fbpx

Jak se učit matematiku

Matematika je předmět, který nenávidí 80 % studentů, a ještě více studentům dělá problémy. V článku se dozvíte, jak se učit matematiku. Teda konkrétně, jak k učení se matematiky přistupovat.  Dočtěte článek až dokonce a možná vám dojde, že studiem matematiky nemusí být až takový oříšek, jak se na první pohled zdá.

O efektivním učení matematiky jsem napsal nový článek, který je daleko kvalitnější! Obsahuje aktuálnější rady a více praktických doporučení:

Jak se (na)učit matematiku!

Matematika ti nejde, říkáš si, že nejsi na matiku? Trvá ti dlouho, než pochopíš, jak na to? Trávíš učením spoustu času, ale i tak se nedostavují žádoucí výsledky?

Asi znáte ten pocit- uslyšíte zazvonění zvonku a v hlavě si říkáte: „Sakra zase ta matika.“ Má matematiku vůbec někdo rád? Mnoho studentů se zcela oprávněně ptá, proč se učíme takové kraviny, nějaká xka, rovnice, limity, derivace a podobné hovadiny.

Matika je předmět, který je těžší než ostatní, a proto nejde každému. Těžší je hlavně, protože je jiný. Nestačí se jenom naučit několik faktů nazpaměť, používáte logické myšlení, musíte mít vcelku dobrou krátkodobou paměť a umět aplikovat své znalosti v různých situacích. Avšak každý může být v matematice dobrý, důležité je, abyste se snažili a věřili, že se to můžete naučit.

Henry Ford kdysi řekl:

Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu.

Pakliže si nevěříte a někde uvnitř si říkáte, že nemáte talent na matiku, že pro ni nemáte buňky. Nikdy v matematice nebudete dobří! Naše mozky jsou plastické a mohou se změnit, takže i člověk nepolíbený matematickým talentem může vypočíst těžké příklady a mít dobré známky. Pojďme na praktické tipy.

Rady si berte k srdci a vyzkoušejte je v praxi! O technikách učení nesmíte pouze číst, hlavně je musíte začít skutečně používat. Většinu rad vám bude připadat povědomá, v článku vám přesně ukážu, jak tyto metody používat s největší účinnosti. Matika není klasický předmět, který se zvládnete naučit stejně jako dějepis či literaturu (V odkazu je článek: Jak se učit na střední škole). Musí se na to jít jinak.

math

O co vlastně v matematice jde?

Jak se učit matematiku?

Vždycky je to úplně stejné, ať už chodíte na základku, střední nebo vysokou: učitelka přijde do třídy a začne probírat novou látku, nejprve se učíte příklady lehké, následně příklady těžší a těžší. Nakonec si všechno zopakujete a čeká vás písemka, test.

Tento rok (2019) vznikl na blogu nový článek o učení se matematiku: Jak se (na)učit matematiku! Doporučuji, abyste si ho přečetli, je rozsáhlejší a řekl bych daleko kvalitnější než tento článek.

Co jsem tím chtěl vlastně říct?

Jakmile se ztratíte na začátku, je velmi složité se „chytnout“, protože je to pořád probírají těžší a těžší příklady. Když látku pochopíte na začátku, nebude vám dělat problém vypočítat i těžší příklady. Porozumění je v matematice vůbec to nejdůležitější. Něco nechápete a jste v pr****.  A to ve většině případu neplatí jenom na probíranou látku, ale i pro další látku, kterou budete probírat potom, protože témata v matematice na sebe navazují.

V první fázi je důležité tedy všechno pochopit. Dávejte na hodinách pozor a kdykoliv budete cítit, že něčemu nerozumíte, ptejte se. Jenom prosím nevyhrkněte něco ve smyslu: To je těžké, nechápu to. Aby vám mohl vyučující pomoct, musíte přesně popsat, co vám není jasné, v jakém místě jste se ztratili a čemu už nerozumíte.

Poslouchejte na hodinách nebo Jak udržet pozornost na přednáškách– článek, který doporučuji ohledně pochopení probírané látky a soustředění se na hodinách či přednáškách.

Máte za sebou první fázi. Základní příklady a probírané učivo chápete, ale jelikož nejste žádný matematický talent, obáváte se těžších příkladů. Jak už to tak bývá, učitelka začne postupně vytahovat příklady, které jsou hodně těžké, a i když učivo chápete, máte s příklady problém. Co je nejlepší udělat?

Je to velice jednoduché, učitel/ka vám většinou příklady píše na tabuli, opište si do sešitu správný postup a doma s k němu vraťte.

Jak se mám k příkladům vrátit?

Největší chybu kterou můžete udělat při učení matematiky je, že se jen koukáte do sešitu a snažíte se něco pochytit, tohle opravdu není efektivní způsob, jak se učit matematiku. Ničeho tím nedosáhnete, maximálně si necháváte protékat svůj drahocenný čas mezi prsty..

Pravděpodobně nemáte fotografickou paměť, abyste si byli schopni zapamatovat příklad krok pro kroku. A i kdyby, zasekli byste se u řešení příkladu, který by se jenom trochu lišil.

K naučení se matematiky potřebujete poctivě počítat. Což znamená, že si příklad přepíšete na papír, vezmete si kalkulačku a tužku a pustíte se do počítání. Jedině tak zapojujete mozek a matiku skutečně procvičujete. Příklad vypočítejte, zkontrolujte si výsledky a postup. Rozhodně se nekoukejte každých pět vteřin do sešitu, jestli dobře postupujete, nejprve to zkuste úplně sami. Až dojde k nějakému výsledku, zkontrolujte si, jak jste si vedli. Mozek vám bude říkat, abyste se neustále kontrolovali a bude vám to připadat efektivnější, ale opak je pravdou. Snaha o vypočítání a následná kontrola správného výsledku je pro učení se lepší.

Pro lepší přípravu na zkoušku, či písemku pomáhá, pokud pracujete pod časovým tlakem. Nastavte si stopky a počítejte příklady s časovým limitem (Pokud máte u zkoušky vypočíst 10 příkladu za hodinu, trénujte podobně i doma, např. 5 příkladu za 30 minut). Dostanete se pod mírný tlak, který vám umožní pracovat efektivněji. Navíc si zvyknete na podmínky, které budou panovat během písemky, takže vám časový limit ani stres nebude tak vadit. Jak se říká: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Výsledky si také kontrolujte až po uběhnutí časového limitu.

Jak se vypořádat se stresem se dozvíte v samostatném článku.

Z počátku to může být demotivující, když vidíte, že vám neustále vycházejí špatné výsledky. Ovšem, když uvidíte, že máte alespoň správně postup, určitě vás to trochu motivuje a nabudí k dalšímu učení.

Základem je, abyste při počítání využívali co možná nejvíce mozek, proto si hned nesmíte kontrolovat výsledky. Také se ihned nevzdávejte, bojujte s příkladem několik minut, i když si vůbec nevíte rady. Nesmíte se hned uchýlit k sešitu a hledat správné řešení nebo první krok postupu (Když se trápíte, mozek se snaží a zlepšuje své schopnosti, právě tehdy roste a mění se).

Musíte si věřit a být ochotní matice věnovat přinejmenším 20 minut denně. Teda ti, kterým matika nejde a mají neustále problém. Výmluvy a špatné nastavení mysli (říkám si, že nemám talent na matiku, nemám pro ní buňky) vám nikdy nepomohou. Matematice musíte věnovat několik minut denně, až poté uvidíte výsledky. Počítat, počítat, počítat.

Střídejte typy příkladů

Vědecký výzkum rovněž prokázal, že je lepší, pokud se učíte prokládaně. Nikdy se neučte určitý druh výpočtů příkladů najednou, pořád dokola, dokud se nezlepšíte. Uvedu jednoduchý příklad pro pochopení: ve škole se učíte jako počítat obsahy těles: kruh, obdelník, čtverec atd. Učení se najednou by znamenalo, že si vypočítáte třeba 15 příkladů na výpočet kruhu a pak se přesunete k počítání obdelníků. Účinnější pro dlouhodobé zapamatování a pochopení je, když se učíte střídavě, vypočítám jeden příklad na kruh, pak jeden na obdelník apod.

Žáci, kteří se učili prokládaně (střídavě) měli při čtvrtletních písemkách mnohem lepší známky, než žáci, kteří se učili masově (např. počítali 15 příkladů na kruh za sebou).

Jak udělat zápočet z jakéhokoliv předmětu– vysokoškoláci by si měli následně přečíst i tento článek

Jak zvládat písemky z matiky

Na základce jsem patřil k těm, kterým šla matika docela dobře, s příklady na hodinách jsem neměl nejmenší problém. Poté ale přišla písemka a já dostával 3-4. Vždy jsem udělal nějakou malou chybu, která zničila výsledek, téhle malé chybky jsem si nikdy nedokázal všimnout. Postupem času jsem se naučil nebýt zbrklý a zjistil jsem, jak zůstat v klidu při psaní písemek. Chtěl bych vám poskytnout pár rad, jak se z písemky nepodělat.

Buďte klidní

Nedělejte si z písemek velkou hlavu. Co špatného se může stát, maximálně dostanete 5 a kvůli tomu se svět nezboří. Pro větší klid vám také pomůže, když si připravíte všechny věci na lavici: papír, tužku, kalkulačku, tabulky. Zdá se to, ale když na něco zapomenete a vidíte, že všichni už píšou a vy musíte něco hledat, vyvede vás to hodně z míry.

Pořádně si čtěte příklady

Času máte většinou dost, proto neváhejte a příklady čtěte pozorně a opakovaně. Dávejte pozor na to, abyste opsali zadání správně. Když budete počítat, nebojte se počítat pomaleji a jistěji než na hodinách nebo doma. Buďte pozorní a dělejte všechno raději pomaleji a důkladněji.

Všechno si zkontrolujte

Když písemku dopíšete, všechny příklady si pročtěte, nejdůkladněji jak jen dokážete. Jděte na to poctivě s kalkulačkou a kontrolujte řádek po řádku.

Jestliže máte dost času, zkuste si příklady propočítat nanovo. Toto je vůbec nejlepší metoda, na které si vyzkoušíte správnost výpočtu. Porovnejte výsledky (první vypočítání a druhé vypočítání), pokud jsou stejné, máte vyhráno, jestli se výsledky liší, musíte co možná nejrychleji najít chybu a opravit ji.

No a samozřejmě zkontrolujte, jestli jste podepsaní :). Znám učitelky, které anonymní písemky rovnou vyhodí a byla by škoda, kdyby se vaše 1 proměnila v 5, nebo byste museli psát znovu.

Jak se učit matematiku efektivně?

Dodržujte rady uvedené výše a uvidíte všechno půjde lépe a rychleji. Civěním do učebnic se matiku nenaučíte není to dějepis nebo literatura. Matika je hlavně o počítání!

Shrnutí

jak se učit matematiku

Ebook Jak se učit matematiku

Už zhruba víte, jak se učit matematiku a jak nepanikařit na písemkách. Pokud máte ještě nějaké tipy, které dávají smysl, s radostí je doplním. Učení se matematiky je komplexní věc. Není žádné mechanické memorování, které vám stačí do jiných předmětů. Neexistuje tady žádný univerzální způsob efektivního učení, pomocí kterého si všechno zapamatujete, matika bohužel nemá své paměťové techniky. Díky radám z článku, byste se měli v matice zlepšit. Ale vězte, že zatím znáte pouze zlomek účinných metod.

Ohledně učení se matematiky je toho ještě hodně, co se můžete dozvědět. Existují další efektivní metody. A vy k nim můžete získat přístup.

Ohledně efektivního učení se matematiky jsem napsal ebook. Naučíte se konkrétní postupy a techniky, které přinesou okamžité výsledky.

Mnohem raději se učíme to, co máme rádi. V ebooku vás mimo jiné naučím, jak si matematiku oblíbit.

Ukážu vám nástroje, které vám pomohou a představíme si jednu kuriózní techniku. Tak co, chcete se zlepšit v matematice a proměnit ji na stroj na dobré známky?

Poznat tajemství studia matiky!

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

26 Odpovědi na “Jak se učit matematiku

  • ja mam dyskalkulii a adhd a take jsem v osme tride a obcas to chapu a mam problemy spise zdravotni nez psychicke, ale naprosto Ti rozumim. do 5. tridy jsem sice mela jednicky same a v 6. snad dvojku z matematiky, ale v 7. uz to byl trojka myslim. ted v 8. taky za 3, ale chtela bych to dotahnout na dvojku nebo spis i jednicku, protoze se potrebuju dostat na dobrou stredni skolu. pani ucitelka mi rekla, ze spis na tu dvojku, ale ja to nevzdam a vim, ze aspon na tu dvojku mam. urcite jsi sikovna holcina, musis si verit, a kdyz se podle toho budes ridit, dokazes, co si budes prat. verim ti.

  • Dobrý den,teď jsem v osmé třídě a propadám z matematiky od paté tridy mi nejde matematika nechapu ji ani me nebaví.Když se ucime novou látku tak mi to nevleze do hlavy,každý den se snažím ucit ale mám krátkodobou pamet a nezapamatuju si ani básničku chodím každý týden dvakrát na doučovaní z Mat ale vůbec to nepomáhá a učitelka me chce nechat propadnout,na každého si lehce zasedne a když si na ni někdo stěžuje tak je to ještě horší kvůli te ucitelce mám už dva roky psychické problémy.
    Před par dny jsme psaly test a já dostala zase za 5 a učitelka rekla ze prý dva lidi z naši tridy propadají,já jsem jeden člověk a teď druhy nevim kdo je ta učitelka me hrozne štve,moje mamka prodělala Rakovinu takze se o ni musím ještě starat aby se ji neudělalo spatne.Už nevim co dělat nic me nebaví a i když se mamka se mnou snaží ucit tak je to furt to stejne mám dva měsíce na to abych si zlepšila známku aspoň na 4.Potřebovala bych poradit😕

  • Tak hrozné to asi nebude. :)

  • no ok tak som v pici

  • Takhle na dálku nemůžu přesně určit, jaký máte problém, co vám přesně nejde a tím pádem konkrétně poradit. Matematiku se nejlépe naučíš tak, že budeš počítat. Takže kdykoliv něco nepochopíš, zeptej se a doma si propočítej příklady z hodin. Vhodné může být zainvestovat do doučování, kde tě učitel/ka doučí věci, které ti unikly již dříve a tím pádem se teď trápíš.

  • Ahoj,Já a kamarád propadáme z matiky a strašně se bojíme ze už to nevytáhnem na lepší známky a ze neuděláme osmičku Ne poradíte mi Prosím

  • Matěj
    6 roky před

    To bude dbrý

  • Nikola
    6 roky před

    Dobrý den,vždycky mi matematika nešla hlavně slovní úlohy,protože nemám logické myšlení,ale teď se to zhoršilo ze známky 2/3 v prvním pololeti jsem se dostala na 3/4 a 4 na vysvědčení vážně nechci,včera jsme psali písemku a já jsem ji zase pokazila 😢

  • Jakub kula
    6 roky před

    Pravda

  • Dagmar Molinková
    6 roky před

    souhlasím s panem

  • Renata
    6 roky před

    Vaše děvče odpovědělo správně. Píšete, že koupili JÍZDENKU a píšete zaplatili za NI – to znamená jednu jízdenku!!!! Je třeba ji pořádně vysvětlit názorně, jak to myslíte – třeba těch 7 žáků nakreslete, a každému do ruky jízdenku a 50kč atd…

  • Ahoj, děkuji za komentář.

    Ohledně toho stresu ti doporučuji článek:

    Jinak k těm těžkým příkladům. Všechny těžké příklady se v podstatě dají rozložit na menší jednodušší příklady, které se dají zvládat mnohem jednodušeji. Hlavní je, aby sis včas uvědomil, v čem je problém a na to se zaměřil. Z těchto příkladu rovněž nesmíš mít strach a musíš je trénovat. Prostě buď klidný a postupuj krok po kroku, tak jak to máš naučené. Snaž se počítat pomalu, nepřeskakuj některé kroky, i když ti to je jasné. Když si píšeš úplně všechno, lépe si pak uvědomíš, kde děláš chyby.

  • nesnáším matiku
    7 roky před

    Dobrý den.Matematika byl vždy můj kámen úrazu a jenom jednou v životě jsem z ní měl za 1 vždy to bylo budˇ 2 nebo 3.Stává se mi totiž že danou látku jakž takž pochopím a mám pocit že tomu rozumím jenže když přijdou na řadu složité příklady jsem v pr****.Mohl by mi někdo poradit jak na to?(jo a hodně se stresuji když píšu píšem písemku)

  • Bára
    7 roky před

    Ne není, ta jedna koruna tam může být jen na „zmatení“. Zaplatili 50 kč, předtím měli 51 kč -> zbyla jim jedna koruna :)

  • Robko
    8 roky před

    :D

  • Ahoj Katka. Osobne aj mne to zadanie príde absolútne nelogické…

    „7 žáků si koupilo jízdenku. Zaplatili za ni 50 Kč. Zbyla jim jedna koruna. Kolik stála jedna jízdenka? Odpoví (opakovaně) 49 Kč.“

    Nevieme koľko peňazí mali na začiatku a tobôž nevieme ani koľko stál jeden lístok. Jediná matematická operácia, ku ktorej to človeka zvádza je 50-1=49:7=7… Ale takáto odpoveď rozhodne nie je správna. Ale ako to môžeme vedieť? Lebo, opakujem, nevieme koľko bolo peňazí na začiatku ani koľko stojí lístok.

    Môžeme tipovať, že autor zadania to myslel tak, že lístok stojí 7 korún. No nič viac.

    Zadanie je na nič ;)

  • Iná rada môže byť je zapísať si všetky matematické vzorce. Akonáhle dostaneš papier do ruky, zapíš si všetky matematické vzorce, pravidlá a výnimky. Ešte skôr, než začneš čítať otázky. Získaš 100% istotu, že ich pod tlakom stresu nezabudneš. A nebudeš musieť namáhavo loviť v pamäti pri každom príklade. Takže dramaticky znížiš šancu, že sa pomýliš.

    10 jednoduchých rád ako sa učiť matematiku môžeš nájsť tu:
    http://bezbolestneucenie.sk/ako-ucit-matematiku/
    Sú ZADARMO a vždy aj budú

  • Které zadání máš namysli? To co popisuje tady paní? Nebo zadání, které ukládám pro její dítě, až na matiku vzhlíží jinak?

  • Vaše zadání je úplně nesmyslné.

  • Admin
    8 roky před

    Stále máte s matikou problémy? Zkuste metodu v hypnóze! Více se o ní dozvíte v článku: https://jakserychlenaucit.cz/uceni-pomoci-hypnozy/

  • Admin
    8 roky před

    Snažte se vždy díte učit, aby přihlíželo na problém z více úhlů pohledu! Nesnažte se ho učit to, aby vnímalo věci, text přesně tak jak je napsaný. Zapojujte i takových úloh i představivost.

  • Blbec
    8 roky před

    49 se rozDĚLÍ na 7 jizdenek pro 7 žáků… 49:7=7

  • Patrik Ferenc
    8 roky před

    Mohl bych prosím znát odpověď na vaši úlohu? Jsem na druhém stupni střední školy s maturitou. A s odpovědí si lámu hlavu stejně jako vaše dcera. Předem děkuji za odpověď.

  • Katka
    8 roky před

    Dobrý den, hledám na Vašich stránkách radu pro dceru (3 třída), pro kterou je matika za trest. Vůbec nedokáže na počty či slovní úlohy logicky nahlédnout. Např. 7 žáků si koupilo jízdenku. Zaplatili za ni 50 Kč. Zbyla jim jedna koruna. Kolik stála jedna jízdenka? Odpoví (opakovaně) 49 Kč. Poraďte mi prosím, jak ji vést k tomu, aby si na to přišla sama, neboť k výsledku bez pomoci nikdy nedošla. Děkuji za odpověď.

  • Na tomhle postupu, který děláš není nic až tak špatného :). Zkus si třeba prvně nastudovat způsob, jakým se příklady počítají, jen se do toho prostě koukej a snaž se pochopit smysl. Ptej se sama sebe: Proč to tak je? Z čeho se to odvodilo? Jak to učitel/ka vysvětlovala na hodině? No a potom, když si budeš myslet, že to aspoň trochu chápeš (zdůrazňuji trochu :)) zkus si příklad vypočítat. Příklad počítej na čistém papíru a sešit, kde máš řešení si zavři a odlož někde dál, nebudeš mít to nutkání se tam dívat. :) Kdybys chtěla další rady, oslov mě přes Kontaktujte mě!, najdeš to úplně dole na webu.

  • Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o menší řadu v matice nejsem moc dobrá průměr mi vychází 4,5 a bojím se že propadnu, mohl byste mi nějak víc poradit? Když si chci přepočítat pár příkladů a mám k nim i výsledky, a když mi to nevychází mám nutkání podívat se na postup i výsledek a nakonec se na něj podívam a pak uz nepočítám co bych měla zlepšit?

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *