fbpx

Jak mluvit lépe na veřejnosti aneb jak se z toho nep*srat!

Věděli jste, že lidé by se raději nechali sežrat smečkou kojotů, než aby mluvili na veřejnosti? Většina lidí má z mluvení na veřejnosti ohromný strach. V tomto článku si řekneme, jak lépe mluvit na veřejnosti. Rady si vezměte k srdci a skutečně si je vyzkoušejte, jsem si jistý, že se v mluvení zlepšíte.

Na začátku tohoto článku jsem napsal, že by se lidé raději nechali sežrat kojoty, nebo by zemřeli při letecké havárii, než aby mluvili před jinými lidmi. Tyto poznatky vycházejí z průzkumu o největších obavách lidí. Mluvení na veřejnosti je největší fóbií lidí. Samozřejmě je to trochu přitažené za vlasy. Myslím, že každý z vás by si raději vybral mluvení na veřejnosti než smrt v letadle.

Jak lépe mluvit na veřejnosti

Jak lépe mluvit na veřejnosti

Tímto příkladem jsem vám chtěl ilustrovat, že v tom rozhodně nejste sami. Skoro všichni se bojí mluvení na veřejnosti, i když je to dle mého názoru tak cenná vlastnost. Jestli dokážete pronést dobrý proslov, přesvědčit druhé lidi, stoupnete v očích svých zaměstnavatelů a rázem se stanete oceňovanějším pracovníkem, dokonce i lidé ve vašem okolí si vás začnou více vážit. A věřte mi i vy budete mít sami ze sebe lepší pocit.

Článek, jak lépe mluvit na veřejnosti je určen pro všechny, kteří se chtějí v mluvení zlepšit. Můžete být vrcholoví manažéři nebo studenti střední školy, kteří se připravují na nadcházející prezentaci. Tak pojďme na to.

Úplně KAŽDÝ se stydí a kdo říká, že ne je LHÁŘ nebo PSYCHOPAT

Proč se většina lidí bojí vystupovat před publikem? Je to většinou proto, že se stydí a bojí se, že je budou druzí soudit.

Myslíte si, že podobné pocity nezažívali třeba Winston Churchil, Barack Obama a další skvělí speakeři?

Uvědomte si jednu velmi důležitou věc, naprosto každý člověk se stydí vystupovat před druhými lidmi, je to dáno evolucí. Cítíme se lépe v publiku, skrytí v davu, kde nám nehrozí „takové nebezpečí“, jakmile se nacházíte úplně sami na pódiu, není to pro vás z evolučního hlediska bezpečné. Před několika desítkami tisíc let byste se nechtěli ocitnout na vyvýšeném místě úplně sami, protože byste byli snadnou kořistí pro dravce. Bohužel tyto vzorce chování má mozek stále zakódované, proto s nimi každý denně bojuje, teda pokud nejste psychopati, ti takové pocity nemají.

Co můžete se studem udělat? Je to jednoduché, prostě si to přiznejte a přivítejte stud jako starého známého. Řekněte si: Okay, stydím se, ale je to ale naprosto normální, má to tak i …..(dosaďte si vaši oblíbenou osobu/dobrého řečníka)

Samozřejmě někdy se můžete cítit totálně stresu, doporučuji vám techniky z tohoto článku, které uvolní stres. Také můžete využít tyto tipy.

  • Několik hodin před každým svým proslovem, prezentací si zacvičte, uvolníte napětí
  • Dejte si JEDNU sklenku vína
  • Buďte dobře najezení (nesmíte mít prázdno v žaludku, ale ani nesmíte jíst těsně před mluvením)
  • Seznamte se s prostředím (zjistěte, kde budete mluvit, vyzkoušejte si mikrofony, předem mluvte s lidmi v publiku, uvolníte tak napětí.)
  • Přijďte včas, když chodíte pozdě, způsobuje to jenom další zbytečný stres

Cvičit, cvičit

Představte si, že máte prezentaci v místnosti, kde je 50 lidí, ani moc malé, ale ani moc velké publikum. Máte za úkol prezentovat 30 minut. Dá se tedy říct, že lidé vám celkově věnují 25 hodin svého času. Je arogantní a egoistické, pokud nejste schopni těmto lidem věnovat alespoň 2-3 hodiny nacvičováním vaší prezentace.

Mnoho skvělých přednášejících a řečníků říká, že mluví z patra, ani si svou prezentaci nepřipravují a podobné kraviny. Ale každý dobrý proslov je promyšlený a natrénovaný! Neříkám vám, že se máte něco učit nazpaměť a mluvit jako stroj. Chci, abyste věnovali nějaký čas tréninku vašeho proslovu, přemýšleli nad ním, určili si nějaké zajímavé téma a myšlenku, kterou chcete sdělit. Napsali si hlavní body proslovu, přečetli si něco o zajímavostech, zamysleli se nad tím, jak potvrdíte svá tvrzení, kdyby se vás někdo zeptal, nebo jak negujete otázky, které odporují vaším myšlenkám.

Opravdu je dle mého názoru neuctivé, pokud se nepřipravíte na prezentaci. Okrádáte skupinu lidí o spoustu času a sami sobě si můžete uříznout pořádnou ostudu.

Lidé o sobě často říkají, že nejsou dobří v mluvení na veřejnosti, že jim to prostě nejde. Většinou se jedná o lidi, kteří to nikdy ani nezkusili a když už ano, nevěnovali žádný čas přípravě. Pokud chcete být dobří, musíte si váš proslov několikrát vyzkoušet. Když vkročíte na pódium, budete přesně vědět, co všechno chcete publiku sdělit, nebudete se zamotávat do vlastních argumentů, říkat věci, které nedávají smysl a rozhodně snížíte šanci, že publiku unudíte k smrti.

Jakou myšlenku chci publiku předat?

Před každou prezentací si odpovězte na tuto otázku. Musíte vědět, jaký smysl má vaše prezentace nebo proslov. Jakmile si nevymezíte téma, je velmi pravděpodobné, že se do toho zamotáte a budete příliš obecní a nezajímaví.

Co myslíte, že spojuje skvělé prezentace? Nejlepší font, skvělé obrázky, krásné animace? Nemyslím si, spíše je to myšlenka, kterou vám prezentující předá.

Doporučuji, abyste svou prezentaci nazvali provokativně, musíte zaujmout lidi hned na prvním snímku, získáte si tak jejich pozornost a přesně jim nastíníte, co mohou od prezentace čekat. Název pomůže i vám lépe vybudovat prezentaci, vždycky je lepší vědět, co přesně chcete říct než, abyste se zapletli do příliš obecného tématu a ztratili pozornost posluchačů už u prvního snímku.

Vypište si hlavní body

Vždycky si k mluvení vypište hlavní body, o kterých byste chtěli mluvit. Rozhodně byste si neměli psát svůj proslov slovo od slova, lidé to poznají a ihned vás „potrestají“, tím že je to začne nudit.

Hlavní body slouží jako paměťové háčky, pomůžou vám si připomenout, o čem jste chtěli mluvit a v jakém pořadí, aby to dávalo smysl. Seznam si pište bodově, nezaznemenávejte si tam pouze názvy snímku, ale opravdu věci, o kterých chcete mluvit, nějaké příklady, jména atd.

Trénujte před kamerou

Velmi silnou zbraní je trénink před kamerou. Jakmile přijdete se skvělým názvem prezentace, máte vytvořené snímky a hlavní body, o kterých chcete mluvit, pusťte se do tréninku. Prvně si zkuste prezentaci říct jen tak. Uvažujte nad tím, co se dá vylepšit, dohledejte si informace o pasážích, ve kterých jste si nebyli jistí apod.

Poté si zapněte kameru na mobilu a natáčejte se. Rozhodně to pro vás bude nepříjemné mluvit do kamery a následně sledovat video, ale věřte mi, zvyknete si a poskytne vám to cennou zpětnou vazbu. Uvidíte své chyby, zjistíte, které pasáže zní divně a nedávají smysl. Když mluvíte sami k sobě, takových chyb si nemáte šanci všimnout, ale na videu si všimnete i chyb, které neuvidí ani vaše publikum.

Natočte se alespoň 2krát. Nikdy nesmíte lpět na dokonalosti, té se bohužel nedá nikdy dosáhnout, proto buďte spokojeni, pokud se pokaždé o něco málo zlepšíte. Dokonalosti se opravdu nikdy nedočkáte, maximálně budete frustrováni, že nejste bezchybní.

Rozehřejte své hlasivky

V poslední fázi, těsně před svou prezentací nebo proslovem, zahřejte své hlasivku a rozmluvte se. Sám moc dobře vím, že mluvím hrozné, než se „rozmluvím“, proto si před svým proslovem povídejte s lidmi, zkoušejte si nějaké jazykolamy, rychle pohybujte jazykem.

Doporučuji, abyste si zkusili rozehřátí hlasivek z videa v odkazu, trénink začíná v 7:55.

Vždycky vás bude někdo nenávidět

Publikum bývá k lidem, kteří mluví na veřejnosti většinou shovívavé. Lidé si totiž váži člověka, který je schopen vystoupit na pódium a něco říct, ale bohužel najdou se i výjimky, téměř vždycky se objeví někdo, kdo vás bude „nenávidět.“

Bude to ten typ posluchače, který na vás bude neustále zírat, nikdy se neusměje, bude vám pokládat nepříjemné otázky a pořád vás bude přerušovat. Přijměte jako fakt, že ne vždycky se všem zalíbíte, někdo vás prostě nebude mít rád, může pro to mít několik důvodů: má špatný den, rád rýpe do lidí, prostě se mu na první pohled nelíbíte, někoho mu připomínáte, závidí vám vaši odvahu, a proto vás hejtuje.

Ale na druhou stranu se v publiku najdou lidi, kteří vás budou podporovat. Budou to ti lidé, kteří se na vás budou smát, ti kteří budou jako první reagovat na vaše výzvy a svými pohledy vám budou vyjadřovat podporu.

Vždycky se zaměřte na lidi, kteří vás podporuji, vyhledávejte jejich oční kontakt. Nepříjemným lidem nevěnujte svou pozornost, jenom by vás to znervózňovalo a zhoršovalo váš výkon. Kdyby vás tito lidé neustále přerušovali a pokládali nesmyslné otázky, požádejte je, aby odešli. Aspoň tak ukážete, že jste silní a nebojíte se udělat nepříjemná rozhodnutí.

Ostatní lidé vás za to neodsoudí i oni poznají, že tento člověk byl toxický a vaše rozhodnutí podpoří.

Hrajte si s hlasem

Jak lépe mluvit na veřejnosti Věděli jste, že lidé by se raději nechali sežrat smečkou kojotů, než aby mluvili na veřejnosti? Opravdu velká většina lidí má z mluvení na veřejnosti ohromný strach. V tomto článku si řekneme jak lépe mluvit na veřejnosti. Vezměte si rady k srdci a skutečně je aplikujte ve svém životě, nestačí, když si pouze přečtete článek, musíte konat, abyste viděli změnu. Na začátku tohoto článku jsem napsal, že lidé by se raději nechali sežrat kojoty nebo by zemřeli v letecké havárii, než aby museli mluvit před jinými lidmi. Tyto výsledky vycházejí z průzkumu o největších obavách lidí. Mluvení na veřejnosti se stalo největší fóbií většiny lidí. Samozřejmě je to trochu utažené za vlasy. Myslím, že většina z Vás by si vybrala mluvení na veřejnosti než smrt v letadle. :D Tímto příkladem jsem Vám spíše chtěl ilustrovat, jak velký je pro lidi problém mluvit na veřejnosti, i když je to dle mého názoru tak cenná vlastnost. Jestli dokážete pronést dobrý proslov, přesvědčit druhé lidi, stoupnete v očích svých zaměstnavatelů a rázem se stanete veleváženějším pracovníkem, dokonce i lidé ve vašem okolí si Vás začnou více vážit. A věřte mi i vy sami budete mít ze sebe lepší pocit. Článek jak lépe mluvit na veřejnosti je určen pro všechny, kteří se chtějí v mluvení zlepšit. Můžete být vrcholoví manažéři, nebo studenti střední školy, kteří se připravují na nadcházející prezentaci. Tak pojďme na to. Každý se stydí a kdo říká, že ne je lhář nebo psychopat Proč se většina lidí bojí vystupovat před publikem? Je to většinou proto, že se stydí a bojí se, že je druzí lidé budou soudit. Myslíte si, že podobné pocity nezažívali třeba Winston Churchil, Barack Obama a další skvělí speakeři? Uvědomte si jednu velmi důležitou věc, naprosto každý člověk se stydí vystupovat před druhými lidmi. Je to dáno evolucí. Lidé se lépe cítí v publiku, skrytí v davu, kde jim nehrozí „takové nebezpečí“, jakmile se nacházíte na úplně sami na pódiu, není to pro Vás z evolučního hlediska bezpečné. Před několika desítkami tisíc let byste se nechtěli ocitnout na vyvýšeném místě úplně sami, protože byste byli snadnou kořistí pro dravce, bohužel má tyto vzorce chování mozek stále zakodované, proto s nimi každý denně bojuje, teda pokud nejste psychopati, ti takové pocity nemají.  Co můžete se studem udělat? Je to jednoduché, prostě si to přiznejte a přivítejte stud jako starého známého. Řekněte si: Okay, stydím se je to ale naprosto normální, má to tak i …..(dosaďte si vaši oblíbenou osobnost. Samozřejmě někdy se můžete cítit v naprostém stresu, doporučuji Vám techniky z tohoto článku, které uvolní stres. Také můžete využít tyto tipy. • Několik hodin před každým svým proslovem, prezentaci si zacvičte, uvolníte napětí • Dejte si JEDNU sklenku vína • Buďte dobře najezení (nesmíte mít prázdno v žaludku, ale ani nesmíte jíst těsně před mluvením) • Seznamte se s prostředím (zjistěte, kde budete mluvit, vyzkoušejte si mikrofony, předem mluvte s lidmi v publiku, uvolníte tak napětí.) • Přijďte včas, když chodíte pozdě, způsobuje to jenom další zbytečný stres Cvičit, cvičit Představte si, že máte prezentaci v místnosti, kde je 50 lidí, ani moc malé, ale ani moc velké publikum. Máte za úkol prezentovat 30 minut. Dá se tedy říct, že lidé Vám celkově věnují 25 hodin svého času. Je arogantní a egoistické, pokud nejste schopni těmto lidem věnovat alespoň 2-3 hodinu nacvičením vaší prezentace. Mnoho skvělým přednášejících a speakerů říká, že mluví z patra ani si svou prezentaci nepřipravují a podobné kraviny. Každý dobrý proslov je pořádně promyšlený a natrénovaný. Neříkám Vám, že se máte něco učit nazpaměť a mluvit jako stroj. Chci, abyste věnovali nějaký čas tréninku vašeho proslovu, přemýšleli nad ním, určili si nějaké zajímavé téma a myšlenku, kterou chcete sdělit. Napsali si hlavní body proslovu, přečetli si něco o zajímavostech, zamysleli se nad tím, jak potvrdíte své body, kdyby se Vás někdo zeptal, nebo jak negujete otázky, které odporují vašim myšlenkám. Opravdu je dle mého názoru neuctivé, pokud se nepřipravíte na prezentaci. Okrádáte skupinu lidí o mnoho času a sami sobě si můžete uříznout pořádnou ostudu. Lidé o sobě často říkají, že nejsou dobří v mluvení na veřejnosti, že jim to prostě nejde. Většinou se jedná o lidi, kteří to nikdy ani nezkusili a když už ano, nevěnovali žádný čas přípravě. Pokud chcete být dobří, musíte si Váš proslov několikrát vyzkoušet, když vkročíte na podium, budete vědět, co všechno chcete publiku sdělit, nebudete se zamotávat do vlastních argumentů, říkat věci, které nedávají smysl a rozhodně se sníží šance, že unudíte publiku k smrti. Jakou myšlenku chci publiku předat? Před každou prezentací si odpovězte na tuto otázku. Musíte vědět, jaký smysl má vaše prezentace nebo proslov. Jakmile si nevymezíte téma, je velmi pravděpodobné, že se do toho zamotáte a budete příliš obecní a nezajímaví. Co myslíte, že spojuje skvělé prezentace? Nejlepší font, skvělé obrázky, krásné animace? Nemyslím si, že spíše je to váha myšlenky, kterou Vám prezentující předá. Doporučuji, abyste svou prezentaci nazvali provokativně, musíte zaujmout lidi hned na prvním snímku, získáte si tak jejich pozornost a přesně jim nastíníte, co mohou od prezentace čekat. Název pomůže i Vám lépe vybudovat prezentaci, vždycky je lepší vědět, co přesně chcete říct a než, abyste se zapletli do příliš obecného tématu a ztratili pozornost posluchačů už u prvního snímku. Vypište si hlavní body Vždycky si k mluvení vypište hlavní body, o kterých byste chtěli mluvit. Rozhodně byste si neměli psát svůj proslov slovo od slova, lidé to poznají a ihned Vás „potrestají“, tím že je to začne nudit. Hlavní body Vám pomohou připomenout si, o čem jste chtěli mluvit a v jakém pořadí, aby to dávalo smysl. Pište si je bodově a nepište si tam pouze názvy snímku, ale opravdu věci, o kterých chcete mluvit, nějaké příklady, jména atd. Trénujte před kamerou Velmi silnou zbraní je trénink před kamerou. Jakmile máte napsány skvělý název prezentace, vytvořené snímky a hlavní body, o kterých chcete mluvit, pusťte se do tréninku. Prvně si zkuste prezentaci říct jen tak. Uvažujte nad tím, co se dá vylepšit, dohledejte si informace o pasážích, ve kterých jste si nebyli jistí apod. Poté si zapněte kameru na mobilu a natáčejte se. Rozhodně to pro Vás bude nepříjemné mluvit do kamery a následně sledovat video, ale věřte mi, zvyknete si a poskytne Vám to skvělou zpětnou vazbu. Uvidíte své chyby, zjistíte, které pasáže zní divně a nedávají smysl. Když mluvíte sami k sobě, takových chyb si nemáte šanci všimnout. Natočte se tak alespoň 2krát. Nikdy nesmíte lpět na dokonalosti, té se bohužel nedá nikdy dosáhnout, proto buďte spokojeni, pokud se pokaždé o něco málo zlepšíte. Nikdy to však úplně nepřehánějte a nežeňte se za dokonalosti, té byste nikdy nedosáhli. Rozehřejte své hlasivky V poslední fázi, těsně před svou prezentací nebo proslovem, zahřejte své hlasivku a rozmluvte se. Sám moc dobře vím, že mluvím hrozné než se „rozmluvím“, proto si před svým proslovem povídejte s lidmi, říkejte si nějaké jazykolamy, rychle pohybujte s jazykem. Doporučuji, abyste si zkusili rozehřátí hlasivek z videa v odkazu, trénink začíná v x:xx. Vždycky Vás bude někdo nenávidět Publikum bývá k lidem, kteří mluví na veřejnosti většinou shovívavé. Lidé si totiž váži člověka, který je schopen vystoupit na pódium a něco říct, ale bohužel najdou se i výjimky, téměř vždycky se objeví někdo, kdo Vás bude „nenávidět.“ Bude to ten typ posluchače, který na Vás bude stále zírat, nikdy se neusměje, bude Vám pokládat nepříjemné otázky a neustále Vás bude přerušovat. Přijměte jako fakt, že ne vždycky se všem zalíbíte, někdo Vás prostě nebude mít rád, může pro to mít několik důvodů: má špatný den, rád rýpe do lidí, prostě se mu na první pohled nelíbíte, někoho mu připomínáte, závidí Vám vaši odvahu a proto Vás hejtuje. Ale na druhou stranu se v publiku najdou lidi, kteří Vás budou podporovat, budou to ti lidé, kteří se na Vás budou smát, ti kteří budou jako první reagovat na vaše výzvy a svými pohledy Vám budou vyjadřovat podporu. Vždycky se zaměřte na lidi, kteří Vás podporuji, vyhledávejte jejich oční kontakt. Nepříjemným lidem nevěnujte svou pozornost, jenom by Vás to znervózňovalo a zhoršovalo Váš výkon. Kdyby Vás tito lidé neustále přerušovali a pokládali nesmyslné otázky, požádejte je, aby odešli. Aspoň tak ukážete, že jste silní a nebojíte se udělat ani nepříjemná rozhodnutí. Nebojte se, ostatní lidé Vás za toto neodsoudí i oni poznají, že tento člověk byl toxický a vaše rozhodnutí podpoří. Hrajte si s hlasem Základním cílem každého člověka, který mluví před lidmi by mělo být, aby neunudil své publikum k smrti. Asi to taky znáte, sedíte na přednášce a posloucháte nějakou starou profesorku, která mluví stále stejně, nic nezdůrazňuje, nehraje si se svým hlasem a dokáže i z naprosto zajímavého tématu udělat nejnudnější věc na světě. Skvělý přednášející Vás dokáže zaujmout i tématem, které se na první pohled nemusí zdát vůbec zajímavé. Co byste měli dělat, abyste svým projevem zaujmuli své publikum? • Měňte tempo- nemluvte pořád stejnou rychlosti. Zrychlujte, zpomalujte, když je něco extrémně důležité. Neustále si připomínejte, že byste neměli mluvit stejným tempem. • Dělejte dlouhé pauzy- většina lidí se bojí jen tak odmlčet, když už stojí před lidmi mají tendenci mluvit strašně rychle a nikdy se neutišit. Ale pauzy jsou strašně důležité, dokáží zdůraznit určité pasáže. Dají publiku čas, aby se zamysleli, nebo třeba zasmáli vašemu vtipu • Zdůrazňujte- nebojte se zvednout hlas, trošku zařvat nebo mluvit šeptem. Sami citem poznáte, kdy máte tyto „zbraně“ použít. • Gestikulace- používejte ve svém projevu i ruce, dokonce i nohy. Pro publikum to bude zajímavější a mnohdy i zábavnější. Navíc slova nejsou pouhým nositelem komunikace. Právě gestikulace dokáže publiku pochopit, co máte na mysli, zdůrazní nebo zveličí vaše body. Zpomalte Když jsme nervózní, máme tendenci mluvit mnohem rychleji, než normálně. Je to instinkt, prostě to chceme mít rychle za sebou. Není vůbec dobré, pokud mluvíte tak rychle, že Vám lidé nedokáží rozumět. V rychlosti také nedokážete přenést do svého hlasu tolik emocí a zníte až moc strojově. Doporučuji, abyste mluvili tak pomalu, aby Vám je bylo trošku nepříjemné, většinou je to ideální rychlost. Když mluvíte rychle, zdá se Vám, že své myšlenky předáváte v ideální rychlosti, ale je to tím, že sami sobě vždycky rozumíme, druzí už s tím mohou mít problém. Děkuji Vám za přečtení tohoto článku, doufám, že se Vám líbil a už víte trošku víte jak lépe mluvit na veřejnosti. Budu Vám moc vděčný, pokud sdílíte nebo ho jen pošlete nějakým kamarádům. 

Naučte se jak lépe mluvit na veřejnosti, abyste se z toho nepodělali. :)

Základním cílem každého člověka, který mluví před lidmi by mělo být, aby neunudil své publikum k smrti. Asi to taky znáte, sedíte na přednášce a posloucháte nějakou starou profesorku, která mluví stále stejně, nic nezdůrazňuje, nehraje si se svým hlasem a dokáže i ze zajímavého tématu udělat nejnudnější věc na světě.

Jak udržet pozornost na přednášce se dozvíte v samostatném článku.

Skvělý přednášející vás dokáže zaujmout i tématem, které se na první pohled nemusí zdát vůbec zajímavé. Co byste měli dělat, abyste svým projevem zaujali publikum?

  • Měňte tempo– nemluvte pořád stejnou rychlosti. Zrychlujte, zpomalujte, když je něco extrémně důležité. Neustále si připomínejte, že byste neměli mluvit stejným tempem.
  • Dělejte dlouhé pauzy– většina lidí se bojí jen tak odmlčet, když už stojí před lidmi mají tendenci mluvit strašně rychle a nikdy se neutišit. Ale pauzy jsou strašně důležité, dokáží zdůraznit určité pasáže. Dají publiku čas, aby se zamysleli, nebo třeba zasmáli vašemu vtipu.
  • Zdůrazňujte– nebojte se zvednout hlas, trošku zařvat nebo mluvit šeptem. Sami citem poznáte, kdy máte tyto „zbraně“ použít.
  • Buďte emotivní– přenášejte do svého hlasu pocity, buďte smutní, šťastní, veselí, nadšení. Lidé to poznají a ocení.
  • Gestikulace– používejte ve svém projevu i ruce, dokonce i nohy. Pro publikum to bude zajímavější a mnohdy zábavnější. Navíc slova nejsou pouhým nositelem komunikace. Právě gestikulace dokáže publiku osvětlit, co máte na mysli, zdůrazní nebo zveličí vaše body.

Závěrečný tip, jak lépe mluvit na veřejnosti: Zpomalte

Když jsme nervózní, máme tendenci mluvit daleko rychleji než normálně. Je to instinkt, prostě to chceme mít rychle za sebou. Není vůbec dobré, pokud mluvíte tak rychle, že vám lidé nedokáží rozumět. V rychlosti také nezvládnete přenést do hlasu tolik emocí a zníte až moc strojově.

Doporučuji, abyste mluvili tak pomalu, aby vám to bylo trošku nepříjemné, většinou je to ideální rychlost. Když mluvíte rychle, zdá se vám, že své myšlenky předáváte v ideální rychlosti, ale je to tím, že sami sobě vždycky rozumíme, druzí už s tím mohou mít problém.

Děkuji vám za přečtení článku, doufám, že se vám líbil a už trošku víte, jak lépe mluvit na veřejnosti. Budu vám moc vděčný, pokud článek sdílíte, nebo ho pošlete pár dobrým kamarádům.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

2 Odpovědi na “Jak mluvit lépe na veřejnosti aneb jak se z toho nep*srat!

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *