fbpx

Jak využít mrtvý čas, buďte produktivní, když ostatní nejsou!

V tomto článku si řekneme jak využít mrtvý čas. Že nevíte, co to vlastně je? I to si v článku vysvětlíme. Jakmile se naučíte využívat svůj mrtvý čas, stihnete toho mnohem více a budete produktivnější než 95 % vašich přátel. Tak pojďme na to.

Co je to mrtvý čas?

Jedná se o takový čas, který máte v podstatě volný, ale nemůžete dělat úplně všechno, co se Vám zamane. Typickým příkladem mrtvého času je cestování v mhd nebo dlouhé přestávky mezi cvičeními a přednáškami.

V podstatě máte volný čas, ale nemůžete dělat úplně všechno, co byste dokázali dělat, kdybyste byli během tohoto časového období v pohodlí domova.

Ve společnosti se najde jenom málo lidí, kteří umí efektivně využívat mrtvý čas. Já bych byl rád, kdybyste se k nim přidali i Vy. Ve článku dostanete několik tipů jak využít mrtvý čas na maximum, představím Vám činnosti, kterým se vyplatí věnovat svůj čas a jaké aktivity byste raději měli oželet. Samozřejmě neberte mé rady úplně doslovně, nechci, aby se z Vás stal chodící robot, který neustále produktivně pracuje, občas prostě dělejte to, co byste dělali běžně.

Čtěte

Co uděláte, když si sednete do vlaku, autobusu, tramvaje, trolejbusu jako první? Většina lidí popadne do ruky mobil a začne obnovovat feedy všech sociálních sítí, začnete psát různým kamarádům, abyste se nenudili a dáte si sluchátka do uši.

Příště zkuste třeba tohle: Vytáhněte si knihu a začněte číst. Čtení má pro náš mozek nesmírně mnoho benefitů, zlepšujete svou slovní zásobu, procvičujete svou představivost, podvědomě se zlepšujete v pravopise a stylistice a v mnoho dalších věcech, o kterých bych tady mohl dlouze psát. Čas, který strávíte čtením knihy je tedy mnohem cennější než vysedávání na sociálních sítích, které Vám reálně neposkytuje žádné benefity a spíše Vás dělají pořád a pořád nešťastnějšími a zhoršují vaši schopnost soustředit se.

Sluchátka si do uší klidně dejte, ale ke čtení si nikdy nepouštějte běžnou hudbu. Pusťte si raději instrumentální verze vašich oblíbených písniček, zvuky přírody z rainymood.com nebo brain.fm. Běžné písničky by rozhodně neprospěly vaší koncentraci. Měli byste nutkání zpívat a tancovat, což by vyrušovalo vaši schopnost číst s dobrým porozuměním. I když takové nutkání nemáte, mozek to podvědomě ruší.

Ideální volbou je číst knihy v tištěné podobě, nekazíte si oči a hlavně nemáte nutkání dívat se na internet. Když čtete z mobilu, jste neustále vystaveni touze knihu zavřít a otevřít aplikaci, která nebude vyžadovat takovou mentální aktivitu. Dobrou volbou jsou i čtečky. Pokud nemáte jinou možnost, čtěte knihy z mobilu, ale přepněte si telefon do režimu letadlo, nebudou Vás tak rušit žádná upozornění, která by jinak odtrhla vaši pozornost.

jak využít mrtvý čas

Věnujte se produktivním činnostem i v autobuse.

Poslouchejte podcasty

Mnoho lidí poslouchá v MHD, nebo v jakékoliv „mrtvé chvíli“ hudbu. Rozhodně nemám nic proti hudbě, ale tento čas se dá strávit mnohem efektivněji. Stačí, když hudbu vyměníte za podcasty.

Podcasty– jsou rozhovory lidí na nějaké téma. Hlavně v USA je tento formát velmi populární. Prostě posloucháte 2 lidi, někdy pouze jednoho, jak se baví o určitém tématu, která Vás zajímá. V podcastu se dozvíte hodně zajímavých informací, nových úhlů pohledu a postupů, které můžete aplikovat ve svém životě.

Na internetu najdete podcasty na téměř jakékoliv téma. Jsem si jistý, že pokud napíšete nějakou věc, kterou máte rádi a podcast, objeví se Vám mnoho možností, co můžete poslouchat.

Osobně poslouchám pouze americké podcasty, super je to, že si procvičím angličtinu, a zároveň se dozvím mnoho užitečných informací, které mohu aplikovat ve svém životě.

Mé oblíbené podcasty:

  • SPI– chlápek, co mluví o online marketingu a provozování vlastního online podnikání
  • Problogger– v tomto podcastu se dozvíte jak lépe provozovat blog, psát články atd.
  • College Info Geek– podcast, který radí studentům ohledně produktivity a učení
  • Tim Ferris– podcast autora skvělé knihy Čtyřhodinový pracovní týden
  • CyclingNews podcast– jsem fanoušek cyklistiky, proto si rád poslechnu i podcasty o cyklistice
  • SpanishPod101– Podcast napůl v angličtině a na půl ve španělštině mi pomáhá s výukou jazyka.
  • Napište si do googlu věc, která Vás zajímá a podcast, jsem si jistý, že najdete něco skvělého.

Aplikace

Další možností, jak zaplnit mrtvý čas, je hrát nějakou hru, která zlepšuje schopnosti mentálních center.

Rozhodně nehrajte hry typu Travian, Divoké kmeny, Grepolis + další hry typu postav vesnici/město a dobývej další, tyto hry jsou neskutečným žroutem času a neposkytují Vám skoro nic na oplátku. Ideální je mít v mobilu aplikace, které Vás nijak nezavazují k tomu, abyste hraním strávili dlouhé hodiny.

Vždy se v obchodu play, appstoru dívejte po aplikacích, které procvičují logiku, soustředění, rozhodování atd.

Skvělou aplikací může být třeba Lumocity, tato apka zlepšuje mnoho kognitivních dovedností. Dual N back není rovněž špatnou volbou. Rozhodně se koukněte na tento článek, ve kterém doporučuji několik zajímavých aplikací.

Také si můžete do telefonu stáhnout aplikace, které Vám pomáhají s výukou jazyků. Stáhněte si Duolingo a nějaké flashcards aplikace. Mějte na mysli to, že při učení jazyků je nejdůležitější konzistentnost, takže se věnujte těmto jazykovým aplikacím každý den několik minut. Rozhodně na apce nestravte nárazově jednu hodinu týdně, to by se Vám moc nevyplatilo.

Revize poznámek

Mrtvý čas strávíme my studenti nejčastěji právě v MHD nebo během dlouhých přestávek, kdy čekáme na další hodinu. Tento čas můžeme skvěle využít i k drobnému studiu. Rozhodně nedoporučuji, abyste se nějak usilovně učili v prostředcích hromadné dopravy, nebylo by to efektivní, Vaše soustředění by trpělo a moc byste si toho nezapamatovali, ale během cesty domů, můžete zvládnout několik organizačních věcí.

Koukněte se na své poznámky a drobně je upravte, není žádný problém vytáhnout notebook nebo sešit a prolétnout se přes poznámky. Opravte chyby, změňte formátování apod.

Tento krok není až tak mentálně náročný, proto ho můžete udělat během cesty domů. Navíc si látku v hlavě osvěžíte a snadněji si ji později zapamatujete. Jelikož dle principů DP toho nejvíce zapomeneme právě během první hodiny od naučení, proto je cesta domů ideální doba pro první zběžné zopakování.

Plánujte

Hodně často právě během cest v MHD jen tak popadnu svůj mobil a píšu si do nějaké aplikace své nápady, které později rozplánuji. Je to ideální chvíle, kdy se můžete nad mnoha věcmi zamyslet, odlišné okolí Vám poskytuje jiný kontext a tím pádem jiné mnohdy zajímavější nápady.

I nápad na tento článek jsem dostal cestou v MHD. Ihned jsem si ho zapsal, vytáhl si kousek papíru, rozepsal jsem si podbody a co bych ke každému chtěl zhruba napsat. Poté jsem si do diáře naplánoval, kdy se budu věnovat psaní (Pátek od 8:00 – 10:00), dále jsem si naplánoval opravu chyb, doplnění odkazu na neděli. V pondělí mám naplánováno publikování na facebooku, v úterý napíšu e-mail a ve středu ho odešlu. To všechno během cesty vlakem, kterou jsem klidně mohl strávit pouhým posloucháním hudby a odepisováním na zprávy.

Samozřejmě, téměř nikdo z Vás nepíše články na blog nebo neprovozuje svůj vlastní projekt. Co tedy můžete plánovat?

  • Plánujte si do diáře svůj volný čas
  • Plánujte si, kdy se budete učit nebo věnovat svým produktivním koníčkům
  • Plánujte si výlety
  • Vypište si nápady, a jak byste je mohli realizovat

Opravdu na Vás apeluji, pokud dostanete nějaký nápad, nenechávejte ho pouze v hlavě, vypište si ho na papír nebo uložte do nějaké aplikace. Pokud ho necháte pouze v hlavě, riskujete, že tento nápad za několik minut ztratíte.

Trénujte soustředění

V dnešní době jsou skoro všichni roztěkaní, málokdo dokáže udržet pozornost po delší dobu. Ale tato schopnost je v dnešní době nesmírně cenná, jestliže se umíte po dlouhou dobu nerušeně soustředit, patříte k hrstce lidí a náležitě za to budete odměněni. Právě proto se vyplatí koncentraci trénovat.

O tréninku soustředění jsem napsal celý článek, ale i tady Vám poskytnu několik rad, jak můžete trénovat svůj sval soustředění.

  • Nuďte se– jednoduše odložte svůj mobil do tašky, vytáhněte si sluchátka z uší a snažte se nehybně sedět a nic nedělat. Opravdu nic, nehrajte si z prsty, nepozorujte okolí, prostě se nuďte a snažte se tak co možná nejdéle vydržet. Pomáhá, pokud své oči zafixujete na jeden bod. Vůbec se nebojte, že budete vypadat jako idioti, lidé z vlaku Vás už stejně nikdy neuvidí a pokud ano, mohou vám závidět vaši schopnost soustředit se.
  • Meditujte– při nádechu si v hlavě řekněte jedna, při výdechu 2, při nádechu 3 atd. Jakmile dojdete k 10 začněte znovu od jedničky. Můžete meditovat se zavřenýma nebo otevřenýma očima (Se zavřenýma je to lehčí). Snažte se soustředit pouze na čísla, která říkáte u nádechů a výdechů. Není chyba, pokud vaše mysl bloudí, umění je mysl znovu usměrnit.
  • Odolávejte upozorněním– jakmile vám na mobilu blikne/zazvoní nějaké upozornění snažte se mu odolat, mobil neodemykejte, prostě se jenom dívejte a nechte čas plynout.
  • Trénink soustředění a paměti– podívejte se na prostor před vámi, pečlivě ho pozorujte a zavřete oči. Poté se snažte se co možná nejpečlivěji popsat, co je před vámi. Jakou barvu měly židle, jaké oblečení na sobě měli spolucestující, jaký byl výhled z okna, jak vypadá podlaha atd.

Teď už víte, jak produktivně strávit tzv. mrtvý čas. Dá se říct, že byste se měli věnovat produktivním činnostem, které nejsou až tak mentálně náročné a nevyžadují nerušené soustředění. Příště si tedy rozmyslete, jestli uděláte to snadnější, otevřete messenger, instagram, nebo jestli se uchýlíte k jedné z možností z tohoto článku. Jsem si jistý, že to bude pro Váš mozek a honbu za produktivitou určitě prospěšnější.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *