • když vás předmět opravdu nebaví, snažte se strávit čím jak nejméně času učením, použijte techniky rychlého a efektivního učení.
  • zeptejte se proč vás něco nebaví a přestaňte si stěžovat, rozhodně to učení neuspíší, ale zcela jistě zpomalí a ještě více vám ho znechutí.

Chcete poznat způsob Jak funguje mozek a jak to využít pro rychlejší učení? Stáhněte si můj ebook ZDARMA. Stačí vyplnit formulář vpravo. Pokud jste na mobilu, formulář bude pod článkem.

Foto: K-Screen Shots

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

8 Odpovědi na “Nesnáším školu aneb jak se učit předměty, které nenávidíte

  • Písničku jsem neslyšel, ale můžu si ji pustit.

  • Lukapad
    5 roky před

    Ahoj, jenom bych se chtěl na něco zeptat. Já nemám rád předměty ( Dějepis a Fyziku ) proto, protože mi příde že mi o životu prostě budou zbytečný. Slyšel si písničku „Dont stay in school“ Ta to úplně přesně popisuje. Je na youtubu tak si jí prosím pusť. 😉

  • Opravdu mě těší, že ses na blogu naučil užitečné techniky. Jen tady prosím pod různými pochybnými přezdívkami nepropaguj svůj web. :) Zkus mi napsat e-mail na: info@jakserychlenaucit.cz můžeme se dohodnout na nějaké spolupráci.

  • JontovýNápoj
    8 roky před

    akurát som čítal jednu radu ohľadom prinútenia sa do učenia a to tú, že oklameme rozum alebo podvedomie, tým, že si nepoviem: idem sa učiť angličtinu napr. ale poviem si idem si len popozerať pár viet. Alebo nie že: Idem sa učiť na skúšku celé skriptá ale Len si prebehnem očami pár strán. A takto sa do toho človek dostane ani nevie, Uvidím vyskúšam :) Tu sú ináč fajn stránky na anglinu ak by to niekoho zaujímalo domluvitse.cz

  • Honza
    8 roky před

    Děkujeme za další užitečné tipy a triky, určitě to vyzkouším. ;)

  • Ahoj Honza. Existujú techniky ako sa prinútiť učiť. Fungujú na tom princípe, že zvyšujú ako vnútornú tak aj vonkajšiu motiváciu, odbúravajú počiatočný odbor voči učeniu a vyvolávajú silný pocit naliehavosti.

    Teda nie je pravda, že študent sa musí spoliehať iba sa disciplínu a proste sa prinútiť učiť.

    Najzákladnejšia technika je OKLAMANIE PODVEDOMIA.

    Odpor podvedomia voči učeniu sa dá vypnúť ubezpečením podvedomia, že sa na oko budeš venovať len nejakej neškodnej, nenamáhavej činnosti.

    Slúži na to veľmi účinná fráza: Teraz sa nebudem zaoberať… (celá úloha), ale urobím len… (prvý krok úlohy).

    V praxi to vyzerá takto:

    Teraz sa nebudem učiť matematiku, ale len si otvorím poznámky.
    Teraz nebudem písať referát, len napíšem zopár prvých riadkov.
    Teraz si nebudem opakovať, len vyslovím prvé 3 vety.

    Akonáhle spravíš prvý krok – otvoríš si poznámky, napíšeš prvé riadky, zopakuješ si prvé 3 vety – tak prekonáš počiatočný odpor. Myseľ možno ani nepostrehne, že plánuješ pokračovať v učení.

    Ja oklamanie mysle používam každý deň. Napríklad pri cvičení. “Nedám si celý tréning, len chytím činku a zmením závažia.” “Ešte zabehnem po tamtú dieru v chodníku, potom skončím a pomaly odkráčam domov.” “Nebudem cvičiť celý tréning, len spravím ešte jednu sériu angličákov.” Napríklad aj dnešný tréning som takýmto spôsobom dal.

    Príde ti to za vlasy pritiahnuté? Tak si to vyskúšaj a presveč sa sám. Začni s učením a povedz si: “Teraz sa učiť nebudem, len si prečítam úvodných 5 viet.” Ale nebuď kŕčovitý. Nechaj to plynúť.

    Ďalších 8 techník ako sa prinútiť učiť nájdeš tu:
    http://bezbolestneucenie.sk/prinutit-ucit/
    S týmito technikami už nikdy nebudeš mať problém prinútiť sa učiť.
    Všetky techniky sú ZADARMO :-)

  • Já bych se zrovna na tohle díval z více úhlu. Tím myslím, že bych hledal zajímavosti o různých autorech, směrech, určitě se ti podaří něco najít :). Snaž se najít význam jejich práce a proč právě to či ono tvořili.

    Další možností je, že začneš sám hudbu skládat a budeš se inspirovat různými směry a proto se je naučíš. :) Ale to je spíše pro většinu lidí nepředstavitelné :D . Pamatuj hlavně by tě to mělo bavit.

  • Mates
    8 roky před

    Jak mám propojit dějiny hudby s nějakou zábavnou aktivitou ? :D

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *