fbpx

Zlepšete učení díky spánku

Na tomto blogu se učíme mnoho technik jak se lépe a rychleji učit. Existují však i další techniky, které zlepší a zrychlí učení, aniž byste museli při učení něco dělat. Stačí, když se naučíte jak spát 8 hodin. :)

Sami asi víte, jak se cítíte občas grogy, když Vám chybí spánek. Nemáte na nic chuť, nic se Vám nechce dělat a vaše paměť se nedá přirovnat k efektivní nebo účinné.

Klíčem pro lepší a rychlejší učení je dobrý spánek. Vaše maminky měli vždy pravdu :) Říkaly Vám, jděte už spát, abyste spali alespoň 8 hodin.

Dobrý spánek Vám je ve všem naprosto pozitivní. Budete se cítit lépe, plní energie a také vaše nálada by měla být mnohem lepší, než když spíte 5 hodin. Jak se donutit spát 8 hodin?

Jak spát 8 hodin denně?

Co je příčinou toho, že nespíte 8 hodin denně? Většinou nespíte 8 hodin z následujících důvodů: dlouho klikáte na mobilu, hrajete hry na PC. Možná to je ve vašem případě něco jiného, klidně se o důvod podělte v komentářích.

Abychom se donutili spát, musíme tyto věci eliminovat už předem.

Jak to udělat?

Existují aplikace, které jsou schopny zablokovat internet nebo určité stránky v určitou hodinu dne. No nejsou skvělé? :) Najděte si je v aplikacích google chrome. Později přidám odkaz.

Jak na mobil?

Mobilu se musíte před spaním vzdát úplně. Vypněte si ho už ve 20:00 v tu dobu, ještě nemáte takové nutkání ho používat. Poté už ho budete mít problém ho zapnout. My lidi jsme od přírody líní. :) Neměl by být pro Vás problém, mobil nezapnout.

Nastavte si čas, ve který budete chodit spát

Vaše tělo i mysl si nezbytně nutně musí navyknout na spánek. Tělo by mělo vědět, kdy je čas jít spát.

Proto si nastavte přesný čas, kdy budete chodit spát. Může to vypadat třeba takto: jdu spát v 22:00 (+- 15 minut na usnutí) 6:15 probuzení. Tento spánkový kalendář dodržujte pořád i během víkendů!

Může to být někdy velmi těžké, obzvláště v začátcích. Odpusťte si první 2 týdny víkendové kalby a zavažte se k dodržování spánkového kalendáře i přes víkendy.

Jednou mi za to poděkujete. Se skvělým spánkem jde všechno lépe. Náš blog je o učení a to se vám určitě zlepší a také zrychlí, tím že budete kvalitně a pravidelně dobře spát.

Děkuji za přečtení tohoto článku. Doufám, že už víte jak spát 8 hodin denně. :) Stáhněte si aplikace a neobírejte se zbytečným surfováním na netu o váš drahocenný článek

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

9 Responses to “Zlepšete učení díky spánku

 • Co dělat v případě, že se budím pravidelně po 6 hodinách spaní a usnu zas do hodiny?

  • Co je důvodem pro probouzení se? Chodíš na záchod? Možná by bylo lepší tohle řešit s někým povolanějším, lékařem.

 • Jana Rendešová
  8 roky ago

  Joooojo to se lehce řekne, ale mám práci 12ctky, denní a noční a jsem totál hotová, protože absolutně mi nejde skloubit spánek tak abych se cítila odpočatě.

  • Jana všechno jde nějak dokázat, i když děláte zmíněné 12 hodinové směny. Nastavte si systém a snažte se ho dodržovat. Pokud Vás práce vysiluje, podívejte se po jiné. Nehledejte výmluvy, ale způsoby.

Trackbacks & Pings

 • 7 rozdílů mezi dobrými a špatnými studenty! :

  […] Navíc, pokud se učíte do noci, Váš mozek nemá šanci informace přenést z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Učení pak přijde zbytečně vniveč. (Vliv spánku na učení) […]

  7 roky ago
 • Proč jste pořád unavení aneb jak na únavu! :

  […] Jestliže spíte 6-7 hodin, nemůžete si divit, že jste neustále unavení a malátní. Rozhodně se nikdy neučte do noci na úkor spánku. Choďte spát včas! […]

  7 roky ago
 • 27 rychlých tipů, které Vám ušetří hromadu času! :

  […] byli produktivní, je nesmírně důležité, abyste spali alespoň 8 hodin denně. Snažte se, abyste chodili spát a vstávali každý den zhruba ve stejnou […]

  7 roky ago
 • Jak trénovat soustředění :

  […] Dobře spíte […]

  7 roky ago
 • Jak se učit na zkoušky, aneb nejdetailnější návod na internetu. :

  […] Spánek je stejně důležitý jako učení. Právě během hlubokého spánku mozek přenáší informace z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Nikdy bychom se o tuto fázi neměli okrádat. Během dne se klidně můžete naučit stovky nových informací, pokud se neprospíte, všechny je ztratíte. Vaše studium by nikdy nemělo přijít jen tak vniveč, proto spěte minimálně 7 hodin denně. […]

  7 roky ago

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *