fbpx

Jak se nejlépe učit- Pyramida zapamatování

Někteří z Vás už možná slyšeli o pyramidě zapamatování. Možná jste ji už někde viděli, ale nebyli jste schopni ji pojmenovat. Samozřejmě jsou mezi Vámi i tací, kteří vůbec neví, o čem právě teď píšu. Ale to vůbec nevadí, hned si to vysvětlíme. Hlavní je, že se dnes naučíte jak se nejlépe učit s využitím principů této pyramidy.

Pyramida zapamatování nám ukazuje, kolik informací si zapamatujeme pomocí různých strategií učení. Z pyramidy si můžete leccos vyvodit. Pokud se ji budete řídit, experimentovat s ní, můžete nesmírně zrychlit rychlost učení. Která metoda učení je nejlepší? Můžeme této pyramidě věřit? Využiji tyto informace při vlastním učení?

Jak se nejlépe učit pomocí pyramidy zapamatování

pyramida učení, jak se nejlépe učit

Jak se nejlépe učit díky pyramidě zapamatování

Mnoho vědců a expertu na učení se neshoduje jestli jsou tyto čísla opravdu přesná. Ani já se s nimi nebudu tak úplně ztotožňovat. Náš mozek je velmi divný orgán, každý člověk ho má tak trochu jiný, ale jedno je jistý, všechny mozky fungují na podobných principech.

Existuje milion faktorů, které ovlivňují funkce mozku, proto nejsou procenta úplně přesná. Je také jasné, že některé informace se mozku pamatují snadněji. Pro příklad informace o Hře o trůny (můj oblíbený seriál) si zapamatuji mnohem snadněji než matematické vzorečky.

Generálně se ale téměř všichni včetně mně shodují, že je tato pyramida správná a pravdivá. Bezesporu Vám pomůže se lépe a efektivněji učit a získat tak lepší známky. Už je poté jen na vás experimentovat a zjistit jak se nejlépe učit. Učení je ve velké míře individuální.

Zapojení mozku

Metody učení, u kterých se zapojuje váš mozek, jsou určitě efektivnější (participativní část), sami si vzpomeňte na situace, když jste se o něčem učili a potom jste debatovali o daném tématu, nebo když jste doučovali kamaráda a sami jste to ani pořádně neuměli, ale učení kamaráda vám pomohlo si materiál urovnat v hlavně a poté jste informace sami dokonale pochopili a nedělal vám problém si je zapamatovat.

Jak rychleji číst– naučte si rychle číst

Tento článek nebude žádným učivem na 1000 slov. Sami se zamyslete nad tím, jak Vám informace uvedené v této pyramidě mohou pomoct. Nemusíte nutně doučovat kamarády. Stačí, když bude dělat, že někoho něco učíte a něco mu vysvětlujete. Nemusíte debatovat nad problémy s celou třídou, stačí se jen zamyslet nad daným problém a trošku se v něm rýpat a pochopit ho tak. A myslím, že praxe není až tak těžká. Přečtěte si tento článek a rady v něm uveďte do praxe a máte to. Nikdy nic nezapomenete.

Vaše známky se zlepší. Jediná věc, kterou musíte udělat je začít nad učivem přemýšlet a uvést ho do praxe, zapojujte mozek aktivně do procesu. Však se podívejte, pouhé poslouchání na hodinách jen 5 %, když si to doma přečtete 10 %. Stále je to strašně málo. Ale zkuste si doma roli učitele nebo se pobavte o daném tématu s někým, kdo se vyzná a rázem máte procenta úplně jinde. Učení není tak těžké a může být i zábavné. Stačí se jen a pouze učit jinak než je zvykem. Mozek baví činnosti, při kterých aktivně zapojuje mozek, učte se participativně!

Garantuji Vám zkuste se učit efektivněji a díky metodám zde uvedeným Vás učení začne bavit. Napište mi do komentáře, jak se učíte a jestli je to v souladu s pyramidou učení.

Kurz efektivního učení zdarma

Vytvořil jsem pro Vás e-mailový kurz efektivního učení. Jak to probíhá? Každé 2 dny Vám pošlu  e-mail, ve kterém Vám odhalím jistou strategii efektivního učení. Také odhalím něco o sobě, dozvíte se můj příběh o tom, jak jsem se naučil efektivně a rychle studovat. Součástí kurzu je rovněž ebook Jak funguje mozek, ve kterém si vysvětlíme základní principy rychlého učení. Tak co, zkusíte to se mnou?

Jan Kohut
Ahoj, jsem Honza Kohut a tady na blogu píšu a točím o tom, jak se efektivně a rychle učit. Snažím se šířit užitečné rady, které jsou vědecky ověřené, ne nějaké bullshity nebo jenom vlastní zkušenosti. Také se zde něco dozvíte o produktivitě a pozitivní psychologii.

Trackbacks & Pings

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *