fbpx

3 tipy jak se lépe učit na náročné testy!

V článku se dozvíte, jak se lépe učit na náročné testy a písemky. Nebudeme se bavit pouze o tom, jak se na testy připravit, ale také nakousneme to, jak je správně psát. Tím mám na mysli hlavně psaní bez stresu a nedělání zbytečných chyb.

Chodíte na střední školu a hledáte návod na to, jak se efektivně učit na písemky? Raději si přečtěte nový článek, který jsem napsal v roce 2018. Přečíst si nový a lepší článek!

Ještě jedna rada ze začátku. Nečekejte na zázraky a tipy, o kterých si přečtete, využijte v praxi, jinak se v učení nezlepšíte.

Radím vám, nesnažte se začít používat všechny tipy najednou, ale raději si zkuste jednu nebo dvě techniky, poté se k článku vraťte a snažte se osvojit si další tipy! Pokud se budete snažit zvládnout a začít používat všechny zde uvedené tipy najednou, měli byste v hlavě jenom guláš a nijak byste se nezlepšili. Jděte na to postupně.

Jak se lépe učit – Rituál před testem nebo písemkou

Určitě jste si všimli, že mnozí sportovci mají před závody své rituály. Tak proč byste je nemohli mít vy před vaším vrcholovým výkonem u testu? Je to velice jednoduché, vymyslete si činnost, které vás uklidní a nabudí. Poté už jen stačí, abyste činnost prováděli před každým testem. Mozek si rituál spojí s pocity klidu a motivace, a právě toho chcete dosáhnout.

Tohle je, ale jen první část rituálu, jak se lépe učit nebo spíše uklidnit před testem

Druhá věc. Den před testem si na kus papíru napište své obavy ohledně testu. Například učím se fyziku a napíšu tam, mám obavy z testu, protože neumím tenhle a tenhle vzorec. Stále si nejsem jistý, jestli plně chápu téma X. Studie na Harvardské univerzitě potvrdily, že tento rituál je velmi prospěšný. Studenti, kteří rituál prováděli, měli až o 0,7 lepší známku než ti, kteří toto nedělali.

Obavy, které si vypíšete na papír vás nasměřují na témata, která se ještě doučíte. Pro mozek je rovněž lepší, pokud si své obavy přiznáme. Je důležité provádět tento rituál na papír, tam jste k sobě kritičtější a upřímnější, v hlavě to není tak efektivní.

Dále si zkuste těsně před testem na kousek papíru napsat informace, které si myslíte, že můžete zapomenout. Tenhle tip už možná děláte teď. Příklad: stále neumím vzorec x. Raději si ho před testem napíšu na papír.

Běžte do obchodu kupte si bločky a pište, pište, pište. Zaručuji vám zlepšení známek.

Jak se lépe učit – Metoda taháku

Náš mozek se nejlépe učí, když někoho něco učí. Můžete si to ověřit v článku pyramida učení. Když to víme, měli bychom tohoto principu využít. Vezměte si doma malý papírek a napište si na něj tahák. Může se jednat o učivo, která má 10 A4 ale snažte se látku vměstnat na polovinu A5. Tím mozek vycvičíte, aby neustále vyhodnocoval informace, hluboce nad nimi přemýšlel a hlavně se naučíte poznat, které jsou důležité a které nikoliv.

Zmíněná metoda vám pomůže si zapamatovat to nejdůležitější, látka se vám zapíše do mozku. Při tvorbě taháku musíte přemýšlet, formulovat věty jinak, zkracovat. Přesně tak se mozek učí, přemýšlí o materiálu a snaží se ho pochopit jako celek.

Kdyby tato metoda selhala. Můžete kartičku s tahákem i jako tahák vážně použít. Ale pozor s rozmyslem! Někdy je výhodnější dostat 3, než být chycen s tahákem a dostat 5. Vaši pomocnou kartičku použijte jen, když budete úplně dutí. :)

Jak jste si mohli všimnout, všechno je to o aktivním učení. Prostě a jednoduše zapojit mozek. Mozek perfektně zapojí i 3. správná a rychlá metoda učení.

Jak si psát aktivně poznámky, aby byly vskutku skvělé.

Jak se lépe učit díky domácímu testu

Sebetestování je dle mnohých expertů na efektivní učení tou vůbec nejlepší technikou učení.

Jak si domácí test připravit?

Jednoduše, projděte si materiál a vyberte si věci, které považujete za důležité a z nich vytvořte otázky. Možná už znáte své učitele a víte, co od nich můžete zhruba očekávat. Poté už jen stačí vzít tužku a papír (jo zase ty psací potřeby) a domácí test napsat, pozor bez taháků!

Toto je neskutečně efektivní metoda učení. Znovu dostáváte mozek do obrátek, musí přemýšlet nad danými problém, které se zrovna učíte. Musí informace hledat hluboko v zákoutích mozku, aby si vzpomenul.

Možná to tak máte i v běžném životě, že po napsání testu si mnoho věci uvědomíte a hodně vám toho dojde. Stejný efekt má domácí test! Neříkám, že toto máte dělat před každou písemkou a testem. Jen říkám, že to může být zajímavá a hlavně účinná metoda studia. Kterou byste měli provádět před důležitými testy. Garantuji vám, že cvičné testy vám nesmírně pomohou.

Cvičný test upevní vaše znalosti a pomůže vám si uvědomit, co byste se měli ještě doučit. Běžné pročítání textu je neefektivní, jelikož si nic nezapamatujete (jenom pasivně zapojujete mozek) tento způsob vám navíc poskytuje iluzi, že látku umíte, i když to není vůbec pravda.

Cvičné testy jsou neúprosné, neošálíte je, poskytnou vám důležitou zpětnou vazbu. Zjistíte, co skutečně umíte, co neumíte. A informace si lépe zapamatujete.

Nezbytné je, abyste test co možná nejdůvěryhodněji napodobili. Stanovte si časový limit, posaďte se do lavice, pokud možno cvičný test napište ve třídě, nepoužívejte během testu mobil, facebook a další věci, které jsou při testech zakázány. Mozek to ještě lépe připraví na test a na tlak, který na něj bude působit.

Někteří si asi říkají, proč bych chtěl být pod tlakem? U skutečného testu budete pod tlakem, proto je vhodné se na něj připravit předem.

Myslím, že už teď je článek celkem dlouhý a plný informací. Proto ho raději rozdělím na 2 díly (Druhý díl je už na světě: Jak se učit na testy a písemky 2), aby byl pro vás stravitelnější a lépe jste všechno pochopili. Pokud vám něco není jasné, zeptejte se v komentářích, s radostí vám odpovím a poradím.

Vyberte si jednu metodu, kterou v článku popisuji a snažte se ji použít při učení. Až si danou metodu osvojíte, vraťte se a naučte se další.

Věřím, že když si budete pravidelně číst články na mém blogu, budete vědět, jak se lépe učit. Metody učení, které o kterých píšu, jsou opravdu efektivní a rychlé, pokud si je doopravdy osvojíte.

Vydržte, učte se a jednoho dne vás budou spolužáci nazývat šprtem (Opravdu je o co stát :D) a závidět vám vaše známky. Potom je jen pošlete na tento web a sami zjistí, že nemusí být šprti, aby byli jedničkáři, také si uvědomí skutečnost, že nemusí trávit hodiny učením, ale stačí se učit tak, jak to má mozek rád.

Jste hladoví po dalších tipech, jak se lépe a efektivně učit? Přečtěte si článek: 10 vědecky ověřených tipů, jak se správně učit.

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

11 Responses to “3 tipy jak se lépe učit na náročné testy!

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *