fbpx

Jak splňovat své cíle

Chtěli byste dosáhnout svých cílů, jenže Vám pořád unikají? Chcete získat postup, který Vám pomůže přiblížit se Vaší vytoužené budoucnosti?

Pokud  jste někdy běželi několik km, určitě víte, že je nesmírně důležité si rozložit své tempo. Běžci, kteří sprintují při prvních stovkách metrů, svou energii vyčerpají dlouho před cílovou čarou. Stejný princip platí u splňování úkolu, cílů, které jsme si zadali k práci. Jeden princip který je nesmírně efektivní pro rozdělení práce je týdenní seznam úkolů (to-do list).

Týdenní To-Do list

Princip je velice jednoduchý:

  • Základem je mít velký cíl, který si bude „rozporcovávat“ na menší, stravitelnější kusy
  • Na konci týdne napište úkoly, cíle, které během následujícího týdne chcete splnit
  • Poté si na konci každého dne rozložte vaše týdenní cíle na denní cíle, denní cíl si stanovíte vždy jeden den dopředu (Příklad týdenní cíl: napsat 3 články na blog, Cíl pro pondělí: Napsat 1 článek, úkolů by samozřejmě mělo být více, ale zase to s nimi nepřehánějte)

Když dokončíte svoji denní listinu úkolu, skončíte, více už nepracujete. A pokud dokončíte i týdenní cíle rychleji než v neděli, nedávejte si žádné na víc, ale využijte čas k odpočinku a načerpání síly pro další týden.

Možná Vám to zatím připadá jasné a jednoduché. Jednoduché to je, ale pro mnoho lidí je velice těžké to uvést do praxe.

Proč Týdenní To-Do list funguje?

Tento systém je jednoduchý ale velmi funkční. Proč?

1.) Týdenní To-Do list udržuje vaši energii.

I když se zdá, že jste líní a neradi pracujete. Někdy se tak „zapracujete“, že nejste schopni přestat a po práci jste neskutečně unavení. A po zbytek týdne nic neděláte.

Tento systém rozděluje práci na malé kousíčky, které nejsou nijak náročné a únavné. Navíc úkoly většinou splníte ještě před koncem dne, proto můžete odpočívat a věnovat se věcem, které Vás uklidní. Další výhoda je, že pracujete neustále a jste po celý týden konzistentní. Lepší je pracovat pravidelně, než nárazově a velmi nepravidelně.

2.) Týdenní To-Do list snižuje riziko prokrastinace

K prokrastinaci většinou dochází, když vidíme obrovskou hromadu práce před námi a nevíme s čím začít. Tenhle systém je přehledný a dává nám přesný obraz, o tom na čem pracujeme, jak dlouho to bude zhruba trvat, a říká nám, kde a jak máme začít. Díky to-do listu pracujeme mnohem organizovaněji a máme menší tendenci odkládat věci na později.

Přečtěte si článek: Jak přestat prokrastinovat

3.) Týdenní To-Do listy Vás dělají proaktivními

Kdysi jsem pracoval s denním to-do listem. Ovšem tento systém má značnou nevýhodu, nesoustředí se na větší cíl. Vidí jenom to, co je zítra. Měsíční je zase až moc velký a nemůžete odhadnout, co se bude přesně dít. Proto je týdenní perfektní alternativou. Nahlíží více do budoucnosti a sleduje vaše větší cíle. Samozřejmě je důležité si postupně z týdenního dělat i denní to-do listy, které jsou udělány tak, aby plnily cíle z týdenního to-do listu.

4.) S týdenním To-Do listem nevyhoříte

Když si dám cíl, že budu cvičit 5 minut denně a cíl dodržím určitě z toho nevyhořím. Kdybych ale cvičil bez cíle pouze 5 minut denně zřejmě bych byl zklamaný, že se cvičení nevěnuji více a možná bych i časem přestal. Cíle a to-do listy Vás dokáží skvěle motivovat, ale i oceňovat za vykonanou práci.

Jak používat To-do listy

Je to velice jednoduché v neděli si napište cíle, které byste chtěli stihnout během nadcházejícího týdne. Potom si napište cíle na trošku menší, a to na pondělí. V pondělí si napište cíle na úterý. Po každé když cíl dokončíte, dejte si pauzu. Když skončíte v pátek se všemi úkoly, nepřidávejte si nové. V neděli si napište nové cíle a tak stále dokola, než se z toho stane vaše denní rutina.

Soustřeďte se na denní To-do listy

Ještě jednou na to apeluji. Pokud máte hotovou práci z daného dne, nezačínejte další. Pokud se Vám zdá, že si dáváte málo naložte si jich příští týden více. Jde o to, abyste začali svůj to-do list respektovat a chovat se podle něho.

Udělejte si malé shrnutí

Na konci každého měsíce se podívejte na své To-Do listy. Zkontrolujte si jestli jste byli úspěšní a dosáhli všech svých úkolů a cílů. (Dostal jsem 1 z písemky? Učil jsem jsem se alespoň 15 minut denně? Učil jsem se efektivně a podle pravidel rychlého učení, které se učím na tomto blogu?)

Je to na Vás jestli začnete používat To-Do listy, zcela určitě tím nic neztratíte, spíše naopak určitě to zefektivní Váš život a dosáhnete mnohem více věcí. Mít věci na papíře a v hlavě je něco zcela rozdílného. Myslíte, že má cenu to zkusit?

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *