fbpx

Jednoduchý způsob jak přestat prokrastinovat

Chcete přestat prokrastinovat? Co kdybych Vám řekl, že je řešení, které zahrnuje mnoho legrace a u kterého byste dělali věci, které Vás baví nejvíc na světě.

Sílna vůle a disciplína není potřebná a všechno z tohoto článku funguje, dokázali to vědci a řada výzkumů.

No celý tento výzkum začal docela zajímavě a to s Hunger Games (možná znáte film, kniha).

Jak Kattis porazila prokrastinaci

Kattis miluje audioknihy a obzvláště knihu Hunger Games, co ovšem nemá ráda, ale ví, že by to měla dělat jo chození do posilovny, proto se svou myslí dohodla na úmluvě. Chceš poslouchat audioknihu Hunger Games? Můžeš ale jenom v posilovně.

Jak to dopadlo? Začala chodit do posilovny 5x týdně a samozřejmě cvičila a při cvičení poslouchala knížku.

Pěkný příběh, co? Katterine Milkman je profesorkou na univerzitě v Pensylvánii. Po provedení experimentu si byla jistá, že opravdu na něco tímto pokusem přišla. Po výzkumu došla k závěru, že tento princip funguje na všechny a ne jen na ni.

Tento princip dělání milované činnosti a činnosti, kterou byste měli dělat opravdu funguje.

Máte rádi sladkosti? Ale nemáte rádi učení se na písemky? Od dnešního dne si dejte pravidlo, že můžete mlsat jen když se učíte.

Pokud chci jíst sladkosti, musím se zároveň učit.

Netrávíte moc času s přáteli? Své oblíbená jídla můžete jíst jen v přítomnosti přátel.

Myslíte si, že už to chápete?

Omyl, je tady ještě jeden princip, který musíte pochopit.

Nevěřte sami sobě!

Mám to chápat tak, že najdu činnost, kterou miluji a začnu ji dělat jenom s činnosti, s kterou prokrastinuji? Takhle to vypadá na papíře, ale je jasné, že s takovou byste podváděli. Kattis o tom udělala pěkný výzkum.

Vzala 226 studentů své univerzity, hlavně ty kteří měli problém s chozením do posilovny a dala jim stejné pravidla jako sobě. Jenže je rozdělila do 3 skupin

  • 1. skupina: Ipod na kterém měli nahrané audioknihy dostali jen v posilovně
  • 2. skupina: měli audioknihy na svém Ipody a měli k němu přístup kdykoliv (takže mohli podvádět)
  • 3. skupina: dostali volné poukázky do posilovny.

No, která skupina měla největší úspěšnost? Samozřejmě 1. mohli poslouchat svou oblíbenou knihu pouze v knihovně. 2. mohli podvádět a tak se u většiny korespondentů stalo. A 3. skupina dostala volnou vstupenku do posilovny, ale více jak polovina tam ani nezavítala.

Ano i skupina 2. zvýšila své výsledky o 22 % ale my chceme dosáhnout 100 %.

Teď se možná ptáte: Jak teda dokážu zajistit, že svou oblíbenou činnost nebudu dělat?

Mějte důvěrného kamaráda, který Vám pomůže!

Tato spolupráce může být vzájemná. Prostě kamarádovi řekněte: Vymaž mojí audioknihu, nebo sněz moje sladkosti, pokud nebudu dodržovat tyto pravidla…., že sladkosti, audioknihu mi dávej jen tehdy pokud budu dělat X.

Doufám, že všichni chápete, co tím chci říct.

Jak to udělat

  1. Najděte činnost nebo věc, kterou absolutně milujete.
  2. Předejte kontrolu nad danou činnosti Vašemu kamarádovi. A pouze když uděláte úkol, tak k dané věci dostanete přístup.
  3. Pro větší motivaci je donuťte, aby věci zničili, pokud nebudete dodržovat stanovená pravidla.

Teď když už jste si přečetli tento článek, možná vnímáte prokrastinaci jako věc, která se dá jednoduše překonat. Tato technika, kterou jsem Vám popsal je neskutečně efektivní a pomůže Vám v životě pokud jí budete dodržovat.

Proč je ale toto již Vás 1567 článek o prokrastinaci na internetu? Když stále prokrastinujete a nejste schopní se jí zbavit. Je to právě proto, že rady v článcích nedodržujete a jen je čtete. Proto Vás nutím už teď. Myslete na věc, kterou milujete a neumíte si bez ní představit život. A poté na věc, kterou byste měli dělat, ale neděláte? Možná jsou to mé články o tom jak se správně učit na písemky, možná je to Váš vlastní projekt, ke kterému se nemůžete dokopat. A potom se zavažte, že budete dělat svou milovanou činnost jen, když budete dělat činnost, kterou byste měli dělat, ale nechce se Vám. Pro větší efektivitu kontaktujte přátele tímto předpřipraveným formulářem. Článek jim také sdílejte a navzájem se donuťte ke dodržování pravidel.

Když nebudu dělat ….., nenech mě mít nebo dělat ….. – Tohle v trochu upravené formě pošlete přátelům, ať Vám pomohou začít žít produktivnější a lepší život. Vy jim na oplátku také podejte pomocnou ruku.

Určitě ještě zavítejte do rubriky: Úspěšný život

Osobně bych doporučil článek: Jak být ráno plný energie

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *