fbpx

Buďte při písemkách klidní

V dnešním článku se naučíte bojovat se stresem, naučíte se jak ho zvládat, dozvíte se proč nám škodí, a jak se ho zbavit.

Pojďme na to.

jak být při písemkách klidný

Jak být při písemkách klidný a relaxovaný?

Učení

Asi to všichni znáte, máte problém se známkami a je před vámi důležitá písemka. Konečně si říkáte, na tuhle se prostě naučím a napíšu to na jedna. Po dlouhých hodinách prokrastinace se dokopete k učení. Jelikož znáte můj blog a určitě ho poctivě čtete, máte v hlavě mnoho tipu na to jak se efektivně a rychle učit. Techniky používáte. Naučili jste se je v e-mail kurzu zdarma + jste četli můj ebook Jak funguje mozek a na blogu jste se dozvěděli mnoho dalších tipu. Více v sekci jak se učit. Nebojte se tam zavítat, ono Vás to neukousne. :)

Nakonec se naučíte vše, jste sebevědomí a říkáte si, že tohle je jasná jednička. Ale…

Chodíte na střední škole? Přečtěte si článek: Jak se učit na střední škole rychle a efektivně!

Den testu

Přijde test, stále se cítíte dobře a sebevědomě. Učitelka řekne to svoje klasické od okna skupina A ti vedle nich B. Vám se začínají klepat ruce a nevíte, jak s tím přestat. Dostanete test do rukou. První otázku víte, ale teď přijde zádrhel 2 otázka a vy máte kompletní okno. Stalo se Vám to někdy? Že Vám nervozita překazila písemku?

Proč jsme vůbec nervozní?

Abych pravdu řekl tohle nemám z žádné moudré knížky nebo z odborných studií. Vyvodil jsem to logicky a myslím, že to tak i funguje. Sami si udělejte názor, pokud máte jiný, nebo sdílíte stejný, určitě mě o tom informujte v komentářích. :)

Důvod je ten, že máme očekávání a nevíme, co se bude dít. Když neumíte naprosto nic, nikdy nejste nervozní, protože ani nic neočekáváte a prostě víte, co se stane a to, že dostaneme za 5. No ale někdy dokonce něco víte. A zvládnete to i na 3. Prostě je to tím, že jdete do písemky s tím, že nemáte co ztratit a nemůžeme ani nic pokazit.

Podobný přístup bychom měli používat i u písemek, které umíme na 100 %.

Nikdy si nedělejte z písemky velkou hlavu. Vy jste si už svoje odpracovali učili jste se, vše umíte perfektně, chápete materiál a použili jste metody efektivního a rychlého učení. Co můžete zkazit? A kdyby zboří se svět?

Vždy před každou písemkou si toto řekněte, pracoval jsem na 100 %, nemám důvod být nervozní a není co zkazit. A kdyby to nedopadlo podle mých představ zničí mi to celý život? Prostě a jednoduše buďte klidní a nenechte se rozhodit a vyhodit z dobré nálady stresem.

Tohle je rada pro větší kliďasy, kteří tohle možná už věděli, ale potřebovali si to v hlavě pořádně urovnat a teď už jim to pomůže a nebudou nervozní, ale ty možná patříš do kategorie totálních nerváků a rady uvedené výše, ti pomůžou jen lehce.

Cvičný test

Kdy je člověk nejvíce nervozní? Určitě, když dělá něco poprvé. Proto si udělej test už doma. Napište si otázky. Dejte si časový limit a vyzkoušejte si test nanečisto. Když budete psát písemku naostro, bude to pro váš už mnohem snazší a rozhodně nebudete tak nervozní, protože budete vědět, že už jste to už jednou zvládli.

Rada na závěr. Nedělejte zbytečné stresy. Písemku napíšete dobře klidní, ne vystresovaní, takže zklidněte hormon a spíše si to užívejte. Těšte se na výborné výsledky a závistivé pohledy vašich spolužáků. A s touhle bombou se dneska loučíme. :)

Fotky: Jirka Matousek

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *