Neumím se učit, sakra proč?
Neumím se učit. Už jste to někdy řekli, nebo si to o sobě myslíte?
Velká většina studentů se neumí učit, je to hlavně
proto, že nám ve školách zadávají jen úkoly, abychom se učili, ale nikdo nás nikdy nenaučil, jak se máme učit.
V tomto článku si představíme několik základních chyb, kterých se dopouští většina studentů. Odstraňte je a zaručeně se v učení zlepšíte.
Neumím se učit, jaký je ten nejlepší způsob?
Neexistuje žádný úplně přesný návod na to jak se učit. Nemůžeme tvrdit, že ten či onen způsob je ten nejlepší. Učení je v mnoha případech individuální. Samozřejmě, existují principy, které bychom měli vždycky dodržovat.
Postupem času, když budete na těchto stránkách poznávat různé efektivní a rychlé metody, techniky učení si vytvoříte svou vlastní učební strategii, která bude efektivní a šitá na míru právě pro Vás. Každému totiž nemusí vyhovovat všechny techniky, které tady na blogu popisuji. Důležité ovšem je, abyste se nedopouštěli základních chyb, které popisuji v tomto článku.
I Vy se můžete efektivně a rychle učit
Ještě předtím, než se pustíte do chyb, kterých se dopouštějí studenti, jenž se neumí učit. Chtěl bych Vám něco říct.
Úplně každý student se může učit efektivně. Chyba je v systému, který nás nikdy nenaučil Jak se správně učit. Vždycky se po nás chtělo, abychom si zapamatovali stovky informací, ale nikdy jsme pořádně nevěděli JAK. Potom jsme promarnili hodiny našeho drahocenného času pomalým a neefektivním učením.
Techniky efektivního a rychlého učení se může naučit kdokoliv. Zvládl jsem to já a mnoho mých čtenářů. Můžu Vám upřímně říct, nejsem nijak super inteligentní ani zvláště talentovaný. Ale i tak se dokážu učit rychleji než 99 % studentů. Věřte mi, můžete to dokázat i Vy. Stačí, když poznáte strategie učení. Ušetříte tak stovky hodin času, navíc Vás učení začne více bavit a nebude to zas taková nuda jako možná teď.
Dokázaly to tisíce lidí před Vámi, i Vy se dokážete učit rychle!
Co tedy dělají studenti, kteří se neumí učit špatně?
1. Nespojují si informace
Už v mnoha článcích jsem to popisoval, dokonce se o tom zmiňuji i v mém ebooku zdarma Jak funguje mozek (kliknutím ho můžete získat). Náš mozek nepracuje lineárně, všechny informace si v tzv. „pavučínách“ spojuje. Je proto nelogické učit se každou látku jako úplně novou. Váš mozek chce, abyste využili i předchozí znalosti a spojili je s novým učivem.
Paměť je hravá a ráda hledá souvislosti. Nebojte se jí je poskytnout. Během učení se ptejte na otázky: Jak tohle souvisí s tím, co jsme se už učili? Můžu tohle téma k něčemu přirovnat? Má to souvislost i s jinými předměty?
K pamatování je velmi důležité pochopení. Dá se říct, že pokud něco chápete, mnohem snadněji se to naučíte. Spojování informací Vám bezesporu pomůže pochopit daný materiál. Tato technika nevyžaduje mnoho úsilí, ale určitě zefektivní učení, nejen že si nový materiál snadněji a rychleji zapamatujete, ale také si připomenete starou látku. Dohromady Vám bude dávat všechno větší smysl!
Rozhodně se nebojte, že by Vám spojování (propojování) informací mělo přidělat práci navíc. Několik otázek rozhodně neprodlouží proces učení. Navíc pokud byste se látku učili jen tak osamoceně bez jakéhokoliv spojování, učení Vám zabere více času!
P.S Nevíte, kde na těchto stránkách začít? Navštivte stránku Jak začít – poskytne Vám kompletní návod, jak se zde orientovat a doporučí Vám užitečné články, které určitě zlepší vaše studijní výsledky. Můžete zde získat i Ebook Jak funguje mozek zcela zdarma. Pokud kliknete na odkaz, otevře se v nové záložce, vůbec vás nevyruší od čtení tohoto článku. :)
Čtěte dál, na konci článku si už bezpochyby neřeknete: Neumím se učit.
2. Učí se moc teoreticky
V dnešní době dostáváme mnoho knížek, musíme si psát dlouhé stránky poznámek a pak se musíme tyto informace učit. Rozhodně není moc zábavného učit se 50 stránek z učebnice na dlouhý test. Mnoho studentů udělá tu chybu, že se učením zamoří a jen slepě čtou ve svých učebnicích, učí se jen teoreticky.
Naše paměť nejlépe pracuje, když používá své tělo a snaží se učivo převést do praxe. Už Komenský kdysi řekl: „Škola hrou.“ Proč ho nikdo neposlouchá? Nemusí být zas tak nemožné převést některé věci do praxe.
Pokud studujete matematiku a učíte se rovnice. Přestaňte se rovnice učit, ale začněte je používat. Máte se učit chemii, zkuste nějaké experimenty a ne jen věčné výmluvy: Neumím se učit. Musíte se učit anatomii? Začněte si čmárat na své tělo názvy kostí atd. Čím více dokážete proměnit informace na činnosti, tím jednodušší pro Vás studium bude.
Všechno můžeme jednoduše přirovnat k ježdění na kole. Můžete se v učebnicích učit jak jezdit na kole, jak používat pedále, jakým způsobem správně udržet rovnováhu, ale nikdy se skutečně na kole jezdit nenaučíte, pokud to nezkusíte!
Pokud Vám během učení docházejí nápady, jak převést látku do praxe, aspoň se ptejte. Otázky jsou nedílnou součástí učení. Jak by se daly využít znalosti o I. světové válce? Můžete tak zapůsobit na přátele nebo oslnit rodiče skvělou známkou. Také si můžete představit sebe sama jak bojujete v zákopech, válku si určitě můžete zkusit v představách.
Neutápějte se v nudných učebnicích a zkuste si vše v praxi. Pamatování tak bude mnohem snadnější!
Pozn. Jeden tip pro Vás, určitě si přečtěte tento článek: Přestávky během učení, který vám vysvětlí výhody přestávek a naučí Vás jak je správně provádět.
3. Nesnáší učení
Nesnášíte učení? Pokud ano, nikdy se nebudete učit dobře a stále budete říkat: „Neumím se učit!“ A stěžovat si jak je to všechno strašně těžké.
Nemůžu Vás vinit za to, že nemilujete učení, škola nás prostě nenaučila učení milovat, protože nám neposkytli vhodné a zábavné metody učení. Kdo miluje zírání do knih, které mu nedávají žádný smysl?(My jsme si už ovšem řekli, že smysl tam můžeme najít pokud si informace spojujeme, to nás ovšem ve škole nikdo neučil.)
O této problematice jsem už dříve napsal článek: Nesnáším školu, aneb jak se učit předměty, které nenávidím, článek rozhodně doporučuji, najdete v něm pár tipů, jak si učení oblíbit.
Samozřejmě Vám dám i jeden tip v tomto článku.
Pokud něco nenávidíte, nikdy v tom nebudete dobří, to je prostě fakt. Já třeba vždycky neměl rád softball, no a na mých výkonech se to rozhodně odráželo, hra mi vůbec nešla a byl jsem skoro nejhorší. Naopak jsem vždy miloval florbal a pravidelně jsem patřil k nejlepším hráčům. Naprosto stejné je to i s učením, pokud ho máte rádi, vždycky v něm budete excelovat. Myslíte si, že ti největší šprti učení vyloženě nenávidí? Já jako potvrzený šprt můžu prohlásit, že učení mám rozhodně rád a to hlavně kvůli jedné věci.
Mám motivaci!
Motivace je u učení nesmírně důležitá, nemůžete se učit prostě jen tak. Uvedu můj příklad motivace k učení v brzkých fázích(tj. když jsem se začal zajímat o efektivní učení). Nebyl jsem zrovna dítě, které by v něčem výrazně excelovalo, ve sportu jsem byl vesměs průměrný, známky jsem měl průměrné, nebyl jsem ani žádný showman a bavič. Dá se říct, že jsem byl ve všem tak nějak průměrný.
Proto jsem toužil po tom, být alespoň v něčem lepší než ostatní, prahnul jsem po tom, aby mi spolužáci záviděli moje známky a studijní úspěchy. Byl to pro mě ohromný zlom, od té doby bylo pro mě učení samozřejmost. Nemusel jsem se nutit učit, prostě jsem věděl, že chci a musím.
Svého cíle jsem nakonec dosáhl, stal jsem se nejlepším z celé třídy, konečně jsem vybočil z průměru. Dnes už tohle není moje hlavní studijní motivace, ale stále miluji když „porážím“ ostatní, jsem celkem dost soutěživý.
Nemusíte se nutně inspirovat mým druhem motivace. Motivujte se něčím, co Vás skutečně potáhne vpřed, jako můj cíl být lepší než ostatní. Vaší motivací může být kariéra, pýcha rodičů, pocit vlastního sebe naplnění nebo znalosti které během učení získáte a stanete se tak mnohem chytřejším člověkem.
Je to na Vás najít si tu správnou motivaci. Hlavní je, aby Vás udržela MOTIVOVANÉ! Nemějte cíle jako všichni ostatní. Mě osobně by třeba cíl udělat maturitu nedonutil sednout si k učivu. Musí to být něco vlastního, co vychází z Vás samotných!
4. Čtou ale nevyvolávají
Závěrečnou chybou, které se dopouští více než 90 % studentů je čtení poznámek, ale nevyvolávání.
Možná jste teď zmatení, nebojte se všechno Vám objasním. Co musíte dělat během testu, abyste si vzpomněli na informaci? Přesně vyvolávat informaci z paměti. Většina z nás ovšem jen slepě čte své poznámky a nikdy si nezkusí, jestli si něco pamatuje.
Abych pravdu řekl toto je má oblíbená technika učení, není ničím speciální, ale je doslova super rychlá a efektivní. Stačí když si čtete své poznámky, učebnici, poté si ji zakryjete a snažíte si vyvolat informace, o kterých jste zrovna četli. Tímto si trénujete testy a zkoušky.
Další super technika může být třeba tahle:
Přečtete si své poznámky, vypíšete si pár otázek, které se vztahují k učivu. Př. Učíte se I. světovou válku, přečtete si poznámky a na papír si vypíšete několik otázek jako třeba: Kdy válka začala? V jaké státě byl použit poprvé yperit, kdo ho vymyslel? Popiš jak válka skončila? Poté si poznámky ještě jednou přečtete, následně se ke svým otázkám vrátíte a bez dívání se na ně budete snažit odpovědět, je to úplně stejné, jako kdybyste byli zkoušení, nebo psali test. Rozhodně začněte během učení informace vyvolávat.
Věřte mi, je to opravdu super způsob jak si zapamatovat stovky informací. Vyvoláváním informací totiž nejlépe trénujete svůj mozek, proto je pro něj mnohem snadnější si informaci zapamatovat. Potvrzuje to i Pyramida zapamatování, doporučuji si přečíst i článek o této pyramidě, která objasňuje kolik procent informací si pomocí určitých postupů studia zapamatujete.
5. Učí se příliš mnoho
Ano je to tak, i moc učení škodí. Nesmíte to přehánět, zvláště pokud využíváte techniky efektivního učení. Znám mnoho studentů, kteří studují i 3 hodiny v kuse, je to velmi vyčerpávající, téměř nemožné je po celou dobu udržet pozornost. Navíc výsledky na konci nejsou vůbec ohromující.
Někdy méně znamená více. Neučte se více jak 45 minut v kuse. Dejte si přestávku a odpočiňte si, až poté se pusťte do dalšího studijního bloku.
Jak udržet během učení pozornost– článek, který Vám pomůže se soustředěním během učení
Pokud studujete příliš dlouho, dostáváte se do „polo studijního módu“. Určitě jste to už někdy zažili, učíte se příliš dlouho, ztrácíte koncentraci, učíte se a přitom brouzdáte na facebooku, pouštíte si videa na youtube. Tenhle způsob není rozhodně správný! V polo studijním režimu se bezesporu nenaučíte ani polovinu toho, co efektivním studiem.
Pamatujte multitasking u studia je vysoce kontraproduktivní! Pokud se máte učit, jen a jen se učte, nevyrušujte se dalšími činnostmi, které jen zpomalí proces učení.
Je to pro Vás vlastně dobrá zpráva. Pokud studujete příliš dlouho, určitě to utněte. Učte se méně, ale používejte vhodné techniky pro učení (Super méně času stráveného učením :)). Nikdy se nezahlcujte studiem a nebojte se udělat si přestávku.
Tak co ještě stále proklamujete to své, neumím se učit? Doufám, že jsem Vám poskytl zajímavé tipy a triky jak se zlepšit v učení. Pokud se Vám článek líbil rozhodně ho podpořte sdílením!
Ebook: Jak se efektivně učit nejen do školy– Máte zájem dostat všechny nejlepší způsoby učení v jednom ebooku? Získejte ho během 5 minut a už nikdy si neřeknete tu otřepanou frázi: Neumím se učit.
Foto: David A Ellis
Moc děkuji za pochvalu. :)
Máš můj velký obdiv a respekt :))