fbpx

Proč číst? 9 důvodů, které Vás přinutí začít pravidelně číst

Proč číst?

Proč číst? Má to nějaké výhody?

Kdy jste naposledy přečetli knihu nebo rozsáhlý článek v novinách? Většina z Vás pravděpodobně nejvíce čte na facebooku a instagramu :). Pokud patříte k hojné většině lidí, kteří pravidelně nečtou, o něco určitě přicházíte. V tomto článku si řekneme o co! Uvedeme si několik důvodů proč číst a jakým způsobem to zlepší vaše životy.

Proč číst?

Určitě jste to už někdy slyšeli: Musíš číst, čtení je super čti, ale vy jste se stejně nikdy nedonutili číst. Dnes Vám představím několik důvodů, proč je čtení tak dobré. Zjistíte v čem Vám bude nápomocné, budete překvapeni.

Stimuluje mozek

Ano přesně tak, váš mozek miluje, když čtete, navíc poskytuje mozku stimulaci a tím ho zjednodušeně zlepšuje. Nedávný výzkum navíc prokázala, že lidé, kteří pravidelně čtou, skoro vůbec netrpí Alzheimerovou chorobou. Nechci Vás strašit nemocemi, které postihují hlavně starší lidi, snažím se jen naznačit, že čtení je dobré i ze zdravotního hlediska.

Mimochodem, různé hádanky, šachy a logické hry také snižují riziko onemocněním Alzheimerovou chorobou. Pokud máte nějaký čas navíc, rozhodně čtěte, nebo řešte různé hádanky.

Redukuje stres

Nezáleží na tom, jak jste vystresovaní ve škole, v kroužku, v rodinném kruhu, když se ponoříte do perfektně napsaného příběhu, na všechno rázem zapomenete. Kvalitní román Vás skutečně dokáže odpoutat od starostí skutečného světa. Na druhou stranu, naučný článek Vás rozptýlí a donutí Vás uvažovat (také sníží stres).

Po přečtení předešlého odstavce si možná říkáte, že čtení je jako alkohol, protože utíkáte před problémy, rozhodně tomu tak není. Nehuntujete svoje tělo ani nijak neubližujete druhým lidem. Někdy prostě musíme zrelaxovat a uvolnit se.

Vědomosti

Všechno co si kdy přečtete nějak naplní vaši hlavu, z každého kousku textu si něco málo vezmete. Nikdy nevíte, kdy Vám to může přijít vhod. Čím více máte vědomostí, tím jednodušší pro Vás bude řešit jakékoliv problémy.

Navíc si pamatujte, někdy se může stát, že ztratíte naprosto všechno: rodinu, majetek, práci, peníze. Ale vaše vědomosti Vám nikdy nikdo nevezme, ty s Vámi zůstanou na věky.

Nevěříte, že všechno co si kdy přečtete, si zároveň uchováte v hlavě? Tady máte článek o kapacitě paměti.

Zvýší slovní zásobu

Tohle jste už bezesporu někde slyšeli, učitelé na naši škole to do nás hustí pořád: Čtením si zvýšíš slovní zásobu. Nemůže nic než souhlasit. Během čtení se neučíte slova nuceně, všechno to přichází tak nějak samo. Postupem času zjistíte, že používáte slova, která jste nikdy před tím ve svých slohových pracích nepoužili. Je to proces, který využívá informace z minulé části, všechno, co si přečtete si nějak zapamatujete. Slova se sice vloží do vaší podvědomé paměti, ale to neznamená, že je nebudete nikdy používat.

Být výmluvný a znát mnoho slov není rozhodně na škodu. Hodí se to téměř ve všech profesích, šéfové navíc milují lidi, kteří se umí vyjádřit a také je rádi povyšují a zvyšují jim mzdy. Koho si myslíte, že by šéf raději povýšil: sečtělého, výmluvného člověka nebo chlápka, který přečetl jen slabikář a na konci každé věty říká vole. Tak koho? Myslím si, že tohle je pádný důvod proč číst.

Zlepší paměť

Není o tomhle vlastně celý tento web? Čtení jak je už mnoho let známo zlepšuje paměť! Čtení je pro naší paměť skvělé, jelikož ji trénujeme. Uveďme si příklad, při čtení si musíme pamatovat jména hlavních postav, jejich motivy, vedlejší děj, hlavní děj, historii světa z knížky, pozadí situace. Opravdu toho není málo, během čtení si musíme zapamatovat ohromné hordy informací, ale i tak to v pohodě zvládáme.

Ještě vytváříte nové propojení synapsí (mozkové cestičky) a posilujete ty stávající. To pomáhá zlepšovat krátkodobou paměť, také to stabilizuje naši náladu. No není to skvělé?

Zlepšuje koncentraci a soustředění

Tato vlastnost je během učení nezbytně důležitá. Bez soustředění bychom se nebyli schopni učit více než 20 minut. V dnešním světě je naše pozornost stále rozptýlená, během 5 minut jsme schopni být aktivní na fb, přitom si kontrolovat na mobilu instagram, odepisovat na mail a v druhém okně hrát nějakou online hru. Tento multitasking zvyšuje stres. Nejlépe totiž pracujeme, když se věnujeme jen jedné činnosti.

Naopak při čtení se věnujeme opravdu jen příběhu, ostatní svět jakoby neexistoval. Můžete se do knihy opravdu ponořit, jelikož se věnujete jen jedné činnosti. Zkuste číst 15-20 minut denně, uvidíte jak to zlepší vaši koncentraci během dne. Budete opravdu překvapeni, jak dokáže čtení utřídit vaše myšlenky a zvýšit produktivitu během dne, bez pochyb důvod proč číst.

Budete lepší spisovatelé :)

Tenhle ten bod jde ruku v ruce s bodem o slovní zásobě. Dobře napsaná kniha má vliv na Váš psací styl. Což je rozhodně dobré, kdo by nechtěl psát jako Hemmingway nebo Čapek? Stejně tomu je i v hudbě, hudebníci ovlivňují, inspirují jeden druhého. Vy se můžete inspirovat od spisovatelů a odkoukat kousek jejich umění.

Psaní Vám v životě určitě přijde vhod. Maturitní slohovka na 250 slov, může být vaši prvním záchytným bodem. Poté budete muset napsat státnice, různé obhajoby atd. Psaní není dovednost jako třeba počítání rovnic, kterou už po škole nikdy nepoužijete, psát budete svůj celičký život.

Klid

Už jsme si řekli, že čtení dokáže redukovat stres a „zrelaxovat“ nás. Jako bonus nás také dokáže uklidnit a udělat z nás klidnější a méně výbušné lidi. Při čtení dobré knížky totiž musíme být klidní. Žánr má také vliv na to, v čem nám kniha pomáhá. Spirituální knihy snižují krevní tlak a přinášejí tělu klid. Knihy osobního rozvoje na druhou stranu zlepšují náladu a léči „lehké“ mentální choroby.

Je to zábava zdarma

Knihy samy o sobě mohou být celkem drahé, ale můžete se k nim dostat i zdarma. Cesta vede přes lokální knihovnu, která Vám vždy poskytne dostatek knih, která Vás dokážou zcela zdarma zabavit. Jak jsme si už řekli, čtení je skvělé a pomáhá Vaší mysli i tělu. Proto se nebojte začít číst. Je to rozhodně lepší zábava než fetování :) a také levnější.

Už víte proč číst? Poznejte výhody čtení na vlastní kůži. Doporučuji článek: Jak se donutit pravidelně číst, naučí Vás jak si vytvořit návyk čtení.

Ještě nemáte můj ebook ZDARMA Jak funguje mozek? Získejte ho ZDE

Foto: Moyan Brenn

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

4 Responses to “Proč číst? 9 důvodů, které Vás přinutí začít pravidelně číst

  • Díky za tento postřeh. Máš pravdu, možná bych mohl trošku rozšířit tu část proč číst. Ještě jednou děkuji.

  • Ahoj admin, pekný článok. V podstate súhlasím, akurát by som to formuloval ináč. Čítanie sú otvorené dvere do magického sveta. Má množstvo skvelých prínosov pre život každého človeka: Robíme lepšie rozhodnutia. Rozvíjame sa po osobnostnej stránke. Zlepšujeme sa v písaní. S tým sa zlepšujeme i v komunikácií. Vieme ako zrealizovať niečo, čo sme predtým nevedeli. Môžeme viac zarábať. Cítime sa sebavedomejšie.

    Celkovo, život je so vzdelaním jednoduchší a príjemnejší :-)

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *