fbpx

Talent neexistuje

Talent je mýtus. Zcela určitě jste si už všimli jistých lidí, kterým jde něco mnohém lépe než ostatním a to bez zbytečného úsilí.

Chytří lidé, kteří mají samé jednička a neučí. Chlapi, kteří skórují u každé holky. Skvělí zpěváci a výteční tanečníci. Člověk se skvělým charizmatem. Mají to prostě v sobě, nebo se to naučili?

Jsou ti lidé talentovaní, nebo se dá všechno co umí naučit? Můj názor je rozhodně 2. A to, že se dá všechno naučit. Chytrý člověk, který se neučí, čte můj blog a zná metody rychlého učení, vycvičil si svůj mozek a stačí už mu pouze hodiny ve škole k tomu, aby si vše zapamatoval :D . Chlapi, kteří skórují u každé ženské to taky trénovali, nemají to vrozené, prostě se snaží stýkat s holkami a zkouší to a po letech svůj skill vypilují, sám to bohužel zatím neumím a nemám moc času na to se učit balit holky, ale jednou se k tomu určitě musím dokopat :). Zpěváci a tanečníci, oboje se jde naučit. Jasně, že z Vás nebude popová hvězda, ale téměř každý se je schopen naučit slušné tančit a takřka každý se naučí postupem času čistě zpívat, barvu hlasu bohužel neovlivníte.

Co Vám má tohle říct?

Jednoznačně to, že pokud se něco rozhodnete naučit nebo se rozhodnete být v něčem dobrý, určitě jste schopni toho dosáhnout. Musíte pouze chtít a pracovat na tom.

Můžete se naučit jak se rychle učit, nebo jak žít úspěšnější život.

Jak nikdy nic nezapomenout

10 věcí které nedělají úspěšní

Nesoulad schopností s výdělkem

Mezi námi lidmi jsou jen velmi malé rozdíly, dokážeme dělat věci na podobné úrovni, ale i tak jsou naše odměny velmi rozdílné. Dá se usuzovat, že pokud jste průměrně inteligentní a talentovaní v podstatě nikdo na světě není víc než 2x inteligentní a talentovaný. Přesto jsou na světě miliony lidí, kteří vydělávají 100x více než vy. Kde se bere tento nesoulad skillu (schopnosti) s výdělkem.

Bill Gates je možná o 5 % inteligentnější a talentovanější než vy, možná jste dokonce chytřejší než on , ale vydělá si o miliardy víc než vy.

Vydělává mnohem více, protože na svém talentu pracuje. Třeba takový Lionel Messi by taky dneska nebyl tam kde je, pokud by netrénoval a nerozvíjel svoje nadání a hlavně jeho vášeň pro fotbal. Ani LeBron James neměl v mládí obrovský talent pro basket, ale začal ho hrát, využil své výšky a dnes je nejlepším basketbalistou planety.

Začněte pracovat na svých dovednostech, které Vás baví a naplňují. Je lepší být v něčem dobrý na 99% než být ve všem dobrý na 50 %.

Jak trénovat svůj talent?

Při tréninku každé dovednosti byste měli vždy pamatovat na jedno pravidlo. Snažte se dostávat zpětnou vazbu. Pokud se chcete v něčem zlepšit pracujte na tom hodně a pracujte na tom správně.

Před nedávnem šel můj kamarád na kurz latinskoamerických tanců. Byl úplný začátečník a neuměl naprosto nic, omylem ho ale přiřadili do skupiny pro středně pokročilé. On to nevěděl, nevšiml si, že je ve skupině pro silnější a už pokročilé. Byl u hodin pozorný dostával spolehlivou zpětnou vazbu od zkušeného trenéra. No a jak dopadl? Naučil se všechno tak jak měl a stačila mu k tomu pouze 1 hodina. Kdyby šel na normální lekci učil by se to ještě dalších 10 hodin. A to jen díky vášni, pozornosti a zpětné vazbě, samozřejmě také ochotě a pracovitosti.

Mně třeba lidé říkávají, že jsem dobrý speaker, že se toho prostě nebojím a nemám stud, všichni jsou přesvědčení, že už mám za sebou nepřeberné množství proslovů. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti jsem na veřejnosti mluvil jen párkrát. Ovšem, když už vystupuji, snažím se poučit z předešlých chyb, podívat se na videa z předchozích vystoupení a vidět svoje chyby, které bych měl napravit (zpětná vazba z videi). Díky jednoduchému používání zpětné vazby z předešlých vystoupení, jsem ušetřil mnoho hodin, které bych jinak musel věnovat studiu toho, jak správně přednášet proslovy.

Pamatujte si: úspěch je dovednost a můžete se ji naučit. Není to žádný talent. Talent neexistuje a vše se můžete díky svým skvělým schopnostem naučit.

Nadchněte se pro nějakou dovednost a ovládněte ji pomocí zpětné vazby a trénování. Nebude to jednoduché, ale určitě budete šťastní za Váš nový „Talent“. :)

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

4 Responses to “Talent neexistuje

  • Ahoj,

    tento článek je velmi podivný – na začátku konstatuješ, že talent neexistuje, ale následně pak posuzuješ lidi podle talentu, není to divné?
    Dle mého názoru talent existuje, ale to není všechno. To co my většinou považujeme za talent je talentem který je zmnohonásoben tvrdou dřinou. Přesto kdo nemá talent, učí se to dané pomaleji než ten, kdo talent má. (Používají-li stejně techniky.)

    • Ahoj Tome,

      článek jsem psal před téměř 4 lety, neber mě tak úplně doslova. Moje vědomosti, ani literární dovednosti nebyly tam na tak vysoké úrovni. Talent neexistuje, ale existují určité predispozice, které tě mohou udělat úspěšným. Např. úspěšným basketbalistou budeš rozhodně pravděpodobněji, pokud měříš 2 metry a ne pouze 150 cm. Samozřejmě, dřina je velmi důležitá, říká se jí záměrný trénink a ten dělá obrovský rozdíl.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *