fbpx

Jak se učit jazyky- úvod

Chtěli byste se domluvit několika světovými jazyky nebo aspoň jedním? Neumíte se učit jazyky, myslíte si, že nemáte cit pro jazyk? Tak čtěte dál.

Jak se učit jazyky, tento článek bude úvodem do dalších článků, v dalších článcích se seznámíme s technikami, jak se učit slovíčka, jak mít průměrně dobrý přízvuk, jak se nebát mluvit… Dnešní článek je ten úvodní a možná i nejdůležitější, díky němu pochopíte základní princip toho jak se učit jazyky. Učení se jazyků je určitě složitější proces, než učení se na písemku nebo zkoušku z dějáku či z češtiny.

Všechny články ze série jak se učit jazyky:

Právě čtete: Jak se učit jazyky úvod.

Další díly:

Jak se učit jazyky #2

Jak se učit jazyky #3

Osobně umím anglicky a ještě ovládám 2 další jazyky na úrovni: domluvím se, ale žádná sláva to není. Momentálně jsem naprosto posedlý angličtinou, kterou už teď ovládám na celkem vysoké úrovni, ale jazyk mě tak neskutečně baví, že ho musím stále a stále studovat, dá se říct, že už čtu pouze v angličtině a dokonce přemýšlím anglicky. 

Ostatní jazyky jako ruština mě už tak nebaví a nemám pro ně takovou vášeň, ale i tak jsem schopen dostávat z předmětu pravidelně za 1. Někteří říkají, že je to tím, že mám talent na jazyky, ale to si nemyslím, v 7-8. třídě byla známka 3-4 z jazyků klasika. Až poté jsem pochopil principy studia a začal jsem chápat, jak se je učit, jedničky tak byly na denním pořádku. :) Také jsem začal mít jazyky rád a rázem pro mě nebyl problém se v daném jazyku domluvit.

Pojďme si tedy říct něco o tom….

Jak se učíme jazyky

Přečtěte si tento příběh o malém Pepovi, který se učil česky. Byla jednou rodinka muž a žena a ti zplodili dítě, které žilo v bříšku 9 měsíců, poté se narodilo a rodiče mu dali jméno Pepa. Pepa si žil svůj dětský život a stále poslouchal nějaké hlasy, nikomu nic nerozuměl, ale když je poslouchal stále a stále znovu, začal chápat jejich význam. Jelikož slov nechápal moc, ale pochopil jich pouze pár, jednoho dne se odvážil vyslovit slovo máma, když viděl radost, kterou maminka překypovala snažil se pochopit další slova, aby je mohl vyslovovat, prosil maminku, aby na něj mluvila. Začal sledovat i TV, aby pochytil nějaké další slova a postupně začal vytvářet i jednoduché věty, jako třeba: Já mám rád mámu, postupem času začal Pepa mluvit naprosto krásně a plynule česky.

Peter & Jimmy

Jak se učit jazyky

Co jsem chtěl tím příběhem říct?

Možná jste to pochopili, je to prostředí, které má na Pepu největší vliv při učení se jazyků, ať už je to Čeština, Angličtina, Ruština, či Španělština.

Myslíte si, že by byl český Pepa schopný naučit se jako batole Čínštinu, kdyby ho adoptovala čínská rodina?

Ano, věřte tomu byl by schopen se naučit čínsky. Protože by vyrůstal v čínském prostředí, slyšel by pouze Čínštinu a tu by se naučil jako svůj rodný jazyk, i když má rodiče Čechy na jeho jazyk by to v tomhle případě nemělo žádný vliv, prostě by se naučil čínsky a o češtině by neměl ani tušení a pravděpodobně by se ji už nikdy nedokázal nenaučit. Čeština je velmi těžký jazyk k naučení, když se ho neučíte od mala.

Teď asi trochu nechápete, co po Vás chci. Nechci, abyste vymysleli stroj času a vrátili si do batoletích let a naučili se všechny jazyky světa přirozeným způsobem. Chci po Vás, abyste si našli jazyk, který se chcete naučit, například Angličtina a vytvořili si anglické prostředí. 

Nevěnujte se angličtině pouze ve škole, pokud ji chcete ovládat doopravdy musíte se jí věnovat i doma. Vytvořit si anglické prostředí. Není to vůbec těžké stačí začít žít jako „Angličan“. Tím nejsou samozřejmě myšleny anglické snídaně a čaj o páté. Je tím spíš myšleno tohle.

  1. Čtěte– musíte číst v angličtině nebo jiném jazyce, který se chcete naučit, najděte si blogy, které Vás můžou zajímat a snažte se přečíst alespoň 3 články denně. Z článku pochytíte slovní zásobu a nevědomky do sebe dostanete i gramatiku.
  2. Sledujte filmy a seriály– najděte si seriál či filmy v daném jazyce, zase nejlepší je v tomhle ohledu Angličtina. Sledování filmů je určitě efektivní metoda učení se, ale jen za předpokladu, že film sledujete s anglickými titulky, zapomeňte na české titulky. Po každém zhlédnutém filmu se snažte naučit pár nových slovíček z filmu.
  3. Mluvte– pokud chcete jazyk skutečně umět, musíte v něm mluvit, ať už si budete mumlat sami pro sebe nebo si najdete nějakého nového kamaráda z Anglie, Itálie, Ruska, Španělska a budete s ním skypovat, je to jen na Vás, kterou možnost si vyberete, ale speakování musíte trénovat, je to nejdůležitější schopnost v jazyce.

Napsal jsem zde jen pár tipů, je jich ještě mnohem více. Naučit se jazyk není vůbec jednoduché a stojí to hodně píle a dřiny, je jen na Vás jestli máte dostatečnou vůli a vášeň pro daný jazyk, že si na něj najdete čas. Jazyk se naučíte jen tak, že se do něj ponoříte a žijete v něm, nemusíte nutně vycestovat do daného státu, ale pokud máte možnost je to celkem dobrá metoda naučení se jazyku.

V mých tipech jste si mohli všimnout, že tam není nic o gramatice, opravdu stačí, když máte logické myšlení a gramatika Vám velký problém dělat nebude, hlavně si z ní nedělejte velkou hlavu, není to nejdůležitější věc. Umět plynule mluvit je mnohem zásadnější. Ale pokud chcete jazyk ovládat na překladatelské úrovni musíte gramatiku umět perfektně.

Není to tak jednoduché ale zkusili jste se učit s hudbou: vliv hudby na učení

Taky jsem nepsal nic o jazykovkách. A to hlavně proto že s nimi nemám zkušenost. Hodně lidí říká, že jsou pouze předražené a nenaučíte se tam nic moc nového. Nejlepší metoda je zřejmě koupit si rodilého mluvčího a s ním trávit nějakou tu hodinu týdně, pokud na to máte peníze. Další možností je, že si budete mumlat sámi pro sebe, nebo si najdete někoho na netu a s ním začnete skypovat.

To by bylo k prvnímu článku o jazycích vše. Díky za přečtení a těšte se na další články z této série.

Podobné články: Jak se učit matematiku

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *