fbpx

6 neotřelých způsobů jak zvýšit produktivitu

Jestli jste už četli nějaký článek o produktivitě, pravděpodobně jste si všimli, že v každém článku je vždy úplně to stejné, pouze napsáno jinými slovy.

Asi Vám poradili, abyste si napsali všechny své plány ještě před spaním. Vždy splnili ten nejtěžší úkol hned, abyste se s ním mohli vypořádat hned ze začátku a měli zbytek dne volný pro další aktivity. Tyto rady jsou super a určitě Vám pomohou, ale ne každému, chtělo by to něco nového, svěžího. Upozorňuji Vás tyto tipy a rady jsou neskutečně snadné, pokuste se je dodržovat.

prod

Mějte na svém pracovním místě rostlinu

Květiny snižují hladiny stresu. A pokud máte na svém pracovišti, ve svém pokojíčku květiny, budete potřebovat i světlo. Slunce Vám bude dodávat energii a čerpat do vás pozitivní energii. Květinka bude vytvářet čerstvý vzduch a snižovat stres. Co více si přát?

Použijte pomodoro techniku

O pomodorově technice se na blogu dokonce celý článek: ZDE. Rozhodně ho doporučuji přečíst, i když to nejdůležitější shrnu v následujícím odstavci.

Tato technika je založena na teorii, že jsme nejvíce produktivní v prvních minutách práce, nejméně v prostředních minutách práce a nejvíce zase na konci práce nebo činnosti, kterou děláme. Takže co si z toho vzít? Když budete na něčem pracovat, rozdělte si práci na menší pracovní bloky po 25 minutách. Tím využijete pomodorův efekt. Budete produktivní skoro po celou dobu práce. Určitě si doporučuji přečíst článek o pomodorově technice v učení. (rozhodně Vám zlepší známky :)). Když své pomodoro skončíte, dejte si 5 minutovou pauzu, poté se může znovu pustit do práce.

Nikdy nedělejte nic pokud nemáte důvod

Rychle a stručně. Jestliže chcete něco dělat dobře a úspěšně musíte mít důvod, proč to děláte. Jinak nebudete nikdy v ničem dobří. I při učení si stanovte důvody, proč se učíte. Uvidíte přinese to výsledky. Důvod může být i ten, že chcete být nejlepší ze třídy atd…

Udělejte si příjemné pracovní prostředí

  • už jsem zmínil kytku, rozhodně Vám sníží stres
  • dostaňte do pokoje více světla. Světlo Vám zlepší náladu a dodá Vám nezbytnou energii.
  • seďte správně. Pořiďte si ergonomickou židli a neničte si Vaše záda
  • Pokud máte v pokoji negativní barvy vyměňte je za pozitivní a teplé barvy

Tento bod vyžaduje nějaké investice, ale jsou to investice do Vás a rozhodně se Vám vrátí. Ať už zdravím, nebo skvělou náladou.

Nedělejte nejtěžší úkol jako první

Mnoho příruček doporučuje právě tohle. Je to jejich nejdůležitější rada. To nejtěžší a nejdůležitější udělejte jako první.

Ale má to své mouchy. Když začnete dělat nejtěžší úkol jako první, může Vás to hodně unavit a může Vám to zabrat obrovské množství času, poté když úkol dokončíte, nemáte už náladu ani chuť dělat něco dalšího. Nakonec stihnete pouze jeden, ten nejtěžší úkol, a na ostatní nezbude čas.

Proto radím dejte si hned ráno, nějaký úkol, který funguje jako jednohubka. Mělo by to být něco opravdu jednoduchého, ale přitom důležitého. Poté úkol trošku složitější, ale splnitelný. A až potom hlavní úkol dne. Tím dosáhnete toho, že alespoň něco během dne stihnete a bude rádi, že se posouváte ku předu.

Samozřejmě, všechno je to na Vás, jen vy si můžete techniky otestovat a zjistit jejich účinnost. O své názory se podělte v komentářích.

Jo a ještě jedna věc na závěr. Když pracujete je nesmírně důležité pít a jíst. Snažte se jíst zdravě a nervěte do sebe hranolky a hambáče, tuk Vám energii rozhodně nedá. Pijte vodu, je to to nejlepší, co můžete pít. Klidně si do ní vlijte šťávu a zakápněte citronem. Je to levnější a pro vaše tělo lepší.

Chcete se o produktivitě dozvědět více, tak to se zapojte do mého online kurz o tom, jak si vybudovat systém pro plánování a produktivitu!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *