fbpx

Jak se učit matematiku

V článku se konečně dozvíte jak se učit matematiku. Předmět, který nenávidí 90 % studentů. Čtěte dál a poznejte jednoduché a ověřené způsoby studia matematiky.

Nejde ti matematika? Máš problém s počítáním příkladu? Trávíš učením mnoho hodin, ale i tak se nedostavují žádné výsledky?

Mnozí z vás znají ten pocit- slyšíte zvonění a v duchu si řeknete: “Sakra zase ta matika.” Má matematiku vůbec někdo rád? Mnoho studentů se zcela oprávněně ptá, proč se učíme takové kraviny, nějaká xka, limity, derivace a podobné hovadiny.

Matika nemusí jít přirozeně každému, je to předmět, který je těžší než ostatní. Musíte používat logické myšlení, mít vcelku dobrou krátkodobou paměť. V následujících odstavcích vám představím několik technik, která vám pomůžou v matematice uspět!!! Čtěte pozorně!

Všechny rady si berte k srdci a zkuste si je v praxi! O technikách učení nesmíte pouze číst, hlavně je musíte začít skutečně používat. Většinu rad budete určitě okrajově znát, v článku Vám přesně ukážu jak tyto metody používat s největší účinnosti. Matika není klasický předmět, který se zvládnete naučit stejně jako dějepis či literaturu, tady musíte všechno pochopit.

math

O co vlastně v matematice jde?

Jak se učit matematiku?

Vždycky je to úplně stejné, učitelka přijde do třídy a začne probírat novou látku, prvně se učíte příklady lehké a potom nastupují příklady těžší a těžší, následuje opakování a pak nastupuje písemka, případně test.

No a co jsem tím chtěl vlastně říct?

Chtěl jsem tím říct to, že když látku pochopíte na začátku, nebude Vám dělat problém vypočítat i příklady těžší. Porozumění je v matematice vůbec to nejdůležitější. Něco nechápete a jste v pr****.  A to ve většině případu neplatí jenom na probírané téma, ale i pro další látku, kterou budete probírat potom, protože matematika na sebe neustále navazuje.

Pro efektivní naučení matematiky v první fázi je důležité tedy všechno pochopit.

Poslouchejte na hodinách, nebo Jak udržet pozornost na přednáškách– článek, který doporučuji ohledně pochopení probírané látky a soustředění se.

Dobře absolvovali jste první fázi. Učivo a příklady celkově chápete, ale nejste žádný matematický talent, takže se celkem obáváte těžších příkladů.

Jak už to tak bývá učitelka začne vytahovat příklady, které jsou hodně těžké a i když učivo chápete, máte s příklady neskutečný problém. Co tedy dělat dál?

Je to velice jednoduché, učitel/ka vám většinou příklady píše na tabuli, opište si do sešitu správný postup a doma s k němu vraťte.

Jak se mám k příkladům vrátit?

Největší chybu kterou můžete udělat při učení matematiky je, že se jen koukáte do sešitu a snažíte se něco pochytit, tohle opravdu není efektivní způsob jak se učit matematiku. Tímto způsobem naprosto ničeho nedosáhnete.

Pravděpodobně nemáte fotografickou paměť, abyste byli schopni si zapamatovat příklad krok pro kroku. A i kdyby, zasekli byste se u řešení příkladu, který se jenom trochu liší.

Proto byste měli doma poctivě počítat. Což znamená, že si příklad přepíšete na papír, vezmete si kalkulačku a tužku a pustíte se do počítání. Jedině tak zapojujete mozek a matiku skutečně procvičujete. Příklad vypočítejte, zkontrolujte si výsledky a postup.

Skvělé rovněž je, pokud pracujete pod časovým tlakem jako na písemkách. Nastavte si stopky a počítejte příklady s jasně stanoveným časovým limitem. Dostanete se pod mírný tlak, který vám umožní pracovat efektivněji. Navíc si zvyknete na podmínky, které budou panovat během písemky, takže vám časový limit ani stres nebude tak vadit. Jak se říká: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Může to pro vás být z počátku nemotivující, když vidíte, že vám neustále vycházejí špatné výsledky. Ovšem, když uvidíte, že máte alespoň správně postup, určitě vás to alespoň trochu motivuje a nabudí k dalšímu učení.

Také je důležité poznamenat, že učení matematiky byste měli začít tak, že začnete počítat příklady, bez toho, aniž byste se dívali do učebnice/sešitu na správný postup. Prvně počítejte, až poté analyzujte své chyby!

Základem je, abyste čím jak nejvíce zapojili při počítání mozek. Důležité rovněž je, abyste se ihned nevzdávali, bojujte s příkladem několik minut, i když si vůbec nevíte rady. Nesmíte se hned uchýlit k sešitu a hledat správné řešení nebo první krok postupu (Když se trápíte, mozek se snaží a zlepšuje své schopnosti).

Musíte si věřit a být ochotní věnovat matice přinejmenším 20 minut denně. Teda ti, kteří matiku neumí a mají s ní problém a dostávají neustále pětky. Tím, že budete říkat, že se to nedá naučit a že musíte mít logické myšlení a podobné výmluvy se nikdy nezlepšíte. Matematice musíte věnovat několik minut denně, až poté uvidíte výsledky. Počítat, počítat, počítat.

Jak udělat zápočet z jakéhokoliv předmětu– vysokoškoláci by si měli následně přečíst i tento článek

Jak zvládat písemky z matiky

Kdysi jsem patřil k těm, kterým matematika šla docela dobře, s příklady na hodinách jsem neměl nejmenší problém. Poté ale přišla písemka a já dostával 3-4. Vždy jsem udělal nějakou malou chybu, která zničila výsledek a já si té malé chyby nebyl schopen všimnout. Postupem času jsem se naučil nebýt zbrklý a zjistil jsem, jak zůstat v klidu při psaní písemek. Chtěl bych Vám poskytnout pár rad  jak se z písemky nepodělat.

Buďte klidní

Nedělejte si z písemky velkou hlavu. Co špatného se může stát, maximálně dostanete 5 a kvůli tomu se svět nezboří. Dále si připravte všechny věci na stůl papír, tužku, kalkulačku, tabulky. Zdá se to, ale když na něco zapomenete a vidíte, že všichni už píšou a vy musíte něco hledat, vyvede vás to hodně z míry.

Pořádně si čtěte příklady

Času máte většinou dost, proto neváhejte a příklady čtěte pozorně a opakovaně. Dávejte pozor na to, abyste byli schopni opsat zadání správně. Když budete počítat, nebojte se počítat pomaleji a jistěji než normálně. Buďte pozorní a dělejte všechno raději pomaleji a důkladněji.

Všechno si zkontrolujte

Když písemku dopíšete, všechny příklady si pročtěte, nejdůkladněji jak jen dokážete. Jděte na to poctivě s kalkulačkou a kontrolujte řádek po řádku.

Jestliže máte dost času, zkuste si příklady propočítat nanovo. Toto je vůbec nejlepší metoda, na které si vyzkoušíte správnost výpočtu. Porovnejte výsledky (první vypočítání a druhé vypočítání), pokud jsou stejné, máte vyhráno, jestli se výsledky liší, musíte co možná nejrychleji najít chybu a opravit ji.

No a samozřejmě zkontrolujte jestli jste podepsaní :). Znám učitelky, které anonymní písemky rovnou vyhodí a byla by škoda, kdyby se vaše 1 proměnila v 5 nebo byste museli psát znovu.

Jak se učit matematiku efektivně?

Dodržujte rady uvedené výše a uvidíte všechno půjde lépe a rychleji. Civěním do učebnic se matiku nenaučíte není to dějepis nebo literatura. Matika je hlavně o počítání!

Shrnutí

jak se učit matematiku

Ebook Jak se učit matematiku

Už zhruba víte, jak se učit matematiku a jak nepanikařit na písemkách. Pokud máte ještě nějaké své tipy, které dávají smysl, s radostí je doplním. Učení se matematiky je komplexní věc. Není to jako mechanické memorování jiných předmětů. Neexistuje tady univerzální způsob efektivního učení, pomocí kterého si všechno zapamatujete, matika bohužel nemá své paměťové techniky. Díky radám z článku, byste se měli v matice zlepšit. Ale vězte, že zatím znáte pouze zlomek účinných technik.

Existují i další strategie studia matematiky. A vy k nim můžete získat přístup.

Ohledně učení matematiky jsem napsal ebook. Který se zabývá více aspekty matematiky. Naučíte se konkrétní postupy a techniky, které přinesou okamžité výsledky.

Mnohem raději se učíme to, co máme rádi. V ebooku vás mimojiné naučím, jak si matematiku oblíbit.

Ukážu Vám nástroje, které Vám mohou pomoct a představíme si jednu kuriózní techniku. Tak co, chcete se zlepšit v matematice a proměnit ji na stroj na dobré známky?

Poznat tajemství studia matiky!

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0

28 komentářů to “Jak se učit matematiku

 • Dobrý den,vždycky mi matematika nešla hlavně slovní úlohy,protože nemám logické myšlení,ale teď se to zhoršilo ze známky 2/3 v prvním pololeti jsem se dostala na 3/4 a 4 na vysvědčení vážně nechci,včera jsme psali písemku a já jsem ji zase pokazila 😢

 • nesnáším matiku
  1 rokem ago

  Dobrý den.Matematika byl vždy můj kámen úrazu a jenom jednou v životě jsem z ní měl za 1 vždy to bylo budˇ 2 nebo 3.Stává se mi totiž že danou látku jakž takž pochopím a mám pocit že tomu rozumím jenže když přijdou na řadu složité příklady jsem v pr****.Mohl by mi někdo poradit jak na to?(jo a hodně se stresuji když píšu píšem písemku)

  • Ahoj, děkuji za komentář.

   Ohledně toho stresu ti doporučuji článek:

   Jinak k těm těžkým příkladům. Všechny těžké příklady se v podstatě dají rozložit na menší jednodušší příklady, které se dají zvládat mnohem jednodušeji. Hlavní je, aby sis včas uvědomil, v čem je problém a na to se zaměřil. Z těchto příkladu rovněž nesmíš mít strach a musíš je trénovat. Prostě buď klidný a postupuj krok po kroku, tak jak to máš naučené. Snaž se počítat pomalu, nepřeskakuj některé kroky, i když ti to je jasné. Když si píšeš úplně všechno, lépe si pak uvědomíš, kde děláš chyby.

  • Dagmar Molinková
   12 měsíci ago

   souhlasím s panem

  • Pravda

 • 😀

 • Iná rada môže byť je zapísať si všetky matematické vzorce. Akonáhle dostaneš papier do ruky, zapíš si všetky matematické vzorce, pravidlá a výnimky. Ešte skôr, než začneš čítať otázky. Získaš 100% istotu, že ich pod tlakom stresu nezabudneš. A nebudeš musieť namáhavo loviť v pamäti pri každom príklade. Takže dramaticky znížiš šancu, že sa pomýliš.

  10 jednoduchých rád ako sa učiť matematiku môžeš nájsť tu:
  http://bezbolestneucenie.sk/ako-ucit-matematiku/
  Sú ZADARMO a vždy aj budú

 • Stále máte s matikou problémy? Zkuste metodu v hypnóze! Více se o ní dozvíte v článku: https://jakserychlenaucit.cz/uceni-pomoci-hypnozy/

 • Dobrý den, hledám na Vašich stránkách radu pro dceru (3 třída), pro kterou je matika za trest. Vůbec nedokáže na počty či slovní úlohy logicky nahlédnout. Např. 7 žáků si koupilo jízdenku. Zaplatili za ni 50 Kč. Zbyla jim jedna koruna. Kolik stála jedna jízdenka? Odpoví (opakovaně) 49 Kč. Poraďte mi prosím, jak ji vést k tomu, aby si na to přišla sama, neboť k výsledku bez pomoci nikdy nedošla. Děkuji za odpověď.

  • Patrik Ferenc
   3 roky ago

   Mohl bych prosím znát odpověď na vaši úlohu? Jsem na druhém stupni střední školy s maturitou. A s odpovědí si lámu hlavu stejně jako vaše dcera. Předem děkuji za odpověď.

  • Snažte se vždy díte učit, aby přihlíželo na problém z více úhlů pohledu! Nesnažte se ho učit to, aby vnímalo věci, text přesně tak jak je napsaný. Zapojujte i takových úloh i představivost.

  • Vaše zadání je úplně nesmyslné.

   • Které zadání máš namysli? To co popisuje tady paní? Nebo zadání, které ukládám pro její dítě, až na matiku vzhlíží jinak?

  • Ahoj Katka. Osobne aj mne to zadanie príde absolútne nelogické…

   “7 žáků si koupilo jízdenku. Zaplatili za ni 50 Kč. Zbyla jim jedna koruna. Kolik stála jedna jízdenka? Odpoví (opakovaně) 49 Kč.”

   Nevieme koľko peňazí mali na začiatku a tobôž nevieme ani koľko stál jeden lístok. Jediná matematická operácia, ku ktorej to človeka zvádza je 50-1=49:7=7… Ale takáto odpoveď rozhodne nie je správna. Ale ako to môžeme vedieť? Lebo, opakujem, nevieme koľko bolo peňazí na začiatku ani koľko stojí lístok.

   Môžeme tipovať, že autor zadania to myslel tak, že lístok stojí 7 korún. No nič viac.

   Zadanie je na nič 😉

   • Ne není, ta jedna koruna tam může být jen na “zmatení”. Zaplatili 50 kč, předtím měli 51 kč -> zbyla jim jedna koruna 🙂

  • Vaše děvče odpovědělo správně. Píšete, že koupili JÍZDENKU a píšete zaplatili za NI – to znamená jednu jízdenku!!!! Je třeba ji pořádně vysvětlit názorně, jak to myslíte – třeba těch 7 žáků nakreslete, a každému do ruky jízdenku a 50kč atd…

 • Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o menší řadu v matice nejsem moc dobrá průměr mi vychází 4,5 a bojím se že propadnu, mohl byste mi nějak víc poradit? Když si chci přepočítat pár příkladů a mám k nim i výsledky, a když mi to nevychází mám nutkání podívat se na postup i výsledek a nakonec se na něj podívam a pak uz nepočítám co bych měla zlepšit?

  • Na tomhle postupu, který děláš není nic až tak špatného :). Zkus si třeba prvně nastudovat způsob, jakým se příklady počítají, jen se do toho prostě koukej a snaž se pochopit smysl. Ptej se sama sebe: Proč to tak je? Z čeho se to odvodilo? Jak to učitel/ka vysvětlovala na hodině? No a potom, když si budeš myslet, že to aspoň trochu chápeš (zdůrazňuji trochu :)) zkus si příklad vypočítat. Příklad počítej na čistém papíru a sešit, kde máš řešení si zavři a odlož někde dál, nebudeš mít to nutkání se tam dívat. 🙂 Kdybys chtěla další rady, oslov mě přes Kontaktujte mě!, najdeš to úplně dole na webu.

Trackbacks & Pings

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *