fbpx

5 rad Jak se vyrovnat se studijním stresem

Učitel rozdává papíry a vy už začínáte pociťovat stres, celé vaše tělo se jako by klepe, cítíte napětí ve svalech, vaše myšlenky jsou negativní? Stalo se Vám to někdy? Všichni se během testů stresujeme, ale jak to změnit?

V dnešním článku si ukážeme 5 technik jak se vyrovnat se studijním stresem, je to několik mentálních technik, které zvládne úplně každý. Před každou písemkou nebo testem se budete cítit vychillovaní, nic vás nerozhodí.

Proč se stresujeme a jak se vyrovnat se stresem?

Už od malička jsme byli pod tlakem, vždy jsme museli dostávat skvělé známky. Učitel v první třídě nám v pondělí řekl, že v pátek se píše písemka, během týdne jsme opakovali a pak to přišlo, rozdali nám písemku a my cítili tu tíhu, že nesmíme zklamat maminku s tatínkem, že přeci chceme dostat tu krásnou 1 a ne obávanou 5. Náš mozek si zvykl na to, že pokaždé když přijde test, musí se stresovat. Tohle musíme změnit! Stres není potřebný ke skvělým výsledkům!

Jak stres ovlivňuje učení?

jak se vyrovnat se stresem

Jak se vyrovnat se stresem

 • Pokud se stresujete je těžší se soustředit – Nestresujeme se pouze při psaní testu, ale i při učení! Stres nás shazuje dolů, nedá nám potřebný klid a mindset, který je vhodný k učení. Vyznačuje se to hlavně tím, že přeskakujeme z myšlenky na myšlenku a nedokážeme se pořádně soustředit na učení.
 • Pokud se stresujete děláte „blbé“ chyby- už se Vám to asi někdy stalo, v důsledku stresu jste udělali základní chybu v matematice, to zničilo Váš příklad. Čtěte dál, naučíme se jak se vyrovnat se stresem a eliminovat tyto hloupé chyby.
 • Pokud se stresujete budete unavení- stresování se je vyčerpávající, proto se mu raději vyhněte!
 • Pokud se stresujete nebudete moci spát- spánek je důležitou součástí učení, denně bychom měli spát minimálně 7 hodin. Jestliže nebudete kvalitně spát, odrazí se to na vašich výsledcích.

Mohlo by se Vám líbit

Jak se lépe soustředit během učení-  článek o metodách pro lepší soustředění.

Mentální techniky

V následujících odstavcích se naučíme několik mentálních technik, která Vás okamžitě zbaví stresu. Vytvořte z nich návyk, před každým testem je provádějte, uvidíte výsledky! Techniky uklidní vaše tělo. Tyto techniky provádějte taky pokaždé předtím než se půjdete učit, tehdy býváme také vystresováni.

Před každým testem a učením dělejte tohle:

1. Zatněte svaly

 • Na krátkou chvíli zatněte všechny svaly v těle, v této pozici na chvíli vydržte.
 • Zatněte svaly na rukou, nohou, zadku, zatněte prsty na nohách, tak aby směřovaly nahoru
 • Hluboce se nadechněte, vzduch v sobě chvíli držte, máte při tom i zatnuté zuby
 • Snažte se v této napjaté pozici vydržet několik sekund, poté se uvolněte a pociťujte ten skvělý pocit uvolnění.

Když si to poprvé vyzkoušíte na hodině, zjistíte, že jste mnohem klidnější, už se nebudete tak klepat, neucítíte to nepříjemné napětí ve svalech a klepající se ruce. Po několika minutách účinky této techniky vyprchají je třeba udělat i další! Nebojte se tyto techniky provádět před písemkou v třídě! Všichni jsou vystresováni nikdo si Vás nebude všímat, pokud se Vás někdo zeptá, co to děláte, naučte ho zmíněné techniky!

2. Soustřeďte se na nos

 • Se zavřenými očima se začněte plně soustředit na špičku nosu.
 • Při vdechování si všímejte vzduchu, který přichází do tvého těla.
 • Když vydechuješ vnímej vzduch, který vydechuješ a pocit, který s tím přichází.
 • Všimněte si, že vzduch, který nadechujete je studenější než ten, který vydechujete.
 • Studený vzduch dovnitř, teplý ven.

Tohle soustředění nás může skvěle uklidnit, skrývá v sobě prvky meditace. Pomáhá nám to, soustředit se jen na jednu věc, a vyhazuje z mozku všechny nepotřebné myšlenky.

Technikou „nosu“ se učíme relaxovat. Trénujte tuhle techniku a zjistíte, že čím více jste během testu zrelaxováni, tím lépe se dokážete na učení soustředit a také si více zapamatujete.  Zařaďte tuhle techniky do vaší denní rutiny!

3. Zeptejte se, co nejhoršího se může stát?

Všichni se písemek a testů bojíme, ale proč? Co tak strašného se nám vlastně může stát? Máme vůbec důvod být vystresováni? Jsem toho názoru, že v drtivé většině případů NE!

 • Před každou písemkou se uklidněte touto otázkou: Co nejhoršího se může stát? Dostanu 5, a zhorší se mi průměr na 2,5 óóó jaká tragédie. :) Mamka mi neudělá svačinu, budu si ji muset dělat sám! To je nehorázné.
 • Většinou se opravdu nic závažného stát nemůže, proto se touto otázkou uklidněte. Když víte, že o nic nehrajete vstupujete do „hry“ s tím, že nemáte, co ztratit. V takovém případě se nám daří nejvíce!

Schválně, co nejhoršího se Vám stalo po nepovedené písemce?

4. Kvalitní spánek

Spánek naše životy ve velké míře ovlivňuje. Vyspíte se špatně, celý den jste naštvaní, nemáte na nic chuť, na co šáhnete to se Vám nepodaří. Ve škole se cítíte unavení  Je proto nezbytné spát minimálně 7 hodin každou noc. Váš život to ovlivní jen pozitivně.

O výhodách kvalitního spánku si přečtete: Spánek, proč je dobré se kvalitně vyspat, uvádím i návod jak se donutit spát 8 hodin denně.

5. Používejte techniky efektivního a rychlého učení

Znáte to, učíte se, ale nevíte jak se vlastně učit. Učením tedy strávíte několik zbytečných a bezvýsledných hodin. Před testem jste nervózní a vůbec si sebou nejste jistí.

Naopak, pokud využíváte techniky a strategie efektivního učení, víte jak na to, už před testem jste si vědomi, že látku s lehkostí zvládáte, nemáte důvod se stresovat.

Kde se takové techniky naučím? Tento blog v sobě skýtá více než 80 článků o efektivním učení, proto jsem vytvořil stránku:

>>>To nejlepší z blogu<<<

Na této stránce najdeš přehled těch nejlepších článků na mém blogu, poznáš v nich ty nejefektivnější metody učení, které zvýší rychlost učení i 10 násobně!

Nauč se techniky efektivního učení, používej uklidňovací mentální techniky z tohoto článku a stres bude minulostí!

Jaké by to bylo, cítit se před testem v naprostém klidu?

Ten pocit už za chvíli zažiješ, stačí používat techniku z článku 5 rad jak se vyrovnat se stresem!

Foto: Bernard Goldbach

 [spu-facebook-page href=“https://www.facebook.com/Jak-se-rychle-nau%C4%8Dit-1613440475603080/“ name=“jakserychlenaucit.cz“ show_faces=“true“ hide_cover=“false“ width=“400″]

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

5 Responses to “5 rad Jak se vyrovnat se studijním stresem

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *