fbpx

Jak se donutit pravidelně číst

Možná se potřebujete donutit přečíst kvantum knížek (maturitní četba), nebo víte, že čtení je velmi prospěšné pro Váš mozek, zlepšuje inteligenci a má nespočet dalších benefitů,máte pouze jeden problém, nedokážete se donutit číst. Jak si tedy vytvořit návyk čtení? Jak dosáhnout pravidelnosti čtení? Jak přečíst maturitní četbu? V dnešním článku se naučíme: jak se donutit pravidelně číst.

Na tomto blogu jste se už mohli naučit to:

Jak rychleji číst 1, 2 díl o rychlém čtení

Jak aktivně číst 1 , 2 díl o aktivním čtení

K čemu nám jsou ovšem všechny tyto techniky, když nezačneme skutečně číst. Dám Vám 6 užitečných tipů jak si vytvořit čtecí návyk a doopravdy začít číst.

Naučme se:

Jak se přimět pravidelně číst

Přikládám několik rad a tipů. Po přečtení už nebudete mít se čtením žádný problém, maturitní četba se bude číst sama 🙂

Vytvořte si denní limit

Někteří z Vás si možná dali předsevzetí nebo závazek přečíst 1 knihy měsíčně. To ovšem není tak efektivní. Náš mozek si totiž myslí, že má na všechno čas a že se do práce nemusí tak hrnout. Když ale přijde poslední týden a stále jste se nedonutili číst, je to pro mozek zase moc velký úkol, do kterého se nechce ani pustit. Nakonec tedy skončíte tak, že nepřečtete vůbec nic.

Mnohem lepší je si dát denní limit. Nemusí být vůbec vysoký, stačí i 10 stránek, můj osobní limit je 25. Jen si to uvědomte máte limit 10 denně za měsíc to je 300 stránek, za rok 3600 stránek, průměrná kniha má 200 stránek, takže s 10 stránkovou metodou byste přečetli 18 knížek ročně. Není to skvělé? Vaše mysl si na toto skvěle navykne a nebude mít problém se donutit přečíst jen pár stránek denně.

Doba kdy čtete?

Toto je taky hodně důležité. Pokud čtení během dne stále odkládáme, je velmi pravděpodobné, že ho odložíme úplně. Platí zde pravidlo, čím dříve tím líp. Ideální je se ráno probudit, dát si snídani a trošku si zacvičit a poté číst. Ano vím, píšu většinou ke studentům, sám jsem jeden z nich 🙂 Najít čas ráno může být velice těžké, hlavně pokud do školy dojíždíte a už tak musíte vstávat v 6:00. Pokud ale máte možnost vstát o půl hodiny dříve, rozhodně toho využijte a přebytečný čas využijte ke čtení. Pro ty z Vás, kteří musíte vstávat už tak velmi brzy 6:00 apod. doporučuji číst ihned po příchodu ze školy.

Jak si splňovat cíle– i tento článek Vám pomůže s touto problematikou.

Po jaké činnosti číst?

V nedávné studii, kterou jsem měl možnost číst, bylo vysvětleno, že nejlepší činnost po které bychom měli číst je cvičení. Fyzická aktivita náš mozek připraví do stavu soustředění a vyplaví důležité látky, které podpoří náš proces čtení. Stejné pravidlo platí i pro učení. Nejlépe se učí po cvičení. Rozhodně doporučuji vyzkoušet.

Tento bod hodně navazuje na předchozí. Úplně jednoduše ráno se probudíte, najíte se, poté si zacvičíte (neznamená to, že strávíte hodinu v posilovně. Můžete se proběhnout, udělat nějaké kliky, dřepy, prostě trošku rozproudit krev v tělu). Následně si přečtěte nějakou krásnou knihu, snažte se dodržet denní limit.

Děkuji za přečtení článku. Věřím, že po dnešku už nebudete mít žádný problém se donutit pravidelně číst. Vezměte si k srdci aspoň některé rady a začněte je každodenně používat a uvidíte, jak je pravidelně čtení vlastně jednoduché a sami nebudete chápat, že jste se tehdy tak dlouho nutili ke čtení. 🙂 Máte kamarády, kteří také potřebují radu: jak se naučit pravidelně číst? Určitě jim článek pošlete, sdílejte.

Pokud máte jakékoliv dotazy obraťte se do komentářů.

Závěrečná rada pro Vás. Pokud Vám ani rady ve článku nepomohly a stále jste se nedonutili pravidelně číst, zkuste audioteka.cz je to e-shop s audioknihami, nabízejí veškeré žánry. Ještě před tím než si knihu koupíte, nabízejí hodinovou ukázku ZDARMA na každou knihu, kterou prodávají. Chci vyzkoušet audioteku

[spu-facebook-page href=”https://www.facebook.com/Jak-se-rychle-nau%C4%8Dit-1613440475603080/” name=”jakserychlenaucit.cz” show_faces=”true” hide_cover=”false” width=”400″]

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. S učením jsem ještě na základce míval velké problémy, učení mi šlo pomalu, nevěděl jsem, jak na to, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *