fbpx

Jak se učit jazyky #2

V předešlém dílu jsme Vám představil základy, které se týkaly technik jak se učit jazyky. Dneska Vám chci seznámit s něčím, co byste určitě měli znát, a co Vám určitě pomůže se jazyky naučit.

Minulý díl si můžete přečíst zde: Jak se učit jazyky #1

V prvním dílu jsem Vám dal takový malý náhled a napsal jsem něco, co už v podstatě víte a to, že byste si měli vytvořit jazykové prostředí, to znamená, že se jazykem obklopíte, snažíte se dělat vše v daném jazyku: číst, sledovat filmy, mluvit, myslet. Ale abych byl upřímný zapomněl jsem v prvním díle uvést možná nejdůležitější věc a tou je…

Vášeň

Pokud se chcete jazyk opravdu naučit, musíte k němu mít Vášeň. Jen to Vás udrží motivované. Buďte k sobě upřímní a neučte se třeba něco, co Vás ani nebaví a vlastně ani nevíte, proč se to učíte. 

To je první otázka, musíte vědět, proč se chcete jazyk naučit. Nemůžete se jen tak rozhodnout, že se naučíte anglicky, jen protože je to cool :). Proto Vám radím, vypište si aspoň 5 důvodů, proč se chcete jazyk naučit.

Abyste získali správnou vášeň pro jazyk, měla by Vás nadchnout mimo jiné i kultura státu, kterého jazyk se učíte. Proto si vypište alespoň 3 fakta, čím Vás kultura státu baví, jak ji obdivujete.

Pokud můžu poradit, těchto celkově 8 důvodů si vypište na papír a někde si je schovejte. Můžete si to sice říct jen v hlavě, ale po čase důvody zapomenete a už se k tomu nevrátíte a nebudete vědět, proč se vlastně jazyk učíte. Na druhou stranu, pokud si to vypíšete, a třeba časem ztratíte motivací k učení, stačí Vám vzít si papír s důvody a přečíst si je, rázem se vaše ztracená motivace vrátí. Zdá se to jako blbost, ale opravdu to pomáhá. Takže šup, vytáhněte si papíry a vypište si 5 důvodu proč se jazyk učit a 3 fakta o kultuře, které se Vám líbí a obdivujete. Tento postup Vám zabere pár minut, ale věřte, že díky němu se jazyk naučíte rychleji a jen málokdy Vám bude chybět motivace k učení jazyku.

Učte se dokonce

Vaše učení jazyku by taktéž mělo mít nějaký cíl. Jazyk se můžete naučit na úroveň začátečníka, který umí používat základní fráze, nebo velmi pokročilého, který se ve svých vědomostech vyrovná i rodilému mluvčímu.

Proto si dejte cíl, kterého chcete v učení jazyka dosáhnout, vymezte si hranice, kam se chcete dostat a postupně se tam dostaňte. Pokud se budete učit bez cíle, nebudete moci sledovat svůj postup, protože nebude vědět, kde Vaše výuka vlastně končí. Navzdory tomu, když se budete mít cíl np. středně pokročilý, můžete sledovat svůj postup, to Vám dodá motivaci k učení. Časem můžete své cíle přizpůsobovat. Důležité je asi uvědomit, že na sobě musíte vidět pokrok. Neradi děláme něco pro nic za nic!

Dejte si cíl velký np. středně pokročilý ve španělštině do 1,5 roku. A tento cíl si rozfázujte na menší cíle, které se budete snažit splňovat po týdnech. O tom jak si správně dávat týdenní cíle a splňovat je, se dozvíte v článku: Jak si splňovat cíle.

Učte se jen jeden jazyk

A ještě jeden poslední fakt na závěr: učte se jen jeden jazyk na jednou. Tohle si opravdu zapamatujte.

Můžete mít cíle se naučit 6 světových jazyků, to je super, ale nikdy se nesnažte jazyky učit najednou. Vědomosti a nové slovíčka se Vám potom míchají v hlavě a mozek neví, kam novou informaci správně zařadit, stává se z toho guláš a nikdy se nenaučíte pořádně ani jeden jazyk. Proto doporučuji, dejte si cíl, jenž se týká pouze jednoho jazyka, ten se naučte na požadovanou úroveň a poté se učte jazyk další. Stačí, když si občas starší jazyk procvičíte, ale rozhodně se ho neučte, maximálně osvěžujte a opakujte.

Jedná se o častou chybu lidí, kterým nechybí vášeň. Chtějí toho hodně umět, ale nakonec neumí vlastně nic. Proto se učte postupně, Váš mozek to ocení!

Na závěr menší shrnutí:

Mějte pro jazyk vášeň jinak to půjde hrozně pomalu!

Při učení jazyka si stanovujte cíle a ty postupem času splňujte.

Nikdy se neučte více než jeden jazyk najednou. Učte se postupně, když dosáhnete cíle u jednoho jazyka přesuňte se k druhému, ale nikdy nemixujte jazyky!!!!

V dalším díle se dostaneme ke konkrétním tipům a trikům. Napište mi do komentů, jak byste tento blog vylepšili, ocením jakoukoliv kritiku.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

10 Responses to “Jak se učit jazyky #2

  • František Beránek
    8 roky ago

    Ahoj,jmenuji se František a měl bych jít pracovat do německa. Problém je ten,že neumim řeč a jsem z toho nesvůj. Mužete mi poradit,s čim začít,abych se domluvil německy?

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *