fbpx

Jak udělat zápočet z jakéhokoliv předmětu (Jde to i v pohodě!)

Už se pomalu, ale jistě blíží zápočtové období, a proto jsem musel přispěchat s novým článkem. Hned na začátku k vám budu maximálně upřímný, hodně věcí, které se v článku dozvíte, pro vás nebudou tak úplně nové pod sluncem, ale jak se říká opakování je matka moudrosti.

Hodně často víme o mnoha tipech, které bychom měli dodržovat, abychom dosáhli lepších výsledků, ale ani tak je nevyužíváme. Tento článek tyto tipy ve vašich hlavách osvěží a doufám, že vás je trochu přinutí používat.

V článku se dozvíte, jak udělat zápočty bez toho, aniž byste se museli učit celou noc a následující týden se po světě potloukat jako zombie. Naučíte se, jak se učit na zápočty více strategicky, tak abyste nemuseli vynaložit zbytečně velké úsilí.

Jo, ještě jedno malé upozornění. Rady z článku můžete využít na jakýkoliv typ zápočtu, se kterým se můžete ve škole setkat. Rozhodně to není článek, který by vás měl exkluzivně připravit třeba na zápočet z matiky nebo mikroekonomie.

Než se pustíte do čtení, nechte si na e-mail poslat pdfko 7 principů efektivního učení, je to zdarma a kliknutí na tlačítko vás nevyruší od čtení (nepřenese vás to na jinou stránku).

Choďte na přednášky a cvika

Ale vždyť přednášky nejsou povinné? Proč bych tam měl sakra chodit? A na cvičeních si můžu vybrat 2 nebo 3 absence, tak proč toho nevyužít?

Myslím, že všichni studujete z vlastní vůle a pokud jste se tak rozhodli, měli byste příležitosti studovat využívat na maximum.

Přednášky i cvičení jsou koncipován tak, aby vás průběžně připravily na obávané zápočty a zkoušky. Potom se ani nemusíte učit zbytečností z učebnic, nebo nemusíte učebnice vůbec kupovat.

Myslím si, že je mnohem logičtější, pokud kvanta informací vstřebáváte postupně, než abyste se všechno snažili dohnat na poslední chvíli.

Nemusí to být zas taková nuda, jak vidíte na tvářích některých studentů. 😀 Choďte na přednášky a cvika, to je první rada jak se učit na zápočty 😉

Když nechodíte na přednášky, máte většinou problém i ve cvičeních, které jsou většinou víc zaměřené na praxi. Máte problém téma dobře pochopit, což je základem pro efektivní učení.

Věřte mi, pokud chodíte na přednášky, dáváte pozor na cvičeních a jste aktivní, na zápočet se nemusíte tak usilovně učit. A opravdu se sami zamyslete nad tím, jestli chcete školu využít k tomu, abyste se informace naučili, nebo jestli chcete školu využít k tomu, abyste do ní vlastně vůbec nechodili a když už, tak abyste tam byli přítomní pouze tělem a ne duší.

Někteří z vás možná namítají, že přednášky jsou moc náročné a nedokážete tam po dlouhou dobu udržet pozornost. Proto vám doporučuji článek: Jak udržet pozornost na přednáškách a neusnout nudou!

Zaměřte se na pochopení – alternativní zdroje

Už jsem zmínil, že pro efektivní učení je důležité, abyste látku pochopili. Zapamatování a samotná příprava na zápočet je tak daleko snazší.

Profesoři na vysokých školách mají mnohdy ve zvyku používat neznámá slova a všechno vysvětlovat velmi složitě. Bohužel si na podobné vyjadřování zvykli, protože píšou nejrůznější projekty, odborné knihy a tam nemůžete psát jako Franta od vedle.

Když něco nepochopíte, je nejlepší, pokud se zeptáte, nebo ihned vyhledáte nějaký alternativní zdroj a pokusíte se látku pochopit. Učivo na sebe totiž většinou navazuje, když nepochopíte jeden koncept, začnete se postupně ztrácet v celé látce.

Snažte se díry v pochopení zalepit co možná nejrychleji. Už když si píšete poznámky na přednášce, pište si velké otazníky vedle části, kterým nerozumíte a hned doma se pokuste tyto otazníky „vymazat“, tím že látku pochopíte.

Alternativní zdroje jsou super, poskytnou vám nový úhel pohledu, látku vysvětlí jiným stylem, často po lopatě. O vysvětlení můžete poprosit i profesory, chytré spolužáky, nebo si nad tím můžete chvíli lámat hlavu sami.

K zajímavým alternativní zdrojům například patří:

 • Mathematicator- stránky matikáře Marka Valáška. Mockrát už mi pomohl a dokázal mi jednoduše vysvětlit celkem těžké matematické koncepty.
 • Wolphram alpha – stránka, která za vás vypočítá příklady a ukáže vám postup, bohužel není úplně zdarma
 • Ekospace.cz– ekonomika vysvětlena polopatě, aby ji byl každý schopen pochopit
 • CrashCourse – velmi užitečný youtube channel, najdete tam “seriály”, které se věnují různým zajímavým tématům (psychologie, historie, sociologie). Opravdu super alternativní zdroj.
 • Helpforenglish– skvělá stránka pro anglickou gramatiku
 • Jakserychlenaucit.cz– skvělý zdroj pro naučení se technik efektivního učení.

Určitě mi můžete dát vědět o nějakém alternativním zdroji, který zde můžu doplnit.

Mějte přehled

Dalším důležitým bodem je, abyste měli neustále přehled. Nestačí, abyste pouze chodili na přednášky a cvičení, snažte se také trošku studovat, abyste vlivem křivky zapomínání (viz dlouhodobá paměť) všechno hned nezapomněli.

Můžete si stanovit jeden den v týdnu jako opakovací. Prostě si dáte dohromady všechny materiály, které jste během týdne probrali a rychle si je připomenete. Vůbec se neděste, nemusí to zabrat moc času!

Plánujte si svůj čas!

Základem je, abyste si v hlavě osvěžili informace z minulého týdne, udržíte se tak neustále v obraze. Opravdu stačí, když si informace jen tak proletíte, zběžně se zastavíte u částí, o kterých víte, že vám dělaly problém a hotovo.

Přehled mějte i ohledně termínů. Používejte diář a plánujte si svůj čas. Jak konkrétně plánovat, se můžete naučit v článku: Jak používám motivační diář Doller

Ještě snad důležitější, než opakování je, abyste měli přehled v tom, co je předmětem zápočtu.

Ideální je, pokud si už na začátku semestru zjistíte, jaký je rozdíl mezi zápočtem a zkouškou a co tyto části obsahují. Velmi užitečný může být syllabus a vůbec první přednášky a cvičení, kde profesoři rozdíl vysvětlují.

Přece se nechcete zbytečně učit teorii, když máte psát jenom z příkladů a naopak.

Na hodinách dávejte pozor a všímejte si, kdy profesoři říkají: Tohle by mohlo být na zápočtu, Tohle se může objevit atd. Vedle těchto pasáží si udělejte nějaký červený vykřičník (můžete si vyhradit jiný speciální symbol) a těmto částem přikládejte obzvláště velkou pozornost.

Není na škodu, pokud své profesory poprosíte o cvičné testy, které jsou pro učení snad nejlepší. Ještě před tím, než začnete psát zápočet, zjistěte si, jestli je to test a,b,c,d, pravda/nepravda nebo otevřené odpovědi.

Každý druh testu totiž vyžaduje trošku jinou přípravu. Pro nastínění. U otevřených odpovědí se musíte učit jenom hlavní věci, nikdo se vás nebude ptát na zbytečné detaily. U abcd testů musíte mít všeobecný přehled a moc se toho nemusíte učit nazpaměť. (Jak se učit na testy – se dozvíte v tomto článku)

V noci to nedoženete!

stres

Bez spánku to opravdu nezvládnete!

Zatím jsme se věnovali hlavně radám, které můžete aplikovat nějakou dobu před zápočtem, teď se zaměříme na tipy, které vám pomohou několik dnů před zápočtem, když vám nejvíce hoří u zadku.

Spoustu z vás dělá tu chybu, že celý semestr kašle na přednášky, takticky si vybírá absenci na cvičeních a během zápočtového týdne všechno dohání na poslední chvíli.

Tento přístup je nesmírně stresující a vyčerpávající, jak pro vaše tělo tak psychiku.

Hodně studentů poté nestíhá a učí se přes noc. K tomu byste se však neměli nikdy uchýlit!

I když jste pozadu, vůbec nestíháte, neučte se přes noc. Raději běžte spát rychleji a učte se ráno. Spánek je totiž nesmírně důležitý pro ukládání informací do dlouhodobé paměti. Vynechte ho a vaše celodenní učení přijde vniveč, jelikož mozek přenese jen málo informací z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Jako zápočet možná zvládnete, ale informace si zapamatujete jenom na velmi krátkou dobu. Ke zkoušce se to budete muset zbytečně učit znovu!

Učte se celou noc a rozhodíte si spánkový režim na několik dnů. Během dne, když potřebujete energii a sílu, budete grogy a v noci, kdy máte spát a přenášet vědomosti do dlouhodobé paměti, budete mít energii.

Když nespíte, vytváříte si spánkový dluh, za který dříve nebo později zaplatíte!

Vím, že mnozí z vás se budou i tak učit v noci, protože jim prokrastinace nedovolí nic jiného, ale apeluji na vás, abyste se alespoň noc před zápočtem pořádně sladce vyspali, váš mozek se vám za to odvděčí.

Zlepšete soustředění

Dostáváme se k samotnému učení na zápočty.

Víte, s čím mají studenti při učení největší problém? Se soustředěním (Není to můj výmysl, ale vychází to z dotazníku, na který odpověděly stovky studentů).

Jen málo z nás se dokáže do práce pořádně ponořit a věnovat se pouze jedné činnosti. V dnešní době je to velmi vzácná vlastnost, což mě velmi mrzí, protože kvalita soustředění je přímo spojena s rychlostí učení.

Jak tedy zlepšit soustředění během učení?

Generální tipy:

 • Když se učíte, učte se– odpojte se od světa, vypněte telefon, nepoužívejte notebook, pokud ho nutně nepotřebujete
 • Pijte vodu– mozek potřebuje být stále občerstvován
 • Jezte zdravě- z nezdravého jídla je nám těžko a cítíme se ospale
 • Neučte se příliš dlouho– učte se maximálně 45 minut v kuse, poté si dejte pauzu a znova se pusťte do učení.
 • Udělejte si na stole pořádek – nepořádek mozek rozptyluje a nedovoluje nám se plně soustředit

Pokud máte zájem se o soustředění dozvědět daleko více, doporučuji vám, abyste si přečetli článek Jak se soustředit, představuji v něm několik metod, která vám pomohou se intenzivně soustředit. Součástí článku je i video!

Studujte aktivně

jak se nejlépe učit

Techniky na spodu pyramidy jsou dle mnohých nejúčinnější pro studium.

Pokud chcete na zápočtu uspět, musíte se učit efektivně. Neměli byste mrhat čas technikami učení, které nefungují.

Někteří lidé (většina z nich) se můžou učit několik hodin, ale i tak si zapamatují jenom velmi malé množství informací. Pro většinu studentů je učení naprosté mučení. Čas, který musí strávit učením, by vyměnili za cokoliv.

I vy, pokud čtete tento článek, se pravděpodobně neumíte efektivně učit. Můžu vás potěšit, existují metody učení, díky kterým se naučíte stejné množství informací za mnohem méně času. Jsou to techniky učení, které aktivně zapojují mozek, a proto vás učení s nimi bude i mnohem více bavit.

Samozřejmě vás tyto techniky nemůžu naučit mávnutím kouzelného proutku, nebo instalováním nového “softwaru” do vašeho mozku, ale máte jinou možnost.

Můžete se zapojit do kurzu efektivního učení zdarma a postupně odkrývat techniky efektivního. No a pokud jste netrpěliví a chcete všechno umět ihned, koukněte se na e-knihu Jak se efektivně učit nejen do školy. Tato e-kniha obsahuje snad úplně všechno, co vím o efektivním učení. Kompletně tam odhaluji můj ověřený systém učení, který mi ušetřil strašně moc času a dovolil mi se naučit nespočet dovedností (mluvit anglicky, tvořit webové stránky, psát články, knihy, mluvit před lidmi, získávat nejlepší známky s minimem úsilí, stříhat video).

Jsem si jistý, že jste si tady nepřišli přečíst o kurzu efektivního učení zdarma a e-knize, určitě chcete i jasné tipy, které vám pomohou s učením. Tak tady jeden máte:

Jak se učit na zápočty?

Můj tip číslo 1. Zaměřte se na psaní cvičných testů! Neučte se pouze pasivním pročítáním poznámek a učebnic. Tento způsob učení vám totiž poskytuje pouze iluzi, že se něco učíte, ale ve skutečnosti si toho zapamatujete strašně málo.

Naopak, když aktivně dolujete vědomosti z paměti pomocí cvičných testů, zlepšujete své zapamatování a pochopení látky. Navíc vás cvičné testy dokážou připravit na stres, který můžete velmi pravděpodobně zažít během zápočtu. Více o stresu a jak s ním bojovat v dalším podbodě.

Zatočte se stresem

Sedíte u zápočtu, klepou se vám ruce, máte zrychlený tep, špatně se vám dýchá a v těchto podmínkách máte psát zápočet, který rozhodne o vašem úspěchu v semestru.

Takže jak zatočit se stresem? Jak se ho zbavit?

Abych řekl pravdu, stresu se nikdy během zkoušky nebo zápočtu nezbavíte, vždycky tam nějaký bude a je to dobré, kdybyste byli naprosto v klidu, znamenalo by to, že jste psychopati a na ničem vám pořádně nezáleží.

Existují však způsoby jak stres zmírnit. O těch nejzákladnějších si zde popovídáme.

Dejte si panáka a buďte v klidu, ne dělám si legraci, se stresem se bojuje úplně jinak, čtěte dál…

Přivítejte stres jako starou známou. Ano, nesnažte se stres potlačovat. Prostě ho přivítejte, když váš mozek ví, co zažívá, umí se s tím lépe vyrovnat. Pokud si něco neustále namlouváte a sami sobě lžete, nemá to na vaše výsledky dobrý vliv.

Když budete ve stresu. Řekněte si: „Ahoj, strese, vítej! Vlastně to není tak hrozné, že jsem ve stresu. Čekal jsem to horší.”

Můžete si na papír vypsat i své obavy. To vás uklidní. Tato rada vychází ze studie chicagské univerzity, která potvrdila, že pokud si studenti na papír vypíší své obavy, dosahují pak lepších výsledků a stres neovlivní jejich výkony.

Další skvělou technikou je hluboké dýchání. Vlastně se jedná o jednoduchou meditaci. Prvně uznejte, že jste ve stresu, vypište si své obavy na papír, abyste je dostali z hlavy a poté zhluboka dýchejte, vnímejte pouze svůj dech. Musíte cítit, jakou má vzduch „chuť“, když ho nadechujete, vydechujete. Jak se vám nafukuje a vyfukuje břicho, když se nadechujete a vydechujete. Soustřeďte se pouze na dech a budete v menším stresu.

Toto cvičení hlubokého dýchání můžete dělat i během testu, když se cítíte pod tlakem. Prostě se na chvíli zastavte a párkrát se hluboce nadechněte.

Více o stresu a jak s nim bojovat ve článku ZDE.

Děkuji Vám za přečtení článku. Doufám, že se vám článek líbil. A pomůže vám udělat zápočet z jakéhokoliv předmětu. Napište mi do komentářů, co si o článku myslíte. Budu rád za každý váš názor a připomínku.

Koukněte se na můj online kurz Jak udělat každou zkoušku, který je vhodný pro všechny vysokoškoláky, kteří se chtějí zlepšit v učení (učit se rychleji, efektivněji, lépe se soustředit atd.)

Sdílejte na sociálních sítích!!!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
0
Jan Kohut
Ahoj, na tomhle blogu píšu o tom, jak se správně a rychle učit. S učením jsem ještě na základce míval velké problémy, učení mi šlo pomalu, nevěděl jsem, jak na to, ale hodně jsem toho načetl, experimentoval jsem a teď vám tady na blogu předávám ty nejlepší tipy pro efektivní učení.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *