fbpx

Jak udržet pozornost na přednáškách a neusnout nudou

Už jste někdy málem usnuli na přednášce? Nudili jste se a nevěděli, co se sebou máte dělat? V tomto článku vám poradím, jak udržet pozornost na přednáškách. Tipy jsou to vcelku jednoduché, ale nemusí být úplně jednoduché zavést je do praxe.

V první řadě bych chtěl vyjádřit názor, že mi připadá jako naprostá blbost, že mají přednášky většinou hodinu a půl nebo dokonce více. Lidská mysl prostě není naprogramovaná na tak dlouhé úseky soustředění. I když máte zajímavého přednášejícího, který je zábavný a opravdu nadšený pro své téma, i tak je velmi obtížné udržet po celou dobu maximální pozornost.

John Medina, autor knihy Pravidla Mozku, tvrdí, že mozek se dokáže soustředit maximálně po dobu maximálně 10 minut, poté potřebujeme nový impulz (něco zajímavého jako např. příběh) nebo pauzu, abychom obnovili zdroje pozornosti.

Těmito odstavci chci naznačit, že není vůbec ostuda, pokud jste velmi dobří studenti, ale nedokážete udržet pozornost po celou dobu přednášky, stává se to každému, dokonce i mně. :D Mozek prostě není uzpůsoben k tak dlouhému učení.

Proč vůbec chodit na přednášky?

Mnoho studentů přestane chodit na přednášky již na začátku prvního ročníku. Proč by tam vlastně měli chodit, když je to nudné a jenom tam spí?

Jak udržet pozornost na přednáškách, jak udržet pozornost, jak udržet pozornost na přednášce

Jak udržet pozornost na přednáškách

Samozřejmě netvrdím, že byste měli chodit na všechny přednášky, ale jsem si jistý, že se na většinu z nich vyplatí zajít.

Přednášející učí látku postupně, doplňuje ji o vysvětlení, které vám pomohou pochopit složitá témata, poskytují vám mnoho příkladů a jiné úhly pohledů, které v knize prostě nenajdete. Pouhé studium z učebnice by vám nedovolilo látku tak dobře pochopit.

Ba co víc, je daleko výhodnější, když se učíte postupně, týden po týdnu, dáváte si látku postupně do souvislosti, než abyste se učili všechno nárazově během zkouškového období, to se rozhodně nevyplatí. Přednášky vám poskytnou dobrý základ, na kterém můžete později stavět. Učení před zkouškami nebude tak vysilující a nezabere vám tolik času jako těm, kteří se na přednášky neráčili přijít.

Ještě mě napadá jeden důležitý důvod. Profesoři na přednáškách většinou zdůrazňují body, které se objeví na zápočtech nebo zkouškách, píšou to červeně, nebo říkají, že by byli rádi, kdybyste si zrovna onu část zapamatovali. To vám rovněž ušetří spoustu času.

Pojďme tedy k praktickým tipům, naučím vás

Jak udržet pozornost na přednáškách:

1. Nemějte kamarády

Jo čtete správně, na přednáškách nemějte kamarády. Jakmile sedíte v blízkosti velké skupiny svých kamarádu, všechno je rázem mnohem zajímavější než samotná přednáška. Máte neustále tendenci komentovat dění okolo sebe, říkat si zážitky z víkendu a pomlouvat kluka, který si nesundal v místnosti kšiltovku.

Jestliže nemáte super produktivní kamarády s vysokými akademickými ambicemi, je pravděpodobné, že se předháníte v tom, kdo má více na háku a kdo více ignoruje přednášenou látku. Jednoduše řečeno, vaši přátele na vás mají během přednášky špatný vliv.

Vlastně přednášku ani pořádně neposloucháte a ihned usuzujete, že je nudná, jelikož se s kamarády dalelo více bavíte.

Neříkám vám, že byste ihned měli přetrhnout všechny vazby s kamarády a začít se věnovat pouze studiu. Ale na příští přednášku přijďte sami, sedněte si do předních řad a vyzkoušejte si ten rozdíl. Jednoduchým způsobem eliminujete jeden významný zdroj vyrušení.

Po přednášce klidně běžte za kamarády, bavte se, ale jakmile začne další přednáška, odsedněte si a věnujte se tomu, co se děje na pódiu.

2. Co nás přirozeně baví, zajímá? Připravte svou mysl…

Co je pro nás nejvíce zajímavé? Většinou to jsou tyto věci:

  • Jídlo, které nám chutná
  • Něco, co by nás mohlo zabít
  • Věci, ve kterých jsme dobří
  • Témata, které nás fascinují a zajímají
  • Lidé, se kterými bychom chtěli mít sex
  • Hádanky, které chceme řešit
  • Krásné věci
  • Věci, které explodují

Tento seznam jsem vytáhl z knihy Confessions of a Public speaker. Autor tvrdí, že každý proslov by měl obsahovat alespoň jednu věc z tohoto seznamu, aby dokázal upoutat pozornost lidí. Samozřejmě vaši přednášející podobný seznam nemají, tudíž vás nepotěší příběhy o sexy lidech a nedají vám zábavné hádanky.

Je na vás, abyste tyto elementy vložili do jejich přednášení sami. Jednoduše se podívejte na seznam přednášek a zjistěte, co by vás mohlo zaujmout. Dohledejte si nějaké zajímavosti ohledně daného tématu, když se pro téma nadchnete kvůli nějaké zajímavosti, udrží vás to koncentrované po delší dobu.

Například máte brát trestní právo, proto si najdete na internetu nějaké zajímavosti, případy, kde bylo toto právo aplikováno apod. Jenom ten prvotní zájem ve vás probudí touhu dozvědět se víc.

3. Vypisujte si rušivé myšlenky

Hodně často se mi stává, že mám během přednášky nějaké rušivé myšlenky. Tj. myšlenky, na které musím neustále myslet a vím, že jsou celkem důležité. Například poslouchám a najednou si uvědomím něco důležitého, co s tématem vůbec nesouvisí. Nebo dávám pozor a zničehonic dostanu nápad na nový článek, nebo si vzpomenu, že bych měl odpovědět na nějaký e-mail, nebo se někomu ozvat atd.

Těchto myšlenek se prostě nejde zbavit, protože jsou v našich očích důležité. Jakmile máte rušivé myšlenky nedovolujte mozku otevřít jeho plnou kapacitu.

Proto doporučuji, abyste u sebe vždy měli kousek papíru nebo nějaký diář a do něj si psali tyto rušivé myšlenky. Když je dostanete z hlavy na papír, mozek si uvědomí, že už je má poznamenány v nějakém systému a přestane na ně myslet. Tento způsob popisuji v článku Pomodoro technika.

Takže kdykoliv dostanete další skvělý podnikatelský nápad, uvědomíte si, že jste na něco zapomněli apod., vypište si to na papír, osvobodíte tak svou mysl a dovolíte ji se plně věnovat přednášce. Vaše nápady nebudou zatraceny, protože se k nim můžete později vrátit.

S vypisováním to nepřehánějte, pište si jenom ty myšlenky, které se vás skutečně drží. Bylo by zcela kontraproduktivní, kdybyste si vypisovali každou nesouvisející myšlenku.

4. Odměňte se

Základním principem motivace je právě odměňování. Vždy byste se měli odměnit za to, že jste to na přednášce vydrželi, dejte si nějaké dobré jídlo, jděte za kamarády, projděte se, zahrajte si oblíbenou hru, prostě si po přednášce na chvilku užijte. Nebo si můžete dát „pomyslné body“, které vás namotivují k lepšímu soustředění.

Můžete si vytvořit svůj vlastní motivační systém. Vyhraďte si pro něj list papíru. Nahoru napište přednášky a vypište si názvy všech svých přednášek, k tomu si udělejte sloupec z body. 5- je maximální soustředění, 1 – minimální a 0 – že jste vůbec nedorazili. Po každé přednášce se bodově ohodnoťte a poté porovnávejte své týdenní výsledky.

Když mozek uvidí své výsledky porovnané s minulým obdobím, přirozeně se bude snažit být lepší. Tento systém je nemilosrdný, neošidíte ho a mozek nesmírně motivujete.

5. Přijďte plní energie

Víte, co je většinou největším důvodem špatné koncentrace? Ano, podle nadpisu jste to dokázali uhodnout, málo energie. Pokud jste vyšťavení a nemáte moc síly, velmi těžko udržíte pozornost. Učení je rázem mnohem jednodušší, jakmile přijdete do školních lavic plní energie. Jak se udržet plný energie? Dodržujte alespoň tyto 2 principy:

Cvičení, spánek

Většina studentů podceňuje spánek, myslí si, že je frajeřina kalit do rána a potom chodit do školy, nechte si kalení na víkend a přes týden se věnujte škole.  Spánek má obrovský vliv na učení. Když nespíte, zhoršuje se kvalita zapamatování a neukládáte vědomosti tak dobře do dlouhodobé paměti, navíc jste bez energie, nedokážete dávat pozor a vytváříte si spánkový dluh, za který dříve nebo později zaplatíte.

Během cvičení vypouští mozek několik důležitých neurotransmiterů, které jsou zodpovědné, za velkou dávku pozitivních věcí. Jakmile pravidelně cvičíte, cítíte se zdravější a energetičtěji (samozřejmě to nesmíte přehánět). Neurotransmitery dokáží bojovat i se stresem, který je ve studentově životě na každém kroku, ba co víc při cvičení vytváříte nové mozkové buňky a lépe se učíte, více si o tom můžete přečíst ZDE.

Pijte, buďte najezení

Valná většina studentů žije ve spěchu a často nestíhají pořádně jíst, ale věřte mi, je moc důležité pravidelně jíst stejně jako chodit do školy a učit se. Nikdy si neodepřete snídani a vždy si noste do školy aspoň trochu zdravou svačinu, nekrmte se nezdravými bagetami a rychlými cukry (tyčinky), které do vás načerpají prázdné kalorie a reálně vám nedodají energii.

Snídejte, jezte ovoce, pravidelně svačte a hlavně pravidelně pijte vodu, která je pro naše tělo nejlepší. Sycené a sladké nápoje si dopřávejte jen občas.

6. Trénujte pozornost – odstřihněte se od světa a žijte přítomností

Co je hned po kamarádech druhá nejčastější věc, která odtrhává vaši pozornost? Určitě je to mobilní telefon, nebo sociální sítě na notebooku, na kterém si píšete poznámky.

Je jasné, že vás přednáška nebude bavit, pokud ji nebudete věnovat pozornost a nebudete schopni se do ní pořádně „ponořit“. Jakmile neustále odpovídáte na zprávy, koukáte do mobilu, postupně se „ztrácíte v ději přednášky“ a každý další bod vám dává menší a menší smysl. Právě proto máte tendenci upadnout do naprosté nudy, protože látku už nechápete, připadá vám nesmyslná a ještě k tomu si mozek vymýšlí výmluvy, proč neposlouchat.

Trénujte na přednáškách soustředění, lidé, kteří dokáží udržet pozornost po delší dobu, patří k těm nejúspěšnějším. Myslíte, že George RR Martin napsal Píseň ledu a ohně stylem, že 5 minut psal, pak si zapnul lolko a za 40 minut se znovu pustil do krátkého časového úseku psaní? Nejúspěšnější lidi spojuje schopnost skvělé koncentrace, více jsem se o tom rozepsal zde.

Jak tedy nesáhnout po mobilu během přednášky a trénovat pozornost?

  • Zhruba 3 minuty před přednáškou přepněte mobil do režimu letadlo – to zajistí, že vám nebudou vyskakovat upozornění.
  • Zapněte si aplikaci forest a nastavte 90 minutový interval- pokud na mobil celých 90 minut nešáhnete, aplikace vás odmění krásným stromkem, pokud to zvládnete několikrát denně, můžete vybudovat krásný lesík, který vás motivuje (každý den se budete snažit mít větší lesík, proto budete svůj mobil používat méně).
  • Odložte mobil někam, kde není tak lehce k dostání. Rozhodně nemějte mobil v kapse, udělejte to pro svou mysl těžké, dejte si telefon do tašky, ideálně ho zavřete do nějaké kapsy uprostřed baťohu. Když máte mobil ihned po ruce, je tak snadné po něm sáhnout, jakmile si to ztížíte, mozku se už nebude chtít vynaložit extra úsilí, aby mobil dostal z kapsy batohu.

Když vydržíte celých 90 minut bez telefonu, gratuluji, dávali jste na přednášce větší pozor, posílili jste svou silnou vůli a pomalu se zbavujete závislosti na telefonu.

Jak se zbavit závislosti na telefonu v samostatném článku a videu.

7. Dělejte si poznámky

Častokrát vidím na přednáškách studenty, kteří si sebou nosí notebook, pěkné sešity, ale vlastně si do nich vůbec nepíšou. Hrajou hry, mají zapnutý facebook a googli věci, které nejsou vůbec relevantní k přednášce. Divíte se, že pak takoví studenti nedávají pozor, když si ani nedají šanci, aby pozor vůbec dávali.

Buďte na přednáškách přítomní, pište si poznámky ať už do notebooku (ten doporučuji pro teoretické předměty), nebo do sešitu (ten používejte na technické předměty: matika, programování, strojírenství atd.).

Nebuďte jako roboti a nepřepisujte každou věc, kterou profesor řekne, nebo ukáže v prezentaci. Snažte se v první řadě poslouchat a interpretovat věci vlastními slovy, lépe tak látku pochopíte a více zapojíte svůj mozek, což má za následek lepší zapamatování, pochopení a celkový zájem o probírané učivo.

Snažte se své poznámky psát strukturovaně, vytvořte si nadpisy, pište bodově, uvádějte příklady z vlastního života, které vám pomohou látku lépe opanovat. Pamatujte si, poznámky nemusíte nikomu posílat ani ukazovat, proto je tvořte tak, jak vyhovují zrovna vám.

Osobně si píšu poznámky na google disku, je to pro mě nejpohodlnější. K poznámkám mám přístup z každého zařízení, všechno je uložené na cloudu, takže se nemůže stát, že bych poznámky ztratil, kdyby se mi pokazil notebook. Vřele to doporučuji i vám. Nepište si jeden souvislý sešit z přednášek, pište si samostatné dokumenty pro každou přednášku, snadněji se v tom později zorientujete. Soubory nazvěte vždy takto: Číslo přednášky a název.

Abyste se zbytečně nerozrušovali na internetu, nainstalujte si doplněk do prohlížeče coldturkey nebo stayfocusd, tyto doplňky dokáží po stanovenou dobu zablokovat přístup na nežádoucí internetové stránky. Prostě se na facebook nedostanete, ani kdybyste opravdu chtěli. Po celou dobu se budete muset věnovat přednášce.

8. Veďte vnitřní dialog

Následující tip nebude v textové podobě. Koukněte na krátké videjko, ve kterém vysvětluji snad nejúčinnější techniku z článku.

 

9. Každých 30 minut se ozvěte – výzva

Rozhodně byste měli vyhledávat místa v prvních řadách, více toho uslyšíte a budete mít silnější nutkání poslouchat a zapojovat se do diskuze. Má to i několik dalších výhod, studenti v prvních řadách dosahují průměrně lepších výsledků.

Skvělou technikou, jak se neustále udržet v pozoru je zkusit si tuto výzvu: Ozvěte se každých 30 minut. Jednoduše se zavažte k tomu, že v každém 30 minutové intervalu se alespoň jednou ozvete, něco okomentujete, zeptáte se atd. Tato výzva bude vaši mysl nutit neustále přemýšlet nad daným tématem, či ho zpochybňovat. Následkem toho látku lépe pochopíte, dostanete se z komfortní zóny a procvičíte mluvení na veřejnosti, což je vlastnost, která se vyplatí trénovat.

Nebojte se a zkuste to. Výška není střední, lidé vás nebudou soudit a pokud ano, další den si už nikdo nebude pamatovat na váš případný trapas.

Hurá! Konec

Konečně je konec přednášky a vy jste dokázali udržet pozornost. Mnohokrát vám děkuji, že jste dokázali udržet pozornost u tohoto článku. Doufám, že vám pomůže. Jen vás chci na něco upozornit, pokud si článek pouze přečtete a tipy si nevyzkoušíte, promrhali jste několik minut svého života čtením. Tipy musíte skutečně zavést do praxe, vyzkoušet si je a alespoň párkrát se nimi řídit, teprve pak můžete vidět reálné výsledky a změnu.

Takže před příští přednáškou:

  1. Sedněte si do prvních řad daleko od svých kamarádů
  2. Nabuďte svoji pozornost, zjistěte, co může být zajímavé
  3. Přijďte plní energie
  4. Trénujte soustředění, nepoužívejte mobil
  5. Rušivé myšlenky si vypisujte na papír
  6. Dělejte si poctivě poznámky
  7. Veďte vnitřní dialog
  8. Ozvěte se každých 30 minut

A pokud nemáte zájem na přednáškách dávat pozor, vůbec tam nechoďte, je to jen mrhání vlastním časem. Naučte se látku doma, nebo se věnujte činnostem, které vám připadají smysluplnější. Když nedáváte pozor, skutečně se okrádáte o svůj drahocenný čas.

Už jste se přihlásili do kurzu efektivního učení zdarma, ve kterém odhaluji nejlepší strategie rychlého učení?

>>Chci se dozvědět více!<<

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *